Asus VivoTab Note 8: windowsos tablet

Megjelenés

Nemrég mutattuk be a Transformer Book T100-at, az Asus első olyan készülékét, amiben az Intel új Atom processzora és a Microsoft új operációs rendszere, a Windows 8.1 dolgozik, de máris itt a második ilyen megoldás. A VivoTab Note 8 nem átalakítható, nem convertible, hanem vérbeli táblagép. Olyannyira, hogy kijelzőből is a tapicskolósok jelenleg legdivatosabb méretét, a nyolchüvelykeset kapta, bár nem az iPad mini által definiált 4:3 oldalarányút, hanem 16:10-es szélesvásznút.

Semmi szokatlan – ez volt az első gondolat, ami eszünkbe jutott a VivoTab Note 8-at forgatva. Ha nem lett volna rajta az Asus logó, simán összekevertük volna valamelyik konkurensével, például a Dell Venue 8 Próval vagy valami nyolchüvelykes androidossal, mert előlapján nincs Windows gomb. Korábban ez elengedhetetlen kelléke volt a windowsos tableteknek, de úgy tűnik, ma már nem kötelező elem. A VivoTab Note 8 esetében egy Asus felirat vette át a helyét, amit az ilyen kis tabletekre jellemzően álló használathoz igazítottak, ahogyan a vele átellenes rövid oldal közepén ülő előlapi kamerát is.

Jó hír, hogy a Transformer Book T100-zal ellentétben a VivoTab Note 8 matt felületű hátlapot kapott, amin az ujjlenyomatok és a karcok sem olyan látványosak, mint a fényes megoldásokon. Nekünk az egyszerű, fekete színnel sincs bajunk, de egyesek unalmasnak találhatják. Van hátlapi kamera – ez is függőleges álláshoz igazítva – illetve két hangszórónyílás – amit viszont vízszintesen orientáltak –, továbbá a burkolat alól egy érintőtoll varázsolható elő. Borítékolható, hogy az e-pennának óriási haszna lesz a klasszikus Windows munkaasztal nyolchüvelykes képernyőn megjelenő, miniatűr elemeinek nyomogatása során. És nem is akármilyen megoldásról van szó, hanem a piacvezető Wacom több mint ezer nyomási szintet kezelő digitális tolláról!

Csatlakozók tekintetáben nem kényeztet el minket ez a tablet: kapunk az egyik rövid oldalra micro USB-t meg hangkimenetet, és ennyi. Dokkolócsatlakozót vagy mondjuk HDMI-t hiába keresnénk, pedig ezekkel jól feldobható egy teljes értékű Windowst futtató eszköz értéke. Szerencsére a microSD kártyahelyet nem hagyták el, a mellette lévő, elég sután használható gombról pedig kiderült, hogy a korábban előlapon trónoló Windows logó szerepét látja el: a Start felület hívható elő vele. Függőleges állásban a bal kezünkhöz, vízszintesben az alsó élre kerül, megnyomni sem egyszerű.

Specifikáció, teljesítmény

Az Asus VivoTab Note 8-ban az Intel legújabb fejlesztésű, Bay Trail-T kódnév alatt megismert Atom Z3740 rendszerchipje dübörög négy processzormaggal és végre-valahára Intel fejlesztésű grafikus gyorsítóval, amivel várhatólag kevesebb (meghajtó)probléma lesz, mint a PoverVR-től licencelt előddel. A SoC mellé 2 GB RAM, 32 vagy 64 GB-os Hynix eMMC adattár, n-es Wi-Fi modul és Bluetooth 4.0 egység került, ahogyan a Transformer Book T100-nál is, az akku viszont kisebb, csak 15 wattórás. Nem csak a képernyő mérete, hanem a felbontása is kevesebb. A VivoTab Note 8-on 1280x800 képpont sorakozik, ez 189 ppi-s pixelsűrűséget jelent, ami nem sok, de Windowshoz éppen elég lesz. Természetesen IPS panelről van szó, minden irányból jó betekintési szögekkel.

Termék megnevezése Asus VivoTab Note 8
Operációs rendszer Windows 8.1 32 bit
CPU Intel Atom Z3740, 1,33-1,83 GHz
GPU Intel HD Graphics – integrált
RAM 2 GB LPDDR3-1066
Háttértár 32/64 GB Hynix eMMC
Kijelző 8 hüvelykes, kapacitív IPS érintőpanel
1280x800 pixel felbontással, 189 ppi
Kamera 0,3 MP előlapi
5 MP hátlapi
Hangszórók sztereó
Kommunikáció IEEE 802.11n Wi-Fi kétsávos, Bluetooth 4.0
Interfész - micro USB,
- audiokimenet,
- mircoSD kártyahely
Érzékelők - fényérzékelő
- gyorsulásmérő
- giroszkóp
Méret 220x134x11,3 mm
Tömeg 387 gramm
Akkumulátor 15 Wh
Gyártó honlapja www.asus.hu
Termék honlapja VivoTab Note 8
Fogyasztói ár 109 900 Ft (64 GB eMMC)
Garancia 2 év

A kamerák közül az előlapi csak 0,3, a hátlapi viszont 5 megapixeles. Mint korábban említettük, hangszóróból kettő van, a csatlakozókínálatot pedig egy micro USB és egy hangkiment jelenti, HDMI vagy dokkolócsatlakozó ugyanúgy nincs, ahogyan GPS-t és 3G modemet sem kapunk. Van viszont érintőtoll, szoftveres téren pedig a Windows 8.1 mellett teljes Microsoft Office Home and Student. Jó hír, hogy az Asusnál nem szálltak ez a VivoTab Note 8 árazásával. Persze, nem egy olcsó androidos modell szintjére számíthatunk, mégis, a 64 GB-os változat 109 900 forintos vételára a korábbi windowsos táblagépekénél sokkal barátságosabb. A készülék márciusban érkezik a hazai piacra.

Mérések eltérő platformon Asus Transf. Book T100 Microsoft Surface Pro 2 Microsoft Surface 2 Asus Nexus 7 2013
CPU/SoC Intel
Atom Z3740
Intel
Core i5-4200U
NVIDIA
Tegra 4 (T40)
Qualcomm
Snapdragon 600
GPU HD Graphics HD Graphics 4400 GeForce ULP Adreno 320
GeekBench 3 796/2608 2539/4831 - 580/1868
3DMark Ice Storm Extreme 6086 maxed 9157 7146
3DMark Ice Storm Unlimited 10 585 44 245 13 845 10 607
GFX Bench 2.5 offscreen 3841/34 fps 14 885/132 fps 4622/40,9 fps 4514/40 fps
GFX Bench 2.7 offscreen 835/15 fps 3698/66 fps 916/16,4 fps 874/16 fps
Futuremark Pacekeeper 1144 4250 833 561

És az új Atom processzor teljesítménye is barátságosabb lett. A Transformer Book T100 kapcsán alaposan kielemeztük szintetikus sebességét, ezt most nem tennénk meg újra. Sokkal fontosabb, hogy míg elődje csak ímmel-ámmal tudott megbirkózni a Windows operációs rendszer és pár egyszerűbb alkalmazás futtatásával, addig az új Atomnak már nem okoz problémát az előtelepített Office zökkenőmentes futtatása vagy akár egy kis alkalmi képszerkesztés, videovágás. Nyilván nem olyan gyors az Atom Z3740, mint egy menő Core i processzor, de a napi feladatok ellátásához éppen megfelelő, nem kell reakcióira hosszú másodperceket várni sem a kezelőfelületen, sem az alkalmazásokban.

Nem sebességbajnok a beépített eMMC adattár, maximális írási és olvasási tempója a notebook merevlemezek szintjén mozog, késleltetése viszont az SSD-ket közelíti, emiatt alacsony marad a rendszer reakcióideje. A 32 GB-os változat esetében minden bizonnyal lassabb működésre lehet számítani, mert a beépített adattárból jó 30 GB-ot emésztenek fel az előtelepített szoftverek és az operációs rendszer, így további programjainkat, fájljainkat kénytelenek leszünk microSD memóriakártyára menteni.

Gyakorlati tapasztalatok

Kézbe kapva a VivoTab Note 8-at korrekt, de nem kiugróan jó anyaghasználatot és összeszerelési minőséget tapasztaltunk. Határozottan jobban egyben van a készülék, mint az olcsó, androidos MeMo Padek, de a 2013-as Nexus 7 valamivel igényesebbnek tűnt nála, bár lehet hogy csak a Google referenciamodell vékonysága okozta ezt az érzést. Ugyanis a VivoTab Note 8 az átlagosnál valamivel vaskosabb, 11,3 mm-es, alapterülete a kategóriában megszokott 220x134x11,3 mm, súlya pedig 387 gramm.

Vagyis a VivoTab Note 8 fizikai megjelenésével elégedettek voltunk. Akárcsak az IPS paneles ernyőjén látható képpel, aminek így a nyolchüvelykes méretben az 1280x800 pixel sem ártott sokat. Nyilván a retinás iPad mini és más csúcs tabletek Full HD körüli felbontása menőbb, jó minőségű fotók és apró betűs szövegek esetén előnyösebb, de a Windows 8.1 kezelőfelületéhez és gyatra felskálázásához inkább ez a kisebb pixelsűrűségű megoldás illik.

Hangban és a kamerák képminőségében a VivoTab Note 8 hozta a jobb tabletekre jellemző szintet. Sztereóban szólalt meg, de hangminősége messze van a Hi-Fi igényektől vagy egy közepes füles képességeitől, zenéhez, filmhez nem ajánlott, de játékhoz megteszi. A hátlapi, öt megapixeles kamera optimális mennyiségű fény mellett elfogadható képeket készít egész jó makró tudással megtámogatva, de gyengébb fényviszonyok mellett életlen, zizis lett az eredmény, lámpafénynél pedig a helyes fehéregyensúlyt el lehet felejteni. Az előlapi kamera már gyengébben muzsikált, de jó megvilágításnál, videotelefonáláshoz még éppen megfelelő, gyengébb fénynél pedig jótékonyan eltakarja a karácsonyi szezonban beszerzett dupla tokát.


Előlapi kamera (balra) - hátlapi kamera közeli (jobbra)

Hátlapi kamera

Kifejezetten jó szolgálatot tett a mellékelt érintőtoll, ami a Wacom piacvezető, nyomásérzékeny technológiáját használja. Elsősorban a klasszikus Windows asztalra tévedve vettük hasznát, ahol segítségével kezelni tudtuk az apró ikonokat – például a 3 x 3 milliméteres ablakbezárót – ezeket ujjal lehetetlen volt pontosan megnyomni. Szintén sok érdekesség összehozható vele szabadkézi rajzolásnál vagy akár jegyzetelésnél is, hiszen érzékeli a pontos nyomóerőt, ráadásul a One Note és a Fresh Paint révén megfelelő szoftveres támogatás is van hozzá, így a határ a csillagos ég – vagyis fantáziánk és kézügyességünk.

Kár, hogy az Asus nem tett monitorkimenetet a VivoTab Note 8-ra, mert segítségével és Bluetooth beviteli eszközökkel simán használhattuk volna asztali gépként. Persze egy nyolchüvelykes tabletet nem erre való, a klasszikus munkaasztalt is csak az irodai csomag futtatásánál használtuk, ami nagy erőssége a Windowsnak. Ugyan az Android és iOS kínálatát még meg sem közelíti a Windows Áruház, de ma már minden lényegesebb feladathoz találni benne jól működő appot, igaz, az újdonságok egyelőre lassan érkeznek meg az ablakos operációs rendszerre.

Sajnos, csak kevés ideig járt nálunk az Asus üdvöskéje, így nincs pontos információnk akkumulátoros üzemidejéről. Az biztos, hogy a 15 wattórás telep teljes terhelés mellett 140 percre elegendő, és a micro USB-s töltő nagyon lassan táplálja vissza az energiát: 50%-os töltéshez három órára volt szükségünk. A hasonló hardverrel, de nagyobb kijelzővel ellátott Transformer Book T100 adataiból kiindulva HD videózással 6 órás, internetezéssel 5 órás, nyugalomban pedig úgy 8 órás üzemidő tűnik reálisnak, ami közelíti az androidos konkurensek szintjét.

Értékelés

Igen, az Asus ismét jól megcsinálta! A VivoTab Note 8 egy pontosan olyan tablet, amit a kategóriában legtermékenyebb, hatalmas gyakorlattal rendelkező márkától elvárunk. Rendesen – bár nem kiemelkedően – össze van rakva, anyaghasználat terén is minden rendben. Hangjával, kameráival nem lóg ki az erős középmezőnyből; nem prémium modell, mint mondjuk az iPad mini, de aki megveszi majd, annak egyáltalán nem kell miatta szégyenkeznie.

Kérdőjeles viszont a rajta futó operációs rendszer. Nem vagyunk benne biztosak, hogy az elsősorban klasszikus számítógépeken domborító, aktív tartalomgyártásra, munkára is használható operációs rendszernek van-e létjogosultsága ilyen kis képernyőn és ennyire nehezen bővíthető készülékben. Igen, lehet vele szöveget szerkeszteni, sőt az új Atom még komolyabb feladatoktól sem riad vissza, de ezekhez a nyolchüvelykes képernyőt már nagyon korlátozónak érezzük.

Dehát kik vagyunk mi, hogy megmondjuk, másnak mi tetsszen és mi nem? Aki úgy érzi, hogy neki könnyű, nyolchüvelykes táblagépen kellenek a Windows 8.1 lehetőségei, az jól meglesz a VivoTab Note 8-cal, ami 109 900 forintos ára, korrekt hardveres teljesítménye és megfelelő minősége miatt nekünk kimondottan tetszett. Kár, hogy még nincs a hazai piacon, de hamarosan megérkezik. Aki viszont csak tartalomfogyasztásra (internetezés, filmnézés, játék) keres magának tabletet és nem akar lemaradni a legújabb app-trendekről, egyelőre válassza inkább az Androidot vagy az iOS-t.


Asus VivoTab Note 8 tablet

rudi

Az Asus VivoTab Note 8-at az Asus hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés