Hirdetés

Lenovo Y50-70 notebook – játssz velem!

Külcsín

Nagyjából egy éve annak, hogy otthoni felhasználásra szánt modelljeinek nevéből kivette az IdeaPad nevet a Lenovo. Ezzel egy időben alaposan át is szabta a típusszámozást, bár az egyes modellcsaládok betűjele megmaradt. A nagyméretű, komoly teljesítményű, játékra is alkalmas, prémium multimédiás notebookok jelenleg is az Y családban sorakoznak, ebből a 15,6 hüvelykes Y50-70 járt nálunk. Kellemes megjelenésű, jó kiállású laptoppal van dolgunk, amit szálcsiszolt fémbe öltöztettek. Fedelének nem csak esztétikailag tesz jót az a két él, amit belenyomtak, mert ezektől a valószínűleg vékony külső fémburkolat extra merevítést kap, a fedél kevésbé horpad, kifejezetten masszív benyomást kelt.

Akárcsak a vaskos zsanér, ami a fedelet tartja. Nem vitték túlzásba a gamer látványelemeket; hátul, két oldalon van egy-egy vörös betétes szellőzőrács, ami a kijelző alatti hangszórók fedelébe fordul át, de egyébként nem vesz részt a hűtésben. Belül a hatalmas touchpad és a billentyűzet környékét enyhén gumis, selymes tapintású felülettel vonták be, ami a komolyabb gamer egerekre jellemző. A billentyűzet is kapott némi pirosat, ilyen színű a billentyűkupakok oldala és a háttérvilágítás is. Az egyetlen ügyetlen részlet belül a matt kijelző fényes kerete, ami lenyúl a hangszórós részre is.

A csatlakozókínálat átlagos: a három USB csatlakozóból kettő (a bal oldalon) gyors, 3.0-s, emellett HDMI képkimenet, kombinált analóg hang ki- és bemenet, illetve külön digitális hangkimenet található a gépen, továbbá kapunk még elmaradhatatlan kártyaolvasót és Gigabit Ethernet portot. Elég karcsúra, 23,9 milliméteresre szabták a gépházat, így az újabb ThinkPadeknél megismert, szögletes tápcsatlakozó került rá. Optikai meghajtó nincs az Y50-70-ben, viszont kapunk hozzá külső, USB-s DVD-írót, amit könnyedén használhatunk más számítógépekkel is.

Szálcsiszolt fémből készült az Y50-70 fenéklemeze is, amit szintén két éllel dobtak fel és egyben merevítettek. Közepére jó nagy szellőzőnyílást tettek, ami valóban része a hűtésnek, mellette pedig egy mélynyomó mosolyog. Ha hozzá szeretnénk jutni a notebook akkumulátorához vagy hardverkomponenseihez, akkor egy adag csavar kiszerelése után le tudjuk venni a fedelet, de vigyázni kell ezzel a művelettel, mert a hátsó szellőzőrácsos ív is hozzá tartozik.

Belbecs

Nyilván senki sem lepődik meg azon, hogy egy erős, akár játékokhoz is használható notebookba Intel processzor kerül. Az AMD-nek jelenleg nincs olyan mobil processzora, ami fel tudná venni a versenyt a Lenovo Y50-70-be szerelt kisebbik processzorral, ami a Haswell architektúrás, kétmagos, négyszálas, akár 3,5 GHz-re felpörgő Core i5-4210H. Emellett a még erősebb, négymagos nyolcszálas Core i7-4710HQ is választható. A memóriát két DDR3L foglalat várja, tehát a maximális kiszerelés 16 GB. Kereskedelmi forgalomban jellemzően 2 x 4 GB RAM-ot tesznek az Y50-70-be, így a maximum eléréséhez valószínűleg ki kell majd szedni a széria modulokat.

Termék megnevezése Lenovo Y50-70
Processzor Intel Core i5-4210H
Intel Core i7-4710HQ
Memória 4-16 GB DDR3L – két SO-DIMM foglalat
Kijelző 15,6"-os 1920x1080, matt, TN+film panel,
15,6"-os 3840x2160, fényes, IPS panel
Grafika Intel HD Graphics 4600 – integrált,
NVIDIA GeForce GTX 860M – különálló
Merevlemez 1 TB HDD – SATA 3.0
1 TB SSHD – SATA 3.0
240/512 GB SSD – SATA 3.0
Optikai meghajtó külső DVD-író vagy BD-író
Kommunikáció Intel IEEE 802.11b/g/n/ac Wi-Fi, Realtek Gigabit Ethernet, Bluetooth 4.0
Interfészek - 2 db USB 3.0,
- 1 db USB 2.0,
- HDMI képkimenet,
- Ethernet,
- kombinált analóg audio ki- és bemenet,
- digitális audiokimenet
Extrák webkamera, kártyaolvasó, billentyűzetvilágítás, 2.1-es hangrendszer
Akkumulátor 4 cellás – 54 Wh
Méret 387 x 264 x 23,9 mm
Tömeg 2,4 kg
Operációs rendszer Windows 8.1
Gyártó honlapja www.lenovo.com
Termék honlapja Y50-70
Fogyasztói ár kb. 250 000 forinttól
Garancia 3 év

Egészen fejlett a notebook megjelenítő rendszere, aminek egyik eleme a 15,6 hüvelykes kijelző. Ez alapból Full HD felbontású és TN+film paneles, de kérhetünk 3840x2160 pixeles, fényes felületű IPS panelt is hozzá. A képért GeForce 860M felel, ami Maxwell architektúrás, 640 számolóegységes, memóriakezelője 128 bites, tehát ugyanarra az alapra építkezik, mint az asztali GeForce GTX 750 Ti. Sajnos az adattároló egység elég szerényre sikerült; kapunk egy 2,5 hüvelykes meghajtóhelyet és ennyi, nincs mSATA vagy M.2, amiért nagy kár.

A fenti képen jól látható a notebook dupla ventilátoros hűtése. Nem bontották két részre a hőleadót, a CPU egy, a grafikus alrendszer két hőcső segítségével szállítja rá a meleget. Az akkumulátor nem túl nagy, 54 wattórás, és csak a fenéklemez eltávolítása után szerelhető ki. Érdemes még megfigyelni, hogy a GeForce GTX 860M az alaplapra van integrálva és nem MXM modulon csücsül, tehát a későbbiekben nem fejleszthető. Persze ez jellemző a konkurensekre is, csak a nagyon vaskos, elit gamer notebookokba szoktak cserélhető grafikus kártyát tenni.

Sokszor járt már nálunk az Intel Core i5-4210H (vagy a vele szinte azonos i5-4200H) processzor, ezért most nem elemezzük a teljesítményét újra. Annyi kell tudni róla, hogy viszonylag magas, 47 wattos TDP értéke révén emberes, 3,5 GHz-es órajelre felpörög, ezzel az egyik leggyorsabb kétmagos mobil processzor. Nagyjából olyan erős, mint az asztali Core i3 processzorok harmadik-negyedik generációja. Akár képszerkesztéshez, videóvágáshoz is elég erős, persze az erősebb választható processzorral, a Core i7-4710HQ-val nem veszi fel a versenyt. Az nagyjából olyan gyors, mint az asztali Core i7-3770K, úgyhogy a vele szerelt Lenovo Y50-70 egy igazi erőgép.

Játéktesztek
1920x1080
GeForce GTX 860M
Core i5-4210H
GeForce GTX 750 Ti
Athlon X4 750K@4,5 GHz
Civilization V
Max – 4xAA
57 71
Elder Scrolls V: Skyrim
Ultra beállíás
57 58
GRID 2
Magas – 4xAA
96 108
Far Cry 4
Közepes beállítás
41 44
Metro: Last Light
Közepes – 16xAF, noAA, normal Tess
43 49
Tomb Raider
Ultra beállítás
46 49

Tapasztalataink szerint a kisebb Core i5-4210H is elég erős a mellé társított GeForce GTX 860M kihajtásához. A fenti táblázatban egy hasonló tudású AMD processzorral hajtott, asztali GeForce GTX 750 Ti-vel vetettük össze, ami szintén 640 számolóegységgel, 40 textúrázóval, 16 ROP egységgel és 128 bites memóriabusszal bír. Ennek ellenére a tesztek többségében notebookos társa fölé nőtt, aminek két oka lehet. Egyrészt az asztali gépben állandóan a turbó órajelen pörgött a GPU, míg notebookban nem, másrészt a GTX 750 Ti memória órajele nagyjából 10%-kal magasabb. Mindazonáltal a GTX 860M is elfogadható fps értékeket produkált Full HD felbontásban, közepes, egyes játékokban akár magas grafikai részletesség mellett. Szerényebb felbontással és grafikai részletességge egy-két évig biztosan kitart még a tudása.

Gyakorlati tapasztalatok

Látványra és kézbe fogva is kifejezetten gusztusos a Lenovo Y50-70. Fémfelületei mutatósak és tapintani is kellemes, akárcsak a belső „gamer műanyagját”. A gépház karcsú, de nem gebe, így nem is horpad, szerintünk sokkal jobbak az arányai mondjuk az Asus G501-nél. Szép masszív a zsanér is, félúton, egy kis megbillenéstől eltekintve egy kézzel nyitható rajta a fedél.

Bár kissé hullámzik, kifejezetten meg voltunk elégedve a tesztgép billentyűzetével. Nyomásútja nagyjából 2 mm, nyomáspontja elég puha, de jól érezhető, hogy mikor érzékelte a leütést. A kurzormozgatókat csak egy icipicit kicsinyítették le a fő klaviatúra rész gombjaihoz képest. Tetszetős a vörös háttérvilágítás is, jól illik a többi, egyáltalán nem hivalkodó betéthez. Csak az a fényes monitorkeret ne lenne! Rendben van a touchpad is, bár aki komolyabban használja majd a notebookot, valószínűleg inkább egérre vált.

Úgy tűnik, hogy az alap kijelzőnél a felbontáson és az áron volt a hangsúly. Örömteli, hogy a 15,6 hüvelykes mérethez jól illő 1920x1080 pixelt sorakoztat fel, és felülete matt, de 238 cd/m²-es maximális fényereje és 400:1 körüli kontrasztaránya, illetve elég szerény függőleges betekintési szöge már nem éppen kellemes, a játékok sötét jeleneteiben bizony elmosódásra lehet számítani. Elvileg az IPS paneles, UHD felbontású panel határozottan jobb, ráadásul a Lenovo üdvöskéjén kívül más hasonló modellben nem is nagyon kapni ilyet. Dicséretet érdemel a 2.1-es hangrendszer, ugyanis kifejezetten szépen szól, szerencsére ez már teljesen megszokott a komoly multimédiás és az alap gamer notebookok körében.

Az Y50-70 elődeit gyakran kritizálták gyenge hűtésük miatt. Ezt most sikerült elég szépen helyrehozni, elsősorban azért, mert sokat csökkent a Maxwell-alapú GeForce GTX 860M fogyasztása, így kisebb terhelést kap a hűtés. Azért már nyugalomban is (25 °C-os szobahőmérséklet mellett) 34-36 °C-os felületi hőmérsékletre és minimális alaphangra lehet számítani.

Félórányi CPU-izzasztással 41-43 °C-os maximumot mértünk a gépházon, ami még nem vészes, ahogy a 73 °C-os CPU-hőmérséklet és a 26 dB-es zajszint sem. További egy óra játék hatására a billentyűzet bal oldala már elérte a 43 °C-ot, ezt nem kellemes huzamosabb ideig tapogatni, a fenéklemezen pedig 47 °C-os maximumot mértünk. A hűtés is hangosodott néhány decibelt, és bejött egy kis magas frekvenciás sípolás a hangjába. Szerencsére thermal throttling vagy egyéb, túlmelegedés hatására történő lassulást nem tapasztaltunk, a CPU végig 2,9 GHz-en dolgozott, és a GPU sem ment referencia órajele alá.

Lassulást csak akkor tapasztaltunk, amikor akkumulátorról hajtottuk a notebookot. Ekkor a GPU 404/800 MHz közé vett vissza, ezen a szinten már alaposan akadoztak a játékok azzal a beállítással, amivel elektromos hálózatról vígan mentek. Nem is csoda ez, hiszen elszállt a teljesítmény 40-50%-a. Ezzel a fékezéssel is csak alig több mint egy órát tudtunk játszani az 54 wattórás akkumulátor révén. Minimális terhelésen valamivel több mint öt és fél órát bírt a notebook, HD videó lejátszása közben pedig négyórás értéket kaptunk. Ezek sem eget rengető eredmények, vegyes használattal 2-3 órára számíthatunk.

Értékelés

A Lenovo termékpalettáján az Y sorozat a legerősebb, legkomolyabb, otthoni felhasználóknak szánt termékcsalád, ennek megfelelően kellő igényességgel, odafigyeléssel tervezték meg és készítették el. Fémburkolata szerintünk kifejezetten jól sikeredett, éppen csak annyira lett marcona, hogy az még ne tűnjön túlzónak, giccsesnek. A gépház vékonyításával sem szálltak el, így szerintünk jók lettek a 15,6 hüvelykes arányai, és a hűtése sem szenvedett csorbát, a kiköltöztetett optikai meghajtó pedig kedves figyelmesség. Rendben van az összeszerelési minőség is, a beviteli eszközökre és a hangzásra sem lehet panaszunk.

Ahogy a teljesítményre sem; a nálunk járt szerényebb, Core i5 processzor is szépen kihajtja a GeForce GTX 860M-et, amit rövidesen a picivel gyorsabb GTX 960M vált. Ezzel a notebook ma még közepes vagy magas beállítás mellett futtat minden játékot Full HD-ben, és valószínűleg van benne két évnyi tartalék, még ha nem is felel meg DirectX 12 magasabb szintje által állított elvárásoknak. A Lenovo Y50-70 egyik nagy erőssége az UHD kijelző lehet, amit már a háromszázezer forint alatti konfigurációba is beletesznek. Az erősebb, Core i7 processzorral párosítva nagyjából olyan jól használható nagy felbontást igénylő, tervezői munkára, mint a kétszer ilyen drága munkaállomások. A nálunk járt Full HD-s TN+film panelen viszont lenne mit javítani.

Összességében, és konkurenseihez hasonlítva kifejezetten jó, elit multimédiás, vagy középkategóriás gamer notebook a Lenovo Y50-70, de sajnos nem hibátlan: a Full HD-s kijelző szerény minősége, körülötte a fényes keret és az M.2 vagy mSATA foglalat hiánya fájó pontok. A három év garanciával 250 000 forintos alapár viszont nagyon erős érv mellette, ezzel nem igazán tud versenyezni a konkurencia, így összességében tetszett nekünk az Y50-70.


Lenovo Y50-70 notebook

rudi

A Lenovo Y50-70 notebookot a Lenovoshop webáruház bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés