Hirdetés

LG 24MP59G monitor: van élet 50 000 forint körül

IPS panel és FreeSync duóját kínálja belépőszinten az LG. De vajon megéri?

Bevezető, külső

Ritkán akad a kezünk közé nagyjából belépőszintű monitor, habár az igazsághoz hozzátartozik, hogy az idén debütált MP59G sorozatból már teszteltük a 27 hüvelykes képátlójú kiadást, de az igazi beugrót a mostani 24 hüvelykes képviseli – arról nem is beszélve, hogy nem mindenki tud megbarátkozni a 27 hüvelykes képátló és Full HD felbontás párosával, és sokaknak kisebb képátló is elegendő.

Magát a belépőszintet is érdemes a helyén kezelni, hiszen nem abszolút alsókategóriáról, a 30 000 forintnál kezdődő TN+filmes kijelzőkről beszélünk, hanem arról a belépőszintről, ami a kor kihívásainak megfelelően AMD FreeSync támogatást élvez és széles betekintési szöget biztosító IPS panelt kínál, így az árcédula is egy tízessel feljebb, 40 000 forintnál kezdődik. Az LG monitora ennél picit drágább, 49 000 forint, de egy 2017-es modellel van dolgunk, ami az év közepén jelent meg a piacon, így nyilván lesz még olcsóbb – az interneten körülnézve olcsóbban megtaláljuk egyes boltokban.


[+]

Ezek után nem meglepő, hogy a dizájn szinte semmiben nem tér el a nagyobb testvértől, megmaradt a vékonyka felépítés, a fényes káva, ami ezúttal nagyjából épp egy centiméteres, tehát szélesnek semmiképp sem mondható.


[+]

A talp fix, csak dönthetőséget kínál, falikonzol rögzítésére nincs lehetőség. Maga a talp egyetlen csavarral rögzíthető, ezt érdemes csavarhúzóval meghúzni. A stabilitás egyébként közepes, kicsikarható belőle remegés.


[+]

Bemenetek terén nincs túlkínálat, bár DVI híján mindent megkapunk: VGA-t, HDMI 1.4-et és DisplayPort 1.2a-t, ami mellett egy 3,5 milliméteres fej-/fülhallgató-kimenet is fellelhető. USB hubról ebben a kategóriában nem érdemes álmodozni, nem is kapunk. A tápegység viszont külső, ennek csatlakozója is ebben a blokkban látható.

Technikai paraméterek, panel elemzése

Főbb paraméterek
Monitor típusa LG 24MG59G
Technológia AH-IPS panel (60/75 Hz), AMD FreeSync (40-75 Hz)
Háttérvilágítás típusa WLED (alapbeállítás: PWM-mentes, 1 ms motion blur reduction beállítás: PWM 75 Hz)
Kijelző mérete 23,8 hüvelyk (60,45 cm), 16:9 képarány, sík
Felbontás 1920x1080 (92,56 ppi)
Válaszidő 5 ms (g2g)
Kontrasztarány 1000:1
Fényerő 250 cd/m²
Betekintési szögek 178°/178°
Megjelenített színek száma 16,7 millió (6 bit+FRC)
Színtérlefedettség sRGB
Csatlakozók 1-1 db normál DisplayPort 1.2a, HDMI 1.4, D-Sub, 3,5 mm jack fül-/fejhallgató-kimenet
Teljesítményfelvétel 22 W; külső tápegység
Gyártó honlapja www.lg.com/hu
Termék honlapja LG 24MP59G
Fogyasztói ár 49 990 Ft
Garancia 2 év


[+]

Az LG (szerencsére) ezúttal is IPS panelt használt, méghozzá a jól bejáratott Full HD felbontás mellett, ezt pedig már jól ismerjük, technikai újdonság ezúttal sincs. Azt azért mellékesen megjegyeznénk, hogy később látni fogjuk, a gyártó évről-évre javít picit az egyes szegmensekbe szánt paneljein és vélhetően az elektronikán is, így jellemző, hogy gyakran eltérnek a gyári specifikációktól a felhasználók javára. FreeSync ezúttal is van, ami 75 Hz-es maximális frissítéssel párosul, az alsó korlát pedig 40 Hz, ami ugyan nem 30, de mégsem 48, mint ahogy sok kijelző esetében.

Háttérvilágításnál már kötelező a PWM-et mellőző megoldás, vagy olyan magas PWM frekvencia, ami észlelhetetlen. Jelen esetben az előbbivel van dolgunk, egészen addig, amíg az opcionálisan elérhető "1 ms motion blur reduction" technológiát be nem kapcsoljuk. Ez az eljárás az elmosódást hivatott csökkenteni, meglehetősen hatékonyan (lényegében ugyanazt tudja, mint az ULMB a G-Sync-es kijelzőknél, tehát a frissítéssel szinkronban villogtatja a háttérvilágítást), de ekkor nincs FreeSync és a háttérvilágítás is PWM-esre vált - jelen esetben 75 Hz-re, ami miatt nem ajánljuk a bekapcsolását, hacsak nem akarunk a katódsugárcsöves érzés megteremtésével nosztalgiázni.


[+]

A betekintési szögekkel ezúttal sincs probléma, a kijelző meglepően jól teljesít árához mérten, legalábbis masszívabb sötétedéssel számoltunk, és a látottnál nagyobb mértékű szaturációcsökkenés is belefért volna, így tulajdonképpen elégedettek lehetünk a látottakkal.


[+]

Az IPS glow jelenséggel kapcsolatban jó hír, hogy szemből nem észlelhető, amit (majd) láthatunk, az némi "hagyományos értelemben vett" beszűrődése a háttérvilágításnak. Rézsútosan nézve persze a helyzet rosszabb, de nem kirívóan.

Tesztelés, kalibrálás

A mérések szerint a kijelző maximális fénysűrűsége meghaladta a specifikációban megadott 250 cd/m² értéket, sőt majdnem elérte a 300 cd/m²-t, ami becsületére válik. A minimum érték 79 cd/m², ez remélhetőleg mindenki számára elég alacsony lesz, de nem bántuk volna, ha még lejjebb tudjuk kicsit nyomni. Amennyiben aktiváljuk a már korábban említett "1 ms motion blur reduction" üzemmódot, akkor az elérhető maximális és minimális fénysűrűség csúcsértéke is csökkenni fog valamelyest. Érdemes viszont megfigyelni, hogy a brightness beállítás variálása ezúttal sem lineáris, nagyjából ugyanazt a görbét látjuk, mint a nagyobb testvérnél.


[+]

A dobozból kivéve a monitor kalibrálatlan állapotban érkezik, vagyis nincs egyedi beállításra utaló jel, de tekintettel a megcélzott kategóriára, ezen nem lepődhet meg senki. Bemelegítést követően mérve az átlagos színeltérés (delta E) 2,42, a maximum pedig 7,24 lett. A fénysűrűség 100%-os értéken áll gyárilag, így fehéren 293,81 cd/m², míg feketén 0,2373 cd/m² értéket mértünk, ami 1238:1 kontrasztarányt eredményez, tehát ez is magasabb, mint ami a specifikációk között szerepel. A gamma mérés eredménye 2,15, a színhőmérséklet pedig 7595 K.

Kalibrálás

Kalibrálással 0,77 átlagos delta E értéket kaptunk, míg a legnagyobb eltérés értéke 5,4. Utóbbi érték kissé magas, de valószínűleg kevesen fogják ezt a kijelzőt grafikai célra használni, vagy akár kalibrálni, így félig-meddig megbocsátható. A dispcalGUI naplója szerint 100%-os fehéren 119,4 cd/m², míg a feketén 0,1119 cd/m² volt a fényerősség, ami 1067,2:1 kontrasztarányt eredményez. A gamma mérés pontos eredménye 2,22, a színhőmérsékleté pedig 6486 K lett.

A színtérlefedettség a következőképpen alakult: a képet felnagyítva a szürke szaggatott vonal jelzi a referencia (jelen esetben sRGB) színteret, míg a színes háromszög a mért színteret ábrázolja. Eszerint a kijelző 101,8 százalékban fedi az sRGB színteret, de ezen belül a számottevő pontosság 95,8%. Mélyebb elemzéshez az Argyll+DispcalGUI mérési jegyzőkönyve további információval szolgál a kalibrálással és annak eredményével kapcsolatban (gamma és színhőmérséklet tracking, szürkeegyensúly stb.). Ez itt érhető el.


[+]

120 cd/m² – 6500K – 2,2 gamma fényerő kontraszt vörös zöld kék ICC profil
LG 27MP59G 41 70 50 39 35 katt

További tesztek

Válaszidő, input lag

Az LG ezúttal is 5 ezredmásodperces g2g értéket ad meg a normál módhoz, ami gyorsítással értendő. A gyorsítás mértéke a menüből változtatható, a kikapcsolt állapot mellett lassú, normál és gyors üzemmód közül lehet választani.


[+]

Ha meg akarjuk úszni az overdrive-ból fakadó jelentős túllövést, akkor a gyors helyett érdemes a Normál módot választani. Az input lag 9,7 ezredmásodperc, ami alapján a legjobbak közé tartozik ez a kijelző. Az 1 ms motion blur reduction mód most is elérhető, amennyiben nélkülözni tudjuk a FreeSyncet. Hasznosságát korábban kielemeztük: szemünkkel követve a mozgó tárgyat (esetünkben a PixPerAn piros autóját) tökéletesen éles képet látunk. Kár, hogy az ehhez a technikához szükséges PWM háttérvilágítás továbbra is csak 75 Hz, ez pedig zavaróan alacsony.

Homogenitás


[+]

A fekete homogenitást vizsgálva nem lepődtünk meg, a kijelző hozza az átlagos szintet, azaz nem teljesen homogén, a sarkokban észlelhető némi derengés.


[+]

A fehéren mért értékek esetében viszont a sarkokban rosszabb eredményre számítottunk, és ez végül nem igazolódott be. Pár helyen így is belefutottunk 20%-nál nagyobb eltérésbe, igaz, 10%-osnál nagyobból nem volt hiány, így az összkép közepes.

OSD menü


[+]

Ezen a téren nincs zsákbamacska és meglepetés: a jól ismert joystickes vezérléssel találkozunk ismét, ami most is az alsó káva közepén, alul helyezkedik el. Menü tekintetében a klasszikus felépítést kapjuk, pont olyat, mint amit a 27MP59G esetében is láttunk.

Értékelés, vélemény

Kijelenthetjük, hogy bőven van élet az alsóbb árkategóriában is, nem feltétlenül kell elkölteni súlyos pénzeket ahhoz, hogy élvezhető képminőséget kapjunk. Ugyanakkor azt sem várhatjuk el, hogy ugyanazt a tudást adják, mint a drágább modellek, így nyilván olyanokkal számolni kell, hogy az állvány állíthatósága korlátozott, nincs 99-100%-os sRGB lefedettség, a színhelyesség sem a topkategóriát idézi és a homogenitás sem kiugró, de az árkategóriában induló monitorok egyike sem erről szól. Hozzátennénk, hogy az LG nem ígér semmi olyat, amit ne tudna teljesíteni, és ne lenne elegendő teljesen átlagos felhasználásra otthoni környezetben.


[+]

Az IPS panel icipicit lehetne élesebb, de betekintési szöge rendben van, nincs PWM (csak 1 ms motion blur módban, ami sajnos az alacsony frekvencia miatt nem igazán használható), a fényűrűség és kontrasztarány terén is túlteljesíti a specifikációban leírtakat. A játék sem áll távol tőle, hiszen van FreeSync, ami a 75 Hz-ig tartó tartományban hasznos, kifejezetten alacsony az input lag, illetve a válaszidő gyorsítással is rendben van.


[+]

Összességében az LG 24MP59G egy megfizethető árú, belépőszintű, de azon belül nem egy teljesen alaptudású kijelző, így elmondható róla, hogy az ára a helyén van, így véleményünk szerint nem csinál rossz vásárt, aki mellette voksol, már amennyiben ki tudja használni a FreeSync előnyeit.


LG 24MP59G monitor

Daywalker

Az LG 24MP59G monitort az LG Magyarország bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés