Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • didyman

    őstag

    válasz Thth #5418 üzenetére

    Tápegységnek nem kapacitása van, hanem teljesítménye, amit üresjárati kimeneti feszültséggel és "rövidzárási" (klasszikusan, túláramvédelmi megoldások nélkül) árammal tudunk nagyjából jellemezni, ha konkrét érték nincsen.
    A LED "áramos" eszköz, mivel nyitóirányú karakterisztikája áram tekintetében nagyon nagy meredekséggel bír (míg a feszültség meredeksége kicsi), célszerű a rajta folyó áramot meghatározni, és a nyitófeszültségével csak szélsőértékügyileg foglalkozni. A gyakorlatban a LED-et ezért áramforrással etetjük, nem feszültségforrással, annak ellenére, hogy sokan a nyitófeszültségükkel jellemzik a LED-et (ami szintén nagyon lényeges paraméter, csak nem a tápellátás lényege).
    A LED-ek sorbakötése a gyakorlatban azt jelenti, hogy ugyanaz az áramerősség fog mindegyiken átfolyni. Könnyen belátható, hogy ha az áramerősség kötött, akkor a kötéstől (soros, párhuzamos) teljesen független lesz az, hogy egy-egy LED mit fog "elszenvedni", hiszen a lényeg az, hogy az általunk meghatározottnál nagyobb áram normál üzem közben akkor sem folyhat, ha egy kivételével az összes zárlatba megy..
    Egy LED nem "ég ki". Üzemóra tekintetében 100.000 óra a garantált, de körülbelül 35 évet lehet várni tőlük folyamatos üzem mellett, ha nem melegszik fel 40 fok fölé.
    Halványulás: Nem fog halványulni a többi, hiszen az áramgenerátor áthajtja rajtuk a 15mA-t akkoris.
    A zseblámpák kínai, 3V-on üzemképes (ami bravúr egyébként :D ) fehér LED-jeit remélem, nem vesszük a Luxeonokkal egy kalap alá :D .
    Zárlat: Ha egy LED zárlatba megy, az áramgenerátoron fog több feszültség esni, a többi LED-en nem.
    Szakadás: Az már cikibb. Én ugyan nem láttam még üzemszerűen így tönkrement LED-et, de paranoia esetére (és nagy megbízhatóság okán esetleg) egy paralel kötött, a LED-énél pártized-1V-tal nagyobb feszültségű zener dióda alkalmas mindennemű védelemre, amennyiben a soros biztosíték jelen van, még az áramgenerátor tönkremenése esetén is gond nélkül elviselik (legfeljebb egy-kettő zárlatba megy), míg a biztosíték elég. Sok LED esetén eleve a tápfeszhez közeli kihasználtság miatt nem tud jelentősen megszaladni a kör.

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • PHM

    addikt

    válasz Thth #5418 üzenetére

    A tápegységgel pont a hatásfokot rontanám le, bár egy jobbfajta kapcsoló üzemű táp alkalmazása megfelelő kompromisszum lehet.
    "Ha valamelyik LED elromlik, vagy zárlatos lesz, az egész LED sor leáll."
    Ez csak akkor igaz, ha soros kapcsolásnál valamelyik led szakadttá válik.
    "Egyébként ha egy LED egy kicsit halványul, az összes többi vele."
    Szintén tévedés, soros kapcsolásnál minden led azonos áramot kap, ha egynek csökken is a fényereje, az nem befolyásolja a többit.
    "Ugye mindenki találkozott már gagyi, elromlott 5-30LED-es zseblámpákkal.
    Igen, ez is a sorbakötés ajándéka."
    Ez is tévedés. Szedtem szét már ilyen lámpát párat.
    MINDEGYIKBEN párhuzamos kapcsolásban voltak a ledek, többnyire előtét ellenállás nélkül, az áramkorlátozást az elem belső ellenállására bízva.
    "(Nem kötözködni akarok, de köztudott és bizonyított tény hogy a sorbakötött LED-ek élettartama kritikus, sok fórumon szó van erről, utána olvashattok.)"
    Sorbakötésnél nem a ledek élettartama, hanem a kapcsolás megbízhatósága csökken.
    Mivel sok led van sorbakötve, és egyetlen led hibája miatt az egész sor kialudhat,
    így a meghibásodás valószínűsége nem lineárisan ugyan, de jelentősen növekszik.
    Szintén nem kötözködni akarok, de az elméleti alapok elsajátítása erősen javasolt,
    ha valaki ilyen jellegű barkácsolásba fog.

    Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

Új hozzászólás Aktív témák