Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bbchris

    senior tag

    válasz Vikusz77 #4723 üzenetére

    Ismerem ezt a fajta marót , mostanság tűnt fel . Vidiás azt látom úgyhogy elég tartós . Arra ügyelj hogy ne használd túl mert akkor élezésnél sokat le kell belőle venni . Fa-marásra tökéletes azért írom mert sok asztalos MDF-et akar vele marni és csodálkozik azon hogy hamar kimegy az éle ( Most ezt nem neked írom hanem csak úgy általánosan ) .
    Azok az olcsó marók amit írsz hogy valamikor a készletben van 15db és kb 10ezer Ft az annyit is ér , kapásból az a bajuk hogy életlenek és van néha hogy az élezés többe kerül mint maga a kés . Utána relatívan az is jó , igaz nem annyira mint amit külön megveszel de még mindig jobbak mint anno a HSS felsőmarók .
    A másik röhej a csapágy - sztem irreálisan drága rá ha külön veszed meg ilyenhogy pl 1200Ft stb . Egy kicsit eltértem a témától de a lényeg az hogyha sima fát marsz vele akkor sokáig elég lesz .

  • bbchris

    senior tag

    Látom egyszerre sokan belemerültek az élezésbe ami nem rossz dolog . Akkor így próbálok mindenkinek válaszolni úgy általánosan . Anest-et nem kommentálom mert megtapasztaltátok páran . Az hogy éppen más fűrészre volt állítva a gépük az meg süket duma . És ugye áron alul dolgozni úgy hogy mellszögről élezni a lapot stb . A szerszámok tényleg jók .
    Az MDF-re is vidiásmarót javaslok mivel nincs jobb csak a gyémántos de van rá kifejezett olyan vidiás szerszám ami MDF-re való . Vidia és vidia közt is óriási különbségek vannak !!
    A lényeg hogy ugye ha már erősebben kell a marót tolni és zajossá válik és éget stb akkor már illik élezni vinni . Az az 5-7 reálisnak tűnik az attól függ mennyire harcoljátok le a marókat . Ha már fényesre van koptatva az éle akkor ugye jóval többet kell leszedni belőle akkor 3 élezés után kuka de ha csak finoman kell leélezni akkor ugye több . Egy szerszámnál nem mindig az a lényeg hogy fényes éle legyen . Tud a fényes políros felületű szerszám is sz*r lenni ott van jó példának a gyalukés élezési hiba , nem a hűtés nem megy rá hanem egy dolgot kellene csinálni és már nem is lenne égett csipkés vagy éppen le kellene a hűtőfolyadékot cserélni stb .
    Valamennyire barázdált lesz a szerszám mert ugye akkor viszi az élezőkő rendesen , ha tükröz akkor az nem viszi és égeti stb . Legjobban úgy tudjátok lepróbálni ha a körmödön próbálod és ha finoman belekap akkor jó az éle . Ez ugye marós , felsőmarós legegyszerűbb megállapítás . Gyalukésnél ugye érezni lehet mennyire éles . Az hogy holosra élezik a gyalukést az nem feltétlen a gép hibája hanem az aki élez vele , balfék és nem tud egy dolgot amit ilyenkor csinálni kell , nem is fogom leírni nehogy ötletet adjak neki .
    Faipari maróval pedig eleve hüleség marni alumíniumot , az nem arra való . Persze elviszi de nem arra való és veszélyes is . Arra van fémipari marókés :K
    Gyémántos szerszámokban létezik felsőmaró is és hosszlyukfúró stb de felesleges mert írtó drága és vidiára van ráültetve a gyémánt ha szilánkot fogsz vele akkor törik és a csere az horror . Inkább akkor javaslom a cserelapkás felsőmarót .

    Nagyjából leírtam ami így szembe jutott , ha valakinek kérdése van nyugodtan írhat privátban is mert nem mindennap vagyok a fórumon itt .

    [ Szerkesztve ]

  • bbchris

    senior tag

    válasz thyeby #4921 üzenetére

    " Amikor beszéltem a Felder Group-al, azt javasolta, h ha eldobható késhengert rendelek, akkor válasszak külön keményfára és külön fenyőre kést. Te tudsz ilyenről, h keményfa, meg puhafakés? "

    Igen ezt már tárgyaltuk még régen hogy van a cserélhető gyalukésben olyan hogy kemény és puhafára . DE ! Ha teheted ne vegyél cserélhető gyalukéses hengert mert a csere az qrva drága annyi és ugyanannyi mint egy normál HSS gyalukés és az élezés utűna a töredéke . Én a sima 3mm vastag gyalukés befogású hengert javaslom . Igaz a hátrány a beállítás nehézsége de egy asztalosnak nem jelenthet gondot egy gyalukés beállítás . Akinek meg az az meg lusta :K és vegye meg a drága kést mert a cserélhető kést élezni egy külön műfaj és nem olcsóbb mint a sima kés . Sokkal inkább megtérülő egy normál gyalukést élezni többször mint állandóan horror áron cserélgetni a kést . Persze hogy a Felder a cserélhető kést javasolja hisz neki az az üzlet hogy minnél többet adjon el belőle de gondolom tehozzád sem jön a pénz csak úgy . Inkább éleztesd , jobban jársz .

  • bbchris

    senior tag

    válasz thyeby #4936 üzenetére

    Nem tud kétszer annyit sőt , persze kicsivel jobb de nem annyival mint amennyire drágább . Közel sincs akkora különbség mint a HSS és DS acél között nahh ott nyugodtan mondom hogya HSS ( gyorsacél ) majdnem kétszer annyit kibír mint a DS (szerszámacél ) , ott megéri a jobbat venni .

  • bbchris

    senior tag

    válasz thyeby #4936 üzenetére

    Nem tud kétszer annyit sőt , persze kicsivel jobb de nem annyival mint amennyire drágább . Közel sincs akkora különbség mint a HSS és DS acél között nahh ott nyugodtan mondom hogya HSS ( gyorsacél ) majdnem kétszer annyit kibír mint a DS (szerszámacél ) , ott megéri a jobbat venni .

    Kérném eztuóbbi hozzászólást törölni mert valamiért kétszer küldte el az Explorer , ezóton is kérek mindenkitől elnézést . :((

    [ Szerkesztve ]

  • bbchris

    senior tag

    válasz thyeby #5145 üzenetére

    DHZ azaz holkeros - homorú mellszögű lap kell hozzá Ez valahogy úgy néz ki hogy ha megnézed a fogcsúcsról a fűrésztárcsa mellszögét akkor olyan íves a belseje olyan mintha ceruzával lett volna élezve belül . De ebből sem mindegy melyik mert a mellszögnek hátrafelé kell állnia azaz negatív homlokszögű fűrész kell hozzá . Persze van pozitív homlokú is és azok is visznek elővágó nélkül csak kevesebbet bírnak . Pl használják ezt a fajtát szögvágásnál is amikor a vágott felület nem függőleges hanem fokban döntött . vagy pl. a függőleges szabászgépeken csak ilyent használnak mivel gyárilag nincs rajtuk elővágólap . Ezzel mindjárt Crazyman33-nak is válaszoltam .

    [ Szerkesztve ]

  • bbchris

    senior tag

    válasz bbchris #5147 üzenetére

    Minden más szabászathoz pedig a TFZ azaz trapéz-egyenes fogazású lapok ajánlottak elővágóval . Mikor frissen van élezve a TFZ-s lap akkor az is jó egy darabig elővágó nélkül persze itt már trükközni kell a gépen a lapmagasság állítással hogy ne törje ki alul a bútorlapot . Viszont az a szomorú hír hogy vannak sajnos csapnivaló bútrolapgyártók amiknek a frissen élezett lap is kicsipkézi a felületét akármilyen jó is a lap . Arra a megoldás hogy nem kell onnan venni mert sosem lesz jó és a lamello keksz sem fogja meg normálisan .

  • bbchris

    senior tag

    válasz Crazyman33 #5156 üzenetére

    Vannak Magyarországon is ilyen lapok , nem kell ilyen német katalógus . Pl : [link] vagy [link] és még sok sok más oldal ahol kapható . A lényeg hogy így mond az élezőnek hogy DHZ és ha lehet akkor negatív DHZ . Átmérő 303 -nál Z=60 foggal van és ugye tedd hozzá hogy elővágó nélkül akarod használni .
    Hát tényleg macera megmagyarázni a főnöknek hogy pl ilyen vágásra ez a jó , nem lennék a helyedben , de sztem apránkét meg lehet győzni .

    [ Szerkesztve ]

  • bbchris

    senior tag

    válasz Crazyman33 #5162 üzenetére

    "Amiről én beszéltem (csak hogy tisztán lássak, segíts légyszíves) hogy bevált, amikor az anyagban mintha egy M betű vágna, az a WZ? Ezt amúgy az élező ajánlotta."

    Amit ajánlott az WZ-s az váltott fogazású lap . Itt az a szituáció amit már régebben írtam hogy elviszi a bútorlapot de nem arra való ! Ez fa keresztvágásra van . Nem értem hogy a bútorlapra hogy ajánlhat egy élező egy WZ-s lapot ?! Arra vagy TFZ azaz Trapéz-egyenes lap való elővágóval vagy pedig DHZ azaz holkeres lap elővágó nélkül , más nem jó !

    Persze van egy váltott fogazású lap amit kifejezetten bútorlapra adnak annak nagyon meredek a fogdőlése 38 fok WZ de ezt sem igazán szoktuk ajánlani mert hamar elkopik és utána már csipkézi a bútorlapot .

    Itt jegyzem meg hogy egy DHZ-s lap nem fog annyit kibírni mint egy TFZ-s lap elővágóval !!

    Arra figyelj hogy írod hogy átmérő 250mm a főlap , vannak olyan szabászgépek ahol ha átmérő 300mm-es lapot teszel fel akkor nem fér rá az elővágó ( Ilyenkor a mérnökurakat akik ezt tervezték , reggeltől estig ezzel szivatnám ) .

    "Amúgy az miért van hogy ha töri felül a bútorlapot, akkor van mikor lentebb engedem a tárcsát és nem töri. Mi erre a magyarázat?"

    Nahh itt szoktak trükközni a szabászok az állítgatással , ugye változik a vágási szög a foghoz viszonyítva ezért nem töri mivel a beesési szög meredekebb lesz .

  • bbchris

    senior tag

    válasz Madmax81 #5178 üzenetére

    "Köztük is az Annest viszi a prímet ők kb 500m2 képviseltették magukat külön sátorban CNC és lapszabász gépekkel . "

    Jahh persze - milyen érdekeltségű is az a cég ?! - Így könnyű .

  • bbchris

    senior tag

    válasz thyeby #5202 üzenetére

    Esetleg Paliszander Kft ?! Bár ha már így írod akkor lehet hogy egyedileg kell majd csináltatnod pl BHS Kft azért írtam ki mert nem töltődik be a honlapjuk . Vagy talán nézd meg hogy cserélhető lapkásban létezik-e ilyen .

  • bbchris

    senior tag

    válasz Soká #5211 üzenetére

    Ahogy látom akkor ez vidiás lapkával van forrasztva . Akkor ez már rossz nem lehet . Lehet hogy nem bír annyit de használható . Ami a fontos hogy ne MDF-et marjál vele mert lehet hogy annál pórul járhatsz mert ha túlhasználod akkor erős kopást csinál a vídia élébe .
    A Freudhoz nem hasonlítható mert az jóval keményebb mert annak más a vídiaminősége az azért is drágább bár kétlem hogy 4× annyit kibírna a freud de tény hogy a Freud sokkal jobb és finomabb a kidolgozása is .

    thyeby #5170 Dolgoztam szerszámélezésben 10 évig , innen tudom ilyen jól de bőrallergia és egyéb okból sajnos lépnem kellett innen pedig szerettem nagyon ott dolgozni .

    [ Szerkesztve ]

  • bbchris

    senior tag

    válasz Soká #5213 üzenetére

    Ebben teljesen egyetértek , élezésnél is sajnos az ilyen olcsó felsőmarókésekkel voltak bajok hogy sosem jött ki az osztás rajtuk így volt hogy rögtönözni kellett és szemre kellett csinálni hogy nagyjából egyforma legyen a késvastagság . Ez 99%-ban mindig bejött , sosem hozták vissza hogy nem jó .
    De pl a márkás maróknál ott hajszálra pontosan kijött az osztó azokkal nem volt probléma . És nem bizony nem mindegy hogy 27000 -res fordulatnál mennyire üt a mró mert könnyen csapágy szétverés a vége .

  • bbchris

    senior tag

    válasz Soká #5223 üzenetére

    Nem bonyolult leírni . AHogy írod , tehát mindkét élét élezik a felsőmarónak . Érintő ez relatív inkább fogalmazzunk úgy hogy a kopást szoktuk leélezni hogy biztosan vigyen a marókés . Házi módszer , hááát talán úgy hogy lerögzíted a felsőmarógépet és a kést kézzel megpörgeted fa mellett és nézed hogy egyformán hozzáérnek -e az élek . Amúgy mi indikátor órával szoktuk megmérni . De ha nincs 180 fokban akkor is rezonálni fog , hiába vannak egyforma magasan a fogak .

  • bbchris

    senior tag

    válasz Soká #5229 üzenetére

    Így hogy átgondoltam , lehet hogy te magár a profil geometriára gondoltál ?! Nahh azt már nehezebb bemérni , azt nem is szokták élezni csak a sík lapos belső részét a felsőmaróknak . Akkor csak minimálisat veszít az átmérőből .

  • bbchris

    senior tag

    válasz Soká #5264 üzenetére

    Jót tudod , a felsőmarókés alaptest az valóban egy kovácsolt acélból van amit aztán marógéppel kialakítanak a megfelelő mintára . Aztán ebbe forrasszák bele a vidialakákat ipari ezüsttel . Persze már ettől is vannak súlybeli problémák amit aztán kicsi furásokkal ki szoktak centírozni vagy pedig kicsit utána korrigálnak az alaptestnek . Na ez az a művelet amit sok gyártó nem csinál vagy inkább spórolnak ezzel . Ilyenkor jön az hogy felteszed és rezonál .
    Sajnos hiába vagyunk a CNC-s korszakban még mindig akad gyártó aki nem megfelelően csinálja pl a marókéseket itt gondolok a fillung és egyéb koronamarókra és aztán élezésnél jött az hogy hoppá az egyik lapkát megéleztem aztán jött a másik és puff neki 2mm-el beljebb volt és mérhettem újra az egészet , és megvan sértődve az illető ha a szemére hánytuk merthogy az osztófej a rossz őszerint . Aztán mi is a fejéhez vágtuk hogy pl a Leitz és társaival miért nincs ilyen gond ?! Mondom az is rossz ? Persze csak hebegett- habogott erre .
    Ugyanígy van a felsőmaróknál is főleg ezeknél az olcsó sárga kínai ló**sszal ami olcsóbb mint az élezés aztán annyit is érnek meg az ilyen kisiparilag utánzott követhetetlen gyártóktól szárnazó felsőmarók .
    Gyárilag a profilt egyszer élezik legjobb helyeken már CNC-s profil élezőkkel ezzel alakítva ki a végleges mintát .
    Ha van lehetőséged akkor mindig valami nevesebb gyártótól származó felsőmarót nézzél mert azokkal van a legkevesebb probléma . Persze itt is felmerül az hogy mennyit használod azt a marót mertha csak pár fára való kell akkor megteszi a kínai vacak is de ha sorozatosan profi célra használod akkor érdemes mindenképp a jobbra beruházni .

    Bocsi hogy kicsit túlragoztam mindent :D Az élezés sem volt egyszerű szakma .

  • bbchris

    senior tag

    válasz Márton111 #5284 üzenetére

    EZ teljesen így igaz ahogy írod a dolgokat . Annyit hozzátennék hogy látható a fotón egy elszíneződés a profilon . Ezt akár okozhatja a bakelitkötésű élezőkorongból visszamaradt anyag ez olyan benyomást kelt mintha "megégett" volna csakhát egy vidia ugye tudjuk hogy nem tud megégni a vidia és nem is lehet tönkrevágni mint a HSS-t mert az ugye kilágyul ha túl van melegítve . De , lehet még a forrasztás utáni vegyianyag is amivel a kékre melegedett acélról tűnteik el a "kékséget " ezt most viccen kívül mert ilyen is van . Menőbb cégek a vidiás körfűrészekbe való fogpótlás után hogy eltűntetssék azt a kékséget egy vegyianyaggal kezelik és így fémtiszta lesz de a vidián viszont nyomot hagy mert az ugye nem acél .
    Az a kis dudor az alján szerintem is megfolyt ezüst lehet bár tapasztaltam már CMT marókon festékcsomókat amik pont ugyanígy néztek ki .

  • bbchris

    senior tag

    válasz Soká #5363 üzenetére

    " Fogalmam sincs milyen szerepe van (magamban azt mondtam, hogy "a hülye digóknak" biztosan ilyen az ízlésük...) "

    Szerintem meg nem az ízlésük miatt van hanem a forgács ráégését nehezíti meg az a bevonat hogy ne égjen rá a fa a fűrészlapra . Egyébként jól tetted hogy Freudot választottál és lecserélted azt a klozet kínai vacakot . Arról nem is beszélve hogy a vidiakapkák sűrűsége is másabb ezért finomabban is vág kevesebb foggal mint egyéb hasonló fűrészlapok .

  • bbchris

    senior tag

    válasz thyeby #5386 üzenetére

    Nagynyomáson gőzölik a fát és utána simán még kézzel is hajlítható lesz a fa . Ez nem kapcsolódik a volt szakmámhoz csak a Discoveryn láttam amikor a korlátokat csinálták meg a hótaposót is ugyanilyen elven .

    Soká A szalagfűrésszel kapcsolatban csak annyit tennék hozzá hogy átmérő 600mm -es kerék alá sose add mert azok már mind-mind eszik a szalagokat . Látom te pont ilyet néztél ezért is írtam . Nem szabad megvenni az ilyen "kicsike aranyos" gépeket mert nem lehet rá normális szalagot kapni arról nem is beszélve hogy ha kap is rá az ember akkor horror áron . 600mm alatti kerék már nem javasolt mert azok már idő előtt törik a szalagot .

  • bbchris

    senior tag

    válasz Soká #5411 üzenetére

    Igen , értem a kérdést . Annyit helyesbítenék rá hogy a profilrésze a késnek az a hátszög , és amit szoktunk élezni az pedig a mellszög . A hátszöget a profilt azt egyszer kialakítják aztán utána már csak a mellszöget szoktuk élezni , a hátszög az marad olyan amilyen . Kivétel ezalól aminek egyenes a hátszöge pl a nút és falckések . Ott ha erősebben meg van kopva a kés vagy ki van törve belőle egy darab .
    Gyárilag is megélezik a hátszöget a CNC-s élezővel . Persze elig látni a köszörülést mert ott már nagyon profi élezőgépek vannak . A mellszögnél ugyanez pl a Leitz azoknak nagyon profi élezőik vannak amik szinte majdnemhogy tükrösre élezik a felületet ezért nem is látod rajta .
    Ha nem pontosan válaszoltam akkor nyugodtan írj .

    Ui : A Boronkay urat tudom javasolni , szerintem nem fogsz bennük csalódni . Csak hangsúlyozd ki hogy kicsi gépre kell a szalag . Ha netán mégsem jó akkor A-LAP Kft vagy a Pilanának a 8-as szalagja amit készen kérj élezve+végtelenítve . De mindig csak 1-et kérj hogy tesztelhesd .

    [ Szerkesztve ]

  • bbchris

    senior tag

    válasz thyeby #5413 üzenetére

    Ha ilyen kisebb gépben gondolkodsz akkor ügyelj a nagyon pontos gépbeállításra mégha a gép gyári is .
    Voltak olyan ügyfelek akik az ilyen kicsi gépeket pöpecül be tudták lőni és a 400-es kerekű gépeiken a 25mm széles szalagot leéleztük már 20mm-esre . Tehát van remény csak piszok pontosan be kell lőni a szalagfűrészgépet . Éjszaka ugye meglazítani a szalagot , csapágyazás , bandázs stb . Ha jól összehangolod akkor van esélyed arra hogy ne szakadjanak a szalagok idő előtt .

    [ Szerkesztve ]

  • bbchris

    senior tag

    válasz Soká #5422 üzenetére

    Hát igen , lehet hogy nem fogsz náluk kapni erre szalagot de azért kérdezd meg . Ismerős az ilyen gép , sajna csupa szívás lesz a kicsi szalagméret miatt . Ezek a gépek tényleg csak ilyen fajáték-kockák készítésére alkalmas . A félrehúzásra pedig annyit tennék hozzá mint más fórumtárs is hogy tényleg ne legyen a keréken a fogazott rész valamint a bandázs kopására is figyelj . De amint teheted nézzél nagyobb gépet , ezzel csak dolgozgatni lehet - dolgozni nem .

  • bbchris

    senior tag

    válasz thyeby #5431 üzenetére

    Én úgy általánosan írtam hogy nem ajánlatos ha a keréken van a fogazat mert a puhább szalagoknak a fogai visszahajlanak . Kicsiknél nincs gond mert ott talán 0.2 a hajtás annál nem érezni . Próbáltad már a parafa helyett a gumis-parafabandázst ? Mert az utóbbi időkben azt szoktuk javasolni , igaz kicsit drágább mint a parafa de tartósabb is . A tolómérőknél a digitális ami jó az most is drága , de ismerős az a dolog hogy fémipari alapképzésen mindig visszarakatta az oktató azt velünk a tokba . Én is átmentem ezeken a cipőkön .

  • bbchris

    senior tag

    válasz Márton111 #5440 üzenetére

    Egy kicsit későn írok rá de sajnos alig voltam gépközelben . Szalagfűrész pucolással kapcsolatban csak annyit hogy amiket írsz az csupa-csupa drága dolgok . A higító is már közel 800 Ft 1 liter . :Y
    Van erre egyszerűbb és jóval olcsóbb megoldás . Ultra-Trisó keverékes víz és kb 1 óra alatt lejön a szalagról minden . Persze a víz amikor összekevered az legyen melegvíz . Mi íg csináltuk és bevált :K
    De amúgy a gépre kellene kefét tenni ami leszedi a bandázsról a rárakódott gyantát így nem is fog a szalagra rakódni sem .

  • bbchris

    senior tag

    válasz thyeby #5573 üzenetére

    Nincsen pontos súlyarány , 1 zacskó ultra - 1 zacsi trisó , semmi extra . Tedd bele a szalagot és hagyd ázni kb 2 órán át aztán majdnemhogy kézzel is lejön róla a gyanta és kész is .

    A szalagfűrésszel kapcsoltaban meg annyit ha borovit akarsz vágni akkor nem ajánlott a sűrűfogó szalag mert sajna akkor így jársz hogy eltömítődik . Borovihoz már kell a 8mm fogosztás hogy rendesen kidolgozza az anyagot . Kis géppel vágni meg felejtős mert azzal nem fog menni eltömődés nélkül vagy legalább akkor próbálj 6 mm fogosztásút csináltatni azzal már nem lesz ilyen gond .

    [ Szerkesztve ]

  • bbchris

    senior tag

    válasz ludsimon #5942 üzenetére

    "Mire figyeljek nagyon, hogy megmaradjon az ujjam ha géppel dolgozok?"

    Még annyival kiegészíteném thyeby leírását hogy mivel sokszor tapasztaltuk mi is - nem szabad túl sokat dolgozni életlen szerszámmal mert hozzászoksz és mikor élesen kapod vissza akkor meg jönnek a bajok . Jópár ügyfélnek élezés után lett oda az ujja . Főleg ami a leggyakoribb volt az a gyalukés és fillungmaróknál . És sose nyúlj az anyag után , ha el is kapja a gép az anyagot akkor se nyúlj utána , legfeljeb elrepül az anyag . Másikat tudsz még csinálni de az ujjadat már nem lehet pótolni .

    [ Szerkesztve ]

  • bbchris

    senior tag

    válasz ludsimon #5977 üzenetére

    Ajánlatos szólni igen , több szempontból is . Ugye az előbb leírt dolog miatt valamint a munkád sem lesz szép és több energiát is vesz fel a gép valamint túlkopik a szerszám és többet is kell leélezni belőle . Sokszor a macera miatt nem szeretik cserélni a szerszámokat dehát muszály ha elkopik . Mert ezt még megcsinálom vele még azt is egy kicsit , na az ilyet kell elfelejteni stb . Sajna az én elméletem itt ki is merül mert igazán csak azokat a gondokat tudom amiket tapasztaltam élezés során .

  • bbchris

    senior tag

    válasz Márton111 #6000 üzenetére

    Ez neked profi ???!!! Ugye ez csak vicc volt . Azért egy profi gép az 600mm-es keréktől indul . Ahogy látom ez csak 310mm azaz 31cm-es a kerék és 2240mm azaz 2m24cm a szalaghossz . Már most tudom hogy a szalagokkal szenvedni fogsz , ha kapsz is rá horror áron lesz kb 20-30€ .
    Ha még nem vetted meg akkor érdemes átgondolni a dolgokat . 6-15mm-es szalag , ez játékszer csak . Ezekkel a kis szalagokkal állandóan szenvedtek még anno az ügyfelek . Persze lehetett csinálni rá szalagokat de kb 1-2 napig vagy talán 1 hétig bírták a normál szalagok utána fogtőben szanaszét repedeztek , a gyári meg annyira vékony volt hogy csak kanyarban vágott .
    Ne azért vegyél gépet mert éppen szép hanem azért hogy minél gazdaságosabb legyen vele dolgozni .

    [ Szerkesztve ]

  • bbchris

    senior tag

    válasz thyeby #6731 üzenetére

    Az elv jó , de nem fából . Ezeket fémből szokás csinálni azok sokkal pontosabbak . A fa sokat tágul a hőkülönbségre . Eleve ha megfogod is rengeteget tágul így sosem fogod tudni századra beállítani a kést . Mi árultunk beállítót és az speckó vasból volt és gondolom nem véletlen , egyedül ami a hátrány volt az az ára ugye kát vasdarabért 7-11 k körül volt márkától függően . Mindenesetre elismerő a munkád .

    Ez már másnak szól csak úgy átalánosságban : A gyalukéseknek a rögzítőcsavarjait ugye belülről kell kifelé húzni azaz a középsőt kell előszőr majd a széle felé folyamatosan így elkerülhető a gyalukés meghúzás közbeni vetemedése . Sok asztalos elkövette azt a hibát mikor megéleztük a gyalukést és visszahozza hogy holos és bazz tényleg néztem az volt valóban de aztán gyors rájöttem hogy megnézem az egyenes hátát is és az is követte tehát beállítás közben vetemedett el . Sőt volt olyan eset is hogy használat közben csúszott ki enyhén a kés és pontatlanul gyalult . Hihetetlen hogy valamennyit enged a kés oldalirányban is de sajnos előfordult ilyen is .
    Ezeket csak azért írtam le hogy mire figyeljetek még gyalukés beállítás közben . Persze aki gyakorlott mester azoknak nem szóltam nehogy sértésnek vegye bárki is irományomat .

  • bbchris

    senior tag

    válasz thyeby #6748 üzenetére

    "Erre hogyan jöttetek rá? Visszamértétek, és megnyúlt? "

    Kimentünk az ügyfélhez és belenéztem az élébe a késnek aztán láttam hogy valami nem kóser , mondtam ha rossz is lenne a gyalukés élező akkor sem téved ennyit . Rátettem az élvonalzót és kb 1 mm holker volt benne . Aztán mondtam hogy szedje ki és akkor ugortt vissza a helyére a kés . Ekkor már rájöttem hogy rosszul lett meghúzva és a poén az hogy a forgácsot is lusta volt kitakarítani és az a finom por összetömörödve volt a kés mögé beszorulva . A 3 késből kettő az rendben is lett felengedés után de 1db amit én sem értettem az deformált maradt aztán a gyalukés egyenes hátulja olyan lett mint a banán :U . AKármyilen megoldás van a gépnek akkor is középről kell kifele húzni , ekkor tényleg minimális sőt szinte biztos hogy nem lesz elvetemedve a kés .

    Ettől már csak az volt a jobb poén mikor az idióta kókler ember a gyalukés aljához mérte a beállítást és utána felhív hogy elbaszott vele egy csomó munkát , nahh erre mondtam hogy zárja be a műhelyét és keressen más állást . :U :W :W És basszus fel sem tűnt neki ez kezdetkor . Mondom neki ilyen hogy próbagyalulás ?! Erre ő - az meg mi ? :W :W

    Meg olyan hogy a szalagfűrészt fordítva hegesztettem össze és most fogak felfele állnak :W :W

    Meg fordított menetirányú Forstnerfúróval akart lyukat fúrni - aztán nem sikerült neki :N :DDD

    Ezt csak úgy általánosságban írtam hogy miket kellet nekünk átélni és ez csak a töredék amit leírtam .

    [ Szerkesztve ]

  • bbchris

    senior tag

    válasz thyeby #6779 üzenetére

    Igen értem hogy mit írsz . A rádiusz késeknek valóban van egy 5 fokos függőlegeshez képest döntött szöge hogy jobban metsze az anyagot . A te esetedben valószínű zöldfülűségről van szó sajnos , pedig nem szeretek senkit sem leszólni mert nem az a stílusom de itt látszik hogy egyszerűen lusta volt az osztófejet hozzáállítani a késhez . Akkor most kb úgy néz ki hogy ha a vidialapkát nézem , ahol a rádiusz van ott vékonyabb ahol pedig az alja ott meg vastagabb . Ez egy tipikus "Elbaxta" eset . Elég lett volna néhány tizedet leszedni kb 0.2 -őt ha nem koptattad el . Századot nem szoktunk említeni mert akkor tuti nem lesz jó a kés . Az égetés esete is egyszerű dolog , most vagy nem megfelelő korongot használt vagy elkapkodta és kicsipkéződött az éle a késnek . Ha jól meg van élezve akkor annak ugyanúgy vinnie kellene . Ilyenkor érzek egy kicsi bűntudatot hogy igyekszem jótanácsot adni aztán meg a kedves élező elbaxja a drága késeket . Lehet hogy én sem vinném hozzá többet . Azért minimum ha nekiállok élezni akkor az alapokra figyelek. Ha tényleg nincs más a környéken akkor piríts rá legközelebb hogy ne kapkodja már össze és figyeljen a mellszögre rendesen .

    Az is lehet hogy aki élezte az haragszik a Dimar márkára ( egyéb nem idevaló okokból ) amivel morálisan egyet is értek de ez nem az ügyfélen kell hogy csattanjon .

    Márton111 #6777 : Ez így van majdnem ahogy írod . Minden stimmel kivéve a fémipari : Ebben van váltófogazású is , igaz ritka de létezik a Metabónak vaslemez vágója amiből van TFZ és WZ-s változat is de ez csak tényleg ritka a legtöbb esetben trapéz-egyenes az alu és vasvágó lapok is , csak annyi különbséggel hogy másfajta rugalmasabb vidialapkák vannak bennük hogy ne törjenek ki .
    Látom te már értesz a fűrészek használatához . Mit töprengtem azon hogy vágóél nélküli fűrész ?! Aztán rájöttem , tényleg van olyan hosszvágó lap elsősorban LWZ-s ugye ez a fogáshatárolós hosszvágólap ami úgy néz ki mint a sorvágólap csak nincs benne tisztítófog . Azt hiszem a Leitz csinált ilyet .
    Gérvágó - te jól írtad de sajnos volt olyan ügyfelünk aki hozott egy 24 fogas átmérő 250mm negatív dőlésű lapot hogy szakít , mondom persze hogy szakít mert ez nem gérvágóba való , oda sűrűbb fogazású kell . Erre nekiállt okoskodni hogy ez GYÁRI GYÁRI , mondom bazz a Trabant is gyári meg a Merci is és van különbség . Persze elvitte máshova éleztetni dehát az okostóninak persze nem oldódott meg a probléma mire rájött hogy sűrűbb fogazású kell .
    Vannak sajnos még most is asztalosok akiknek van szabászgépük és lusták lecserélni a TFZ-s lapot favágóra aztán nekiáll hosszában vágni a lapszabász lappal aztán csodálkozik azon hogy megég és cintányér lesz a lapjából és utána már töri élezés után is a forgácslapot . :( Meg a másik ugye ami szintén hibajelenség volt az elővágó - ugye fához nem kell és leengedte az elővágót aztán vágta szépen a fát és a gyanta kirakódott az elővágólapra olyan gubacs formában , aztán mikor beindította az elővágót akkor szépen kihajlottak a fogak ( hézagolós elővágónál ) és utána fogóval kellett visszagörbítgetni és leszabályozni az oldaléleket .

    A következő hozzászólásodhoz annyit fűznék hozzá ahol a WZ-s lapot nem tudják normálisan megélezni oda tényleg nem kell semmit se vinni . Azért egy állványon is meglehetett anno élezni a WZ-s lapokat sőt még a TFZ-set is meglehetett rajta csinálni igaz egy kis tököléssel de sikerült amikor még nem volt automata korszak . Úgyhogy teljesen egyetértek veled :K

    Bocs hogy így elrészleteztem a dolgokat tudom van olyan ami nem idevágó , azokat csak általánosságban írtam .

    thomgrande #6782 : Na azért itt beleszólnék , nem tudom hogy ez mi ami a képen van de az biztos hogy nem gyémánt élezőtárcsa , több okból sem : a gyémánt korong az nem ennyibe kerül , a legolcsóbb is már 25k körül van ami élezőkorong a másik az hogy nem így néz ki . Ezt ahogy látom ez sziliciumkő vagy mifene lehet , legalábbis ami a képen van . A többi korongot is néztem azok már valóban gyémánt élezőkorongok de ezekkel a korongokkal tuti valami bibi lehet mert nekünk sosem jöttek be ezek a túl olcsó korongok . Vagy égettek vagy túl durva felületet csinált de profi munkát nem lehetett velük csinálni . Ezek csak tényleg azokra a házi élezőgépekre való . Az igazi vérprofi élezőkorongok árát elkérik mert az tudja amit kell és azért annyi az élezés amennyi .
    De jól jött az oldal mert van egy gép amire még szükségem lehet . Abban igazad van hogy tényleg nem kell leszedni 1mm-ert a lapból hanem tényleg csak a szükségeset . Amit vettél gépet az szép és jó de ahogy látom azzal csak mellszöget lehet élezni , de a favágó lapokra kiváló de csak tényleg saját célra , mert ilyet a műhely közelébe sem hoztunk volna azért ez messze van a profitól de nem szóllak le nehogy félreérts mert amire neked kell arra tökéletes . A JM tipusúval már lehet a hátszöget is élezni dehát ugye a kérdés az hogyan állítod be rajta a váltófogazást hogy egyforma magas legyen ?!
    Egy tanács : óvasosan élezz vele mivel nincs hűtés rajta , lassan mellszögezz vele kis fogással mert különben nem lesz jó . Nem szabad gyorsan huzogatni a korongot a fogra mert kicsipkézi az élt és olyan lesz mintha meg sem élezted volna .

    Márton11 #6785

    "Kipróbáltad már ? Mennyire pontos? tizedmm? milyen felületet ad amikor köszörülsz van olyan mint egy jó élezőműhelyből kijött?"

    Áááá dehogy lesz olyan mint egy profi élezés , ettől a géptől nem is ez várható el . Ez csak arra való hogy hirtelen megélezz vele egy lapot ha kell de csak mellszögről élez !! Nem pótolja az élezőműhelyt , azért egy vidiásélezőgép az kemény 8 milla ami profi , gondolj bele ha ez 20k akkor igencsak el van maradva . Azon az oldalon feltüntetett gépekkel lehet élezgetni de nem profi szinten .
    Ilyen hogy lapszabász meg elővágó élezéshez ki se próbáld mert több károd lesz mint hasznod ! Max a szabászlapot mellszögről de sztem arra sem alkalmas . Úgyhogy óvatosan ezekkel a gépekkel , nem szólom le őket mert amire adják arra jó de vannak hiányosságok .
    Az élezőműhelyhez azért ezek a gépek felejtősek és nevetségesek mert anno biztos hogy ilyenekkel nem mertünk volna nekiállni élezni . Ami nekem személyszerint tetszik az a kés, olló meg fúróélezőgép kellene idehaza a háztartásba , de csak arra . Nahh arra nem kell annyira profi gép oda elég az is , kivétel persze a profi fúrószárak de az máshol van csak .

    Elnézést kérek mindenkitől hogy ilyen hosszúra sikerült írományom , igyekeztem mindenkinek válaszolni ha van helyesírási hiba akkor sorry , mert még nincs gépem és a párom notijáról nehéz írni :B . Ha van kérdésetek akkor írjatok nyugodtan , ha tudok akkor írok pár tanácsot . Nem mindig vagyok gépközelben mert az alaplapom rossz , akkor írjatok ha van kérdés Pü-t azt jelzi a mobilom és akkor tudok válaszolni is . De igyekszem minnél többet itt lenni .

  • bbchris

    senior tag

    válasz thyeby #6793 üzenetére

    Javaslom a Z=28 fogas lapot átmérő 300mm -nél és LWZ-s legyen azaz fogáshatárolóval ellátott ezt most is megerősítem neked . Hát hogy most Pilana vagy Freud - erre csak azt tudom mondani hogyha pénz szűkében vagy akkor Pilana mert az is jó , ha tudsz áldozni többet mert majdnem a duplája árban akkor Freud mert keményebb a vídialapka benne és ezüstel van bevonva hogy ne ragadjon rá annyira a forgács , ugye Freudnál Z=26 fogas de ez nem számít ettől nem lesz gyengébb mint a Pilana . Sűrűbb fogút nem javaslok hiába is mondják hogy jó , ezt a gyakorlat nem igazolta sőt az a 28 fog körüli lapokkal is vágtak gyalult felületet és nem is panaszkodtak rá hogy nem viszi . AZért melegszik az általad vett lap mert túl sok foga van és nem tudja rendesen kiszedni a hosszanti forgácsot .

    Kérdezted ugye azt is hogy nem-e melegszik ki a vidilapka : Nem melegszik ki , mert ritkábbak a fogak és több a hűtőfelület a lapon . Nem kell túlhajszolni a lapot , azaz néha kell üresjáratban hűlni hagyni , itt most akár fél perc is elég és nem szabad nyomni neki mint beteg a dunyhát mert akkor még a sorvágó lap is el tud égni . De ha megfelelően használod amit te egyértelműen tudsz akkor nem lesz vele baj .
    Ugye kell megvezetés a fának hogy ne húzza az oldalát a fűrésznek mert a legtöbb esetben az volt a hiba hogy csak úgy feltették a gépre és vágtak vele ahogy éppen ráment a fűrészre .

    Apropó bérfűrészelés : 60k / m3 ????? :Y Nem az új anyagárat írtad ? Ha ennyiért bérfűrészelnek általad vitt anyagot akkor javaslom keress mást mert ez qrva sok lenne . Szalagfűrészgépnél pedig 600-as kerék alá ne add ha ilyen vágást akarsz majd később csinálni .

    Arra az OFF írásra nem térnék ki többet , hagyjuk . :N :B

    Ha van kérdésed nyugodtan írj .

    Márton111

    ".Vannak vékonyított favágó lapok ezekkel határozottan könnyebben megy a szeletelés, meg kisebb az anyagveszetség , de nyilván könnyebb elgörbíteni is."

    Igen pontosan ahogy írod , nagyon érzékenyek ezek a vékonyított lapok , nem is szoktuk javasolni főleg azután hogy egy asztalos ügyfélnek egy csomót kapott el és akkora pukli lett azon a lapon hogy használhatatlan lett .

    "Freudéknál a freud-pro az piros színű."

    Azt hiszem már nincs Freud pro vagy van még ?! Azt hiszem ezek helyett lett a SIlver Ice lapjuk az az ezüstbevonatos . De voltak régebben teflonbevonatos piros Pro fűrészek - emlékeztem rájuk mert qrva büdös ( mint az égett azbeszt ) volt mikor le kellett szedni a hordozótestből :DDD

    thomgrande #6796

    "Az biztos hogy nem profi cucc de nekem tökéletes. De az is biztos hogy nem sziliciumkő."

    Lehet hogy a fénykép tévesztett meg mert olyan rózsaszínű félének láttam a színt de ez is lehet hogy csak a túl erős vakufénye miatt van . Mivel rózsaszínszerű gyémánt tárcsa nincs , ezeketl általában bakelitkötéssel csinálják ezért olyan barnásszínűek szoktak lenni ahogy látni a többi képen is . De ha viszi a vidiát akkor hiba egy szál sem :) .
    Igazad van abban is hogy köszörűkővel nem lehet vidiát élezni , abból minden lesz csak nem élezés .
    Érdekes volt mikor azt írtad hogy hátszöget is élezel vele , mit töprengtem hogyan is lehet vele . Ha jól látom akkor ugye kihúzod az élezőfejet a szélére és a fűrészlapot valamint a gyémántkorongot átfordítva élezed vele a hátszöget ? Ez van akkor ha az ember már a modern hidraulikus gépeken élezett és kicsit furcsa már a primitívebb :B Akkor tényleg óvatosan kell hogy élezz mivel nincs hűtés és a hátszögélezést többrétegű koronggal csinálják akkor lesz olyan tűéles él . Elvileg ugye mellszögélezéssel kellene kezdeni és hétszögélezéssel kell fefejezni a hidraulikus gépeken de a te géped esetében mivel csak sima a gyémántkorong - javaslom a mellszögélezéssel való befejezést mert ekkor jobb lesz az éle .

    Webistván #6799

    Ehhez már azért hidraulikus élezőgép kell , mi még Akemat típusú gépeken éleztük ezeket a DHZ-s lapokat de ma már vannak ugye Wollmers és Schneeberger gépek is amik profin megélezik , elég szép áruk is van majndem mint egy kisebb háznak az ára .

    Jók ezek a DHZ-s lapok de ahogy látom hogy használsz elővágót akkor jobb lenne tényleg ahogy Márton111 is írta a TFZ Z=96 fogas lap , ezek tényleg masszívabb lapok . Inkább szögvágáshoz használják ugye amikor bedöntöd a lapot akkor nem kell az elővágóval kínlódni , na az tényleg macera ha nem állítja a géped utána az elővágót .
    Az hogy nehézkes a csere ez = Lustaság :DDD - persze nem sértés , eszem ágában sincs !!

  • bbchris

    senior tag

    válasz thyeby #6811 üzenetére

    "Jól gondolom, hogy a fogáshatároló az olyan fogak közbeiktatását jeleni, amik nem engedik az anyagot gyorsabban tolni valamilyen számított optimum értéktől?"

    Bizony jól gondolod ez így van . :K De még van egy olyan szerepe is hogy a forgácsot valamelyest segíti a kidobásban is tehát kettős szerepe is van és a hűtés szempontból is jobb .
    A bérfűrészelést én akkor is sokallom mert majdnemhogy kész anyagot kapni már ezért . Környékünkön a fenyő fűrészáruk 35-47k körül mozog készen . A többi fát sajnos nem ismerem de a lényeg az hogy itt az anyagot is megkapod és nem neked kell odavinni . Persze tudom mi jár egy fűrészeléssel és milyen kemény fizikai munka stb csak a furcsa az hogy még neked kell az anyagot is odavinni akkor sztem sok , na mindegy ez csak egy vélemény .

    " Így azonban, hogy eligazítottál, hogy egyben keményebb lapkát is kifizetek, megszűnt bennem a bizonytalanság: Freud lesz a rendelés. "

    Jó döntés lesz majd meglátod . A többit a forgácstörőről Márton111 fórumtárs leírta ehhez nincs is mit hozzátenni és a fűrészlap kódjához sem ez így van . Viszont írta hogy van zajcsillapítottban is - hát nem tudom . A tapasztalatunk az volt hogy ezekkel mindig előbb utóbb valami bibi lett mert megfintult a lap , persze volt akinél nem :) . A javaslatom , ha úgy érzed hogy tényleg vastag anyagot akarsz vágni a későbbiekben vagy előfordulhat ilyen anyag akkor inkább a simát vedd , igaz zajosabb de kevesebb az esély arra hogy megfintuljon .

    " És jött a kényesebb feladat. Betoltam a göcs nélküli bükköt oda, és a szűz oldal is több csíkot húzott már öt perc munka után."

    Márton111 már megelőzött a kérdéssel mert én is ugyanezt tettem volna fel a fenéssel kapcsolatban . Apropó fenés : Hát itt azért egy kicsit vitatkoznék - ahol én voltam sőt akikkel kapcsolatban is álltunk azok mind mind lefenték készre a gyalukéseket az ügyfél részére tehát készen adtuk ki . Kizárólag azoknak nem lett lefenve akik így kérték mert volt ilyen is .
    Nem tudom hol éleztetted őket de legközelebb most vagy éleztesd máshol vagy mielőtt beteszed akkor nézd meg hogy sorjás-e , vagy ahová viszed hangsúlyozd ki hogy te lefenve kéred , de szerintem röhej lenne hogyha ezt kérni kellene . Ha valaki csak úgy házilag élezgeti neked akkor viszont tényleg neked kell lefenni a késeket . De itt azt mondanám hogy aki nem tud fenni az ne élezzen .
    De látod Madmax81 is írta hogy mi lehet még az okozója :) egyértelmű hogy a Leuco-sok jobban figyelnek a minőségre .

  • bbchris

    senior tag

    válasz thyeby #6823 üzenetére

    A fenőkövel kell lefenni a kést valahogy így : Leteszed a kést és szép finoman elkezded fenni vele . Persze most nem tudom leírni mert nekem is tanították és kb 1 hét intenzív fenéssel tudtam arra a szintre jutni hogy jó is lett .
    Valahogy úgy kell hogy előszőr a hátáról fened a sorját és utána a ellapolt éléről mindig az él felé tolva a fenőkövet , persze finoman . De volt hogy szo*tunk olyan puha késekkel amiket gyakorlatilag lehetetlen volt kifenni .
    Amit tudok hogy 1000-res szemcsesűrűségű homokkő kell hozzá , ha van akkor olajos legyen ne vízes mert az előbbivel szebben lehet fenni .

    Bérfűrészelés : Nahh ha ott veszed az anyagot akkor nem szóltam , akkor minden visszaszívva :B Úgy már igen , az korrekt ár .

    Arni #6822 Mindig kell fenni a kést élezés után , ha eltompul akkor bizony van mit még tanulni a fenésről . Talán akkor nem kell lefenni ha több kést takarásban van élezve azaz egymás mellé vannak rakva mert ilyen élezőgép is van , ott ugye csak a kifutott kést kell lefenni , a többi mivel takarásban volt így nem lesz sorja rajta .

    [ Szerkesztve ]

  • bbchris

    senior tag

    válasz thyeby #6857 üzenetére

    És lengőfűrész lett belőle :DDD A 3,6mm széles fűrész vitt vagy 6mm-ert :D

  • bbchris

    senior tag

    válasz thyeby #6966 üzenetére

    Örülök neki hogy bejött a lap , mindig örülök ha valakinek tudok segíteni . :C . És amint látod a gépnek is sokkal könnyebb vágni mert nem fogja vissza a lap annyira . Ha bármi kérdésed vagy kérdésetek van lappal vagy élezéssel továbbra is állok segítségedre .

    AZért azt sosem mondom hogy ugorj a kútba , utána meg kellene tisztítani a vizet benne :DDD - csak poén - semmi rossz célzat ezzel nem volt nehogy félreérts :B

    Soká Ez is jó [link] , amit te linkeltél az a zajcsillapított verzió , az sem rossz sőt jó de ezt csak akkor szoktuk javasolni ha max 70mm a vágási magasság . Az felett már kockázatos mert ugyan elviszi az anyagot de megvan az esély hogy lengőfűrész lesz belőle ha megmelegszik egy kicsit a lap .

    [ Szerkesztve ]

  • bbchris

    senior tag

    válasz thomgrande #6996 üzenetére

    Jaja , így utólag látom hogy zajcsillapított , valóban nem olvastam jól :B úgyhogy most beégtem mint IFAporlasztó :DDD . Nem voltam a helyzet magaslatán mikor írtam az előző hozzászólásomat . Legközelebb ígérem jobban átolvasom mert ez égés volt részemről :B

    [ Szerkesztve ]

  • bbchris

    senior tag

    válasz Soká #7003 üzenetére

    Nahh itten vagyok újra , lassan már meglesz remélem az alaplapom és többször fel tudok jönni .

    Túlmelegedés már akkor is létrejön ha megkékül a lap ez ugye már több mint 370 fok . VOlt olyan aki büszkén mesélte hogy majdnem izott körkörösen :W Nem is lett jó utána a lap :DDD . Valamennyi homorúság van a lapokban mert ezeket préselik és eleve ilyenkor alig lehet egyenes lapot kapni . A Freud , Leitz stb már lézerrel vágja ott már minimális az ütés , Bár megvallva sosem mértük ezeket mert ameddig jó volt addig nem is érdekelt . Amikor már nem tudott az illető vele vágni akkor szoktuk megmérni indikátor órával de ekkor már kb 0,4mm ütés volt benne , na ezt tudtuk hogy nem volt jó . AZ újakat sosem szoktuk mérni bár előfordult olyan hogy az új nem volt jó de ez csak igen ritkán volt , ekkor kicserélték aztán a másik már jó volt .
    De arra a kérdésre hogy van-e benne homorúság arra az a válaszom hogy elvileg nem szabadna de előfordul és egy kis hibatűrésig jó is a lap és nem is fogod észrevenni rajta mert eleve a centrifugális erő valamelyest kiegyenesíti a lapot .

    HA hossz és keresztvágáshoz akarsz lapot kérni akkor a Pilanának van átmérő 300mm-nél Z=36 fogas lapja , azzal még lehet hosszában vágni igaz itt már óvastosan kell de már keresztirányban is elfogadható minőségben vág .
    Ha nem hajtod túl a zajcsillapított lapot akkor nem lesz vele gond . A lényeg hogy néha engedd egy kicsit visszahűlni mikor pl sokat vágsz vele és ne állítsd le azonnal .

    Kálmán7 A kézifűrészekkel nem nagyon törődtünk , nem is forgalmaztunk mert az asztalosok ezeket szerették saját maguk megvenni . Nem is éleztük mert eleve nem érte meg , nem tudom mennyibe kerül de sztem olyan kb 1500 Ft körüli összegben van - ha hülyeséget írtam akkor sorry :B . Látom az élét , ilyesmi van sima CrV lapban is ami KV fogazású az is lényegében 3 élű volt . Ezekkel az a helyzet ha életlen lesz akkor kell másikat venni mert meghozza az árát mire kimegy az éle . Túl sokat nem is értek hozzá mert nem szoktak hozni sűrűn :F . De jó cucc amit a képen belinkeltél , ahogy látom eléggé kifinomultan meg van csinálva .

    Ami hülyeség és ostobaság és feláll a szőr a hátamon mikor hallom : Önélező , húúúú aztán mondom annak az idiótának aki forgalmazza a cuccot hogy mitől élezné magát újra a fűrész ?! :W Ami önélező az a köszörűkő , ugye kiesik az elkopott szemcse és egy éles lép a helyére de ollóban , késben , fűrészben nincs ilyen :N Illetve a Nasa az csinált újraéleződő kést amit a Discoveryn láttam hogy csöves szerkezetű és ha elkopik az éle akkor letörik és friss az él újra . Persze nem tudom mennyire igaz de az elv jó lehet .

  • bbchris

    senior tag

    válasz Soká #7117 üzenetére

    Hát ennek most utána néztem és tényleg meglepve tapasztaltam hogy vannak bizony az új fűrészlapok közt is "enyhén tányérosak ) ugye itt az enyhe 1-2 tized mm körüli . Megmunkálás során egyértelmű hogy minden anyag vetemedik akármilyen finoman is van kezelve . A gagyi tescós stb fűrészlapokról nem is beszélve , bár meglepve tapasztaltam hogy azok közt is vannak jók :) Aztán ugye szokták feszültség mentesíteni lapokat ekkor már visszanyerik formájukat de előfordul hogy nem mindegyik .

    Márton111 #7118 Ismerem ezt a fűnyírót , nekünk még sárga színű volt , utólag már piros színben is feltűnt :DDD Meg is utáltam pont azmiatt amit te írsz róla . Azt valóban nem kellett élezni mert csak úgy csattogott az a csigakés az ellenkésen :DDD

    Biztos ilyen késekkel szerelik a Hubble-t :DD , Érdekes mert látszólag olyan mint egy kés csak az élében vannak olyan csőszerű "folyosók" vagy mik hogy mikor elkopik akkor mindig letörjön . Lehet hogy ma már nem használják sőt biztos de régen gyártottak ilyet - de kérdem én is hogy minek ?! Ez is azon sok haszontalan találmányok közé tartozott amiket a Nasa feltalált .

    thyeby #7127 Fából még a régi helikopterek rotorjait is csinálták , azért én is megerősítem hogy nem kell lebecsülni a fa értékét . De csináltak az Angolok fa repülőgépet is amivel bevitorláztak Német területre . Én is meglepődtem mire képesek fából .

    Írtad a Bosch lapok jó tulajdonságát : Hát nem tudom , vannak kételyeim . A minőségük nem rossz de vannak köztük elég csapnivalóak is . Pl ott a gérvágólapjuk - átmérő 250mm Z=60 fogas olyan vékony hogy néha berezonál és lengőfűrész módjára vág . De az is fura hogy pl ott az a Z=28 fogas hosszvágólap , mikor utánéleztük hát mellszögről volt hogy 2× kellett élezni mert olyan vacak volt a gyári élezés . De attól függetlenül jók de inkább Makita vagy Metabo vagy Dewalt stb .

    kalman7 #7137 : Az a baj hogy alig ismeres ezt a fűrészt . Mi nem is vállaltunk ilyet élezni sem . De nem is kell hogy vigyen visszafelé mert ezek ugye egyirányú fűrészek , gondolom azért ez az élkimunkálás hogy jó felületet vágjon és ne tpéje ki az anyagot . De egy kis ügyességgel szerintem ezzel is lehet bekezdést csinálni a fában .

    Márton111 #7138 Ahogy látom ezek a Pro lapok a kézi gépekre vannak , azoknak van ilyen érdekes méreteik .

    Az akkusfúrókkal kapcsolatban : Egy két asztalos megmoddoltatta Li-Ionos akkukkal , szétszedték majd kicserélték bennük az akkukat - Conrádban vagy hol vettek bele . Sok baj van az NiMh-s akkukkal - Elég nagy bajt jelent a memóriaffektus és nem is annyira tartósak . Én is vettem ceruzaakksiból idehaza Li-Ionosat és sokkal jobbak . A HandyCam-ekben is már ilyenek vannak . És itt nincs ilyen memóriaeffektus bajok .

  • bbchris

    senior tag

    válasz Márton111 #7442 üzenetére

    Hmmm , széles jól kihajtogatott szalagot használjunk . Erre mit látunk ? Van kb 25mm széles szalag és ezzel vágja a rönköt :W ráadásul valami fémipari szalag lehet edzett- nagy foggal ahogy látom és mivel a fémipari szalag az vastag így mászik el annyira a fában . Bár van faipari szalagban is edzett de az nem hinném hogy így viszi a rönköt hosszában . Bár voltak asztalosok akik kifejezetten ilyen fémipari szalagokkal vágtak . Azért igazán feltehettek volna a film kedvéért egy 40mm széles szalagot . :F Tudom , ez már szakmai ártalom nálam beleszólni ha valami nem úgy van ahogy írják :B

    [ Szerkesztve ]

  • bbchris

    senior tag

    válasz Márton111 #7446 üzenetére

    Pontosan ezt hallva gondoltam én is hogy ez nem favágó lap . Szerintem ez fémvágó nagyfogú szalag .
    Az a másik gép amit belinkeltél ha jól láttam akkor a Fagépszeres az tényleg jó :R ügyes volt aki kitalálta de van egy hatalmas hátránya : Ha bedöglik rajta valami akkor aztán repkednek ám a többszáz € javítások . Mindazonáltal nem rossz a gép és jól is dolgozik .

    thyeby #7449 :

    "Ha így lesz, akkor ősszel megkockáztatok egy vékony (2,7mm) hasítófűrészlapot is a feudtól. Ha jól emlékszem, azt titánnal erősítették. "

    Nahh ennek utánajárok én is ennek az extra vékony Freud lapnak . Öröm lenne ha tényleg így lenne nem úgy mint másik márkánál - nem írom nehogy bonyodalom legyen belőle de egy olasz lapra gondolok 3 betűs , azok szép és jók voltak de egy csomónál lett egy kisebb "pukli" a lapon aztán mehetett a kukába az egész annyira gyengusz volt .
    Szalagfűrészgépekről : A zöme ügyfélnek öntvény gépeik voltak pl a Kiskőrösi , az egy kíválóan bevált márka - nem bonyolult és minden van rajta minek kell , semmi extra amit ne tudnál otthon javítani rajta . Ilyen típusú gépet én is nyugodtan ajánlom neked ha beruházol akkor legalább 600-as kerékátmérővel ahogy írtam régebben is . Hiába vannak ezek a mostani Metabo és társaik . Jónak jók de nem az igaziak . Sokan inkább régebbi gépekre esküsznek .
    Ha igazán jól és gyorsan akarsz vágni hosszában akkor a delfinhátú szalagfűrészlap kell rá pl: ilyen van a Wood Mizer gépeken is . Lehet kapni ilyen fogosztású szalagot és szinte rohannod kellene mellette annyira gyorsan vág :D . Kár az ilyen műanyag gépekkel vesződni mint ami a videón is van , azért messze elmarad a Kiskőrösi gépektől , csak az a baj hogy már nem gyártják őket , de lehet hogy ebben tévedek :F Sok asztalos panaszkodott hogy a mostani gépek igencsak silány minőségűek a régebbiekhez képest .

  • bbchris

    senior tag

    válasz thyeby #7803 üzenetére

    Bocs hogy egy kicsit beleszólok hosszú hallgatás után , talán már többet is itt tudok majd lenni de a lényeg hogy a golyós csapágyat ezesetben zsírozzuk . A műszerolaj erre a csapágyra nem teljesen jó . Golyós csapágyaknál legtöbbször zsírozni kell , a siklócsapágyaknál kell az olajozás . A többi minden stimmel amit írtál :) Egy sima Lítiumbázisú megteszi .
    De nem beleszólásként írom csak csupán tanácsként , nehogy félreérts .

    [ Szerkesztve ]

  • bbchris

    senior tag

    válasz Soká #8352 üzenetére

    Így első ránézésre jónak tűnik . Egy ilyen marókéseken látni ha jól ki van munkálva akkor már olyan túl rossz nem lehet . Ez volt a gyakorlati tapasztalat is hogy amit ilyen részletesen kidolgoztak azokkal nem volt baj . Úgy néz ki mintha CMT lenne , de az is lehet hogy tényleg CMT csak nem látták el védjeggyel , volt olyan tapasztalatunk hogy egyes gyártók kiadnak olyanokat olcsóbban ami vagy nem sikerült úgy vagy valamilyen teszten elbukott és eladta az olcsóbban hogy ne legyen veszteség . Lehet hogy ez is ilyen , ha nem üt akkor semmi gond nincs vele és nem is lesz .

  • bbchris

    senior tag

    válasz fattyu666 #8439 üzenetére

    Attól függ hogy milyen hosszú a gyalukésed . Ha L=410mm akkor oda már kell ám motor főleg hogyha vastagolni akarsz . Hát nem tudom , szerintem oda is kellene akkora motor . Persze lehet kisebb is de azzal már nem biztos hogy úgy fogsz tudni vastagolni . De ha cserélni akarsz akkor 3kW alá ne add .

    jimy_l #8438 " Arra ébredtem, hogy már nem alszom."

    Nahát , micsoda észrevétel :)) :DDD

    [ Szerkesztve ]

  • bbchris

    senior tag

    válasz thyeby #8456 üzenetére

    " Nem mindegy, hány kés van. Minél több, annál több erő is kell. "

    Köszönöm pontosításodat ez valóban így van és ezt kihagytam mert a kések darabszáma is számít nem is kicsit . Valamint írod hogy az élszög is számít - igen van különbség a tompább és a hegyesebb kés között , bár nem jelentős a pillanatnyi különbség de hosszú távon ahogy te is írtad már ez is megnövelheti a villanyszámlát ezért is alkottak a késeknek egy eltalált 40 fokos szöget .
    Az a legnagyobb baj így visszatérve az erőtartalékra hogy célszerű túlméretezni mert tuti biztos hogy előbb utóbb csak beleakadsz egy olyan munkába ahol fontos az erő pl mikor majdnem teljes szélességében vastagolsz és sokat kell leszedned egy helytelen fűrészelés miatt pl . Viszont meg mikor nem kell akkor meg feleslegesen fogyasztja az áramot . Énnekem az a meggyőződésem hogyha már van egy gép akkor az tudja azt amit kell és inkább legyen erősebb mint gyengébb . Az sem túl jó ha kicsi egy motor , mert ha túlhajtod akkor túlmelegszik és ugyanazt a kW-ot felveszi az is ráadásul a lassabb fordulat miatt még gyatrább munkát is csinál . A nyári melegről nem is beszélve hogy mikor kánikula van akkor egy alulméretezett villanymotor is túlmelegedhet és leéghet .
    Anno csodálkoztam a gyalukés élezőn hogy mi a francnak van rajta 3.5 kW-os élezőmotor aztán rájöttem hogy mire is kell . Addig nem is vettem észre míg gyalukéseket éleztem de mikor felraktam a 15mm vastag darálókéseket akkor viszont igencsak belekapaszkodott a motorba és tartja a fordulatot hogy megfelelő minőségű felületet adjon , itt is ugyanaz a helyzet hogy elvileg felesleges lenne de jól jön ha van erőtartalék .

    " - És nem utolsó szempont az sem, hogy a gép szilárdsági tényezőit úgy globálisan is figyelembe vegyük. Gépünk ne vetemedjen, hajoljon, pláne ne törjön pusztán azért, mert túlméreteztük a motort. "

    Látod a lényegre tapintottál - erre csak azt válaszolom hogyha valaki nekiáll csináltatni egy gépet akkor azt építse meg rendesen és ne végezzen kókler munkát valamint ha egy gyári gépen van egy motor azt ne méretezze túl ( pl ha a gépen vany gey 3kW-os motor akkor ne tegyen rá nagyobbat ), mert erre is volt eset aztán csodálkozott hogy szétesett a gépe és mikor kijöt a gariztató cég akkor igencsak félreállt a szája a tulajnak hogy garvesztes volt a gépe a moddolás miatt .

    Valamint van még egy trükk ami most a fordulatra vonatkozik : Ugye sokan arra sem gondolnak hogy milyen fordulatú motort tesznek fel és osszák le illetve fel az áttételt . Itt arra gondolok hogy egy n=2800 / perc motornak sokkal jobb a nyomatéka mint egy n=1440-esnek . Ezt anno egy maszek gatterfűrész építésekor alkalmaztuk - mikor egy 5,5 kW-os n=1440 fordulatú motor volt akkor dögledezett a fűrész , de mikor feltettünk egy n=2800 fordulatos motort és azt osztottuk le - hihetetlen de sokkal nyomatéktartósabb lett a gép mintha egy 7 kW-os motorral vágtuk volna a fát .

  • bbchris

    senior tag

    válasz thyeby #8477 üzenetére

    " Most mondok egy gondolatsort:
    Ha az n= 2800-as fordulatú motornak jobb a nyomatéka, akkor elvileg az a jobb motor. De akkor a "rosszabbik" n=1440-es mire való, minek gyártani egyáltalán? "

    Azért gyártják mert valahol meg a kisfordulatú motor kell pl lassítóműveknél vagy pl az élezőgépeknél sem mindenhol vagy nagyfordulatú motor mert ott is a lassítóműveknél és a szalagfűrészélőzőknél ott elég a kisebb is . De sok számtalan helyre pl kővágás stb elég a kevesebb fordulat . Csak példákat írtam mert vannak az 1440-től jóval kisebb fordulatú motorok is amiknek mind-mind megvan a maguk szerepe .
    Valaki arra esküszik hogy az alacsonyabb fordulatú motornak nagyobb a nyomatéka , hááát én azt vettem észre hogy ez nem mindig így van talán valószínű a nagyobb leoszthatóság miatt .

  • bbchris

    senior tag

    Íme pár link hogyan élezik a szerszámokat :

    SZalagfűrész élező : [link]

    Szalagfűrészbe lapkázó : [link]

    Wood Mizer szalagfűrész élező : [link]

    Vidiás fűrszlap élezése : [link]

    Vidiás fűrészlap mellszögélezés : [link]

    Ez is vidiáslap élezés : [link]

    Jahh és az etalon : [link] bár ez arra jó ha elromlik benne valami akkor fizess Euró tízezreket a javításra mert jobb felületet nem csinál mint az automata gépek .

    Nahh röviden ennyi .

    SOKÁ #8543 A reszelést felejtsd el :( !!! Vidd élezőbe és mond hogy mi a probléma vele . Felesleges nekiállni mert abból biztos hogy jó nem sülne ki belőle . Bár nem tudom hogy milyen típusú a késed , ha egyenes az éle akkor aránylag hamar megvan és olcsón megúszható , ha mintás a teteje akkor már macerásabb de az sem lehetetlen . De szerintem megoldható a nagyobból több mellszögélezéssel az a pár tized mm .
    Furcsa az hogy gyémántos reszelő , az milyen ? Én még sosem láttam olyat amivel vidiás lapkát lehetett reszelni . :F De ha lehetne is akkor sem lehetne mert kicsipkézné a vidia élét .
    Itt az a javaslatom hogy vidd el élezőhöz és mond el neki hogy mi a baj a késekkel , szerintem tuti meg tudja oldani és nem nekiállni kézzel mert az tuti nem lesz jó . Persze ez csak jótanács , nehogy félreérts és semmi lekezelési szándékom nincs .
    Ha van bármi kérdésed nyugodtan írd meg ha tudok segítek .

  • bbchris

    senior tag

    válasz Soká #8566 üzenetére

    Keményfémlapkát gyémántos koronggal kell élezni emulziós hűtéssel de ott is megvan a megfelelő szemcsesűrűség mert különben kicsipkéződik vagy pedig csak tükrözi de nem élezi jól .
    Vidiás fűrészlapoknál pl többrétegű gyémántkoronggal kell élezni a hátszöget egyéb esetben elég az egyréteg is .
    A fenőkövek a HSS szerszámokra valóak általában és a vidiát nem fenjük mivel az porkohászati úton készült wolfram és egyéb fémek keverékéből , nem szálasodik és ezáltal nem lesz sorja az élezés során . Többfajta vidia anyag van - ugye van a fémipari , építőipari faipari stb mindegyik keménységben és rugalmasságban tér el .
    Azért is írtam hogy kár próbálkozni mert csak elmegy az időd és a szerszám sem lesz jó és ezért célszerű elvinni az élezőhöz . A fenéssel csak rontani fogsz a helyzeten mert a fenőkő csak kopik a vidián és teljesen csipkés lesz a marókésed éle , még rosszabb lesz mint amilyen most utána meg jön a szentségelés hogy nem visz a kés pedig mennyit szenvedtem vele . A javaslatom az hogy a keményfémlapkás cuccokat inkább vidd az élezőbe és ne kínlódj vele , hidd el megéri mert egyrészt nem kell vele szenvedni és sok macerát megspórolsz vele és akkor olyanra élezik amilyennek lennie kell .

    [ Szerkesztve ]

  • bbchris

    senior tag

    válasz thomgrande #8580 üzenetére

    " Ennek az élezésére nem hiszem hogy muszály a csúcstechnika. ilyen és hasonló élezőkkel jól élezhetők az occó marók "

    Nahh és ezzel mégis hogyan akarnád élezni a felsőmarót vagy bármi többfogú marókést ??? :F :Y Hisz bele sem fér a homlokszöghöz , ha meg belenyúlsz a profilba ezzel akkor max azt éred el hogyha fény alá tartod akkor olyan szépen lehet majd látni a csipkézett élt és fényleni fog .
    Nem véletlen vannak automaták erre a célra , vannak azok az állványos élezők amik max. 28 fogas favágó lapokra jók .
    Persze vannak olcsó szerszámok de a vidia az vidia - lehet hogy van silányabb minőségű de azt sem lehet fenőkővel élezni . Ez egy jó példa volt arra hogy volt az a többkéses felsőmarókészlet azt hiszem 15 db volt benne 7k-ért és reklamált az ügyfél hogy drágább lenne az élezése mint maga a marókés - erre én megkérdeztem tőle - De tudtad használni ? Háthogy nem pedig ő is megpróbálta fenegetni aztán nem volt jó .
    A gyémántszemcsés fenőkések azok ugyanúgy HSS vagy valamilyen más acélra valóak és azért gyémántszemcsés mert alaktartó legyen . Bosszantó volt mikor a gyalukéseket fentük és rövid időn belül elkopott a kő és állandóan kiverte a gyalukés élét utána mi is vettünk már ilyen tartósabb követ .
    Az olcsó szerszámoknál el kell dönteni hogy mi az olcsó , érdemes-e éleztetni ha meg nem akkor olyant kell venni ami megélezhető kézileg is .

  • bbchris

    senior tag

    válasz thyeby #8595 üzenetére

    Örömmel olvasom írásodat , tényleg minden így van ahogy írod .
    A felsőmarókészletről : kezdőknek tényleg jó az a késkészlet de ha valaki nagyobb mennyiségre akar venni akkor jó ha beruház pl DImarra De , ugye ahogy te is írod a dilemmát és ezt megerősítem hogy rengeteg ügyfélnek volt ez az álláspontja hogy inkább megveszi az olcsóbbat mert a Dimar valóban nem bír 10× annyit ki mint az de az ára bőven 10×-ese a készletnek és ha valamibe netán belemar pl reisercsavar akkor inkább az olcsó kés menjen tönkre mint a drága tehát teljesen reális amit írsz . Az utóbbi időkben már észrevettük ezt a tényállást hogy elég gyakoriak voltak az ilyen olcsóbb felsőmarókések pont az ár differencia miatt .
    A csapágy , na igen az már külön tészta . Tényleg horror áron vannak mert röhejes hogy pl a gépbe való 6200-as megvan kb 2300 Ft ért az a pici vacak meg 1500-2000 Ft között van . Nyilván a fordulat miatt kell a tartósság de akkoris irreálisan drága . De tény ha jót veszel akkor az kitart . Néha meg szoktam zsírozni az ügyfeleknek Alvánia zsírral úgy hogy lepiszkáltam a porvédőt aztán utána szépen visszatettem neki , ez egy módja volt az élettartam növelésének .
    Az élezéssel kapcsolatban érthető az álláspontod , sajnos a tippem szerint lehet hogy belenyúltak a felsőmaró profiljába és ezért lett kisebb a csapágynál az élkör és ezmiatt fog égetni .
    Nem lehet hogy csorbás volt a késed élköre mikor leadtad éleztetni ? Mi ilyenkor már nem szoktuk az élezését elvállani mert tudtuk hogy nem lesz jó . Amúgy nem minden Dimar kés tükrös élkörű , valamelyikben tisztán látszódnak a szálirányok , de te hogy írtad hogy szögletes egy kicsit ebből azt következtetem le hogy egyértelmű belenyúltak és az is lehet hogy nem csináltak elég hátratörést vagy nevezzük hátszögnek a profilnak . Mi sima homlokszögélezést szoktunk csinálni rajtuk ha nincs rajta törés az élkörön .
    Amit tudok javasolni ha van kisebb csapágyad akkor azt tedd fel és remélhetőleg nem az élét tolták el mert volt példa nálunk is hogy kerültek hozzánk ilyen érdekesen élezett felsőmarók .

    Márton111 : Csapágyba belenyúlni ? Sosem szoktuk és nem is szabad mert elvékonyodik a külső gyűrű aminek az lesz az eredménye hogy 27000 -es fordulatnál darabokra hullik a csapágy . Csak cserélni kell kisebbre már ha lehet hozzá kapni . De Győrben volt egy bolt ahol majdnemhogy tizedenként voltak a csapágyak .

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák