Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • becuszabi

    aktív tag

    válasz Thth #5364 üzenetére

    Az ellenállást mivel kötötted sorba? Ha a táplálandó áramkörrel (venti), akkor az csökkenti a feszültséget (hiszen van rajta feszültségesés), a ventik kisebb feszt kapnak, ezért forognak lassabban (és ez elvileg is így van).

    "Aki szívből él, az élből szív"

  • didyman

    őstag

    válasz Thth #5364 üzenetére

    Namost: Ez hülyeség. Pufferkondenzátorokat azokból szoktunk használni, hogy egyrészt simítsuk az egyenirányított feszültséget (pufferelés arra az időszakra, amikor a váltófeszültség pillanatnyi értéke nem éri el a kimeneti feszültség plusz dióda nyitófeszültségét), másrészt meg minél kisebb kimenőimpedanciát biztosítsunk.Ha a kondival sorosan bármilyen ellenállás jelenik meg, azzal gyakorlatilag nyakonvágtuk ezt a két fontos képességét. nem magyarázom, miért, tessék utánaolvasni a pufferelésnek és kimeneti, helyesebben belső impedancia fogalmaknak. Egy pufferkondit a tápegységnek el kell bírnia, mert így méretezünk. Ez a szélsőségeket nem szükségesen foglalja magában. Általánosan tehát kijelenthető, hogy egy szükséges méretű (a szükséges a terhelőáram és az egyenirányítás megvalósításán, tovább bonyolítva frekvencián múlik) pufferkondit a szükséges diódáknak el kell bírnia. Gyakorlatban: Egy 20mF-os kondit általában 50Hz-es hálófreki és kétutas egyenirányítás mellett 10A-es áramerősség szokás használni, ehhez 15A-esnél kisebb diódát nem használunk és nyilván nem egy piko modellvasúttrafóra akasztunk rá. A bazinagy kondi a tápegységben egy soros, kábelnél nagyságrendekkel nagyobb ellenállással két fölösleges alkatrészként van jelen.
    A tápegységek megvalósítástól függően, de jellemzően nem tudnak mit kezdeni kimenetükön befelé folyni akaró árammal, és így ártani sem tud nekik (nem stabilizált tápokról beszélünk, hanem elemiről, ugye?).

    Thth, megkérlek, hogy a többi fórumozó nevében ne beszélj, mert én ugyanúgy önveszélyesnek tartom, hogy ilyen szakmai tudással ilyen eszközökhöz nyúlsz. Senki sem azzal kezdi el az ipart, hogy megépíti első rádióját, hanem azzal, hogy elméleti alapismereteket sajátít el, amiket szép fokozatosan ültet át gyakorlatba.

    Becuszabi, neked is javaslom, hogy tisztázz alapvető elméleti részleteket Ohm törvényével, Kirchoff törvényekkel és egyenirányítósémákkal kapcsolatosan, mielőtt ilyen tanácsokat adsz másoknak.

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

Új hozzászólás Aktív témák