Acer Aspire R7 – egy formabontó notebook

Bevezetés

Az Ultrabookok után egy kevésbé jól definiált kategória bontakozik ki a laptopok világában. Az úgynevezett convertible vagy hibrid megoldások az érintéses vezérlésre kihegyezett Windows 8 megjelenésekor kerültek előtérbe. Ezek az eszközök a klasszikus notebook mellett egy tablet funkcióit is ellátják. Ahány gyártó, annyiféle módon oldották meg a kijelző elforgatását vagy lefektetését – az Acer a májusban megjelent Aspire R7-tel egy nagyon különleges alternatívát mutatott.

Méretében is szokatlan az R7, mert a legtöbb convertible notebook 13,3 hüvelykes vagy kisebb, viszont az Acer üdvöskéje 15,6 hüvelykes képernyő köré épül, így alapterülete 376 x 254 mm, súlya pedig 2,27 kilogramm. Első pillantásra látszik rajta, hogy szokatlan készülékről van szó. Fedelén egy vaskos, szálcsiszolt mintázatú fémből készült, Acer feliratos betét vonzza a tekintetet: ez az Ezel névre hallgató, egyedi zsanér. Az ezüstszínű burkolat többi része is fémből készült, és finoman gumis hatást keltő anyaggal vonták be.

Egyesekre sokkoló hatással lehet az Aspire R7 belseje. Az még hagyján, hogy a billentyűzetet teljesen rátolták az alsó peremre, láttunk már ilyet – igaz, csak sokkal kisebb laptopoknál. Viszont a billentyűzet és monitor közé szorított touchpad merőben új dolog, meredekebb az érintőfelület teljes elhagyásánál (és pöcökegérrel kiváltásánál) is. A megcserélt beviteli eszközök körül ugyanazzal a selymes és kissé tapadós felülettel találkoztunk, mint kívül.

Fényes felületű kijelzőt kapott az R7, melynek felbontása egyelőre „csak” Full HD, vagyis 1920x1080 pixel, de később (ősszel) megjelenik majd még nagyobb, QHD, vagyis 3200x1800 pixeles felbontással is. Természetesen érintőképernyőről van szó, ezért felülete fényes, és egy komoly üveglap védi a túl erős behatásokkal szemben. Látszólag csak egy nagyon vékony kerete van, de bekapcsolva kiderül, hogy nagyjából másfél centiméteres.

Az Ezel zsanér trükkjei

Az Acer Aspire R7 legnagyobb különlegessége, az Ezel zsanér révén többféle pózba állítható a kijelző. Közülük a legérdekesebb az Ezel mód, amikor az érintőképernyő közelebb kerül a felhasználóhoz, alsó pereme a megcserélt billentyűzet és touchpad határára támaszkodik. Ilyenkor megfeleződik a távolság a monitor és a felhasználó között, ami sokkal kényelmesebbé teszi az érintéses kezelést. Ha pedig gépelni kell, ott van előttünk a klaviatúra. Ebben a pózban az Aspire R7 szinte nem is notebookként, hanem All-in-One asztali gépként viselkedik.

Ha valaki szembe ül velünk, akkor egyetlen elegáns mozdulattal átfordíthatjuk felé a kijelzőt, melynek tartalma ilyenkor automatikusan megfordul. Akár fotós stúdióban is kapóra jöhet ez a mód, mert kalibrálással igen korrekt színárnyalatokat és majdnem teljes sRGB színtérlefedést kaptunk az IPS paneltől.

A kifordított képernyő lecsapásával a Pad, vagyis tablet módhoz jutunk. Ilyenkor a képernyő nem simul rá teljesen az alsó részre, marad egy kis dőlése a felhasználó felé. Ami talán nem is baj, mert így kényelmesebb szögben áll, ha asztalon tartjuk, kézbe fogáshoz pedig úgyis túl nehéz az R7.

Felemelve a zsanért teljesen vízszintesbe is fordíthatjuk a monitort, például azért, hogy körbeállva minden oldalról jól látható legyen. Szintén érdekes az átmenet a megemelt, vízszintes és az Ezel mód között, amikor a nagyfelbontású kijelző magasabbra és a felhasználóhoz közelebb kerül. Elsősorban a QHD panelnél jön majd ez jól, ha minden apró részletet látni akarunk.

Használat közben

Kézbe véve, megforgatva, kicsit eljátszva a zsanérral nagyszerű minőségben összerakott eszköz benyomását kelti az Acer Aspire R7. Fedele szinte alig horpad, nem ropog nyomorgatás hatására, és ugyanez igaz a belső részre is. A felhasznált anyagok érintése kellemes; a felső, gumis bevonatú fém mellé még gumisabb hatású fenéklemezt kaptunk, ahol semmilyen, bővítést elősegítő ajtóval sem találkoztunk, még az 53 wattórás akkumulátor is fixen be van építve. A tíz csavarral rögzített fenéklemezt leszedve minden bizonnyal hozzáfér majd a hardverhez, aki akar.

Első blikkre fura, hogy miért alulra tették a két hangszórót, de jobban belegondolva világos, hogy máshol takarásba kerülne az egyes zsanérforgatási módokban. Még két hangszórója van az R7-nek, de ezek elhelyezkedését nem sikerült kinyomozni. Persze nem is az a fontos, honnan szólnak, hanem az, hogyan – márpedig kifejezetten jól, nagyon jól. Hasonlóan vékony laptopban még nem tapasztaltunk ilyen hangerőt, ráadásul a teltségre sem lehet panaszunk, vannak magasak és mélyek, sőt dinamika is. Teljesen fölösleges kis hangszórókat beszerezni a notebook mellé, filmnézéskor és zenehallgatáskor is jó társ lesz a beépített hangrendszer.


Bal oldal: Acer converter port, HDMI, 2 db USB 3.0, audio ki- és bemenet


Jobb oldal: SD kártyaolvasó, USB 2.0, hangerőszabályzó, bekapcsoló, tápcsatlakozó, Kensington zárhely

Csatlakozóból a szükséges minimumot hozza az Aspire R7, pedig nincs optikai meghajtója, így elég sok minden ráférhetne. Jobbra vékony hangszórónyílás után SD kártyaolvasó, USB 2.0 kapu, hangerőszabályzó, majd kis szünet után bekapcsoló, tápcsatlakozó és Kensington zár felfogatója követi egymást. A másik oldalon összevont hang ki- és bemenet, két USB 3.0 aljzat, illetve HDMI és Acer converter csatlakozó sorakozik. Utóbbira átakaító segítségével monitor vagy például hálózat köthető. Hátul két szellőzőnyílást találunk, elöl pedig néhány állapotjelző LED-et.

Szerencsére az Aspire R7 billentyűzete nem kapott numerikus részt, és rendelkezik háttérvilágítással. Nagyjából olyan, mint a többi Acer Ultrabook klaviatúrája, erős közepes, de kimondottan masszív alapjának köszönhetően egész kellemes gépelés esik rajta. Sajnos itt is összevonták a bal Shiftet és az Entert a velük szomszédos billentyűvel, ami gyártás szempontjából talán előnyös, de nem mutat szépen. Jól teszi dolgát az integrált gombos touchpad, de meglehetősen kényelmetlen volt átnyúlkálni érte a billentyűzet fölött. Inkább a monitort húztuk közelebb (Ezel pózba), vagy egeret csatlakoztattunk a laptophoz, ami továbbra is a leghatékonyabb kurzorvezérlőnek bizonyul Windows alatt.

Mérések

Az Acer Aspire R7 kétféle konfigurációban érkezik a hazai piacra, melyek csak grafikus alrendszerben különböznek. A processzor mindkét esetben harmadik generációs Intel Core i5-3337U 1,8 GHz-es alapórajellel, ami turbóval 2,7 GHz-ig megy fel. Mellé 8 GB memóriát és 750 GB-os merevlemezt tettek, érdekes módon SSD nélkül; ezen kívül Wi-Fi és Bluetooth modult, illetve négycellás, 53 Wh-s akkumulátort kapunk. Tesztgépünkben csak a processzorba integrált Intel HD Graphics 4000 hajtja a Full HD felbontású kijelzőt, de a konfiuguráció elérhető combos GeForce GT 750M-mel is, melynek felára alig több mint 20 000 forint a 325 000 forint környékén kapható alapgéphez képest. Ebben az árban a három év garancia és Windows 8 is benne foglaltatik. Várhatóan ősszel befut a Haswell processzoros változat, melynél Full HD fölötti képernyőfelbontás is elérhető lesz.

Termék megnevezése Acer Aspire R7
Processzor Intel Core i5-3337U, 1,80-2,70 GHz
Lapkakészlet Intel HM77
Memória 4 + 4 GB DDR3-1600
Kijelző 15,6"-os, 1920x1080 pixeles IPS érintőpanel
Grafika Intel HD Graphics 4000 – integrált
Hang nyolccsatornás ALC282
Merevlemez 750 GB Western Digital HDD – SATA 3.0
Optikai meghajtó nincs
Kommunikáció Broadcom IEEE 802.11b/g/n Wi-Fi, Bluetooth 4.0
Interfészek - 2 db USB 3.0,
- USB 2.0,
- HDMI kimenet,
- Acer converter port,
- audio ki/bemenet
Extrák webkamera, kártyaolvasó, billentyűzetvilágítás, érintőképernyő, egyedi Ezel zsanér, négy hangszóró, fémház
Akkumulátor 4 cellás – 53 Wh
Méret 376 x 254 x 28 mm
Tömeg 2,27 kg
Operációs rendszer Windows 8
Gyártó honlapja www.acer.hu
Termék honlapja Aspire R7
Fogyasztói ár 325 000 forint
Garancia 3 év

Többször leteszteltük már az Intel harmadik generációs Core i5 processzorait, melyekre továbbra is érvényes, hogy általános felhasználáshoz bőségesen elegendő teljesítményt nyújtanak; két csatornára kötött 8 GB memória mellett szépen üzemelt a Windows 8 és minden alóla indított alkalmazás, akár komolyabb képszerkesztésnek vagy videovágásnak is neki lehet indulni ezzel a rendszerrel. Az Intel HD Graphics 4000 elég kevés lesz a játékokhoz, erre a GeForce GT 750M sokkal jobb megoldás, vagy bevárhatjuk az ősszel érkező, Haswell processzoros modelleket combosabb IGP-vel. A rendszer és alkalmazások indítása SSD nélküli is váratlanul fürgének bizonyult.

Jelesre vizsgázott az Aspire R7 Full HD, vagyis 1920x1080 pixeles kijelzője. Minden szögből kiváló színvisszaadású IPS panelt használtak, melynek 316 cd/m²-es maximális fényereje és 1500:1 körüli kontrasztaránya sikeresen legyőzte a kijelző tükrös felületét, bár erős napfényben már nehéz volt kivenni a képernyő tartalmát. Jó hír, hogy kalibrálatlanul is egész korrektek a monitor színárnyalatai, beállítás után pedig nagyszerű értékeket mértünk, és az sRGB színteret is sikerült szinte maradéktalanul lefedni. Az Acer Aspire R7 színprofilja (IGP-hez) innen tölthető le, a maximálisnál néggyel alacsonyabb fényerőn adja a legpontosabb árnyatokat.

Jól dolgozott az R7 hűtése, nyugalomban, 24 °C-os szobahőmérséklet mellett teljesen leállt a ventilátora, csak a merevlemez duruzsolását és némi kis remegést hallottuk. Leterhelve a processzort alig hangosodott a rendszer, előbb 22, majd 15 perc után 23 decibelt mértünk – ez kimondottan halknak számít. Kár, hogy a hűtés motorja határozottan morog, így az elfogadható szélzaj mellett némi mély tónusú mormogás került a képletbe, ami ugyan nem szerencsés, de még mindig jobb, mint az Ultrabookokra jellemző sivítás. Félórányi terhelés alatt nem melegedett számottevően a gépház, alján 30-39, tetején 29-35 °C-ot mértünk, ez nagyon rendben van. A GeForce GT 750M-mel szerelt változat valószínűleg hangosabb és/vagy melegebb lesz.

Átlagosnál valamivel nagyobb, 53 wattórás akkumulátorával nagyjából hét és fél órás nyugalmi üzemidőre volt képes az R7, miközben csak egy szövegfájlt pörgettünk. Nagyfelbontású videó lejátszása közben valamivel hat óra alá csökkent az élettartam, teljes terhelésen pedig alig több mint másfél órás eredményt kaptunk. Egészen tisztességes értékek ezek; nyugalomban 7, videózás közben 9,2 , teljes terhelésen majdnem 33 wattos fogyasztást jelent.

Értékelés

Egyelőre még nehéz megítélni a hibrid, vagyis convertible notebookok sikerességét, de az tény, hogy az utóbbi időben eme kategóriában születnek a legérdekesebb megoldások. A kijelző átfordítására, tabletté alakításra többféle megoldást láttunk már, szerintünk az Aspire R7 Ezel zsanérja a jobbak közé tartozik. Funkcionális, letisztult, nem rondítja el a notebookot, bár szokni kell kicsit, hogy a pózok között milyen mozdulattal célszerű váltani. Illetve lehetnének a notebook talpai valamivel puhábbak, akkor nem csúszna el a gép a monitor mozgatása közben.

Merész lépés volt megcserélni a billentyűzetet és a touchpadet, a szaksajtótól meg is kapta érte az Aspire R7 a jellemzően negatív kritikát. Szerintünk viszont a 15,6 hüvelykes, Full HD vagy akár nagyobb felbontású hibridet nem célszerű a 11,6 vagy 13,3 gépekhez hasonlóan a tabletek kiváltóinak felfogni, sokkal inkább egy notebook és all-in-one számítógép közti eszközről van szó, aminél az érintőképernyő kényelmesen közel került a felhasználóhoz, ha pedig szeretnénk, lefektethető vagy éppen kicsit feljebb emelhető. A hordozhatóság itt kevésbé alapelvárás, inkább csak hab a tortán.

Ilyen felhasználáshoz igazodik a hardver is a komoly teljesítményű GeForce GT 750M grafikus alrendszerrel. Kár, hogy a mi tesztgépünkbe nem került bele, így nem tudjuk megmondani, hogy a combos VGA-val mennyire melegszik és hangos az R7 dupla hűtési rendszere, mely az IGP-vel szép csendben dolgozik. Összefoglalva nekünk határozottan tetszett az Acer Aspire R7, életképes koncepciónak tartjuk, 330-350 000 forintos ára összhangban van az eszköz különlegességével. Szívesen látnánk kisebb, de még inkább nagyobb megoldásokat Ezel zsanérral.


Acer Aspire R7 notebook

rudi

Az Acer Aspire R7 notebookot az Acer hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Acer

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés