Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • lapa

    veterán

    üdv. talán elborultan hangzik, de a következőre gondoltam: van 3 db mozgásérzékelős reflektorom a ház körül, melyeknek a vezérlése kissé problémás. ha magasra (eresz alá) vannak rakva, akkor az érzékelő lefelé néz és aktiválódik a kedvenc kisállataim mozgására is. ha lejjebb raknám elvileg be lehetne lőni mondjuk fél méteres alsó küszöböt, de akkor meg valaki bejön simán lerúgja. meg ronda is.

    az ötlet: illegális lézeres ceruza kínaipiacról, melynek nyalábját pár tükörrel körbe lehetne vezetni a ház körül. a nyaláb másik végén egy érzékelő lenne, ami bekapcsol, ha megszakad a nyaláb. a tükrök és a fényforrás stabilan házfalon lenne.

    emlékszem általánosban csináltunk ilyet vmi egyszerű alkatrészekből (nyák, dióda, tranzisztor, led). mennyi munka lenne egy olyan verziót csinálni, ami mondjuk tud egy percig számolni az aktiválást követően, és képes lenne mondjuk 3 x 150w izzót kapcsolni?

    van valakinek egyéb tapasztalata esetleg? látható a nyaláb pl. köd esetén? hóesés, eső, ilyesmi mennyire befolyásolhatja?

    köszi a válaszokat.

  • lapa

    veterán

    üdv. vettem 10cm polisztirol vágásához "hot wire" ellenállás huzalokat, 27-34 méretig (bármit is jelentsen ez).

    a kérdésem annyi hogyan hajtsam meg őket, nagyjából milyen teljesítmény lesz szükséges 13-15 centi huzalhoz. van 12v meg 20v tápom 10-300w-ig.

    emlékszem nagyon régen ismerős piko trafóról hajtott ilyet, de ő csak centis darabokat vágott, gondolom sokkal kisebb keresztmetszettel.

    köszi a tippeket.

  • lapa

    veterán

    válasz mezis #18016 üzenetére

    oké, bocs, most visszakutattam az eredeti oldalt és ki van írva az ellenállás.

    tehát a legvékonyabb 5,25 ohm / 15 cm. hogyan tovább?

  • lapa

    veterán

    üdv. a következőt szeretném megvalósítani: adott egy ds2438-as battery monitor, ezen keresztül szeretnék egy hall-effect szenzort (IS4-80) kapcsolni egy 1-wire buszra.

    adott ehhez egy működő 1-wire rendszer, amiben megvan az 5v (usb-ről). sajnos amint erre rákötöm a hall szenzort, a kapocsfeszültség leesik 2.5v körülre, és nemigen értem miért (6mA tipikus fogyasztás). meg akartam mérni mennyi áram folyik a hall szenzoron, de kb a 0.01A-t karcolja, szóval eszerint nincs komoly fogyasztás, a névlegeset mutatja a multiméter.

    a hall szenzor külön betápról magában működik.

    az én parasztlogikám szerint a 1-wire busz nem szereti a hall szenzort valamiért, de ötletem sincs mit csinálhatnék hogy ez megváltozzon. talán valami zavart visz bele és ezért a busz lekapcsol vagy nem tudom mi van.

    ennyit tudok a dologról elmondani, nem tudom ez elég-e bármilyen diagnózis / javaslat felállításához. köszi előre is.

    upd: találtam angol nyelvű leírást arról hogyan etessünk cuccokat 1-wire buszon, ennek a 20. oldalától vannak mindenféle zavaros ábrák számomra ismeretlen dolgokkal.

    [ Szerkesztve ]

  • lapa

    veterán

    válasz Lompos48 #19465 üzenetére

    nagy bajom, hogy nem is tudom mit rajzoljak neked. az alapvető hálózat ez.

    ez nálam úgy néz ki, hogy két ér (DQ és GND), ~5v a kettő között. már lóg rajta pár hőmérő, ezek parazit áramot kapnak.

    ehhez a hálózathoz kapcsolnék egy fentebb linkelt hall szenzort. egyszerűen bekötve a szenzort nem műx, ez biztos. pedig az áramfelvétel alapján mennie kéne.

    röviden ennyi. én tök sügér vagyok, pedig próbáltam megérteni az egészet vagy akár csak részeit.

  • lapa

    veterán

    válasz Lompos48 #19475 üzenetére

    oké, köszönöm. elolvastam újra az általad írtak fényében a vonatkozó fejezetet, ezen el tudok indulni. szóval keressek egy ilyen kis fekete-áttetsző üvegrudacska bigyót (dióda?) meg egy valamilyen - nem baj ha nagyobb - fémsapkás kondenzátort?

    azt olvastam, hogy méretezni kéne, de ezeket összeturkálni nem lenne nagy ügy, egy próbát tennék az első, kezem ügyébe akadó darabokkal.

    [ Szerkesztve ]

  • lapa

    veterán

    válasz Lompos48 #19492 üzenetére

    ...ilyen nevű dolgot utoljára a star trekben láttam. de ezt keresem majd.

  • lapa

    veterán

    válasz CPT.Pirk #19494 üzenetére

    na ja, akkor eszerint még akkor se.

    mindenesetre ennyi elég volt felmérni a szükséges megoldást. most turkáltam egy kört és úgy néz ki van egy lehetséges ér, amit el tudnék vinni a célba egy külön +5v-nak. ilyen +5v meg elvileg van a bus masteren. először összerakom helyben ezzel a külön betáppal, aztán ha az nem megy akkor utána esetleg nekifutok a spock diódáknak. de ha a másodlagos betáppal nem megy akkor szerintem sehogy nem fog.

    ja, köszönöm az útmutatást.

    [ Szerkesztve ]

  • lapa

    veterán

    válasz Lompos48 #19497 üzenetére

    IS4-80 a típusa.

    igazából nekem 1-15A DC áramok mérésére kell egy eszköz. azért lett ez a befutó, mert egyrészt galvanikusan külön van, a 1-wire usb-jéről elvileg kihajtható (5-6 db lesz), és a ds2438 bemeneti érzékenysége mellett még elégséges (1A) felbontásom lesz.

    a 1-wire interfész nagyjából fix, mert nagyon szeretem és nem akarok más megoldást implementálni erre a célra. javasoltak ilyen dspic meg egyéb rendszereket, de se erőforrásom se kedvem nincs a járt utat elhagyni.

  • lapa

    veterán

    válasz Lompos48 #19502 üzenetére

    megmondom az őszintét ennek a kapcsolásnak az összehozása messze túlhaladja az én tudásomat. mivel ma találtam egy használaton kívüli drautot ami az egyébként csontra tömött kábelcsatornában van, először megnézem össze tudom-e egyátalán rakni rendes 5v betáppal. mindenképp közös tápon kell lennie az 1-wire rendszerrel, mert ennek az analóg kimenetét nézi a ds2438.

    pláne nem tűnik realisztikusnak ha azt mondod hogy eleve határon lesz, mert ezen azért lógni fog egykét tucat hőmérő is a tucat ds2438 mellett... igazából eddig azért nem gondolkodtam harmadik, 5v érben mert úgy emlékeztem hogy nincs szabad ér. még egy ér behúzása gyakorlatilag kizárt, mert a jelenlegiek is úgy lettek belefeszegetve.

  • lapa

    veterán

    válasz Lompos48 #19505 üzenetére

    értem hogy nem te találtad ki és értem miért írtad. nekem már most is inkább 4,7-4,9V körül van, szóval felejtős. ha őszinte vagyok megtanulni "akarja a halál". már így is minden bajom van az egésztől, csak egyszerűen nem lehet a piacon kapni ilyen megoldást. AC áramra lenne valami 20 ezer forintos cucc, dejó.

    kicsit túl hamar innoválom a dolgokat, ez a smart metering ("okos villanyóra") dolog is már rég implementálva lesz nálam, mire rájönnek hogy a 1-wire nem csak szélmérésre jó. hozzáteszem már most is van megoldás, az autóbiztosítékra rá van feszítve egy ilyen 1-wire hőmérő. nagyjából 0,5A felbontással megmondja az áramot, persze van kb egy perc késleltetése, szép ívesen melegszik meg hűl. de az a kész adatokban szűrhető.

    szóval még azt is elképzelhetőnek tartom, hogy végül hagyom a francba az egész hall szenzorozást, és maradok ennél a favágós megoldásnál. pláne hogy a ds2438 eleve tud hőmérsékletet is mérni fesz mellett.

    lenne viszont egy egyszerű bónusz kérdésem: van ez a ds2438 chip, ami 0-10V-ig mér feszt. nekem egyrészt 12V, másrészt 19-22V feszültségeim vannak. nagyjából 15A a max jellemző áram. odáig elmagyarázták, hogy két ellenállással felezem a 12V-ot 6V-ra. viszont azt nem tudom mekkora ellenállást kéne ehhez vennem.

    [ Szerkesztve ]

  • lapa

    veterán

    válasz Lompos48 #19507 üzenetére

    először is örök hála. másodszor: nem vagyok már gyerek, egész életemben mindenféle impotens és inkompetens ember helyett tanultam és csináltam meg azokat a dolgokat, amit szakmájuk alapján nekik kellett volna (vagy legalább kellett volna tudni) leszállítani. harmincakárhány évesen nekiállni 0-ról az elektronikának (mint talán egyetlen fehér foltnak az "általános műveltségemben") nincs erőm. meg időm se, mert még mostanában is a mások helyett normálisan feltalálás - megtervezés - kivitelezés - dokumentálás folyik.

    nem autós mérés amúgy, saját kézzel koncepcionált - tervezett - kivitelezett napelemes rendszerről megy a lakás nagy része. de még a villanykörtéket (led) is magamnak gyártom, hogy mást ne mondjak. szóval ismerem az alapokat, de amikor ilyenek röpködnek hogy felső határfrekvencia, schottky izé meg pull-up resistor akkor már nem tudok hatékonyan alkotni. persze ettől függetlenül amit az ellenállásról írtál, azt megrágom mert ott nyilván látok esélyt a megértésre. remélem ennek fényében már nem érzed ezt annyira olyannak, amilyennek eddig. mégegyszer köszi.

    [ Szerkesztve ]

  • lapa

    veterán

    válasz Lompos48 #19511 üzenetére

    ez egyszerű: egy 25A 3 fázisú kapcsolóval "vezérelem". két töltésvezérlő, egyiken napelem (kb 20v) meg 540Ah 12v akksi. másikon egy 90w 20v noti táp meg egy áthidaló autóakksi. minimál, 200w névleges panel, 20-25w folyamatos fogyasztó (szerver, kamerák, router). ezen felül napi ~8 órában másik noti ~15w tévézés-videozás, 12v dc led vilácsok 30w, 40w, 12w, ilyesmik. szellőző 4 x 3w 12 centi venti.

    a teljes rendszer akksi és panel tekintetében a duplája lesz, addig az van hogy mikor elmegy az áram (vezérlő akksivédelem lekapcsol), akkor átváltunk notebooktáp üzemre a kapcsolóval. kell a redundáns rendszer, mert a vezérlő csak akkor kénmentesíti az akksit ha le van kapcsolva a fogyasztó kimenete. tavasztól őszig az esetek nagyrészében a napelem megy, de az összes fogyasztást csak nyáron bírja. akkor se mindig, ha van egy hetes rossz idő akkor elhasal azért. azért dupla panellel jobb lesz, akksit nem biztos hogy rakok még hozzá, pláne hisz egyben kéne cserélni.

    a távlati terv, hogy pár fogyasztó (elsősorban a router ésvagy a notik) maguktól váltsanak még mielőtt nullára fut az akksi ésvagy csak napközben menjenek napról. lenne egy 50w körüli szivattyú is csúcsfogyasztónak. majd méricskézek. télen semmi nap nincs, ott a távlati terv egy peltieres tömegkályha. elviekben megoldható lenne a napi 1kWh. a peltier még a napelemnél is drágább 30%-kal, de 30+ év lenne a várható élettartam és mivel a 95% nem elektromossággá alakított energia a padlófűtésbe menne, nem lenne veszteség. azért nem lenne rossz fából 80% hatásfok mellett elektromosságot termelni. de mivel a kályha hazai guruja nemigen akar építeni nekem, valszeg a kályhaépítést is nekem kell megtanulni.

  • lapa

    veterán

    válasz Lompos48 #19517 üzenetére

    hát ma sokat haladtunk ezzel az ellenállás dologgal. most akkor veszek az ellenállás mellé új ds2438-akat ahelyett aminek a nagy hekkelés közepette elhullott az egyik lába.

    lehet amúgy kapni ilyen minimál nyákot, ami csak párszor akkora, mint a chip és csak a lábak kivezetései vannak rajta?

    a szilícium napelemek különösebben nem érzékenyek a hidegre (lásd), viszont a nagy meleg kikészíti őket hosszú távon. mivel feketék még relatíve jó függőleges légáramnál is 60 fok fölé melegszenek nyáron. egyik mögé már raktam egy 12v 1w ventit, a másik mögé is kerül egy. meg vettem egy tucat olcsókínai +50 --> +35 fok termokapcsolót, valszeg sorba kötöm majd őket a 20v-ra. az élettartam mellett majdnem annyival többet fog termelni, mint a venti fogyasztása.

    persze igazából egy kis vízhűtés lenne jó, hogy napkollektorként is működjön nyáron. persze nyáron épp annyi melegvizet termel a normál napkoli is, hogy csak győzd eldisszipálni.

    [ Szerkesztve ]

  • lapa

    veterán

    válasz Lompos48 #19507 üzenetére

    csak mielőtt valami bénaságot rendelek: ilyesmi ellenállást akarok? van olyasmi, ami kisebb tűrésű? azért az 5% elsőre soknak hat. vagy veszek pár tucatot aztán műszerrel összekalibrálok 2 meg 3 ugyanolyat mindegyik helyre?

    napelem: megnéztem, elvileg a polikristályos (szerintem ilyen van a napelemes lámpeszban) is negatív koefficienses, azaz 25 fok alatt nőnie kéne a termelésnek. a monokristályos ugyanígy, de az linkeltem is feljebb.

    [ Szerkesztve ]

  • lapa

    veterán

    válasz mezis #19531 üzenetére

    hát azért ilyeneket inkább ne számolgass, ez kicsit másképp néz ki. kezdd ott, hogy 1kWp (azaz névleges) panel a gyakorlatban nagyjából 1250kWh-t termel évente. élettartama (80%+) legalább 20 év.

    ha a rendszer visszatáplálós, akkor brutál drága szinkronos inverter kell hozzá. mivel még a telerakott tető sem feltétlen fogja visszatermelni a pazarló gépeink által elfogyasztott energiát, a digitális villanyóra ugyan "visszafelé forog", de valszeg továbbra is fizetni kell kicsit. itt nincs akksi, viszont ugyanúgy grid-függő vagy, vicces a sokmillás erőmű mellett az áramszünet. ettől függetlenül nem 10 év az adminisztráció, a telepítő cég jellemzően megcsinálja a papírmunkát. szokott lenni pályázat is, 30%-ot térítettek vissza.

    hozzáteszem, ha most kitalálnának egy tizedannyiba kerülő napelemet és minden huszadik házra pakolnának, egyszerűen bedőlne a hálózat. nyugaton is komoly infrastrukturális fejlesztések kellenek, próbálják vezérelt áramosítani a mosógépet meg ilyesmi. ez nagyjából a smart grid nevű izé egyik sarokpontja. beláthatóan elég kompromisszumos. érdemes abba a visszás helyzetbe is belegondolni, hogy az ehhez képest filléres napkoli 70-80% eredő hatásfokkal termeli a melegvizet, ehelyett meg tele van a tető 12-14% eredő hatásfokú napelemmel, és azzal fűt a mosógép. elég nagy hülyeség. persze nagyon gazdagon néz ki.

    szigetüzemnél nincs hálózat, csak panel, vezérlő, akksik. inverter csak akkor kell, ha 230v-ot kell valahová. az akksik drágák, és nagyjából 10 év alatt elhullanak. ezek jellemzően mélykisülésű ólomakksik, 80% névleges kivehető c/20-nál, nagyjából 1000 ciklus. elvileg kénmentesítéssel jobbak a számok. rendes vezérlővel egész hatékony, a lifepo nagyjából 3-szoros árú össz élettartam alatti kapacitásra nézve. az ólom viszont 100% újrahasznosításra kerül.

    én ki tudnám mutatni, hogy megtérül 10 éven belül, annyi csellel hogy nálam nincs inverter (lenne egy apc 1000 ups, de nem küzdöttem még vele). másrészt én emiatt vettem mindenből nagyon takarékosat. de nem érdekel a megtérülés, pláne hogy a panelek 20+ évig bírják. én már csak a nagy áttörésre várok az akksik tekintetében.

  • lapa

    veterán

    válasz Batman2 #19568 üzenetére

    jól hangzik a kombinált, de meglepődnék ha tudnál linkelni konkrét megoldást. márcsak azért sem, mert egy normális (mérsékelt égövi) napkollektorban pont az a pláne, hogy brutál szigetelése és a szigetelésen belül saját abszorberfelülete van. mivel pedig egy rendes vákuumcsöves koli elmegy 200 fokig is, ez nemigen tenne jót a szilíciumnak. a síkkollektorok is sokkal magasabb üzemi hőmérsékleten szoktak járni, viszont hidegben meg kb sehogy (pláne mivel egy vagy két hőcsere is van).

    amúgy saját magam terveztem a keretet, és pont ahogy írtad megvan a kémény. hozzáteszem ez az első függőlegesen szabad(abb) áramlású megoldás amit látok. itt tart a fogyasztói technika, nem véletlen csináltam magamnak. szóval minden stimmel, ennek ellenére elmegy 60 fok fölé a panel. nálam jobb híján maradtak a ventik, bár így számolgatva lehet hogy kéne ásnom egy nagy és mély gödröt egy csőkígyónak, aztán valami minimál szivattyúval keringetni a panel háta meg a talaj között a vizet.

Új hozzászólás Aktív témák