Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • King Unique

    titán

    válasz TBMC #19516 üzenetére

    Üdv!

    Ebből a háromból csak a HD710-ről vannak itt a topikban információk. A gyártó másik modellje hasonló, mint az előbbi, illetve a harmadikhoz egy korábbi hozzászólás 7. pontjában foglaltakat tudnám hozzáfűzni. Amúgy mindhárom eleve ütésálló / ütésálló + vízálló típusú, illetve a Buffalo még kiemelkedő szoftveres funkciókkal is rendelkezik. Ilyeneket leginkább akkor érdemes venni, ha valóban az átlagnál strapabíróbbra van szükség, valamint a szoftveres extrákat is kihasználjuk. Ha nem, akkor megfelelhet pl. az a másik kettő, amiket a géped topikjában említettek. Illetve 2,5" | 2 TB külső HDD témában még az alábbi logout cikket tudnám ajánlani.

    Amúgy vannak külön Machez tervezett külső merevlemezek is, mint például a fentebb említett gyártó kínálatában a HD710A. Továbbá az összefoglalóban szintén van ilyen 2,5" kategória. De innen a fórumról sokan csak a normál típusokat veszik, ahogy elnézem. :) Bár a célnak megfelelnek azok is, az igaz. Ha nincs külső NTFS driver az íráshoz, akkor meg át lehet formázni akár HFS+J fájlrendszerre is őket. De egyes gyártók, mint pl. a Toshiba, mellékelnek ingyenes NTFS drivert bizonyos modellekhez. Illetve a népszerű Maxtor / Samsung M3 Portable sorozathoz szintén biztosít a gyártó —► [link].

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz bexinho23 #19524 üzenetére

    Ez valami információs fájl, ami például torrentezésnél is létrejöhet. Ha biztosan törölni akarod, akkor Windows alatt az IObit Unlocker | LockHunter | Unlocker programok jutnak eszembe ezen feladatra. Utóbbiban ugyan van egy kéretlen alkalmazás, de telepítésnél ki lehet venni előle a pipát és utána már nincsen gond. Ha esetleg az AV ugrik rá, akkor ott a másik két program. Továbbá még egy opció lehet a Live Linux alóli törlés, ha esetleg az előbbi operációs rendszerben mégsem kivitelezhető.

    Persze a külső merevlemez típusa és fájlrendszere sincs megadva, sem az, hogy a routeren kívül most milyen gépen és OS alatt próbálod stb... Így a fentieket én is csak általános jelleggel javasoltam. Ha a routerre csatlakoztatva akarod megoldani, akkor meg annak topikjában kell érdeklődni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Tigi #19527 üzenetére

    Üdv!

    A gyártó által mellékelt programok használata rendszerint csak opcionális. Egyébként az említett modellhez van magyar nyelvű felhasználói útmutató, amelyben részletesen le van írva minden a programokat illetően.

    Tehát, ha azok a bizonyos szoftveres funkciók nem kellenek, akkor nem muszáj semmit pluszba feltelepíteni. Max. esetleg a WD SES drivert, ami letölthető a gyártó oldaláról, de magán a külső meghajtón is elvileg rajta van. Bár én azt csak Win7-nél raktam fel, mert anélkül az eszközkezelőben sárga felkiáltójel volt. Viszont Win10-nél már nem kellett, ott nálam automatikusan telepítette maga a rendszer.

    Továbbá a lényeg, hogy ezen külső HDD-t is kb. ugyanúgy tudja majd használni, mint egy pendrive-ot. De előbbi azért mégis kicsit más ketyere és a tartós működés érdekében nem árt odafigyelni ezekre. Sokan például a pendrive-okat is csak simán kihúzzák és nem választják le rendesen. Eleve nem javasolt ez, függetlenül attól, hogy több esetben tényleg nem okoz problémát. Ellenben egy külső HDD érzékenyebb lehet erre, épp ezért Windows alatt erősen ajánlott használni a hardver biztonságos eltávolítása opciót! De természetesen Linux és OS X / macOS alatt is ugyanúgy az ottani megfelelőjét.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz diegho #19529 üzenetére

    Üdv!

    A gyári kompakt külső HDD-k egyik fő erőssége a mellékelt szoftveres csomag. Ha célirányosan kell a (2 éves) OneDrive tárhely, akkor az említett modell ilyen téren jó választás lehet. Ekkora online tárhely egyébként más típusoknál nem nagyon jellemző —► pl.: HGST | Toshiba.

    A 2,5" Seagate Backup Plus sorozatnak van többféle modellje, de gondolom esetedben a Slim a kiszemelt. A 2 TB-osról itt van egy teszt. Belsejüket tekintve jónak mondhatók, mivel az eredetileg még Samsung fejlesztésnek induló Spinpoint M8 | M9T notebook merevlemezek vannak bennük. Bár egyes modelleknél előfordulnak az integrált USB-s megoldások is, azaz M8U | M9TU —► [link].
    Aztán visszatérve a belsőre, vsz mindegyikben valami népszerűbb USB 3.0 chip lehet, ami szintén ok. Ami viszont kicsit izé, azt ezen videó is szemlélteti. Bár más kompakt típusoknál is általában ehhez hasonló patentos összeillesztés szokott lenni. Szétszedni meg csak úgy nem érdemes, mert akkor azonnal ugrik a garancia. Illetve szerelhetőség tekintetében nyilván a külső házas megoldások jobbak, de azoknál meg nem jellemző a fentebb említett szoftveres pakk.

    Továbbá ott van még az újabb típus, a Backup Plus Ultra Slim, ami dizájn tekintetében is egy érdekes darab. Abban az extra slim méret miatt már az új 7 mm-es Mobile HDD sorozat van, ami SMR technológiára épül. De ez csak érdekességképpen lett megemlítve és nyilván megfelel a célra a kedvezőbb árú Backup Plus Slim is.

    Aztán amire még érdemes odafigyelni egy 2,5" külső HDD-nél, az a tápellátás. Mivel az adatlapja alapján csak USB 2.0 portok vannak a NAS-on, így ilyen téren eleve vagy / vagy kategória. Ráadásul 1-1 port van az előlapján és a hátlapján, így az Y-kábel alkalmazása is nehézkes lenne. De, ha más nem megy, akkor szükség esetén egy aktív USB hubot is közbe lehet majd iktatni a stabil tápellátás érdekében. Vagy esetleg egy 3,5"-os megoldáson is el lehet gondolkodni, amihez fix külső tápot adnak.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz diegho #19533 üzenetére

    Az egyes 2,5" HDD-k áramfelvételét illetően lehetnek típustól függően (kisebb) különbségek —► [link]. Viszont ez esetben maga az USB 2.0 port áramleadás szempontjából alapból vagy / vagy kategória az előbbiektől függetlenül is. Tehát nem igazán van olyan 2,5" külső HDD, aminél kijelenthető, hogy 100%-osan elég neki a normál USB 2.0 port árama. Jó esetben persze nem lesz probléma, főleg egy PC hátlapi portján használva. De azért egy TV, router, NAS stb. 2.0-ás portja nem feltétlen olyan stabil ilyen téren, mint az előbbi. De akkor már igen, ha pl. olyan megnövelt áramerősségű portok vannak rajtuk, mint amik a jobb TV-ken szoktak lenni —► [link], [link].

    Továbbá, ha van kéznél egy 2,5" külső merevlemez, akkor rá kellene próbálni a NAS USB 2.0 portjára. Ha rendesen felpörög és nem kattog, akkor az már biztató. De működés közben is növekedhet a drive áramfelvétele, amit ha nem tud egyenletesen kiszolgálni a készüléken lévő 2.0-ás port, akkor az okozhat problémát. Erről az itteni fórumon lévő adatmentő szakemberek is tudnának mesélni. Ők rendszerint Y-kábelt javasolnak, vagy eleve az USB 3.0 port használatát.

    A linkelt típus ütés- és vízálló, valamint épp nemrég volt említve. Illetve ahhoz nem jár olyan szoftveres pakk, online tárhely stb., mint a fentebb tárgyalt modellekhez. Tehát valahol meg kéne húzni a határt és pontosan el kellene dönteni, hogy mégis milyen külső merevlemezre van szükség —► [link].

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Lacielvtárs #19536 üzenetére

    Üdv!

    A téma összefoglaló végén össze vannak szedve kategóriánként (pl. külső ház | dokkoló stb.) a gyártók. Nem feltétlen teljes mindenhol a lista, de azért a nagyja benne van. Viszont a legtöbb eszköz "csak" IDE / SATA HDD-ket kezel és nem nagyon találni olyat, ami SAS interfészes merevlemezzel is kompatibilis lenne. De lehet nem véletlenül, mert mintha nem támogatná az USB-n történő közvetlen csatlakoztatást. Legalábbis többeknél nem működött, illetve maximum csak speciális megoldással —► [link], [link].

    Egyik külföldi webshop kínálatában pl. ilyenek vannak SAS lemezekhez. Illetve olyan USB-s külső rack is akad, ami elvileg tudja kezelni az említett lemezt —► [link]. Viszont valami mégsem kerek, mert van egy ilyen megjegyzés:

    "Attention: This is not a SAS to USB3/eSATA solution (Main board won't detect SAS drive through USB3/eSATA), for the 2.5" SAS drive can be converted to regular 3.5" SATA drive by Converter and only connect to Main board SATA port directly."

    Tehát célszerűbb (lett volna) inkább egy SATA HDD-t venni. Ahhoz már könnyen találni USB-s külső házat, illetve maga a SATA - USB közötti adatkapcsolat is mondhatni megfelelően működik.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Kezdő vagyok #19542 üzenetére

    Milyen jó ugye, hogy van kereső. :)
    Ezek szerint megtaláltad azt a korábbi hozzászólást, amiben végül is minden le van írva ezzel kapcsolatban. Tehát fel lehet rakni külön csak azt a kis apró WD programot erre a célra, vagy manuálisan hozzáadni a registry-hez a bejegyzést. Utóbbihoz azóta találtam egyéb leírásokat is —► [link], [link].
    Deaktiválni meg nyilván úgy lehet, ha törlöd a HubG bejegyzést / átírod a DisableOnSoftRemove értékét 0-ra —► restart.

    Amúgy én inkább Windows 8.1/10 rendszereket használok, de azoknál nem kellett babrálnom a registry-ben. Sőt, Win7 Professional alatt sem. Más gépeken viszont pl. Ultimate alatt be kellett állítani. Mert ott leválasztás után még a pendrive-ok LED-je sem aludt ki. Amúgy utóbbi alapján is jól le lehet csekkolni ezt az aktív USB-port jelenséget. Ha pl. kialszik a pendrive LED-je, akkor vsz a külső HDD is le fog állni rendesen. Persze csak akkor, ha támogatja a benne lévő USB-chip firmware szinten a leállítást.

    A SES drivert nyilván akkor célszerű telepíteni, amikor csatlakoztatva van a WD külső meghajtó. Legalábbis én úgy szoktam. Illetve ezzel szintén csak Win7 alatt kellett foglalkoznom, amit fentebb már említettem.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Kezdő vagyok #19544 üzenetére

    Ha csatlakoztatva van a WD külső meghajtó, akkor az eszközkezelőben meg tudod nézni, hogy fent van-e hozzá a SES driver, illetve megfelelően működik-e. Amúgy, ha telepítetted a SmartWare programot, akkor elvileg az is automatikusan felrakta. Illetve Windows alatt a vezérlőpultban is meg lehet nézni a telepített programok között.

    Előfordulhat, hogy a Windows nem engedi leválasztani az USB-eszközt. Ilyenkor várni kell pár percet, majd utána újra megpróbálni. Ha továbbra sem engedi, akkor jobb híján a gép újraindítása / kikapcsolása marad csak. Hogy esetedben a gép erőltetett kikapcsolása okozott-e problémát, azt neked kell tudni. De, ha rendben elindul és nem tapasztalni semmilyen hibát, akkor nyilván nem feltétlen kell ezt sem a kelleténél jobban túlreagálni.

    Na persze nem feltétlen muszáj mindig újraindítani / kikapcsolni a gépet egy sikertelen leválasztás miatt. Vannak olyan programok, mint például az USB Safely Remove, amely képes megjeleníteni és bezárni a leválasztást akadályozó folyamatokat —► [link].
    Illetve Win7 alatt használható a feloldásra az ingyenes Unlocker program is. Viszont a telepítésénél vigyázni kell, mert van benne egy kéretlen alkalmazás, ami telepítése elől ki kell venni a pipát! Valamint hasonló funkcionalitású szoftver még Windowsra az IObit Unlocker és a LockHunter. Bár utóbbi kettőt annyira nem próbálgattam az előbb említett feladatra.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz bostone #19545 üzenetére

    Üdv!

    Ez nem egy mai darab és gondolom azért akarod, mert gyárilag FAT32 fájlrendszer van rajta. Nekem is van egy Story Station, amin gyárilag FAT32 volt. Simán csak a Windows fájlkezelőben átformáztam NTFS-re, anno még XP alatt. Ha Win7/8.1/10 alatt csinálod, akkor azok meg pláne megformázzák rendesen. Elég lehet a gyorsformázás is, illetve a szektorméretet sem kell babrálni. Utóbbi az új Windowsok esetén aszem alapból 4K lesz NTFS fájlrendszernél.

    Ha meg bonyolítani akarod, akkor lehet tiszta partícionálást is csinálni a diskpart közbeiktatásával, vagy akár külső programokkal —► [link], [link].

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz stracker06 #19553 üzenetére

    Helló!

    Nekem is van egy ilyen márkájú 2,5" külső házam, aminek a dobozán szintén egy 500 GB-os tárolókapacitás-limit van feltüntetve. Viszont simán kezeli a 2 TB-os notebook merevlemezt is —► teszt. :)
    Ennek lehetséges okairól a tesztben is van említés, valamint az ezzel foglalkozó topik összefoglalójának második fejezetében.

    Tehát, ha ilyen külső házad van, akkor simán fogja tudni kezelni az 1 TB-os merevlemezt. Ha másfajta, akkor meg nem ártana megadni a pontos modellszámot, illetve kideríteni a benne lévő USB-chip típusát. Utóbbit nyilván szemrevételezéssel lehet a legbiztosabban megállapítani, illetve szoftveres módszerekkel is lehet rá következtetni.

    Amúgy az okozhat problémát, ha az USB-vezérlő nem tudja megfelelően kezelni az adott tárolókapacitású merevlemezt. Ez a gyakorlatban leginkább USB 2.0 interfészes külső házak, illetve a "bűvös" 2 TB-os határ átlépése esetén fordul elő —► [link], [link], [link].

    Bár USB 2.0-nál sem törvényszerű a 2 TB-os limit, mert a chiptől és firmware-től függően bizonyos eszközök akár nagyobb HDD-ket is tudnak kezelni. Jó példa erre az alábbi külső rack, amit 8 TB-os HDD-vel tesztelt a gyártó.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz athomi #19555 üzenetére

    Ilyenkor Windowsban az eszközkezelőt és a lemezkezelőt célszerű megnézni, hogy azoknál minden rendben van-e. Jó esetben utóbbinál lehet csak betűjelet kell hozzárendelni. Illetve, ha más gépen megjelenik rendesen az előbb említett helyeken és a fájlkezelőben is, akkor egyértelműen a gépeden futó Win10-nél nem stimmel valami. De, hogy most kinél mi okozza a hibát, mi állítódott el, azt innen távolról nyilván nem egyszerű kideríteni...Aztán lehet nálad is megoldja az, ami nemrég egy másik fórumtársnál —► [link], [link]. Ha az utóbbiak alkalmazása sem használ, akkor vsz más lehet a probléma.

    Amúgy ezen külső HDD-knél eleve hardveres titkosítás van és akkor szokott még "Nem lefoglalt" terület lenni a lemezkezelőben, ha a meghajtózár be van kapcsolva. A feloldással és egyebekkel kapcsolatos dolgok le vannak írva a felhasználói útmutatójában. Ha esetedben nincs lejelszavazva, akkor viszont ez is kihúzható.

    Továbbá az lenne az igazi probléma, ha minden gépen RAW partícióként jelenne meg, mert akkor jobbára csak az alábbi lehetőségek maradnának —► [link], [link].

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz athomi #19565 üzenetére

    Ez még a szerencsésebb eset, mert ha máshol sem ismerné fel, illetve RAW partíciót mutatna, az lenne az igazi szívás. Illetve továbbra is azokat tudom javasolni, amiket korábban. Nálam amúgy a legújabb, a 14393.222 build van fent, de az USB-eszközök kezelése és működése terén nem tapasztaltam különösebb hibát. A pontos verziót egyébként így tudod megnézni —► [link].

    Aztán a másik topikban felhozta valaki a titkosítást, de az gondolom nálad nincsen bekapcsolva. Vagy netán igen? Továbbá, ha a külső HDD-t sehogyan sem kezeli normálisan azon gép + OS, akkor lehet csak egy rendszer-visszaállítás / tiszta telepítés / külső HDD újrapartícionálása (adatmentés után) oldaná meg. Mert azt nyilván eleve nehézkes lenne kibogozni, hogy az adott hardveres / szoftveres környezetben pontosan mi okoz az illetőnél egy ilyen hibát, amikor másnál meg teljesen ok minden ugyanazon OS alatt. Illetve az sem ismert, hogy tegnap mi történt, esetleg valami frissítés kavart-e be, vagy más.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz lucza #19559 üzenetére

    Üdv!

    Akad ezen gyártó kínálatában is több 2,5" külső HDD. Egyik-másiknál a fémház nyilván előnyös, mint ahogyan az ütésálló kivitel, vagy éppen a bónusz szoftverek —► teszt 1 | teszt 2. Úgy emlékszem innen a topikból is vettek páran ilyeneket és akkor nem volt rájuk panasz.

    Ha esetleg érdekel más gyártók 2,5" külső merevlemez kínálata is, akkor az összefoglalót, illetve ezen logout cikket érdemes még elolvasni, ahol vannak kedvező árú típusok 1 / 2 TB-os méretben egyaránt.

    Formázni természetesen lehet exFAT fájlrendszerre. Sőt, pl. a Windows egy külső HDD-nél - illetve 32 GB+ partíciónál - eleve csak az exFAT | NTFS opciókat ajánlja fel. FAT32-re csak külső programok, illetve pl. a Linux tudja formázni. De, ha 4 GB+ fájlokat akarsz rámásolni, akkor nyilván jobb választás az exFAT, ami amúgy is egy jóval modernebb fájlrendszer.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz athomi #19567 üzenetére

    Ha egy frissítés kavart be, az xar ügy...A legutóbbi összegző frissítés amúgy ez volt, már ha a legújabb normál verzió van fent nálad is. Aztán, hogy ezen belül pontosan melyik kisebb update okozhatta, azt nyilván nem egyszerű kideríteni. Illetve eltávolítani is csak egyben lehet az egészet. Ráadásul ugye automatikusan tölti le és telepíti őket, az meg a másik. Na meg ez az egész megint az adott hardveres / szoftveres környezettel van összefüggésben. Van akinél abszolút semmilyen problémát nem okoz egy-egy ilyen frissítés, másnál meg igen.

    Szóval lehet az lesz a legtisztább, ha lemented az adatokat —► újrapartícionálod a külső HDD-t —► visszamásolod rá az adatokat. Az újrapartícionáláshoz egy korábbi hozzászólás második bekezdésében említettek is hasznosak lehetnek. Aztán jó esetben így talán már ok lesz.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz $atirka #19573 üzenetére

    Korábban már volt erről szó, de a kettő igazából kb. ugyanaz —► [link].
    Az árakat elnézve, az 1 TB-os változatoknál nem, de a 2 TB-os modelleknél már valóban van némi különbség —► Maxtor | Samsung. Amúgy Samsung márkanév alatt úgy néz ki már kifutó termék és a találat is kevesebb rá —► 1 TB | 2 TB. Lehet aztán ezért is drágább egy kicsivel. Egyébként a 3-4 TB-os modellek már csak Maxtor márkanév alatt szerepelnek. Bár 3 TB-os eleve csak az utóbbiból van, az is igaz.

    Viszont külsőleg csak a felirat más rajtuk, de a belsejük vsz egy és ugyanaz. Azaz, mindkettőben egyforma USB 3.0 chip lehet, valamint 2 TB-os méretben M9T, illetve pontosabban az integrált USB-aljzatos M9TU merevlemez. Továbbá mindkettőre 3 év gyártói garancia van.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz $atirka #19577 üzenetére

    Az említett típusnál inkább másról van szó —► [link]. Tehát lehet választani akár azt is, de ha bizonyos szempontokat figyelembe veszünk, akkor úgymond érdemes jobban szétnézni a kínálatot illetően. A garanciához pedig még az alábbi kiegészítéseket tudnám hozzáfűzni —► [link], [link].

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz junior11 #19579 üzenetére

    A korábbi hozzászólásodban a Seagate volt terítéken, ami ugye épp leszámolt 3,5" külsőinél a szögletes formával és áttért a WD termékeihez hasonló vertikális kialakításra és lekerekített formára. Korábban még például a 2,5" WD Elements is tégla volt, de az új Elements már más formát kapott. Erre most megint beújított a WD a tégla dizájnnal, ami érdekes...Egyébként a weboldaluk is jól megújult, mert néhány korábbi pdf link már nem elérhető... :D

    Az Ultra adatlapján még 3 év garancia van feltüntetve, de az új modell adatlapján már valóban csak 2 év.

    Amúgy a wdbrand oldalon vannak mindkét új sorozatról képek, adatlapok stb. —► My Passport | My Book

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Kezdő vagyok #19581 üzenetére

    Helló!

    Ha most a gyárilag rajta lévő ~ pár 100 MB cuccról van szó, akkor azért azok átmozgatásához nem kellenek percek még USB 2.0-án sem. A meghajtó állapota milyen, HDS mit mond rá? Illetve másik USB 2.0 port esetén is ilyen lassan másol, más fájlokat is, valamint PC esetén előlapi / hátlapi porton próbálod?

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Kezdő vagyok #19586 üzenetére

    Az alap, hogy a HDS legújabb (stabil) verziójával kellett volna megnézni a külső meghajtó állapotát. Illetve ennél a típusnál használhatók a saját diagnosztikai programjai is erre a célra —► [link].

    Amúgy mért az USB 2.0 port volt kihangsúlyozva az eredeti kérdésedben, netán USB 3.0-ra csatlakoztatva nem produkálta a hibát?? Mert, ha a HDD szektorhibás, akkor annak az utóbbi esetben is problémát kellett volna okoznia. Illetve azt sem teljesen értem, hogy "rajta levő WD gyári fájlokat"...Mért a többit nem :F Aztán az is lehet, hogy a szektorhiba, csak azt a területet érinti. Továbbá, ha csak 2.0-án fordult elő, akkor lehet például a tápellátással is gond. PC-ken eleve a hátlapi USB 2.0 portok használata javasolt, mert áramellátást illetően az előlapi portok általában kevésbé stabilak.

    Szóval, ha a (külső) HDD tényleg hibás, akkor ebből garanciális "javítás" lesz. Pontosabban inkább garanciális csere, mert az ilyen eszközöket rendszerint nem szokták / tudják javítani. Viszont arra készülj fel, hogy vsz el fog tartani egy ideig!

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Kezdő vagyok #19589 üzenetére

    Ha a többi 2,5" WD gond nélkül működik azon az USB 2.0 porton, akkor nem feltétlen a tápellátással volt gond. De az továbbra is fennáll, hogy USB 2.0 esetén PC-n a hátlapi portok használata, vagy alapból Y-kábel javasolt.

    Tehát, ha tele lett volna másolva adattal a külső HDD, akkor lehet más fájlokat is érintett volna a probléma. De, mivel a meghajtó pontos állapota nem ismert, így jobbára csak találgatni lehet.

    A HDS legújabb (4.71) verziója nyilván fent van a gyártó oldalán, illetve onnan letölthető a hordozható (portable) változat is.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz $atirka #19595 üzenetére

    Üdv!

    Ez a probléma nem ismeretlen az adott operációs rendszernél, nemrég pont írtam róla —► [link].

    Esetedben lehet még bekavar egy kicsit az említett program is és leválasztáskor van némi "fáziskésés". De látszik a korábbi hozzászólásból, hogy enélkül is simán előfordulhat ilyen. Tehát ez esetben a korábban említetteket, illetve az ott ajánlott programokat lehetne kipróbálni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Kezdő vagyok #19594 üzenetére

    Na igen, az még egy régebbi hozzászólás volt. Bár az igaz, hogy akkoriban a PC hátlapi USB 2.0 portján használtam évekig a 2,5" | 5400 RPM külső HDD-ket és még 1,8 méteres hosszabbító kábellel sem voltak tápellátási problémák. Illetve jobb alaplapok (rövid ideig) akár a névleges áramértéknél (A) nagyobbat is le tudnak adni. Tehát azt továbbra is tartom, hogy a hátlapi USB 2.0 portok esetén nem feltétlen muszáj Y-kábelt használni. Viszont az előlapi portoknál már (erősen) ajánlott, mert azoknál lehetnek felpörgésnél és egyéb helyzetekben tápellátási problémák.

    Továbbá megint más ilyen téren egy 1 TB-os, illetve egy 2 TB-os 2,5" | 5400 RPM külső HDD. Utóbbinak pl. a több adattányér miatt kicsit magasabb lehet működés közben (is) az áramfelvétele, amit 1 db USB 2.0 port nem feltétlen képes (egyenletesen) biztosítani.

    Egy hazai IT magazin egyik tavalyi számában volt egy teszt, amelyben 2,5" kompakt külső HDD-k sebességét és áramfelvételét, illetve pontosabban az energiafelvételét (W) mérték. Érdekes eredmények jöttek ki, mivel az 1 TB-os My Passport Ultra esetén 2,7 W, míg a 2 TB-osnál 2,1 W (!) volt a működési energiafelvétel. Azaz, a P = U * I —► I = P / U általános képletek alapján ez esetben I = 2.7 W / 5 V = 0,54 A és I = 2.1 W / 5 V = 0,42 A. Viszont a többi 2 TB-os típus már 3,1 - 3,7 W, azaz 0,62 - 0,74 A értékeket produkált. Illetve a 7200 RPM-es 1 TB-os modelleknél 3,8 W volt az energiafelvétel, ami 0,76 A-nek felel meg.

    Persze a számításnál feltételezzük azt, hogy U = állandó = 5 V és működés közben nem ingadozik. Bár erre lehet példa, mert amúgy az USB szabvány +/- 5%-ot enged meg, tehát 4,75 V - 5,25 V között lehet a feszültségérték. Továbbá az alábbi két hozzászólást fűzném még a témához —► [link], [link]. Előbbiben van egy teszt is.

    Utóbbi tesztben egyébként látszik, hogy a 2,5" WD külső merevlemez alkalmazkodik az USB 2.0 port gyengébb áramához és lassabban, fokozatosan pörög fel. Aztán, hogy ez mennyire tesz jót neki, azt nem tudom, de vsz nem feltétlen okoz problémát. Illetve ezen gyártó 5400-as notebook merevlemezei általában amúgy is kisebb áramfelvételi értékekkel rendelkeznek a konkurencia termékeihez képest. Ez mind az adatlapokon, mind a meghajtókon lévő címkék értekein látszik.

    Az USB 2.0 névleges áramértékei 5 V | 0,5 A | 2,5 W, vagyis a fenti eredmények alapján látszik, hogy eléggé a határértéken táncol a dolog...Nem biztos, hogy ebből egy 2,5" | 5400 RPM külső meghajtónál kötelező jelleggel és minden esetben tényleges probléma lesz, de akadt már rá nem egy példa. Ilyen téren nyilván kedvezőbb az USB 3.0 port, amely 5 V | 0,9 A | 4,5 W leadására képes.

    "Akkor ártottam vele a többi külső HDD-nek is,hogy nem használtam Y-kábelt?"

    Ha nem tapasztalsz a működésénél semmi rendellenességet és a meghajtó állapota is rendben van a HDS szerint, akkor nem valószínű.

    Viszont az a biztos megoldás, ha megfelelő tápellátást biztosítunk a 2,5" külső HDD-k számára:

    a.) 1 db USB 3.0/3.1 port
    b.) 2 db USB 2.0 port (Y-kábel)
    c.) 1 db megnövelt áramerősségű (≥ 1 A) USB 2.0 port
    d.) 1 db hátlapi (PC) USB 2.0 port
    e.) aktív USB 2.0/3.0 hub | passzív / aktív USB 3.1 hub

    A 2,5" 5400-as típusoknál ok lehet mind az öt megoldás, viszont a 7200-as fordulatszámú modellek esetén az a./b./c./e. opció használata javasolt.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz bexinho23 #19601 üzenetére

    Üdv!

    Az előzmények alapján van egy 1 TB-os WD külső merevlemezed. Ha My Passport Ultra, akkor a fájlszintű mentésre használható a felhasználói útmutatójában is részletezett program.

    Valamint Windows alatt is van lehetőség a beépített eszközökkel a fájlszintű mentésre, illetve lemezkép létrehozására —► [link], [link].

    Továbbá Windows esetén a rendszer, illetve a partíciók biztonsági mentéséhez, valamint klónozáshoz például a Macrium Reflect (Free) program ajánlott még. Egy itteni tesztben is kiemelkedő teljesítményt nyújtott.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz bexinho23 #19603 üzenetére

    Mit jelent az, hogy "hagyományos WD"?
    Ha például egy kicsit régebbi My Passport modell, attól még ugyanúgy elérhetők hozzá a backup és az egyéb gyári programok.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Soká #19607 üzenetére

    Üdv!

    Az említett típus valóban az egyik legolcsóbb és nagyon jó az ár-érték aránya. Vannak innen a fórumról, akiknél bevált, de akadnak ezen sorozattal egyéb tapasztalatok is —► [link], [link].

    Szóval érdemes lehet más gyártók termékeit is szemügyre venni, illetve akár a külső házas megoldás is megfontolandó, amelynek van külön topikja.

    "a lényeg elsősorban a biztonságon van"

    Ez számtalanszor le lett írva - még az összefoglaló "A.) Legmegbízhatóbb" kategóriájában is említve van - , hogy 100%-os megbízhatóság egyik típusnál sem igazán garantálható. Aki valamelyest fokozni akarja a megbízhatóságot, az választhat például egy külső házba az átlagnál strapabíróbb HDD-t, de még ez esetben sincs az előbbire garancia.
    A legbiztosabb megoldás az, ha eleve több helyre mentjük, illetve több helyen tároljuk a fontos adatokat (pl.: több belső / külső HDD, online tárhely, optikai lemez stb.)!

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz bexinho23 #19606 üzenetére

    Ja, hát ez pont az a bizonyos fapados modell, amihez egyáltalán nem jár semmilyen gyártói program, ellenben a különféle My Passport sorozatokkal. Tehát ennek hiányában a biztonsági mentésre marad például a fentebb említett másik 2 megoldás.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Soká #19611 üzenetére

    Azért, ha figyelmesen átolvasod a 2 fórumtárs esetét, akkor láthatod, hogy például a 6 TB-os modellnél gond volt a melegedés. Mivel azt hiszem 7200 RPM-es HDD volt benne, a ház meg műanyag, zárt stb. Nem tudom ilyen téren az 5 TB-os milyen, de akár annál is előfordulhat.

    Ha bővebb infót akarsz az egyes belső HDD-k megbízhatóságáról, akkor ajánlom figyelmedbe az itteni Milyen merevlemezt vegyek? és Merevlemezek megbízhatósága, élettartama topikokat, valamint az előbbi összefoglalóját. Illetve ezen témában még a Backblaze teszteket.

    1. Nagyobb tárkapacitású HDD —► általában több adattányér és olvasófej —► kicsit hangosabb lehet, jobban melegedhet stb. Élettartamot illetően is akár kedvezőbb lehet egy kevesebb elemből felépülő megoldás, de ugyanakkor ha kell a nagy tárkapacitás, akkor nyilván az sem mindenkinek pálya, hogy 5 db 1 tányéros 1 TB-os belső / külső merevlemezt vegyen. Illetve ennek megtárgyalására szintén a fentebb említett 2 topikot javasolnám.

    2. A legtöbb külső HDD rendszerint működik Windows | OS X / macOS | Linux alatt is, bár a gyártók általában csak előbbi 2 operációs rendszert szokták megjelölni kompatibilisként. Ami a gyakorlatban kis kellemetlenséget okozhat több eltérő OS használata esetén, az például a fájlrendszer. De manapság már van mindenféle driver, ami biztosítja az egyes fájlrendszerek és operációs rendszerek között az átjárást. Ezekről az itteni összefoglaló "Particionálás, formázás" fejezetében is vannak információk. De amúgy az említett 3-féle OS együttes használata esetén az NTFS fájlrendszer többnyire jó választás szokott lenni egy külső merevlemeznél.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz SunMount3r #19605 üzenetére

    Helló!

    Az egyes USB szabványoknál az adatátviteli sebesség maximum értékei a következőképpen alakulnak:

    névleges sávszélesség —► névleges adatátviteli sebesség* —► elméleti effektív adatátviteli sebesség** —► gyakorlati adatátviteli sebesség***

    USB 2.0 —► 480 Mb/s —► 60 MB/s —► 48 MB/s —► ~ 35-4x MB/s

    USB 3.0 —► 5 Gb/s —► 625 MB/s —► 500 MB/s —► ~ 450 MB/s

    USB 3.1 —► 10 Gb/s —► 1250 MB/s —► ~ 1212 MB/s —► ~ 800+ MB/s

    USB 3.1 Gen 1 and USB 3.1 Gen 2 —► A fenti táblázatban tehát:

    USB 3.0 = USB 3.1 Gen 1 (5 Gb/s)
    USB 3.1 = USB 3.1 Gen 2 (10 Gb/s)

    * bit - bájt konverzió —► 8 bit = 1 bájt —► eredmény = névleges érték / 8

    ** 8b/10b kódolás (USB 2.0/3.0) —► 20% veszteség —► eredmény = névleges érték x 0.8 / 8
    128b/132b kódolás (USB 3.1 Gen 2) —► 3% veszteség —► eredmény = névleges érték x 0.9696... / 8

    *** USB 2.0 esetén a csúcssebesség (35+ MB/s) leginkább csak turbó módban, illetve USB 2.0 eszköz USB 3.0 portra történő csatlakoztatásakor érhető le —► teszt 1 | teszt 2.
    USB 3.0/3.1 esetén pedig az UASP módban csatlakozó eszközöknél, illetve SSD | SSD RAID 0 megoldásoknál használható ki a szabvány max. adatátviteli sebessége —► teszt 3 | teszt 4 | teszt 5 | teszt 6 | teszt 7.

    "Szerintetek mennyire normális ez az eredmény?!"

    USB 2.0-án a max. 35 MB/s teljesen normális, mint amit ugye magad is mértél. Ha ennél nagyobb adatátviteli sebességet akarsz elérni, akkor csatlakoztasd a külső HDD-t USB 3.0 portra, illetve használj (aktív) USB 3.0 hubot! Akkor aztán összejöhet a 100+ MB/s is ezen 2,5"-os modellnél —► teszt.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz SunMount3r #19619 üzenetére

    Nyilván ahhoz, hogy összejöjjön az USB 3.0 sebesség, oda minden elemnek (külső HDD, port, kábel, hub) USB 3.0-ásnak kell lennie. Ha ezekből bármelyik is 2.0-ás, akkor csak USB 2.0 sebességgel fog működni az egész.

    Ha a laptopon csak USB 2.0 portok vannak és nem lehet beletenni bővítőkártyát, - mint amit ezen tesztben használt az illető - akkor meg kell barátkozni a lassabb adatátviteli sebességgel.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz kicsi89 #19623 üzenetére

    Üdv!

    Elsősorban az összefoglaló átnézését ajánlanám, ott különféle kategóriákba vannak rendezve az egyes 2,5" | 3,5" típusok. Illetve azon belül mindegyiknél fel van sorolva néhány konkrét modell. Továbbá alapvető dolgokat nem ártana eldönteni / megadni, mert pl. a fizikális méret sem ismert.

    A 2 TB nyilván kevés információ, mert ekkora van mindkét méretkategóriában 30 ezerért. Illetve a 3,5 colos típusokban talán már inkább 3 TB és afelett érdemes gondolkodni. Igaz, ezekből egy ekkora tárkapacitású már túlfut a megadott limiten, mert olyan ~ 35 ezer forint körül van. Valamint a 2,5 colos megoldások is egyre olcsóbbak és ezen cikk alapján ekkora ennyiért, akár azokból is beszerezhető.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz junior11 #19615 üzenetére

    Ezek már a legújabb WD modellek, komoly teszt. :C

    A 8 TB-os My Book esetén nem tudom a WD80EZZX pontosan milyen HDD, de azt említetted korábban, hogy esélyes az átcímkézett HGST. Elsőre amúgy Red-re tippelne az ember, mivel az új Blue modellek között nincs ekkora. A cache mérete (128 MB) is stimmel, illetve a kikapcsolt TLER szintén árulkodó. Ugyanis a Red alapvetően NAS HDD és az utóbbi technológia desktop környezetben esetleg okozhat gondokat.

    A 4 TB-os My Passport belseje (WD40NMZW) elvileg a Blue mobil sorozatból való, de mióta átvariálták a gyártó oldalát, azóta nincsenek benne a listában az 1 TB+ modellek. Ekkorát még egyébként a Seagate gyárt, viszont az már SMR technológiára épül. A 2,5" WD-nél nem tudom mi a helyzet ilyen téren.

    Az adatátviteli sebességet illetően az új 3,5" My Book nem sokat gyorsult a korábbi 6 TB-os változathoz képest. Viszont egy korábbi 3 TB-os változathoz, illetve az ugyanekkora tárkapacitású Elements Desktop modellhez képest már igen. Bár érdekesek az eredmények, mert amúgy 18x MB/s szekvenciális értékeket tud a 8 TB-os Red is. Ellenben a HGST 7200 RPM-es és annak gyorsabbnak kéne lennie ezen teszt alapján

    Az új 2,5" My Passport a szekvenciális értékeknél kicsit lassabb, mint a korábbi 1 TB-os, illetve 3 TB-os modell. Bár az új 4 TB-os esetében a 4K írás értéke meglepően magas. Továbbá a 2,5" 4 TB-os Seagate Backup Plus Portable összességében megint gyorsabb nála.

    A teszt még egy érdekes része a működés közbeni hőmérséklet, illetve a fogyasztás (energiafelvétel) mérése. Utóbbit nemrég én is ragoztam egy hozzászólásban. Tehát a mostani tesztben a 2,5" 4 TB-os modell működés közben már többet eszik, mint a 2 TB-os, azaz ~ 0,53 - 0,67 A között változik az áramfelvétel. A hőmérséklete is jól felmegy 45 °C körülire, bár az még úgy-ahogy elfogadható intenzív igénybevételnél.

    Amúgy a CDM az energiafelvételt úgy tudom nem tudja mérni és a screenshotokra vsz házilag lettek rámontírozva az értékek. Illetve a méréshez is eleve egy speciális kütyüt használtak.

    :R

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz junior11 #19628 üzenetére

    Van ebben a tesztben több érdekes dolog is, ezért szívesen mélyedtem bele.
    Mondjuk az új dizájnt azt nem említettem, de az úgyis szubjektív, hogy kinek mi tetszik. :)

    Amúgy köszönöm! :R

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz SunMount3r #19631 üzenetére

    A WD most beújított és a legújabb (normál) sorozat már csak simán a My Passport nevet kapta. Korábban is futott már ilyen néven, aztán utána elkezdték variálni a különféle utótagokkal. Most meg ugye megint visszatértek az egyszerű elnevezéshez. A mostani kínálatban az eggyel korábbi generáció (volt) a My Passport Ultra. Illetve ott van (volt) még a My Passport Ultra Edition stb.

    Nyilván utóbbi kettő egy idő után már vsz kifutó sorozat lesz és majd csak a legújabbat lehet megvenni. Viszont az új modell nemrég jelent meg és nyilván nem meglepő, hogy főleg idehaza még kevés helyen / egyáltalán nem kapni.

    Ezek között lényegében inkább csak a dizájn, illetve utóbbi esetében a burkolat anyaga (fém) a különbség. Valamint az, hogy míg az utóbbi kettőre 3 év, addig a legújabb modellre már csak 2 év garancia van. A többi - belső HDD, USB-chip, szoftveres csomag - az általában ~ ugyanaz szokott lenni mindegyiknél. Amúgy nem különösebben vastagabb a új modell sem, mert ha megnézed a régi adatlapját, akkor egyazon tárkapacitásnál kb. megegyeznek a méretek.

    A Grip Pack hasznos kis kiegészítő és nyilván a plusz USB-kábel is jól jöhet. De amúgy szerintem többet ér egy hordozótok, legalábbis védelem terén. Illetve abban a kábel is kényelmesen elfér.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz SunMount3r #19633 üzenetére

    Kicsit le vagy maradva... :) Már rég kapható a fémházas változat és amúgy nem sokkal drágább —► Ultra | Ultra Metal.

    Viszont azért nem teljesen fém a Metal sem, úgy tudom az alja műanyag. Illetve hővezetés tekintetében sem feltétlen jobb a műanyag változatnál. Ilyen téren egyértelműen egy külső ház az igazi, amelyben még a 7200 RPM-es notebook merevlemez sem nagyon melegedik. Szóval az előbbihez a fémház leginkább esztétikailag tesz hozzá, de azt meg kell hagyni, hogy nagyon jól néz ki. :K

    Azért egy ilyen kis gumi / szilikon védőkeret egy komolyabb eséstől nem védi meg a külső meghajtót...Egy hordozótok már inkább, illetve egy olyan spéci tok, mint pl. a WD Nomad. Utóbbi által nyújtott védelemről ez a videó önmagáért beszél. Viszont sajna már kifutott termék...bár Amazon, eBay és társai oldalakon még beszerezhető. De ebbe max. 18 mm magas meghajtó megy bele, illetve még a korábbi My Passport modellekre lett szabva!

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák