Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • And

    veterán

    válasz erikke17 #8207 üzenetére

    "Használom olyan fél éve és megmértem mennyit ad le a töltő nagyjából a dupláját adja le az adapter amperból is meg voltból is."
    Mit csináltál egész pontosan 'áramleadás' mérésekor? Elvégezted a tipikus megmérjük az áramot a konnektorban műveletet, vagyis rövidre zártad a műszerrel a tápegységet? Csak mert máshogy nehezen tudom elképzelni, hogy a táp töltéskor 0,9A-t adott volna le. A tápegységekre írt áramérték nem valami állandót takar, hanem egyszerű terhelhetőség, másszóval maximális áramerősség, amelyet a táp folyamatosan biztosítani tud. Az ilyen egyszerű dugasztápok feszültsége pedig stabilizálatlan, és mivel kis teljesítményű trafó van bennük, fokozottan jellemző rájuk, hogy az üresjárási (= terheletlen) kimenőfeszültségük jóval nagyobb, mint a rájuk írt névleges érték.
    Nekem is van ilyen halogénlámpám, valami 4A-es (25W-os) izzó van benne, a "töltőköre" pedig semmi másból nem áll, mint egy teljesítmény-ellenállásból, amelyet az akkuval sorbakötöttek. Persze a dugasztáp (azaz 'töltő') csatlakoztatásakor az aljzat az izzót mindenképp leválasztja az akkuról. Szintén 12V-os tápot kaptam hozzá, a töltés max. egy napig tart vele, de ennél tovább nem nagyon szabad rajtahagyni: mivel a táp forrásfeszültsége jóval nagyobb, mint a 6V-os ólomakku töltési végfeszültsége, ezért hosszú távon simán túltölthető vele az akku.
    #8206: Ahogy Lacika írta, a képlet pedig Rb= dU / I, ahol dU a feszültségesés, amely I áram hatására bekövetkezik. Vagyis pl. ha egy 1,24V-os üresjárási feszültségű NiMH-cella 500mA-es terhelésre 1,21V-os kapocsfeszültséget mutat, a belső ellenállása:
    Rb= (1,24-1,21)V / 0,5A= 0,06Ω, vagyis 60mΩ az adott töltöttségi állapotában (egyébként változik).

Új hozzászólás Aktív témák