Dell Vostro V131, a cingár vállalati gép

Kívülről

Pár hete teszteltük a HP 13,3 hüvelykes ProBook 5330s-t, ami egy elég különös kategóriát, a csinos, vékony, kisvállalati modellt képviseli. Sokak számára furcsa lehet, hogy egy munkagép szép és még vékony is lehet, de minden bizonnyal van erre igény, ugyanis a Dell már jó régen, még a CULV korszakban megcsinálta a szintén 13,3-as Vostro V130-at, aminek most utódját, a V131-et vizsgáljuk meg. Nagy örömünkre az unalmas, világosszürke helyett vörös változatot kaptuk kézhez, ami szerintünk egészen kellemesen fest. Olyan, mintha a masina elejét csokiba mártották volna, így kialakult az orrán egy sötét sáv, ami a szokatlan zsanér megoldással (más Dell gépeken látni hasonlót) egyedivé, jól felismerhetővé teszi a laptopot.

Jó hír, hogy a fedél és az alsó burkolat jelentős része is fémből készült, ami kellemes tapintású, emellett komolyságot kölcsönöz a V131-nek. Fogásra, érzésre nagyon egyben van a masina, ahogy ezt egy vállalati géptől el is várjuk. Bár fedele nagyon vékony, a fémnek köszönhetően alig horpad, komolyabb nyomorgatás hatására sem nyöszörög a gépház, illesztései, egyéb részletei gondosan kivitelezettek.

Egyedi kialakítású zsanérja nagyon elegánsan jár, minimális holtjátékot engedve a fedélnek. Ma már sajnos a komoly vállalati gépeken is elhagyják a reteszes zárat, ami tényleg nem szép, viszont biztonságos. A Dellnél egészen jó köztes megoldást választottak: a zsanér ereje mellett mágnes is biztosítja az egyben tartást.

Csatlakozók tekintetében jelesre vizsgázott nálunk a Vostro V131, már-már tökéletesnek mondanánk ezt a fajta elrendezést. Előre és az oldallapok elejére nem került semmi, ezáltal külső perifériákat használva sem zavarják majd kábelek egeret tartó kezünket, legyen az bármelyik. Jobbra tették a kombinált hang ki- és bemenetet, nagy örömünkre két USB 3.0 aljzatot, az analóg monitorkimenetet és az Ethernet hálózati csatlakozót. A másik oldalra kártyaolvasó, jó nagy szellőzőnyílás, a sor végére pedig 2.0-s USB és HDMI került. Hátra tették a tápcsatlakozót és a Kensington zár felfogatóját.

Belülről

Belül egy igazi munkagép színvilágával találkoztunk – minden matt fekete. A 13,3 hüvelykes kijelző és kávája kapcsán ez egyáltalán nem zavaró, sőt, de szerintünk a csuklótámaszon azért előjöhetne a külső vörös. És a fém is, mert itt már minden műanyagból készült. Egyedi zsanérkialakítása miatt belülről úgy néz ki a kisvállalati Dell kijelzője, mintha az alsó rész fölött lebegne.

A Vostro V131 külsejével kapcsolatban egyetlen részlettel nem voltunk csak kibékülve, a billentyűzet és touchpad körüli vékony, krómhatású kerettel. Úgy tűnik, ez mániája lehet valamelyik Dell tervezőnek, mert a konzumer Inspiron gépeknél is visszaköszön. Szerintünk ez nem kellene bele, vagy ha már mindenképpen alkalmazzák, hogy feldobja sötét környezetét, akkor legalább lehetne matt.

Biztosan feltűnt már a korábbi képeken, hogy a vékony kis masina hátulját eléggé megemelték. Nos, ez nem másnak, mint a 65 wattórás akkunak tudható be, ami érezhetően megdobja a gép súlyát. Kézbe véve könnyebbre számítana az ember, látva a karcsú házat. Azért így sem egy súlyos gép a Vostro V131, 1,83 kilogrammot nyom. Létezik hozzá kisebb, négycellás akku is, de az jelentősen ront a notebook mobilitásán. Alább látható, hogy a fenéklemez is vörös fémből készült. Csupán kisebb szellőzőnyílásokat hagytak rajta, egy nem valami szépen illeszkedő ajtócskán keresztül pedig elérhető a merevlemez és a két memóriamodul. Az akku felől dughatjuk be a 3G modem SIM kártyáját, már ha rendelkezik ilyennel konfigurációnk.

Sajnos a miénk nem kapott modemet, ugyanis a legegyszerűbb hazai forgalomban lévő verziót kértük, melynek egészen jó az ára. A 2,10 GHz-es Core i3-2310M processzor kielégíti a legtöbb felhasználó igényét, az integrált grafikus mag pedig a játékon kívül mindenféle megjelenítési feladathoz elég lesz. Kapunk még 2 GB memóriát, ami a gyári opciónál lényegesen olcsóbban is megduplázható, ha szükségét érezzük. A merevlemez 320 GB-os, percenként 7200-at pörög, tehát nem egy lassú jószág.

Termék megnevezése Dell Vostro V131
Processzor Intel Core i3-2310M, 2,10 GHz
Lapkakészlet Intel HM67
Memória 2 GB DDR3-1333
Kijelző 13,3"-os, 1366x768 pixeles TN+film panel
LED háttérvilágítással, LG Philips LP133WH2
Grafika Intel HD Graphics 3000
Hang Conexant CX20590
Merevlemez 2,5"-os Western Digital, 320 GB, 7200 rpm
Optikai meghajtó nincs
Kommunikáció Intel IEEE 802.11b/g/n, Realtek Ethernet, Bluetooth 3.0
Interfész - 2 db USB 3.0,
- 1 db USB 2.0,
- D-Sub, HDMI monitorkimenet,
- Ethernet,
- audio ki- és bemenetek
Extrák webkamera, kártyaolvasó, fém burkolat
Akkumulátor 6 cellás – 65 Wh
Méret 329 x 238 x 16-21 mm
Tömeg 1,83 kg
Operációs rendszer Windows 7 Professional 64 bit
Gyártó honlapja www.dell.hu
Termék honlapja Vostro V131
Fogyasztói ár 220 000 forint
Garancia 3 év

A Wi-Fi adapter az Inteltől származik, így megfelelő kiegészítőkkel kihasználhatjuk a vezeték nélküli monitoros összeköttetést, a WiDi-t. Korábban már írtuk, hogy a Vostro V131-nek két USB 3.0 csatlakozója van, ami még a komolyabb gépek között is ritkaság. Kapunk még ujjlenyomat-olvasót, de a billentyűzet-háttérvilágítás csak a drágább, Core i5 processzoros verziókhoz jár. A Windows 7 Professional operációs rendszerrel és három év garanciával teljessé váló összeállítás durván 220 000 forintba kerül, ezzel olcsóbb, mint a konkurens HP ProBook 5330s. Aki szeretne Core i5-2430M-et, 4 GB memóriát, 500 GB-os merevlemezt és billentyűzetvilágítást, annak további 30 000 forintot kell kifizetnie, az 500-as winchester helyett gyárilag 128 GB-os SSD-vel ellátott Dell Vostro V131 pedig kb. 300 000 forintot kóstál.

Használat közben

Kézbe kapva, elsőre a vártnál nehezebbnek tűnt a Vostro V131. Az extra súlyért a nagy akku felelős, négycellással szinte elszáll a masina. Ilyenkor viszont elvész az üzemidő egy jelentős része, illetve a gép feneke sem emelkedik meg, pedig az jótékony hatással van a szellőzésre és a gépelési komfortra is. Nagyon kellemesnek találtuk a vörös fémburkolatot, ami egyszerre teszi a gépet vidámmá – kissé tán nőiessé – és komollyá is, hiszen itt nem mezei műanyagot tapogatunk. Apropó tapogatás: a vörös szépen gyűjtötte az ujjlenyomatokat, ebből a szempontból az ezüstszürke verzió jobb lehet.

Bekapcsolás után először is azt tapasztaltuk, hogy a percenként 7200-at pörgő merevlemez meglehetősen bizsergeti a csuklótámaszt, sőt a billentyűzet alsó részét is. Számukra eléggé kellemetlen volt ez, másnak viszont fel sem tűnt. Jó hír, hogy a 320 GB-os Western Digital Scorpio Black meglehetősen fürge volt, olvasási állagsebességben nem csak a 320 GB-os, hanem az 500 GB-os Hitachi 7200-ast is megelőzte, amikkel múltkori HP ProBook tesztünk résztvevői voltak felszerelve. Mindenesetre egy SSD-vel még jobb lehetne a helyzet, és a bizsergés is megszűnne.

Eléggé szubjektív témakör, de nekünk a Dell Vostro V131 billentyűzete egyáltalán nem jött be. A szokásosnál jobban lekerekített, szigetes gombok formája nem tetszett, a mögöttük lévő fényes betét szerintünk hiba, akárcsak a nagyon rövid lenyomási út a számunkra túl puha nyomásponttal. Mondjuk ez illik a géphez, mert a klaviatúra a konzumer gépek szintjén hajlik, ami a betonstabil vállalati gépek között negatívum. Mint említettük, a Core i3-as verziónak nincs háttérvilágítása, ilyet csak az i5-ösök kapnak.

Touchpadban mindig is jó volt a Dell, szerencsére ezt a hagyományt továbbviszi a Vostro V131 is. Az érintőfelület megfelelő méretű, gombjai szép finoman, kattogás nélkül járnak, sőt még egy jelzőfényt is kaptunk, ami mutatja, ha ki van kapcsolva a touchpad. A csuklótámasz jobb oldalába ujjlenyomat-olvasót integráltak, szerintünk nagyon szépen. Eddig még nem láttunk ilyen fekete, környezetébe ennyire szépen belesimuló megvalósítást.

Kijelző terén nem mutat semmi különlegeset a vörös Vostro, de nem is kell, hiszen a matt felület mellett a ma átlagosnak számító 200 cd/m² körüli csúcs fényerővel és 200:1 körüli kontrasztaránnyal is szépen megleszünk majd akár fényes környezetben vagy a szabadan is. A 13,3 hüvelykes képátló és 1366x768 pixeles felbontás nem éppen képszerkesztéshez való, ahogyan a felhasznált TN+film paneltípus sem, de azért egy gyors kalibrálással helyrehoztuk a V131 egyébként szokásosan rossz színárnyalatait. A hozzá tartozó színprofil innen tölthető le, a maximálisnál eggyel alacsonyabb fényerőn adja a legpontosabb árnyalatokat.

Mint a legtöbb vállalati notebook, a Dell Vostro V131 sem remekelt hangminőség terén. Vékony házában előre, a csuklótámasz pereme alá tették a hangszórókat, innen a magas és közepes tartományt is árnyékolja majd kezünk. Ennek ellenére egészen elfogadható volt a zene, ami a kis nyílásokon kijött, bár a Hi-Fi minőségtől vagy akár egy közepes fülesétől azért messze volt.

Hűtés, akkumulátor

Különálló grafikus alrendszer nélkül a 35 wattos TDP osztályba tartozó Core i3-ra épülő Intel platform hűsen tartása nem különösebben nagy feladat, igaz, a Vostro V131-ben erre elég kis hely van, hiszen a gépház lapos. Ráadásul a burkolat jelentős része fém, így az átlagosnál nagyobb felületi hőmérsékletre lehet számítani, mert jobban kivezeti a hőt. Nyugalomban, 24 °C-os környezetben a billentyűzeten tényleg a megszokottnál magasabb, 34-35 °C körüli értékeket mértünk, de ez még távolról sem zavaró, ahogy a fenéklemez 35-37 °C-os értékei sem. Jó hír, hogy takarékos akkuprofilnál a hűtés gyakran kikapcsolt, de aktív állapotban is alig lehetett hallani a hangját.

Megterhelve a központi egységet a korábban 45 °C-os CPU azonnal 60 °C-ra melegedett, a hűtés pedig 23 dB-re kapcsolt, ami továbbra is halknak nevezhető még annak ellenére is, hogy hangszíne a szokásosnál magasabb. Minden bizonnyal az átlagosnál kisebb ventilátort használtak, de szerencsére a Vostro V131 nem nyivákolt úgy, mint az igazán vékony Ultrabookok vagy mint a MacBook Air. Az első perc derekán viszont tovább hangosodott 29 dB-re, ez már zajosnak számít, de egy kis notebooknak megbocsátható. Sajnos félórás kínzásunk félidejében 33 dB-re erősödött a zaj, ez már-már ultrabookos, kínzó szint. Szerencsére hétköznapi felhasználásnál nem gyakori helyzet, hogy negyed óráig folyamatosan teljesen kihajtsuk a CPU-t. Terhelő folyamatunk végén a processzor 71 °C-os, volt thermal throttling órajelcsökkentését nem fedeztük fel.

Jó hír, hogy a félórás hevítés alatt sem melegedett túlzottan a vékony Vostro felülete. Billentyűzetén 36 °C-os, csuklótámaszán 37 °C-os maximumot mértünk, ami érintésre nem zavaró. Ölbe véve a fenéklemez 39-40 °C-os hőmérsékletét is el lehet viselni, akár hosszú órákon keresztül. Jó eredménynek tartjuk a merevlemez 41 °C-os maximumát, hiszen percenként 7200-at pörgő jószágról van szó, a biztonságosan elviselhető üzemi hőmérséklet csúcsértékéig pedig még több mint 10 °C volt.

Nem okozott csalódást a Vostro V131 hatcellás, 65 wattórás akkumulátora. Nyugalmi állapotban, kikapcsolt vezeték nélküli hálózati eszközökkel több mint tíz és fél óráig kitartott, ami 6 wattos fogyasztást jelent. Nagyfelbontású videót több mint hat és fél óráig nézhettünk picivel 10 watt alatti fogyasztással, maximális terhelésen pedig két órára volt elegendő az akku, ez 30 watt körüli energiaigényt jelent. Ezek az értékek összhangban vannak korábbi, hasonló platformon mért eredményeinkkel. Érdekes, hogy a pörgős merevlemez nem okozott számottevő extra fogyasztást.

Értékelés

Egy nagyon kellemes notebookot ismertünk meg a Dell Vostro V131-ben. Lapossága éppen olyan mértékű, ami még nem megy a használhatóság – melegedés, hűtés, akku – rovására, mint az Ultrabookoknál, mégis egy kompakt, aránylag könnyű laptopot kapunk, ami csak a méretes akku miatt nyom 1,83 kilót. Külsejét fémmel burkolták, ami vörös színben szerintünk nagyon tetszetős, aki pedig a komolyabb árnyalatokat kedveli, választhatja az ezüstszürkét. Nagyon tetszett a gép formaterve, a különleges zsanér kiválóan működött és egyedivé teszi a Dell laptopjait. Piros pontot érdemel a fedél mágnessel megtámogatott rögzítése. Csupán egyetlen szavunk lehet az összeszerelési minőségre, a fenéklemez kis ajtója nem csatlakozik valami szépen.

Úgy gondoljuk, az alapmodell Core i3-ja a 2 GB memóriával és a pörgős, 320 GB-os merevlemezzel a felhasználók többségének bőségesen elegendő, semmi szükségük nagyobb processzorra vagy tágasabb háttértárra. A komolyabb konfiguráció (Core i5, 4 GB RAM, 500 GB merevlemez) 30 000 forintos felára viszont nem olyan nagy tétel a 220 000 forintos alapárhoz képest, főleg hogy nagyon hasznos billentyűzet-háttérvilágítást is kapunk hozzá. Sajnos éppen a klaviatúra a gyenge pontja a vékony Vostrónak, gombjait nem találtuk kényelmesnek, alapjuk horpad. A touchpad, matt kijelző és kisvállalati viszonylatban jó hangszórópár viszont rendben volt.

Mindehhez jönnek még a jól elhelyezett csatlakozók, melyek között két USB 3.0 van, a hatalmas akku, ami kiváló üzemidőt biztosít és a kategóriára jellemző hároméves garancia. Összefoglalva a Dell Vostro V131 a szép, vékony, kisvállalati gépek között ajánlott minősítést érdemel, mert szerintünk jobb csomagot kínál, mint a HP ProBook 5530s vagy a nagyon drága Lenovo X1.

Dell Vostro V131
Jellemzés 13,3 hüvelykes, vékony, kisvállalati útitárs
Pró + kellemes megjelenés és minőségérzet
+ fém burkolat
+ matt kijelző
+ HDMI és két USB 3.0
+ kiváló akkumulátoros üzemidő
+ három év garancia
Kontra - pontatlanul illesztett burkolat az alján
- a merevlemez rezonálja a csuklótámaszt
- csak a Core i5-ös modellek kapnak billentyűzetvilágítást
Alternatívák Asus U36SD
HP ProBook 5330s
Lenovo ThinkPad X1


Dell Vostro V131

rudi

A Dell Vostro V131 notebookot a Dell hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Dell

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés