Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Aszpirin

    senior tag

    Sziasztok! Teljesen új vagyok a fórumon, azért regisztráltam, hogy megosszam a legújabb Mac-es “élményemet”.

    Magamról annyit, hogy 2010 januárja óta vagyok Mac felhasználó, akkor vettem magamnak itthonra egy 2009 év végi 21,5 colos alumínium iMac-et, az akkori iMac-széria középkategóriás gyári kiszerelésében, vagyis Core2 Duo 3,06 GHz, 8GB DDR3 1066 MHz (gyárilag 4x2GB), Radeon 4670 256 MB dedikált GDDR3-mal és 1TB HDD-vel, és ugye eredetileg Snow Leopard-dal, szóval a MC413LL/A modellt.
    Az elmúlt évek alatt sok dologra használtam: amatőr fotós célokra (RAW-konverzió DxO-val, esetenként kreatív képszerkesztések Photoshoppal), amatőr zenészként egy Apogee One-nal kiegészítve többsávos zenefelvételre és -szerkesztésre (GarageBand-del indítottam, de viszonylag hamar kikötöttem a Cubase-nél), kisebb videóklipek összerakására, saját weboldal szerkesztésére, mellette Plex-szerver célra is, és persze minden egyéb szokványos dologra. Időközben, ahogy frissítgettem az újabb és újabb oprendszerekre, egy egész otthoni Apple-“ökoszisztéma” részévé vált, imádtam, ahogy együttműködnek vele az iOS-es és tvOS-es eszközeim, és az 1 TB-os 3gen TimeCapsule, ami a router funkciói mellett TimeMachine backup-eszközként és az iTunes-librarym otthonaként is szolgál a mai napig.

    Soha nem volt vele semmi problémám, mindig tette a dolgát, a mai napig (majdnem) olyan, mint újkorában... csak hát ugye eljárt fölötte az idő... Amikor az idén nyáron a focista keresztfiamnak kellett összeraknom egy ötperces bemutatkozó videóklipet külföldi kluboknál való házaláshoz fullHD-ben, és a végső renderelés másfél óráig tartott, na meg amikor a Plex totál megfektette a H.265-ös kódolású filmekkel, akkor döntöttem el, hogy eljött az ideje egy új gép beszerzésének. Rohadt drága volt anno, de megszolgálta az árát, ideje lett váltani.

    Elhatároztam, hogy kivárok az új iMac-széria bejelentéséig, de amikor október végén sem történt ez meg, és nem is tudni, mikor jön az új széria, akkor azt mondtam, nem várok tovább. Kifogtam egy jó ajánlatot, és a hivatalos árnál SOKKAL olcsóbban megrendeltem egy új iMac-et. Sokat vacilláltam, hogy melyik legyen, mert ezt is sokáig akarom használni. iMac pro a nevetséges ára miatt nem játszott, tehát maradt a mid2017 széria. Megfelelt volna egy 21.5-ös méretű is, de végül több szempont miatt is (amelyek között előkelő helyen volt a viszonylag könnyű bővíthetőség is), a 27 colos Retina5k csúcsmodellje lett a kiválasztott. Alapkiszerelésben, mert az Apple-féle rendeléskori bővítések ára tényleg a vicc kategória: pl. 72 ezer forint 8MB-onként a RAM-bővítés “gyárilag”, normálisak???

    Tehát a kiválasztott modell, MNED2LL/A, Retina 5k, Core i5 3.8GHz, 8 GB DDR4 2400 MHz, Radeon Pro 580 8GB dedikált GDDR4-gyel (2x4 GB), 2TB FusionDrive (128GB SSD + 2TB HDD). Ehhez más forrásból (Angliából) rögtön megrendeltem még 2x8 GB DDR4-et a megfelelő specifikációkkal, de az Apple-féle ár egyharmadáért, tehát összesen 24 GB lesz benne, ez egyelőre elég lesz.

    A memóriamodulok még úton vannak (a nyomkövető szerint már Magyarországon), de a gép már a tegnapelőtt megérkezett, szóval tegnapelőtt este munka után nekiláttam a migrálásnak. És itt következett életem első és egyben legnagyobb Apple-ös szopása. A migrálással ugyanis kerek két napon át sz.ptam, mint a torkosborz.

    Konkrét elképzelésem volt róla, hogyan csináljam (miután megnéztem két Youtube-videót és elolvastam három cikket a folyamatról). Szóval előbb takarítottam egyet a régi gépen, és csináltam egy friss backupot a timecapsule-ra. Utóbbi gyorsan ment, mert már volt aznap reggeli automatikus backup. A régi gép High Sierra legfrissebb verziójára volt már frisitve, de az uj gép Sierrával jött ki a gyári csomagolásból. Migrálásra így nem volt alkalmas, tehát első lépés rajta: upgrade High Sierrára... ja bocs,ez így nem megy, tehát Mojavéra, mert High Sierra már nincs sehol. Na, a friss üde Sierrát felhúzni Mojavéra 2 órába került. Nem volt tennivaló közben, csak várni, amíg lejön és véget ér az upgrade.

    Szóval két óra után megvan a Mojave az új gépen, lehet indítani a Migration Assistant-ot, és TimeCapsule mentésből áthozni a cuccokat... gondoltam én, de ember tervez, Apple keresztberak. A MigAssist ugyanis simán megtalálta a TimeCapsule-t migrációs forrásként, de amikor kiválasztottam, közölte, hogy nincs rajta backup. Pedig van. Megnéztem a régi géppel, ott figyelt a TC-n a friss mentés. Mojave pedig, az új gépen kitartott amellett, hogy márpedig nincs a TC- backup.

    Maradt tehát a gépről gépre migrálás. Elindítottam a Migration Assistant-ot a régi gépen is, új gép megtalálta, migrálas ielindult. Éjfél elmúlt már, tehát lefeküdtem azzal a tudattal, hogy reggelre meglesz. Tegnap hajnalban ébredtem, átmemtem a dolgozószobába, és csak kb félúton járt a migráció, azt írta a tool, hogy 7 óra van még hátra, és14MB/s a sebesség. Mondom itt valami nem stimmel, ez túl lassú... és skkor jöttem rá, hogy elfelejtettem összekötni a két gépet, a migráció WiFi-n ment.

    Nosza, elö az ethernet-kábelt, két gép összeköt vele, Migration Assistant rögtön ki is írta, hogy már etherneten megy a folyamat. Eddig o.k., még örültem is, hogy ilyen okos a migrációs tool... de a sebesség sajnos nem ment 14 MB/s fölé. Vagyis nem a dróthiány miatt volt lassú. Oké, mondom semmi gond, megy ez, csak kicsit lassú. Mielőtt elmentem munkába, még egyszer ránéztem, már csa 5 óra 13 percet írt hátrslévő időnek, a sebesség nem változott.

    Tegnap este hazajöttem, és megrökönyödve láttam, hogy nincs vége, sőt, még mondig 5 óra 13 perc van hátra. Bármit probáltam, nem mozdult erről el. Szóval megszakítottam. Ennek eredményeként viszont a rendszer az új gépen hazavágódott, a WiFi pl. egyszerűen megszűnt működni, és sehogy nem tudtam életre kelteni. Az éjszakai és egész napi migrálás eredményét pedig egy rejtett könyvtárban leltem meg, semmit nem tett még a helyére. A vége az lett, hogy disk utilityvel teljesen törölnöm és újraformáznom kellett a teljes FusionDrive-ot, majd internet boot-tal letöltenem ismét és újratelepítenek a szűz FD-re a Mojavét. Ez már jóval gyorsabban ment szűz FD-re, mint a Mojave-upgrade a Sierrára, lezajlott egy órá alatt.

    Szűz Mojave tehát fenn az új gépen ismét.. kezdeti lépesek, majd jöhetett megint s migráció, második próbálkozás. Előtte még elvégeztem Disk Utilityvel mindkét gépen egy First Aid-et, hogy hátha valami háttétár-hiba okozta a folyamat leállását, aztán elindítottam megin a gépről gépre migrációt, de ezúttal úgy állítottam be, hogy a rendszerbeállításokat ne migrálja, csak az adatokat meg az alkalmazásokat. Ez volt tegnsp késő este. Lefeküdtem, amikor felkeltem ma reggel, még ment, sebesség ismét 14 MB/s, hátralévő idő jét óra. Oké, megy, ez a lényeg.

    Elmentem munkába, és este, amior jöttem hazafelé, már gyomoridegem volt, hogy vajon megint leállt-e, és a Mojave harmadszori újratelepítésének gondolatától is már rosszul voltam.
    Szerencsére itthon az várt, hogy vége, megvan a migráció. A rendszerbeállításokat pedig megcsináltam kézzel, no problem, egy órát ezzel is eltököltem, de... Most minden jól néz ki. Még egy-két napig figyelem, hogy, minden megy-e, és ha igen, akkor már csak a régi gép lesikálása maradt, mielőtt eladom.

    Na ennyi volt a 860 gigsbájt 2 napig tartó migrálásának története . Hosszú volt, ha elolvastátok, igazi hősök vagytok ☺︎

    Ha valaki tudja, mit kellett volna másként tennem, csupán okulásként, kérem írja meg. Mert kíváncsi vagyok.

    Köszi és üdv,
    Attila

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz Luser2000 #29497 üzenetére

    Gratulálok! Azt hittem, senki nem fogja elolvasni :)

    (most ismerkedek a prohardver felületével, és úgy látom, újoncként sajnos nem tudok válaszolni Ear001 üzenetére, amíg nem válaszol valaki erre az üzenetre :( Szóval @Ear001, köszi az infót! Mivel TC-n volt a ™-mentés, és a MigrationAssistant nem volt hajlandó arról áthozni az adataimat, ezért a másodszori telepítésnél, tekintettel arra is, hogy azt írja, később a MigAssist-tal tudok migrálni, azt hittem, lényegében a telepítésnél is a MigAssis-ot használja, és már nem is próbálkoztam ezzel.)

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    Köszi, ha ezt a jókívánságot nekem szántad.

    Most, ogy teljesen jó az új gép, és minden fut rajta (még a licenszeket is úgy tűnik, sikerült átvinni, így teljesen jól megy a Tuxera NTFS, DxO, Photoshop, stb...), a régi gép HDD-je épp mélyformázáson esik át (igazi "lesikálás", 2-szeres biztonsági felülírással), ami eltart egy darabig.

    Élvezem egyébként, hogy minden milyen flottul megy, a Plex is nyikk nélkül viszi a HEVC HDR-kódolású, akár Atmos hangú filmeket is, szóval jó "kis" gép ez.

    Amiben viszont kicsit csalódtam, az, ogy nem csak fejlesztettek a hardveren, hanem bizonyos tekintetben "visszafejlesztettek" is az évek alatt. Az köztudott volt, hogy még 2012-ben kihagyták az optikai meghajtót (nem is hiányzik tul.képpen), és hogy a Line-in (vonalbemenet) is megszűnt létezni, az is már régi mese... de az bizony meglepett, hogy a mini-toslink (optikai S/PDIF) digitális hangkimenetet is elhagyták a 2017-es modellből (a 2015-ötsön még ott volt), és egyáltalán: a fejhallgató kimeneten kívül nincs semmilyen hangkimenet. Vagyis ha valaki netán direktben kötné erősítőre az iMac-jét, akkor vegyen magának egy külső hangkártyát.

    Hát ez az "ára" az 5k-s kijelzőnek, meg a bullshitmarketingre jó 5mm-es vastagságnak (ami persze csak a széleken annyi, és őszintén, ki nem sz..ja le).

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz rjg #29544 üzenetére

    Próbálom értelmezni, hogy mi az összefüggés a Fusion Drive, és “microSD kártyával nem próbálnám ki” között, így egy mondatban, talán félrérthetek valamit.
    Nagy tapasztalatom nincs a FusionDrive-val, de ugye van egy pár napja egy iMac-em, amiben egy 2TB-os FusionDrive van, ami valójában több, mint 2TB, még a terabájtok sajátos, kerek számokban való értelmezése mellett is, ugyanis a 2TB csak a HDD-részre vonatkozik és ehhez még hozzájön a 128GB SSD rész, aminek eredményeként a gép még “rendes terabájtokban” mérve is összességében többet “érzékel”, mint 2TB.
    Az én gépemen jelenleg a jó nagy sz.pás utáni sikeres migráció után kb 860 GB fogalalt a FusionDrive-on, beleértve a Mojavét és a recovery image-t is.

    Nem tudom, mi a trükk, de az eddigi pár napban használat során nekem úgy viselkedett, mintha nem is nyúlna a HDD-hez, pedig mindent elindítottam rajta, amit csak eszembe jutott. Egy teljes újraindítás úgy viselkedik, mintha tiszta SSD lenne benne, vagyis másodpercek a több mint egy perc helyett. Szubjektíven összehasonlítva a munkában (informatikus vagyok) használt jelenlegi, 6. generációs Core i5-tel és 512GB SanDisk SSD-velt szerelt Dell laptopommal, érzésre egyértelműen az iMac-em nyert eddig.
    Ugyanakkor próbáltam utánanézni, hogy mi van a háttérben, elég sok elemzést megnéztem, olyant is, ahol darabjaira szedték a FusionDrive-ot, és az jött le, hogy egyrészt nagyon sok mindent kiderítettek róla, de bevallottan messze nem minden, és az Apple mélyen hallgat a technológiáról, másrészt ez egyértelműen nem egy “mezei” SSHD. A beható teszteken egy 1TB-os FusionDrive egyértelműen alulmarad egy 1TB-os gyors SSD-vel szemben, viszont én még keresem azt a mindennapos felhasználási esetet, amikor ez a hátrány az én konfigomban is szubjektíve érzékelhető lenne. Előbb-utóbb biztosan rátalálok. Úgy tűnik viszont, hogy elsődlegesen mindig az SSD-használja, és a háttérben pakolgatja ki a dolgokat a HDD-re, ami persze felveti bennem az aggodalmat, hogy ilyen használat mellett mekkora lesz az SSD-rész élettartama? Meglátjuk. Remélem, nem hagy cserben túl hamar.

    A dologhoz hozzátartozik, hogy FusionDrive és FusionDrive között is jelentős különbségek vannak, évjárattól és mérettől függően: ha jól emlékszem, a 2014-es évjárattal bezáróan minden FusionDrive-ban 128 GB SSD és 5400 rpm-es HDD van, ezután viszont az 1TB-s FusionDrive-ban jelentősen lecsökkentették az SSD méretét (emlékeim szerint 24GB-ra), ami azért nem mindegy... A 2 és 3 TB-osakban vizsont maradt a 128GB SSD. Most emlékezetből írom ezeket, tehát kérlek javítsatok ki, ha valamire nem jól emlékeznék. Az én 2017-es 2TB-os modellemben már 7200rpm HDD van a 128GB SSD mellett, amit elsőkézből és egyértelműen alá tudok támasztani.

    Ezek a különbségek azért jelentősen befolyásolhatják mind a beható objektív teszteket, mind pedig a szubjektív sebességérzetet.

    “just my two pence”

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    Sziasztok. Egy kisebb problémában kérném a Mac-szakértők véleményét.
    Az történt, hogy a régi iMac-em (“AszpiMac” volt a neve) HDD-jét mivel “tisztán” akarom eladni a gépet (minden adat törölve, friss oprendszer, ami úgy indul, hogy a vevő maga hozza majd létre a saját admin userét), alaposan mélyformáztam és ujratelepítettem rá a macOS High Sierrát, de előtte még kiléptettem iTunes-ból, Facetime-ból és iCloud-ból is. Egy dolgot viszont sajnos elfelejtettem: kikapcsolni rajta a “Find my Mac”-et.

    Tegnap véletlenül vettem észre, hogy az iPad-emen és iPhone-omon a “Keresés” alkalmazás listázza az AszpiMac-et.
    Na ekkor kapcsoltam, hogy ki kell venni ebből az iCloud-funkcióból. Belogoltam az appleid.apple.com-ra, és kitöröltem a regisztrált eszközök listájából. Ez nem segített, az iOS-es Keresés továbbra is listázza.

    Na oké, bekapcsoltam a gépet, és létrehoztam egy Admin nevű usert, hozzáadtam az appleid-met, és beléptem vele. Ilyenkor friss telepítés után a macOS maga nevezi el a gépet, és automatikusan bekapcsolja rajta a Find My Mac-et (mert az iCloud szerint be van kapcsolva), de ezesetben a neve “Admin’s iMac” lett, ami rögtön meg is jelent a Keresésben az iPad-en, de az AszpiMac is továbbra is ott figyelt, pedig ugyanarról a gépről van szó. Az iMac-et a beállításokban átnevezten AszpiMac-re, és sajnos ez sem segített, az iPad-en immár két AszpiMac-et láttam. Kikapcsoltam rajta a “Find My Mac”-et, majd megint mindenből kiléptettem, újraformáztam megint a merevlemezt, és újratelepítettem a macOS High Sierrát.

    Eredmény: iPad-en és iPhone-on is eltűnt az egyik AszpiMac a Keresésből, de egy AszpiMac ott maradt, és sehogy nem tudom eltávolítani.

    Ez több dolog miatt is zavar, ezért a kérdés a szakértőkhöz: van-e valamilyen egyéb módszer, amit még kipróbálhatok a fentieken kívül, hogy eltűnjön a régi gépem az iCloud-os eszközkereső szolgáltatásból, vagy ezzel most már együtt kell élnem?

    Megoldási javaslataitokat előre is hálásan köszönöm!

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz Macika_MC #29601 üzenetére

    “Én meg az iMac-hoz adott egeret imádom Magic Mouse 2”

    A Magic Mouse 1 nekem is a kedvencem. A 2-es “fejlesztés” viszont egy vicc, az aljára helyezett Lightning-csatlakozóval. Amíg töltöd, használhatatlan. Ha megpusztul benne az akksi, akkor teljesen használhatatlanná válik, mert az akku nem cserélhető benne, és nem tudod lightning-usb kábellel összekötni a géppel, és használni is egyszerre. Igazi Apple-ös lehúzás. Ha akksi nulla, cseréld le az egészet, ami persze még drágább is lett, mint anno az 1-es változat. SEMMIben nem jobb, mint az 1-es Magic Mouse,

    Az 1-eshez veszel 4 darab 2000mAh-s 1,2 V-os mezei fehér Eneloop akksit meg egy lassú eneloop-töltőt (kvázi fillérekért), feltöltöd őket, beraksz kettőt, és megy egy hónapig... aztán amikor lemerülnek, berakod a másik kettőt, a lemerülteket pedig rárakod a lassú eneloop-töltőre... stb. Ha kipurcannak az akkuk, veszel egy újabb szettet. 9 éve használom így a Magic Mouse 1-et, olyan, mint uj korában. Megjegyzem, a 9 év alatt a fehér eneloop-ok sem purcantak ki még, bár én 8 darabot használok(-tam), kettőt a billentyűzetben, kettőt az egérben, és akkor töltök, ha már összegűlt 4 db lemeerült eneloop.

    Ja, és az 1-eshez lehet kapni olyan akksit, amihez jár indukcios (vezeték nélküli) töltő. Ilyenem is van. Feleannyit sem bírja, mint egy pár eneloop, de használat után csak ráhelyezed az indukciós töltőre az egeret, és mire legközelebb leülsz a gép elé, megint teljesen feltöltött egeret veszel kézbe. 21. századi megoldás. Ehhez képest a az új iMac-emmel kapott Magic Mouse 2, bár egyebekben ugyanazt tudja, határozott visszalépés, drágabban. Köszi, Apple :(((

    A régi imac-emet úgy hirdettem meg, hogy adom ugyan hozzá az eredeti Magic Mouse 1-ét, de ha valaki ezt nem kéri, akkor 25ezer forinttal olcsóbban adom a gépet enélkül. És örülnék, ha ezt az opciót választaná a vevő, mert örömmel használnám inkább a Magic Mouse 1-et tovább az új géppel, és használatlan uj állapotú Magic Mouse 2-vel adnám el majd, amikor majd eladósorba kerül a most vadiúj iMac-em.

    “A Mac miniben a processornál a B mit jelent?”

    Utánanéztem, és amit én értettem meg az új B-széria kapcsán (tévedés részemről lehetséges)

    A B-szériát nem mobilfelhasználáshoz pozícionálja az Intel. Félúton van a mobil és a desktop változat között. Olyan kompakt gépekbe szánják, ahol a folyamatos hálózati tápellátás biztosított, a teljesértékű hűtés viszont a szűk hely miatt problemtikus. Mint például a Mac miniben, vagy pl. all-in-one gépekben (az iMac is ilyen, tehát nem kizárt, hogy a következő iMac-szériában is B-szériás intel procik lesznek.) Ennek érdekében a fogyasztás csökkentett ugyan, de pl. a 8700B 65 Wattos csúcsfogyasztása nem notebookba való.
    Hogy ez mit eredményez? Amennyire én kihámoztam, alapfrekvencián a 8700B ugyanazt a teljesítmenyt nyújtja, mint a desktopba szánt 8700-as. A Turbo Boost viszont - főleg multicore-os terhelésnél - másként fog viselkedni, ami ilyen esetben némileg alacsonyabb feldolgozási teljesítményhez vezet.
    Javítsatok ki, kérlek, ha tévedek.

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz Mattb #29616 üzenetére

    "Tehát akkor ez meg életképes lehet ?"

    Szerintem: Hogy a fenébe' ne. Amire használni akarod, arra még sok is lesz (kivéve ha 4K-s filmeket akarsz nézni, ott már meg-megakad), performancia gondod nem lesz vele. Ha csak az alap 2GB van benne, akkor megfelelő RAM modulokat (800Mhz DDR2 FB-DIMM) .talán szerezz még bele, de akár 64GB-ig bővítheted... a többi nem lényeges szerintem arra, amire használni akarod.

    Eredetileg Snow Leoparddal szállították, de az El Capitanig minden felmegy rá. Jobb esetben van benne Standard a/b/g/n Airport (ez oció volt az alapmodellben, tehát ha esetleg nincs, vagy ha nincs otthon wifi-d, ethernet kábellel dugd rá a routered egy szabad LAN-portjára), a legegyszerűbb, ha Internet Recovery-t használsz, indítás közben a Command + Option + R -t lenyomva tartod, amígy megjelenik egy mozgó földgömb vagy egy wifi-választó és jelszóbekérő, innentől internetről letölti a recoveryt, amiből tudsz lemezt formázni, majd installálni az oprendszert, és mehet a móka. Épp nemrég csináltam végig egy ilyent egy iMac-kel, eltart egy darabig, de sok dolog nincs vele, ha már az oprendszer letöltésénél tartasz, akkor mehetsz a dolgodra, esetleg egy óra múlva visszanézel, hogy van-e hasfájása...

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz tm5 #29619 üzenetére

    Köszi a többiek nevében is!

    No igen. Mondjuk itt szekvenciális írási sebességről van szó, az olvasási sebességre csak annyit ír, hogy minden esetben nagyobb, mint 2GB/s.

    Annak oka, hogy az 1TB-os SSD-re a.szekvenciális írás több mint 4szeres sebességgel megy, mint a 128 GB-osra, valószínűleg abban keresendő, amit a hozzászólásokban is pedzegetnek, hogy egy nagyobb memóriamodulon több flash chip van, és ezekre alighanem párhuzamosan megy a szekvenciális írás. Csak tipp.

    Az más kérdés, hogy ez a valós használatban mennyire érezhető. Lesznek esetek, amikor határozotan: pl ha swappel a rendszer, vagy pl. egy nagyméretű, memóriában szerkeszett dokumentumora (pl. egy sok layert teartalmazo photoshop-fájlra) save-et nyomsz. Ugyanakkor a rendszerindításnál vagy appok indításánál (ahol tipikusan nagymenniségű random, aza nem szekvenciális olvasás történik), valószínűleg nem lesz szubjektíven érzékelhető különbség.

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz Mattb #29621 üzenetére

    Még egy dolog: ha nem tudod, hogy mennyi memória van benne, és rendszertelepítés előtt bővítenéd, akkor nyisd ki, és nézd meg a memóriamodulok számát. Ha kettő van benne, akkor az 99%-ban az alapkiépítésű 2GB-ot jelent. Ezesetben még 6 üres memóriabővítő-slot lesz benne (két külön kihúzható panelon) , és nagyon jó ötlet legalább 4 GB-ra bővíteni. Mindenképpen párban vegyél hozzá memóriát, és inkább több kisebbet, mint kevesebb nagyobbat. Tehát ha 4 GB-ra akarod bővíteni, akkor 2 db 1 GB-osat, ha 6 GB-ra, akkor 2 db 2GB-osat, a 8 GB-ra, akkor 6 db 1 GB-osat vagy 2 db 2 GB-osat és 2 db 1 GB-osat, stb.
    Itt található információ a beszerzendő memóriamodulok pontos típisáról, illetve egy rövid, de nagyon jó videó, hogy hová és hogyan tedd be őket: https://everymac.com/systems/apple/mac_pro/faq/mac-pro-early-2008-how-to-install-ram-backwards-compatible-with-older-memory.html
    Az általad leírt felhasználáshoz semmi értelme 8GB-nál nagyobbra bővíteni.

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    Sziasztok!

    Kinőttem a 2010 eleje ót hsznált 1 TB-os 3rd Gen. TimeCapsule-t.
    Mit javasoltok helyette?

    Amire eddig használtam:
    - WiFi router of course - de megnövekedett a wireless forgalom a házban, itt is gyorsabb és főleg nagyobb lefedettséget biztosító kellene. 120m2 egyszintes családi ház nagyjából mértani közepébe van helyezve, jó lenne, ha a kertben is megfelelő jelszint lenne... - ez a kritikus rész, ami a cserét indolkolja
    - TimeMachine backup az iMac-emnek (szelektíven backupolok, csak a fontos dolgokat, pl. újra letölthető filmek meg hasonlók ki vannak szedve a backupból - így az inkrementális backup kb 5-600GB-ot foglal.)
    - iTunes library - a többszáz darabos CD-gyűjteményemet egyesével (nem kevés munkával) berippeltem. Ezt nem akarom elveszíteni, de át tudnám költöztetni egy külső HDD-re, mert a Tidal előfizetés miatt már nagyon ritkán használom)

    Mivel az új gépem háttértára már 2TB-os, a Time Machine backupra szánt helyet is hamarosan ki fogom nőni, (jelenleg 35GB szabad a TC-n, ami már veszélyesen kevés, de ezt az iTunes-Library archiválásával meg tudom oldani ideiglenesen. Jó lenne egy hosszútávú megoldás.)

    Az utolsó (5. gen.) TimeCapsule lenne a legkényelmesebb megoldás (2TB elég), de tekintettel az árára, meg hogy 2013-ban jelent meg és azóta is ugyanazon az áron adják az immár több mint 5 éves modellt... HMMM. Inkább nem.

    Mi legyen? Javaslatot, tapasztalatot szívesen fogadnék. Köszi előre is!

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz cigam #29634 üzenetére

    Köszi az eddigi válaszokat! És várom a többit, ki hogy oldja meg.

    "Miért nem dugsz rá USB-n, egy 2(,3,4,...)TB-os merevlemezt?"
    Mert az csak félmegoldás. A TimeCapsule ugye óránként készít inkrementális mentést, tehát folyamatosan rajta kellene legyen az az USB-s HDD. Márpedig ugyanott tartani a backupot, ahol magát a gépet, az tényleg csak félmegoldás. Így legalább a ház két különböző pontján vannak.
    De végső soron ez is képbe jöhet a backup-részhez, de csak mint utolsó lehetőség, ha minden egyéb nagyságrendekkel drágább. Mert ugye még egy jó routerre is be kell emellett ruháznom.

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz tboldi #29632 üzenetére

    Köszi, ez a megoldás elég szimpatikusnak tűnik. Ez menne TimeMachine backuppal? Mire kellene formáznom a winyót? vagy az mindegy? így már akár NTFS is lehetne?

    A Synology NAS-t kicsit nagyágyúnak érzem én is, amikor csak egy backup megoldásra van szükségem (nem azon akarok futtatni plex szervert vagy bittorrentet pl.) - de azt sem zárom ki.

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz blakey #29638 üzenetére

    Ó ez jól néz ki!

    Akkor kölülnézek a QNAP és a Synology háza táján is.

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz cigam #29640 üzenetére

    Ja várj... én úgy értettem, hogy a gépre dugjak rá egy USB-s merevlemezt.
    A TimeCapsule-t mindenképp lecserélem, mert a WiFi-része nem elegendő már.
    A kérdés, hogy az új routerre rádugott külsős merevlemez együttműködik-e a TimeMachine-nal.
    Ha nem, maradna, hogy az USB-s merevlemezt közvetlenül a gépre dugjam. És én ezellen érveltem korábban.

    De még a végén meggyőzöl. Nem vagyok saját magam, sem a pénztárcám ellensége.
    A nappaliban (nevezzük szomszéd szobának, bár inkább második szomszéd a dolgozószobámhoz képest, ahol a Mac van) a fontosabb cuccok, beleértve a TimeCapsule-t is, egy elvileg villámvédett elosztón vannak, mert van ott egy szép nagy hétszámjegyű összeg csak hardverben nézve is, és persze másik kismegszakítón.

    De semmi nem szól az ellen, hogy a dolgozószobába is ilyen elosztót tegyek be, és ezt mondjuk 20ezerből megúszom (remélem).

    Hmmm... végiggpndolom ezt az USB-s külső HDD dolgot, mert életképes lehet.

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    Van értelme szerinted ezt kipróbálni egy Radeon HD 4670-nel szerelt iMac Late 2009-en? Ha jól értettem dosdude1 videójábol, a az AMD HD 4xxx “just works fine, with the minor anomalies”.
    Azon gondolkodom, hogy mit adna hozzá a Mojave a High Sierrához képest (persze a jólismert marketing-ficsörökön túl), pl. gyorsabb a Mojave? ill. felmennek rá majd a későbbi Mojave-frissítések?
    Ha van értelme, és nem tudom eladni, akkor lehet, hogy játszásiból megpróbálom, és megtartom, nem olyan rossz gép az még...

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz passatgt #29651 üzenetére

    Köszönöm! Akkor marad a High Sierra rajta. Gondolom az is kap még egy ideig biztonsági frissítéseket (?)

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz Mattb #29667 üzenetére

    A szürke hátterű kérdőjeles mappát, amiről emlékeim szerint írtál, nem monitoron láttad? vagy keverek valamit...

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz Mattb #29670 üzenetére

    Próbáld ezt: Alt+Windows+R (remélhetőleg a Windows gomb “kompatibilis” a mac-es Command gombbal, az Alt pedig az Option-nel, vagy fordítva :) ) indítás után rögtön (ne várd meg a szürke hátterű kérdőjeles mappat!). Ja és ez Internet Recovery, tehát internetre van szüksége még a recovery image letöltéséhez is! Tehát még indítás előtt, biztos ami biztos, csatlakoztasd egy ethernet-kábellel a macet a routeredre. Kipróbálhatod enélkül is, de nem biztos, hogy van Airport kártya a gépedben...

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz iltirisz #29671 üzenetére

    Lehet, hogy “outdated” az iMac, de azért a pénzért, amennyit az új Minikért elkérnek, szvsz az iMac 2017-es modell sokkal jobbb ár-érték aránnyal bír.
    Arról nem is beszélve, hogy egy AMD Radeon Pro 5x0 a maga dedikált 2-4-8 GB memóriájával szerintem keresztbe nyeli le az intel UHD 630-at, amely a memóriáját a rendszermemóriából foglalja le, de nemcsak emiatt.
    Egy 4.2 GHz-es i7-7700-zal szerelt iMac-et nem feltétlenül neveznék “outdated”-nek még teljesítményben.
    Azt csinálsz, amit akarsz, de az új minik pofátlanul drágák ahhoz képest, amit tartalmaznak.
    Látva, hogy mit csinált az Apple a Minik árazásával (és egyáltalán: minden idén megjelent Apple-termék ára az egekbe szökött, komolyan elgondolkodtató ez az árpolitika), semmi kétségem nincs afelől, hogy hasonló mértékű drágulásra számíthatunk a következő iMac-szériánál is, szóval én inkább úgy döntöttem, hogy nem annyira “outdated” még az az iMac, főleg valami jobbfajta kiszerelésben.

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz Mattb #29673 üzenetére

    Mézd meg ezt, itt van válasz arra, ha az internet recovery nem megy a 2008-as Mac Prón: https://forums.macrumors.com/threads/early-2008-imac-internet-recovery-wont-work.1964293/

    Kicsit körülményes, de egy másik mac-en tudsz készíteni OSX installert egy külső flash drive-ra (csak figyelj rá, hogy ne legyen El Capitan-nál újabb)

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz cigam #29678 üzenetére

    Természetesen a jo GPU előnye eslősorban a 3d-alkalmazásoknál (pl játékoknál :) ) jelentkezik.
    A Photoshop is használja a GPU-t elég sok dologra, de a LightRoom méginkább kihasználja (pl. a LensCorrections-re). A Logic viszont nem használ GPU-t :)
    Ezek az alkalmazások persze inkább CPU- és RAM-éhesek (utóbbiból sok kell), és egy integrált intel GPU rendszermemóriából RAM-ból “nyúlja le” a memóriaigényét.

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz blakey #29681 üzenetére

    Attól függ, minél olcsóbb 250K-val az új Mini. Ha az alap konfigurációt veszed (corei3 8100B + beépített GPU + 128 GB SSD + 8GB RAM, bill. és egér nélkül), akkor ennél listaáron 250K val drágábban egy középkategóriás iMac Retina4K modellt kapsz (Corei5 7500 + Radeon Pro 560 4GB dedikált VRAM-mal + 1TB FusionDrive + 8GB RAM + Magic Keyboard 2 + Magic Mouse 2). De ezt listaáron értsd, mert a kifutó modell-volta miatt már most akár 15%-kal olcsóbb a 2017-es iMac (én is 15%-kal olcsóbban vettem), míg az új Mininél erre nem számíthatsz egyelőre. Így az a 250k plusz az inkább kb 165k pluszt jelent. A 8100B proci a tesztekben szinte hajszálpontosan ugyanazt nyújtja, mint a 7500 (utóbbi helyenként egy lehelletnyivel jobb). Hogy a felárért cserébe megéri-e neked a 4k-s (nagyon jo minőségű) kijelző, a sokkal jobb GPU, illetve a Magic-cuccok, azt persze Neked kell eldöntened
    Azt remélem, hogy a 32GB-ra bővítést nem az Apple-től kéred, mert a +24GB RAM-ért több mint 200ezret elkérni igazi rablás... A 2017-es Retina4k-ban macerás az utólagos RAM-bővítés, de lehetséges, mert - ellentétben a 2015-ör Retina4k-val, a 2017-esben slotokban található a memória, nem az alaplapra forrasztva. Csak nagyon macerás hozzáférni - de egy profi megoldja, illetve ha vállalkozó szellemű vagy, otthon is megoldhatod, de gyakorlatlan kézzel ezt inkább ne...
    Az i7-re bővítés az új MacMini-nél 110k, a 2017-esnél 73k gyárilag, igaz itt szignifikáns a sebességkülönbség (+34% multicore-nál a 8700 - csak a desktop változatra találtam adatot, a B változat pont multicore-ban valamivel lassabb lesz, mint a desktop 8700 - - viszont +12%-kal gyorsabb single core-nál a nagyobb freki miatt a 7700, mint a 8700), de nem akkora, ami a felárat indokolná. Ezt utólag elvégezni csak az iMac-en lehet, mert a mini-ben forrasztva van a proci. Szóval, ha i7-ben gondolkodsz, akkor tovább csökken az árkülönbség a kettő között, mondjuk durván 130k-ra...

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz TigerCat #29685 üzenetére

    Bocs, hogy beleszólok, de az általad felsorolt használat mellett totál fölösleges pénzkidobás plusz 110ezer forintot kiadni az i7 miatt. Persze be fogod mérni benchmark programmal, higy mennyire gyorsabb a géped, csak éppen a mindennapi használatodban a tudaton kívül semmivel vagy csak alig érzékelhetően lesz gyirsabb, mintha az i3-as. Az, hogy sokminden van használatban párhuzamosan, még nem jeleti azt, hogy terhelik is ezek a gépet. Tipikusan amiket Te írtál, azok (a Skype és az iTunes, es bizonyos esetekben a böngésző kivételével) a háttérben az idejük min. 95 %- ában (és akkor nagyon pesszimistán becsülök) konkrétan semmit mást nem csinálnak, mint user interakcióra várakoznak, és ez konkrétan gyakorlatilag szinte semmilyen terhelést nem jelent a cpu számára. Több tiz ilyen ablakkal dolgozva, háttérben Skype-on kommunikálva vagy iTunes-t hallgatva, miközben a levelező is megy, és folyamatosan értesítések is jönnek - ez az üzemmód egy 2009-es kétmagos 3,06 gHz-es Core2Duo-tsem tudtam kiterhelni 50%-nál jobban 8GB memória mellett - egy 6magos i7 pedig egyenesen overkill és totál pénzkidobás erre, illetve egy i3 8100B is tökéletesen fogja bírni. 110 ezer forinttal olcsóbban. Gondolj bele.

    Ahol az i7 jelentős többletet jelent, az pont azok az alkalmazások, amik nálad nem élveznek prioritást, mert “tudsz várni”: kép- és videókonverziók, trnaszkódolós-feliratégetős 4K-s médiaszerver (pl DTS HD MA 5.1 - ból röptében konvertálni AC3-ba egy 4k film hangját, és közben feliratot égetni a képbe - na erre az isten processzora sem elég...), hangfelvevő-és mixerprogramok sok-sok DSP pluginnal, 3D modellező-sugárkövetéses-anyagszimulációs renderelés. És persze élethű szimulációk, játékok.

    Ha ilyenekkel nem tervezel foglalkozni, akkor sok pénzt megpórolhatsz, amit költhetsz például egy igen fasza routerre vagy jóminőségű monitor(ok)ra, stb. A több monitor a Te esetedben úgyi alapkövetelmény...

    SZERINTEM

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    Ha már szóba került az AppleCare PP... én azóta gondolkodom ezen, amióta (néhány hete) megérkezett az új iMac-em. Az iMac-hez viszont ez meglehetősen drága, konkrétan jelenleg 55.900 Ft. És akármennyit kutakodok és keresek infókat róla, nem tudom eldönteni, hogy ezért pontosan mit is kapok cserébe. A telefonos támogatás O.K., meg hogy szükség esetén kiküldenek a helyszínre szakembert. De van itt számomra néhány nagyon homályos részlet.

    Idéznék az Apple-féle hivatalos leírásból:
    “A Mac számítógépekhez megvásárolható AppleCare Protection Plan akár három évre terjeszti ki az Apple-től kapott műszaki támogatást és a kiegészítő hardverszervizelési lehetőségeket.”

    Na itt az első kérdés: mi a fenét jelent ez az “akár három évre”? Most akkor három évre vagy sem? Mitől “akár”?

    A további kérdésem a hardverjavítási feltételekről szól.
    Újabb idézet:
    “Az AppleCare Protection Plan további előnyöket biztosít a fogyasztóknak azon túl, hogy azok a magyar Polgári Törvénykönyv értelmében a termék kézhezvételétől számított két éven belül díjmentes javításra, cserére, kedvezményre vagy vételár-visszatérítésre jogosultak az értékesítőtől az olyan termékek esetében, amelyek a kézhezvételkor nem felelnek meg az eladási szerződésben foglaltaknak. További információért kattints ide.”
    Próbálom értelmezni ezt is, de nem megy... Ha oda kattintok a részletekért, akkor elmagyarázza, hogy a Magyar Polgári Torvénykönyv ezt biztosítja, majd ugyanazokat a mondatokat ismételgeti, miszerint az AppleCare PP akar három évre is nyúj ezen felül hardverjavítási szolgáltatásokat. Ez így nem világosabb sajnos.

    Tovább olvasgatva az előző oldalt, ez jön még:
    “Az AppleCare Protection Plan akár három éven át biztosít kiegészítő hardverjavítási lehetőségeket világszerte. A szolgáltatás az alkatrészek árát és a munkadíjat is fedezi. A munka minőségére az Apple hivatalos technikusai jelentik a garanciát.

    Mac számítógép
    Akkumulátor1
    Alapvető tartozékok, például hálózati adapter
    Apple memória (RAM)
    AirPort4
    Apple USB SuperDrive meghajtó”

    Na, ez már világosabb lenne, de ott van lennebb egy apróbetűs megjegyzés, ami megismétli az “akár 3 évig” dolgot (sic!”, majd:
    “A Mac számítógéphez és az ahhoz eredetileg mellékelt tartozékokhoz biztosított szervizszolgáltatási jótállás csak (i) az anyag- vagy gyártási hibákra, valamint (ii) az eredeti teljesítmény 80%-ánál kisebb teljesítményű akkumulátorokra vonatkozik.”
    Na, mégis mi számít anyag- vagy gyártási hibának? Lehet, hogy ez a kulcskérdés. Ha pl. pixelhibás lesz a kijelző, vagy netán bedöglik az SSD vagy FD benne, vagy nem reagál az egér a kattintásra, az anyag- vagy gyártáshiba? Vagy egyszerűen ráfoghatják, hogy ez a használatból eredő, tőlük független hiba, és nem vonatkozik rá az ACPP? És ha bővítetem a RAM-ot benne itthon? (ez ugye a 27 colos iMac-ekben egy gyerekjáték művelet, 5 perc az egész)

    Az amerikai lúzereknek ott van az AppleCare+ (plusz jel a végén!) 169 dollárért, na az egyértelmű, mert ott két “Accidental Damage”-re is nyújtanak fedezetet a konstrukcio keretében, alkalmanként 99 dollárért. Tiszta, világos. Itthon erről szó sincs.

    Szóval a kérdésem azok felé, akik már megtapasztalták az AppleCare által nyújtott tényleges hardverjavítási szolgáltatást, vagy esetleg hivatalos szerződött Apple-szervizben dolgoznak és láttak már jónéhány konkrét esetet: mi a tényleges gyakorlat? Érdemes lenne 56ezer forintot költenem erre, ha kevésbé érdekel a szoftvereikhez nyújtott telefonos műszaki segítség?

    A többiekhez pedig: Ti beszereznétek ezt a szolgáltatást egy akciósan (listaár mínusz 15%) durván 750ezer forintért vásárolt iMac-hez plusz 56ezer forintért?

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    Ááá, értem ,köszi! :R
    Vagyis érdemes várni, és közvetlenül az 1 év lejárta előtt megvenni, így lesz belőle 3 év... ami vonzó mindenki szemében, de persze nekik az az érdekük, hogy minél hamarabb megvedd, ezért az “akár”

    Ha tényleg teljes szervizköltséget áll, akkor elgondolkodtató, de akkor várok a határidő lejártáig, és közvetlenül előtte veszem meg.

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz tsilver #38819 üzenetére

    "Hol lehet most a legoptimálisabban venni M2-es air-t vagy pro-t? itthon elsőre elég drágának tűnik magánemberként."

    Külföldön (személyesen, vagy ismerős/rokon általi szállítással).
    Az Apple itthon akkor újította be az árakat, amikor a legszarabb volt a forintárfolyam, és természetesen úgy is felejtette, pedig azóta kb kb 10%-ot erősödött a forint...
    A legalapabb 16 colos MBP-t pl. Kanadában adóval együtt kb 270ezer forinttal olcsóbban lehet beszerezni, mint itthon. Csak arra kell vigyázni, hogy ne amerikai angol legyen a billentyűzete, mert azt gazdaságosan nem lehet magyarítani. Ezért nem írom az USA-t, pedig ott még olcsóbb lenne...

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz okoska74 #38863 üzenetére

    Az Y-Z páros a magyar és angol billentyűzetkiosztás között van felcserélve (létezik ugyan 101 gombos magyar QWERTY kiosztás is, ahol ugyanott van az Y és Z, mint az angolona, de azt ma már csak elvétve találni), teljesen mindegy, hogy Magic Keyboard vagy "rendes" billentyűzet, Windows vagy macOS, vagy linux, a magyar 102 gomboson ugyanott van mindig az Y és a Z.

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz edgelaszlo #38960 üzenetére

    A megadott felhasználásra teljesen fölösleges a 16 GB.
    A 256 GB belső tár is jó választás (másfél éviéltem együtt egy alap M1 8GB/256GB Macbook Air-rel, hidd el, elég lesz neked a 8GB. Pl. Affinity Pro-val óriási stich-panorámákat készítettem a kis MBA-n gond nélkül. alacsony látenciás DSP-zéshez /a zenéléshez/ sem kell sok memória). Ha több SSD kell, akkor egy samsung T7 külső SSD, montjuk 2 terás, ha még több kell (filmeknek), akkor egy 4-8 terás Toshiba külső winyó filérekért, exFAT-ra formázva.
    A NAS divatos, de én hanyagolnám, őszintén. Hacsak nincs már meg. Mindent meg tusz osztani a minin ugyanúgy, mint a NAS-on, és torrentezni is tudsz vele, még jobban is (pl. folx-szal) :)

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz Parson #38965 üzenetére

    Minek kikapcsolni? :F A mini sem eszik többet, mint egy NAS, és letöltésre, filmnézésre, fájlmegosztásra, stb lehet használni. Szerintem teljesen fölösleges egy mini mellé a NAS, de mindenki úgy költi el a pénzét, ahogy jólesik.

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz Parson #38967 üzenetére

    Nem értem. Elutazol, nem kapcolod ki a NAS-t vs.: Elutazol nem kapcsolod ki a mini-t - mi a különbség? A mini-t nem lehet beállítani úgy, hogy távolról is elérd? pl. PLEX, Roon, stb.

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz cucka #38969 üzenetére

    "iMac és Mac mini között hezitálok".

    Egyébként: iMac-em van 2009 óta a jelenlegi a második. SOHA nincs kikapcsolva. A monitora nem megy, ha nem ülök előtte. De a NAS témát a mini-hez említettem. Szerintem, ha mini, akkor megspórolhatja a NAS árának jó részét.

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz cigam #38977 üzenetére

    Háát, ha RAID0,1,5 kell a letorrentezett filmekhez meg a zenékhez, amik tárolására hasznája tipikusan az emberek többsége a NAS-okat... akkor fizesse ki a NAS felárát. Biztos van értelme.
    Egyébként meg lehet a minihez több TB külső HDD-t venni, egy kínai csingcsung-linuxdisztró-oprendszeres NAS árának töredékéért.
    De amint mondtam, nem akarom ezt erőltetni. Mindenki arra szórja el a pénzét, amire jólesik :D

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz Sidorovich #39091 üzenetére

    Annál szerintem több. 2009 őszi megjelenésű iMac-et 2018-első negyedévében adtam el (emlékeim szerint Yosemite-vel), és még mentek rá a biztonsági frissítések (8 és fél évesen). 2017-es iMac-emen aktuális Ventura van fenn (és ugye most lesz 6 éves). A Mac-eknél bőven 8 év után futottak ki a biztonsági frissítések is az eddigi gyakorlat alapján. Ergo: lehet hosszú távon (megjelenéstő számítva akár 9-10 évre is) tervezni velük. Kevés az az ember, aki ennyi ideig valóban használ egy számítástechnikai eszközt Nekem van ugyan még folyamatos használatban 13 és fél éves Time Capsule-om (mindent újan vettem a felsoroltakból), de az ugye nem számítógép.

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz soundsonic #39147 üzenetére

    Az alacsony látenciás hangrögzítés/mixelés lehetősége már nagyon rég óta benne van minden Mac-ben (nem véletlenül használtak Mac-eket szinte mindenhol erre a célra), szóval az utolsó idézeted régebbi Mac-ekre is igaz. Én egy 2009-es Mac-kel is készítettem felvételeket (GarageBand-del és Cubase-zel is), de mivel mikrofon- illetve gitárbemenet is kellett, mindig a külső gitárport/hangkártya vagy egyéb ADC/DAC-eszköz fejhallgató-kimenetét használtam. Ettől függetlenül szerintem GarageBand-ezni teljesen jó az alaplapi DAC és jack-kimenet is, de persze az igazi egy zenélési (akár amatőr zenélési) célokra készített külső eszköz lenne.
    Ha mikorofonozni is szeretnél, netán gitárral is "nekimennél", úgyis kell majd egy külső hangkártya vagy fantomtápos mikrofonport vagy gitárport vagy hasonló (nekem pl Apogee One-om van, de volt egy Line6 multiportomm is - teljesen amatőr célokra). Ha csak MIDI-billentyűzetet fogsz használni, akkor jó lesz az a jack kimenet, csak ne várj tőle stúdió minőséget :)

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz soundsonic #39151 üzenetére

    Csak érdekességként: a Mac-ek folyamatosan "silányodtak" audio-portokkal való ellátottság tekintetében az évek során. A 2009-es iMac-en még volt külön line in, és volt hibrid mikrofonbemenetes headset-jack, ami mini-toslink (optikai) kábelt is fogadott. Ez konkrétan azt jelentette, hogy közvetlenül egy házimozi erősítőre kötve mini toslink - toslink optikai kábellel sokcsatornás házimozi hangot is képes volt kiadni a jack "lyukon" keresztül.. Aztán azóta gyakorlatilag minden kikopott a Mac-ekből, örülhetünk, hogy sztereó 3.5mm-es jack audio kimenet még van rajta (szerintem nem sokáig), de az is csak veetékes fej- ill. fülhallgatóknak, az analóg headset-ek mikrofonja már nem működik rajta.
    (a sokcsatornás hang pedig a HDMI-re költözött, kivéve persze a HDMI kimenettel nem rendelkező modelleket :) )

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz cigam #39153 üzenetére

    Audio portokról volt szó, és csak érdekességként. Lehet felfogni fejlődésnek hogy valamit kivesznek és általános megoldással helyettesítik, de bluetotth 2009-ben is volt, akárcsak USB (sőt Thunderbolt is, ami akkor még jól megkülönböztethető volt az USB-től, sebességben is). AirPods persze nem volt, de 2017-ben már igen, és akkor simán ment a 2009-es iMac-kel is, ha már itt tartunk :). Bluetooth-on akkor lenne valódi fejlődés, ha legalább a 2022-ben megjelent AirPods Pro 2nd Gen. tudná az aptX-et, de o.k., na, a jó öreg Bluetooth Audio veszteséges tömörítése jó lesz ám a nagytömegnek, sőt, még a pro-knak is, (profik? erre utalna a "Pro" az airpods Pro-ban?) :)
    A HDMI nem minden gépen van - pl. MacBook Air-en és iMac-en nincs (tudtommal az újan sem), iMac-en tehát visszafejlődés, hogy nem tud kiadni.
    Egyébként meg persze, minden megoldható (ma is, régebb is) külső eszközökkel, ez nem érv amellett, hogy az audio-port ok terén igenis visszafejlődés volt a MAC-ekben. Szerintem :)

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz Czo #39156 üzenetére

    Kissé le vagy maradva, mert az Apple Musicnek már az ALAC (is) a formátuma, ami veszteségmentes, azaz CD-minőségű.. Sőt, már elég sok zene van fönn hi-res (pl 24/192) mintavételezéssel is, szintén veszteségmentesen tömörítve. Az aptX-nek is a veszteségmentesség lenne az értelme. Persze ha nem ismered, vagy nem hallod a különbséget, akkor boldog vagy a veszteséges tömörítéssel, de elég meredek valamit “Pro”-nak hívni a zeneiparban (szerintem), ami csak veszteséges tömörítési formátumot képes fogadni és hanggá alakítani.

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz Czo #39160 üzenetére

    "az aptX sem lossless,az elerheo specko szerint a HD verzio 1:4 tomorit"

    Remélem nem tévesztjük össze a tömörítést a lossless-séggel (ami nem tömörítés-mentességet jelent, hanem azt, hogy a tömörített adathalmazból (bitfolyamból) egy az egyben visszaállítható a teljes tömörítés előtti adathalmaz (bitfolyam). AAC-ra ez nem igaz, tehát az AAC lossy. Az "aptX Lossless" kulcsszóra keresve elég sok értelmezhető találatot ad bármelyik netes keresőfelület, vannak akik már tesztelték, szóval valahogy át kell paszírozzák azon a sávszélességen.
    Egyébként egyetértek.

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz Czo #39168 üzenetére

    "Ez az iMac a jelenlegi Ventura tamogatott gepeinek az alja, tehat a realis erteke kb az 1 uveg sor es az 1 lada sor kozott mozog."

    Azért ez így egy nem kicsit erős... Én a 9 éves FullHD 21 colos iMac-et gépet 2018-ban 80ezerért adtam el, Magic Mouse nélkül (mai napig azt az első generációs MM-t használom, jobb, mint az utódai). Itt pedig a legnagyobb retina paneles gépről van szó, amelynek képminőségéhez hasonló monitorért rendesen zsebbe kell nyúlni. Tudom, mert konkrétan van egy 2017-es i5-ös 27 colos retina iMac-em, és még évekig szándékozom használni (újan vettem). Az M1 mini árához számoljátok még hozzá az Apple ízlésének megfelelő monitor árát is, és rögtön más lesz a leányzó fekvése. A Mac-ek nagyon háklisok a külső, nem saját monitorokra, gondolom ez közismert, de ha nem, most szólok, nem fogod hanyattvágni magát az örömtől, ha meglátja egy Mac képét egy mondjuk FullHD 24 colos vagy hasonló PPI-vel rendelkező nagyobb monitoron. Inkább a csalódottságtól. Szóval kell az a jófajta, magas PPI-s monitor is.

    Egyébként, ha az erősebbik, i5 7600K procit tartalmazó gyárilag Radeonnal szerelt gépről van szó, akkor megjelenéskori ára 800ezer forint fölött volt, 8GB RAM-mal és 2,2TB FusionDrive-val vagy 512GB SSD-vel..... Ezt is tapasztalatból tudom :) És azért azon a gépen még nagyjából mindent lehet csinálni van benne 40 GB RAM is (okos volt az eredeti tulaja, az alap 2x4GB mellé bedugott még két 16 GB-os modult mert de ezek még gond nélkül bővíthetőek.

    Szóval gondold át egy picit azt az ey sörtől egy láda sörig "reális" értéket.

    De igen, ez egy 6 éves gép. Nem tudom, hogy, hogy a következő OS főverzió megy-e még rajta, de remélem (az említett 2009-es gép 8 évig kapta a főverziókat). A biztonsági frissítéseket azért még éveken át kapni fogja, erre mérget vehetsz, szóval nem tudom, mi a gond. A laptopos topikban vannak, akik ma is inkább Monterey-t használnak M1-es gépekkel, mert a Venturánál stabilabb, a Ventura új feature-jei meg hidegen hagyják őket. Az rögtön lenullázza az értékét egy Mac-nek, hogy nem e legújabb (de azért a biztosági frissítéseket megkapó) oprendszer van rajta?

    Hmmm.

    Just my two pence.

    (amúgy van egy 14 colos 2023-as 12 magos M2 Pro-val szerelt Macbook Pro-m is 16 GB / 1TB konfigban, de mégis még ma is szívesen ülök le a gyönyörű nagyképű :) 2017-es Retina iMac elé.)

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz f012345 #39169 üzenetére

    Ezt azért egy picit jobban járd körbe, ne dönts ennyire szélsőséges vélemények alapján, főleg, ha jó az ára. Szívesen felajánlanám, hogy próbáld ki az enyémet nálam, ha nem gond, hogy kb 50 km-re lakom Budapesttől, és az enyémben csak 24GB RAM van... Van rajta fejlesztőkörnyezet, szerkeszthetünk és exportálhatunk videót, van PLEX szerver, Roon és Audirvana rajta, ha a hifi is érdekes... És azt is meg tudnám mutatni, hogy milyen ótvar képe van az M2-es Mac-nek alacsony PPI-s (Eizo Flexscan 2457) monitorokon. Összehasonlításként a 2017-es retina iMac képével.
    Ha gondolod, keress meg privátban.

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz Czo #39175 üzenetére

    Persze, ez a Te véleményed, fogtam :) Nekem sokkal árnyaltabb erről a véleményem.
    (csak megjegyzem, hogy a teljeskörű támogatás megszűnte után, ami az Apple-nél 8 év szokott lenni, még jópár évi kap frissítéseket a gépen futtatható utolsó oprendszer. A gép életciklusa akkor ér véget, amikor ez már megszűnik. Szóval azért vesz még vele egy pjópár évet. Ezt kell az eladási árral, és a használati értékkel összevetni, ha objektív akarsz lenni, és nem végletekben gondolkodsz. Nevezheted hulladéknak a 6 éves Retina iMac-et, de ez csak arra vall, hogy max "szalonban" láttál ilyen gépet).

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz Czo #39177 üzenetére

    Xcode... gondolom az teljesen általános, hogy az emberek XCode-ban fejlesztenek otthon. Na meg Numberst és társait használják MS Office helyett ugye... Nézd meg, mit írt: Photoshop, Lightroom, böngészés. Ennyi. Alighanem amatőr fotósról van szó.
    De nem vitatkozom tovább, legalább olvasott egy alátámasztott ellenvéleményt is.
    Annak a gépnek még igenis magas a használati értéke, az árát pedig még nem tudtuk meg...

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz cigam #39180 üzenetére

    Azt írta, az XCode el sem indul :)
    Nem nosztalgiával ülök le elé, rendesen használom még. Napi 24 órában folyamatosan megy, mert rajta van a Plex szerver meg a RoonServer is.
    Értem amit írtok, meg nem is. Nem megy fel az XCode-dal készült új Numbers-verzió, paff. Mit tud az, ami nélkül nem lehet élni? (ezt most általában kérdem, nem csak specifikusan a Numbers-re, miért van a frissítés-kényszer egy otthoni felhasználónál, pl. egy amatőr fotósnál?)
    De tényleg, ti Numbers-t használtok? Én soha nem bírtam többre használni, mint egyszerű pársoros táblázatra alapműveletekkel, szerintem rém gyenge az egész Apple-office (avagy iWorks, a régi nevén). Ha irodai programcsomag, akkor ott az MS Office, az nekem sokkal jobban kézre áll (és még letisztultabb is Mac-en, mint Windows-on). Ja, és nem XCode-ban készül :) Remélem nem baj, hogy egy Microsoft terméket dícsérek itt, ha már úgyis egekig lett magasztalva az Edge is.
    A "mindenen is" futó szoftverek, mint pl. az említett Photoshop, szerintem nem XCode-dal készülnek MAC-re (bár ebben lehet, hogy tévedek), van épp elég multiplatformos IDE (IDEA, Eclipse, STS, VS Code....) és framework, ami visszafelé is kompatibilis... bár az igazi Apple-nyalánkságokat valószínűleg csak az XCode-dal lehet elérni.

    Na, de ezek után már tényleg nem erőlködöm tovább, inkább várom, hogy a kolléga el tudja-e fogadni a meghívásomat, és kipróbáljuk-e a hulladék gépen az általa használt dolgokat (amelyeknél számít a szép kép, csak úgy nemmellesleg :D)

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz Ear001 #39183 üzenetére

    ""A Plex, Roon, Audirvana meg elfut kábé bármin is, kár ide hozni példának."

    Na, azért ne nézzük ezeket annyira le. A PLEX konkrétan kliensoldali jellemzőktől függően on-the-fly transzkódol szerver oldalon, és ez bizony nagy felbontás+10bit+Atmos stb forrásnál proci-igényes feladat. Jó eséllyel teljesítmény-igényesebb, mint az amatőr célokra használt Photoshop tipikus folyamatai. Én pont azért cseréletem le 2017-ben a korábbi gépet, mert a plex már nagyon szaggatott rajta 4K-s videóknál (mégegyszer: nem sima 4K-s videólejátszásról van szó, hanem on-the-fly videó transzkódolásról).
    Ami az audirvana-t illeti, tegyél be neki egy (szintén on-the fly) PCM->DSD256 konverziót, és nézd meg mi történik. A Roon-t pedig agyon DSP-zheted, amire szükség is lehet pl. fejhallgatóknál (cross-feed, parametric EQ, stb... ízlés kérdése).

    Az ARM-mal kapcsolatos megjegyzéseid korrektek és egyetértek, inem véletlenül van nekem is egy (khm... elég drága) 2023-as MBP-m. Persze hogy gördülékenyebb,, stb. Én nem is mondtam, hogy önmagában nem SOKKAL jobb az ARM-os Apple-architektúra, hanem, hogy vesse össze az árával és az igényeivel. A fotós használatra tuti kell egy megfelelő monitor, ami vagy adott neki, vagy nem. Az M1-es és M2-es gépek képe (is) RONDA a nem-retina kijelzőkön, ezt határozottan állítom (és ezzel nagyon sokan egyetértenek, bár szerintem ennek a rondaságnak nincs köze az ARM-hez, hanem inkább a "modern" MacOS-ek tulajdonsága, mindegy mi van alatta). A "megfelelő" monitorért mélyen a zsebbe kell nyúlni, egy 27 colos iMac-ben pedig ott van eleve. Írja itt egy fórumtárs, hogy vár a 27-es inteles iMac alternatívájára. Nem véletlen, szerintem nála sem.
    HA jó áron kapja meg, akkor - akár ha csak 2 évig is - de használható és jó alternatíva. Nem hulladék. Csak ennyit állítottam, nem azt, hogy nem jobb gép az M1/M2 mini (megfelelő monitorral).

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz Parson #39192 üzenetére

    Az AppleTV 4K-n csak PLEX kliens fut, szerver nem. Transzkódolást csinál az AppleTV 4K-n a Plex kliens? Ne felejtsd el, forrásformátumok közötti transzkódolásról van szó a szerveroldalon. Nem egyszerű kikódolásról és képméretezésről. Az AppleTV 4K nem csinál semmit egyebet a Plex streammel, mint pl. a Netflix-szel, vagyis dekódolja, amit amit a plex szerver küld, és szükség esetén átméretezi. Ha nem látod a dekódolás és a transzkódolás közötti különbséget, akkor inkább hagyjuk a vitát addig, amíg utánanézel.

    Roon, Audirvana: programokat CPU igényeit a legéhesebb feature-jük alapján érdemes összehasonlítani. Mit próbáltál ki ezeken? Kipróbáltad, amit írtam? Audirvanával PCM-DSD256 konverziót, Roon-nal pedig többzónás lejétszást, intenzív DSP-zéssel megspékelve? A Roon maga is "erős gép"-et javasol Roon Core-nak, talán nem véletlenül.

    Csak hogy világos legyen, amire gondolok: ha _csak_ egyzónás streamelt FLAC-lejátszást csinálsz a Roon-nal vagy Audirvanával, az annyi, mintha a Photoshopban egyetlen rétegen összesen csak színgörbéket állítanál egy 12MP-es képen, és boldogan állapítanád meg, hogy csak 5% a CPU-használat. (egyébként meggyőződésem, hogy az amatőr fotósok 95%-a hasonló egyrétegű műveletet csinál a Photshoppal: színgörbék állítása, élesítés, szelektív kijelölés (á la 'magic wand'), és egyszerű retus-dolgok: clone brush, heal brush, blur brush /nem biztos, hogy pont így hívják őket a Photshopban, de a lényeget érted/, ilyenek, a fényképezőgép által megszabott felbontású képen. Na ezek a 2017-es iMac-en gond nélkül mennek.)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák