Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • baly81

    aktív tag

    válasz User_2 #95098 üzenetére

    "megpróbálhatod bármelyik villanyászboltban 0,5 vagy 0,25mm2-es tömör rézvezetéket"

    Ezt a bármelyiket itt Debrecenben 4 boltban játszottam el, de kb. 7-8 km kóválygás után az ötödikben már kaptam is 5 métert, igaz 2x8,5méter kellett volna. :D
    Nem tudom miért, de a legtöbben sodrott 0,75 alatt nincs raktáron kisebb keresztmetszetű, tömörben meg végképp. Lehet ez nem általános...

    [ Szerkesztve ]

    Ne mássz fára, ha nem tudsz úszni, mert elüt a villamos!

  • baly81

    aktív tag

    válasz rednifegnar #95238 üzenetére

    Miért nem készítesz ilyet, minthogy kiadsz érte -nem kevés- összeget?
    Én a SkyRC MC3000 töltőimhez készítettem egy külső modult. Fillérekből megvan...
    Megfelelő átmérőjű cső vagy rúdanyag, végére az elemével megegyező fém végek (pl, bontott elemről) ráforrasztod a kábeleket, nyugorcső és csókolom...

    [ Szerkesztve ]

    Ne mássz fára, ha nem tudsz úszni, mert elüt a villamos!

  • baly81

    aktív tag

    Nálunk az irodában egy HP LaserJet P1102 teszi a dolgát kb. 6 éve. Napi átlag 40-50 oldalt nyomtatunk. Minden munkanap. Illetve időközönként azért kapja a többszáz oldalt is. Úgy saccolom, évi 14-15.000 oldalt nyomtat.
    Hat - hét utángyártott tónerünk van hozzá, ezeket már én töltöm fel porral. Amit amúgy eddig sohasem csináltam, és meglepődtem, hogy a kilósan vásásrolt porral milyen egyszerű a töltés. És még olcsó is, kb. 1000-1500Ft a ~1000 oldalas egyszeri por-pótlás.
    Itthon egy LaserJet MFP m26nw nyomtatóm van. Az sem ideges a tóner miatt. Igaz, a készülék firmware frissítését sohasem végeztem el, mivel ennél a szériánál -külföldi fórumok szerint- ez okozza az UGY. toner letiltást. Ehhez is van 3 tónerem, amit én töltök.
    Mindegyik csak azért szól, hogy nem eredeti benne a tóner, ha kipipálom, hogy ne emlékeztessen, akkor semmi üzenetet nem kapok. Sőt a tóner szintjét is jól jelzi mindkettő. Hogy miként, azt ne kérdezzétek, halvány lövésem sincs.

    [ Szerkesztve ]

    Ne mássz fára, ha nem tudsz úszni, mert elüt a villamos!

  • baly81

    aktív tag

    válasz maestro87 #95585 üzenetére

    Ha teljesen le volt merülve, akkor biztosan sok volt neki a 0,5A, aztán meg egyből a nagy áramerősség sem volt a legjobb megoldás...
    Ha magától lemerült, akkor tuti, hogy a cellával volt gond, bár nem tudni a tiédben milyen elektronika van (standby fogyasztás). Az én ponthegesztőm alig merül négy-öthavonta 5-8%-ot. Ilyenem van. (nem innen, csak linkeltem)

    [ Szerkesztve ]

    Ne mássz fára, ha nem tudsz úszni, mert elüt a villamos!

  • baly81

    aktív tag

    válasz VIPowER #95589 üzenetére

    Akkor helyesbítek! :
    Ilyen kinézetű, kínai importból származó hegesztőm van! :DDD

    Ne mássz fára, ha nem tudsz úszni, mert elüt a villamos!

  • baly81

    aktív tag

    válasz maestro87 #95592 üzenetére

    Mielőtt megvettem volna az én típusomat (amit linkeltem) én is néztem ezt a típust (is). Pont a visszajelzésekből következtettem arra, hogy nem lehet benne valami jó akku, illetve úgy láttam a szétszerelt képekből, hogy egy cella van benne. Emiatt választottam másik típust.
    Az enyémben két cella van, lehet ezek sem a legjobb minőségűek, de legalább megoszlik a kettő között a terhelés. Mondjuk a dupla akku miatt az is benne van, hogy ha az egyik gyengül/meghal, akkor húzza magával a másikat is. Szóval akkor vehetek bele kettőt. :U
    Amúgy nem arra céloztam, hogy sok volt a 0,5A, hogy kinyírod vele a cellát, hanem arra, hogy én még kisebb áramerősséggel mentem volna neki. Igaz, a névleges kapacitásodhoz képest, -ami 5000mAh körül lehet- nagyjából 0,1C -vel töltötted, de a tapasztalataim azt mutatják, hogy az a cella, aminek a feszültsége ~2,5V alá esett, érdemes kb 3,0 Voltig nagyon kicsi, kb 100-200mA-el úgymond lágy töltést végezni. Nyilván ítt nem a kapacitáspótlás (töltés) a lényeg, hanem az, hogy elérj egy magasabb cellafeszültséget, aminek következtében már nagyobb áramerősséggel is neki lehet menni, persze ésszel, mert a túl nagy áramerősség csak azt fogja eredményezni, hogy felszökik a feszültség és vele párhuzamosan a hőmérséklet is, és nagyjából max 3-500mAh-át teszel bele. Ergo fel sem töltődik. Amikor visszahűl / leveszed a töltőről, akkor meg meredeken esik a feszültsége.
    Én a helyedben kb 150-200mA-el tölteném kb egy éjszakát, majd 4-500mA-el teljes feltöltődésig. Természetesen kiszerelt állapotában. Amikor kész levennem a töltőről, megmérném a feszt, majd pár óránként ellenőrízném azt. Ha 1 napon belül 4,0 V alá esik be a feszültség, akkor kuka lesz. A mélykisülés tönkretette a cellát, a belső szerkezete sérült, ellenállása nagyon megnőtt. (Ez utóbbira lehet következtetni a melegedésből is töltés közben.) Érdemes lenne megmérni mekkora ellenállása van a cellának. Sajnos dedikált töltő kevés van ilyen opcióval, ami megbízható is. Talán a B6 mini, illetve az Xstar-nak van egy külső érintőcsúcsos mérőzsinóros készüléke. A SkyRC MC3000-is meg tudnám mérni (ilyenem van itthon), de mivel ez hengeres cellákhoz készült, valamilyen vezetékes modult kellene használnom. Ez ugye megint fals eredményeket hozna...
    Nálam azt mutatják az elmúlt évek, hogy az olyan celláknak, amiknek a feszültsége a kritikus érték alá esett (mélykisülés) és hosszabb távon azon is marad, sajnos 99%-ban az újrahasznosító gyűjtőedényben végzik. Egy ilyen készüléknél, ahol az elektronika elég rendesen leterheli az akkut, ez meg pláne igaz. Hiszen a hirtelen nagy áramigényt az elfáradt/rossz cella nem fogja bírni, a feszültsége mindig le fog esni a terhelésre.
    Ami ötletem még támadt, hogy vedd ki a készülékből az akkut, tegyél bele egy DC aljzatot és valamilyen nagyobb teljesítményű külső tápról üzemeltesd. Akkor nem kell új akku vagy készülék, igaz a mobilitást áldozod be vele...
    Amúgy a 0,8mA szerintem reális érték kikapcsolt állapotban. Nagyjából ennyit mértem a múltkor egy akkus vérnyomásmérőben is és több kézikönyvben is hasonlót olvasok.

    [ Szerkesztve ]

    Ne mássz fára, ha nem tudsz úszni, mert elüt a villamos!

  • baly81

    aktív tag

    válasz ViZion #95594 üzenetére

    Megmondom őszintén már nem emlékszem rá, hogy pontosan mennyi volt. Kb.13-14EFt, Aliról Áfával, szállítással. DE! Én legtöbbször válogatok az eladók között, és általában nem a legolcsóbbat veszem meg, ha az eladó értékelése rossz, illetve fizetek a szállításért. Sőt olyanok is vannak, hogy nem pont olyat kapsz, amit hirdetnek. Hamisítják a jó kínait a rossz kínaiak! :DDD Szóval, tuti hozzá lehetne jutni olcsóbban is.
    Hogy mire jó? Természetesen nem tudok kiváltani vele egy nagy iparit, de arra, hogy néha szerszámgép és egyéb gépek, használati tárgyak akkujait javítsam vele tökéletes. Nem kell forrfüles cellákat venni, illetve ha bontok valamit (pl. teszt miatt), akkor nem kell kinlódni. 0,2-es nikkel és nikkelezett anyagot még tudok vele hegeszteni, e fölött a leírás ellenére sem, vagy csak nekem nem ment. A kijelző szerint 800A-t tud, hogy ez mennyire valós ki tudja. Biztosan rohadt nagy az áramerősség, mert ha egymás után pontozok 4-5× egy cellát akkor érződik az egész cellatesten hogy meleg lett. Szerintem 8-10 ponthegesztés után simán felmenne 40°C fölé.
    A kötést, úgy, hogy fogóval fogom meg a szalagot a 18650-et meg a kezemmel, csak rohadt nagy erővel lehet szétszakítani. A szalag inkább szétszakad a ponoknál.
    Érzékeny az anyagokra. Legalábbis nekem pl. egy kínai cellához semmiképpen sem akart "odaragadni" a forrfül. De ez szerintem a cellakupak anyaghibája volt. Nem bántam meg hogy megvettem.

    [ Szerkesztve ]

    Ne mássz fára, ha nem tudsz úszni, mert elüt a villamos!

  • baly81

    aktív tag

    válasz tordaitibi #95596 üzenetére

    Mi az? :)

    Ne mássz fára, ha nem tudsz úszni, mert elüt a villamos!

  • baly81

    aktív tag

    válasz tordaitibi #95598 üzenetére

    "egy nulla voltra merült cellát már nem illik visszahozni az életbe"

    Teljesen egyetértek ezzel! Tuti hogy sérült a cella, de ha Ő vissza szeretné hozni (próbálkozni vele) akkor tegye, tapasztalatszerzésre jó lesz. Bár ha valakinek már ilyen készüléke van, úgy gondolom ezeken már fejben túl van, vagy túl kell(ene) lennie. Amúgy a leírás szerint szerintem zárlatos.

    "épkézláb cellánál ez nem igaz, ha 4-5% töltöttségnél..."

    Az általam leírtakat nagy belső ellenálással rendelkező (elhasználódott) cellára értettem. Tapasztalataim szerint ez az általános jelenség amit leírtam.

    "Oda elég nagy csúcsáramokra képes táp kellene bár megvalósítható."
    Nem vagyok benne biztos, de szerintem itt munka nagy részét az elektronika végzi, a kisülés (ponthegesztés után) az akku "csak" feltöltést végez. Vagy tévedek?

    Nálam is van 100-120 db 18650, új és bontott vegyesen. Én sem tartom meg a 2,5V alá merülteket (ugye ez lenne a Li-ion alsó fesz határa). Már nem próbálkozok, tesztelek mint korábban. Már a belső ellenállásból határozom meg mit tartok meg. Elég a " jó lesz a karácsonyi fényfüzérhez"-ből. Már annyi színváltós LEDet forrasztottam, 18650 boxal a vezeték végén, hogy Debrecen város önkormányzatát is ki tudom szolgálni lassan a belváros dísz kivilágítására! :))

    [ Szerkesztve ]

    Ne mássz fára, ha nem tudsz úszni, mert elüt a villamos!

  • baly81

    aktív tag

    válasz Dr. Szilikát #95600 üzenetére

    Köszi a választ! Akkor tordaitibinek igaza volt abban, hogy külső tápegységről nehéz lenne megoldani az üzemeltetést. :(

    Gondolkoztam egy kondenzátoros ponthegesztő megépítésén, de úgymond a szabályozhatatlanság miatt eddig nem vágtam bele. Meg kicsit veszélyesebbnek is vélem. Valami jól szigetelő dobozba, csatlakozókkal ellátva építeném meg. Akkor használat után még ki sem kellene sütni a kondikat, elég lenne a zsinórok eltávolítása.

    Neked / nektek mi a véleményetek egy ilyenről?

    Ne mássz fára, ha nem tudsz úszni, mert elüt a villamos!

  • baly81

    aktív tag

    válasz maestro87 #95601 üzenetére

    Az 1700mAh mérésénél a betöltött, vagy a kivett kapacitást mérted meg rajtuk? Ugye ez nem mindegy... A gyári nominal (névleges) kapacitásnál a kivehető értéket adják meg. Sajnos a kapacitáson túl a belső szerkezet sérülése miatt a terhelhetősége is a béka segge alá csúszik egy ilyen mélysisülést szenvedett cellának.
    Nagyjából arányosítani is lehetne... Kis áramterhelés esetén elég szépen lehet még őket használni, ilyenek pl. a kicsi ledes lámpák. Ez esetben, amikor a terhelés párszáz mA, de jóval 1A alatt van, még normálisabb kapacitás is kinyerhető belőlük. E fölött kezdődik a baj. Minél nagyobb az áramterhelése egy cellának, annál nagyobb lesz a feszültségesése. Tehát nem fogja bírni, szemben egy ugyanolyan egészséges cellával.
    Persze többcellás használatnál, ahol a terhelés megoszlik a cellák között még ott is elfogadható eredmények érhetők el.
    Korábban teszteltem hasonló cellákat a SkyRC MC3000-el, ezt rá tudom dugni PC-re is, amin ezred Voltos és Amperes felbontással követhető minden. Betennék ide pár grafikont amelyen látszik a feszültség meredek zuhanása, de nincs nálam a külső winyóm.
    Szóval az ilyen cellák használhatósága a felhasználási körülményektől/eszközöktől függ. Használhatók de csak kompromisszumokkal, de egészségesnek én nem nevezném.

    Ne mássz fára, ha nem tudsz úszni, mert elüt a villamos!

  • baly81

    aktív tag

    válasz tordaitibi #95604 üzenetére

    "vagy pukkan a cella vagy felreped, nyit a biztonsági szelep."

    A Li-Ion kémia rohadt veszélyes, de sikerült elég jól megzabolázni. Ez ugye főleg a biztonsági szelepnek köszönhető, azzal sok robbanás elkerülhető.
    Én pl rohadt sokat kísérleteztem, de egy cella sem robbant fel, pedig volt párezer a kezemben. Az 99,99999%-ban csak külső behatásra, vagy a szelep elromlása miatt következik be. Ellenben már láttam olyat amikor a szelepen fúj ki kb. 1 méterre. Na az szép! Olyan mint egy szülinapi tüzijáték, csak kb százszor erősebb. A fény magja szinte fehéren izzik. Be is votam sz*rva! :DDD Brutális.

    Ordasi Gábor youtube csatornáján láttam egy videót, ő szurkálta, melegítette, stb az akkukat. Azt a videót ajánlom mindenkinek.

    [ Szerkesztve ]

    Ne mássz fára, ha nem tudsz úszni, mert elüt a villamos!

  • baly81

    aktív tag

    Korábban volt szó a kis hordozható ponthegesztőkről. Írtam nektek, hogy nekem is van. A pontos típusa PLBLABs MashWB-MercQB.
    1-2 fórumtárs érdeklődött, hogy mire képes. Nos, szétszedtem és készítettem pár képet a belsejéről (bár a kijelző modul alatti részt nem fotóztam le, mert azt lusta voltam leszedni! :D )
    Illetve, készítettem egy videót is nektek. Összelőtt anyagok: CR2016 gomb- és LR23A elem 0,12mm -es nikkelezett szalaggal. Mivel nem ezekre van/volt beállítva a készülék (megint csak lusta voltam átállítani), kicsit erősek voltak a hegesztési beállítások (ez látszik a pontok körüli elszíneződésből és a mélyebb "kráterekből"), de ezt hagyjátok figyelnem kívül, mint ahogy azt is hogy hová pontoztam... :DDD Itt a gép és tudásának tudásának bemutatása lenne a célom!
    A gép egyébként a videón látható beállításoknál nagyjából 65%-os teljesítményen üzemel, szóval van még feljebb/erősebb beállítás is. 0,20 mm-es lemezt még vígan hegesztek.
    Az érintőcsúcsok kontaktolása után a hegesztő impulzusok leadásáig beállított késleletetés esetemben 1,0 mp. Nem a készülék lassú, én így használom.
    A hegesztő impulzusok (előmelegítő- és főimpulzus) értéke (ideje) külön-külön állítható, illetve az is, hogy ezek között mennyi idő teljen el. Sorozathegesztésre is képes.

    A NYÁK elég szépen és normálisan van elkészítve. Sok típust láttam belülről, de mindegyik gányolva volt ehhez képest!

    Kíváncsi vagyok a véleményetekre, észrevételeitekre!

    [ Szerkesztve ]

    Ne mássz fára, ha nem tudsz úszni, mert elüt a villamos!

Új hozzászólás Aktív témák