Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • PHM

    addikt

    válasz drgery #80447 üzenetére

    "erősen lehordott ne próbáljak pl 25 helyett 35 volt értékút beforrasztani."
    Ennek a magyarázatára azért kíváncsi lennék.
    Szerintem is nyugodtan használhatsz 16V-os elkókat a 10V-osok helyett.
    Arra azonban figyelj, hogy alacsony ESR értékű kondik legyenek, valamint
    lehetőleg 105 °C hőtűrésűek.
    (Bár erre remélhetőleg az elektrolitkondik szakértője is felhívta a figyelmedet.)

    Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz drgery #80447 üzenetére

    ...ecsetelte nekem az elektrolitkondik lélektanát erősen lehordott ne próbáljak pl 25 helyett 35 volt értékút beforrasztani.

    Főleg ebben a kontextusban (azaz ennél a monitortápnál) szimplán marhaság, szerintem.

    Nagyon kiélezett helyzetben, brutálisabb áramokkal dolgozó PC-tápoknál, plazma TV-nél elvben előfordulhatna, hogy a nagyobb feszültségű kondi ESR értéke kicsit nagyobb, ami esetleg nem kívánatos melegedéssel is járna, de ha megnézünk néhány adatlapot, még ilyen különbséget is ritkán látni pl. 25 V / 35 V vonatkozásában.

    Egy ilyen kis monitortáp meg vicc, valószínűleg tovább is tart benne egy 35 V-os, de ezt nem is olyan nehéz detektálni, ha járatjuk és megfigyeljük a kondi melegedését. Amikor nem alkalmas kondit tettünk be, az melegedni fog, rendellenesen. Ha nem melegszik, vagy csak enyhén, különösebben nincs miről beszélni.

    Az meg, hogy 25 V-os helyett 35 V, mindennapos gyakorlat a TV-javításoknál is, ezért is nevetséges. Soha nem fordult még elő, hogy amiatt visszajött volna.

    Ismeretlen feszültségnél olyat is lehet csinálni, hogy berakok próbára valamit, ami kéznél van, de biztosan elbírja a feszültséget. Elindítom, utána megmérem a feszültséget, majd a végleges kondenzátort ahhoz képest választom.

    https://community.particle.io/t/capacitor-selection-voltage-tolerance/31017/6

    "As a former component engineer and failure analyst for electronic circuits/assemblies, I’d like to comment on this topic. What’s being discussed here is known as voltage derating, and for aluminum electrolytic capacitors (the most common power supply bulk filtering capacitors) derating of more than 20% of maximum continuous voltage is rarely necessary unless the capacitor is likely to see frequent surges in excess of its surge rating. Even in high temperature applications it’s hardly ever necessary to derate more than 50%. So, for example, a capacitor on a 12V input (that might see occasional excursions to 15V) would require 15V/0.8 = 18.75V (a 20V part would be appropriate) for 20% derating, and at 50% derating a 35V rating is more than enough (15V/0.5 = 30V).

    Selecting a part with significantly higher voltage is acceptable if larger size, higher ESR, and higher dissipation factor (with its accompanying higher leakage current) are also acceptable. The aluminum electrolytic capacitor’s dielectric is a very thin aluminum oxide layer that is maintained by the applied voltage, so after a short period of operation a 100V part operated at 20V will have essentially the same dielectric thickness (and strength) of a 25V part operating at the same 20V. There’s generally no need to select a part rated for more than twice the highest anticipated long-term DC voltage."

Új hozzászólás Aktív témák