Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • King Unique

    titán

    válasz zoli62 #22994 üzenetére

    A WD 2,5"-os külső merevlemezei általában jónak mondhatók, népszerűek a vásárlók körében. Viszont a megbízhatóság eleve összetett dolog egy ilyen külső merevlemeznél, több tényező függvénye, ami egy másik válaszban részletezve van pont 2,5"-os alapon szemléltetve. Valamint a 2,5"-os külső HDD-k között is lehetnek különbségek pró és kontra alapon, ha az egyes jellemzőiket összehasonlítjuk. Példák: [link], [link].

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Beni2360 #22997 üzenetére

    Mármint ha az alvó mód működésére célzol, akkor azt először a PC-n, Windowson kellene letesztelni. Információk, instrukciók ezzel kapcsolatban pl. ebben és ebben a hozzászólásban is vannak. Ha PC-n működik az alvó mód, akkor a külső merevlemeznél nyilván támogatott firmware szinten, vagyis ez a része rendben. Viszont hogy a NAS-hoz csatlakoztatva fog-e alapértelmezetten működni X perc inaktív állapot után, vagy külön beállítást igényel, az ügyben értelemszerűen az azzal foglalkozó topikban kellene érdeklődni a tényleges tapasztalatok, lehetőségek felől.

  • King Unique

    titán

    válasz kacsyx #22999 üzenetére

    Az ideális az, ha "HDD 5V 1A" feliratú USB-port van a tévén, az biztosan stabil tápellátást biztosít egy 2,5"-os külső merevlemez számára. Ha csak 0,5 A-es port van rajta, de abból van több, illetve egymás mellett 2 db, akkor a kiegészítő tápellátás jöhet szóba Y-kábellel, ami szintén megfelelő lehet egy 2,5"-os külső HDD stabil tápellátásához. Ahol USB 3.0 alapon Micro-B (apa) - Type A (apa) típusú Y-kábel kell, ami a belföldi boltok, valamint pl. eBay és társai online piacterek kínálatában egyaránt megtalálható.

    A WD Elements Portable egy gyárilag készre szerelt külső merevlemez, aminél a gyártási folyamatba beletartozik a particionálás és formázás (NTFS) is, vagyis alapesetben nem szükséges külön formázni, legalábbis pl. Windowson történő használatnál nem. Valamint általában tévéhez használva sem, mivel a modern készülékek rendszerint natívan kezelik a FAT32 és az NTFS fájlrendszerű USB-s meghajtókat. Gondot inkább az MBR/GPT partíciós séma szokott okozni, ahol a GPT-t nem minden tévé kezeli, a 2,5"-os WD külső merevlemezek viszont újabban rendszerint aszerint vannak particionálva. Amit Windowson pl. ezzel a módszerrel lehet megnézni. Ha stabil tápellátás mellett nem kezeli a tévé a külső HDD-t és az utóbbi gyárilag GPT séma szerint van particionálva, akkor az utóbbi lehet az oka. Vagyis ez esetben újra kell particionálni MBR séma szerint, ami Windowson megoldható ezzel (GPT —► MBR) a módszerrel a lemezkezelőben, valamint ennek mintájára parancssorban is, ahol X = külső merevlemez sorszáma.

    diskpart
    list disk
    select disk X
    clean
    convert mbr
    create partition primary
    format fs=ntfs quick
    assign
    exit

    Ha a tévé esetleg (?) nem kezeli az NTFS fájlrendszert, akkor FAT32-re kell formázni a külső HDD-t, vagyis a format fs=fat32 quick parancs kell. Igen ám, de a Windows beépített eszközeivel max. 32 GB-os FAT32 fájlrendszerű kötet hozható létre. Vagyis afelett külső program szükséges, mint pl. a FAT32 Format, vagy particionáló program (példa).

    Az előbbi módszerek destruktívak, azaz a külső meghajtón lévő adatok törlésével járnak! Vagyis a művelet előtt szükség esetén az adatokat le kell menteni! Ha az adatvesztés nélküli GPT —► MBR átkonvertálás a cél, akkor az Windowson pl. külső particionáló programmal oldható meg (példa). Sőt, az ilyen programok FAT32 —► NTFS és NTFS —► FAT32 konvertálást is tudnak, bár az előbbit natívan a Windows is (bővebben).

    Ha belföldön, online (webáruházból) lett megrendelve, megvásárolva a külső merevlemez, akkor 14 napig indoklás nélkül el lehet állni a vételtől, vissza lehet vinni/küldeni a vételár visszafizetésének ellenében. Ami értelemszerűen az eredeti csomagolásban, gyári tartozékokkal együtt értendő, valamint lehetőleg a gyári állapotban. Azaz az utóbbinál, ha GPT és NTFS volt eredetileg a külső HDD, akkor ne MBR-re particionálva és FAT32-re formázva. Valamint ha gyárilag üres volt / gyártó által mellékelt fájlok voltak rajta, akkor olyan állapotban és ne filmekkel/egyébbel telemásolva.

  • King Unique

    titán

    válasz evitiguF #23001 üzenetére

    A célra ezen külső merevlemezek is megfelelhetnek. Viszont ha a belső HDD-t nézzük, akkor az említett modellekben is rendszerint olyan HDD szokott lenni, amiről nemrég volt szó. A 3,5"-os BarraCuda sorozat pedig nem feltétlen a legtartósabb, a belső merevlemezekkel foglalkozó topik összefoglalójában fel vannak tüntetve az ajánlott sorozatok, modellek. Ahol a 3,5"-os belső HDD-hez lehet venni egy 3,5"-os külső házat és az úgy szintén külső merevlemezként használható. Ha a minél kedvezőbb ár a fő szempont, akkor viszont egy gyárilag készre szerelt 3,5"-os külső HDD bizonyos esetekben olcsóbb lehet, amiről több alkalommal volt szó itt is. Példák: [link], [link].

    "az hogy külső vagy belső, oly mindegy."

    Azért nem teljesen, mert ha inkább belső HDD kell, akkor eleve olyat kell venni, az azzal foglalkozó topikban érdeklődni, sőt már ott is fel lett téve ugyanez a kérdés.

  • King Unique

    titán

    válasz kalapacsolok #23002 üzenetére

    Ez inkább USB-elosztó (hub) és kábel/adapter specifikus kérdés, ami csak érintőlegesen kapcsolódik ide.

    Az elosztóból (hub) egy táblagéphez és több eszköz egyidejű csatlakoztatásához, töltéséhez nyilván aktív típust célszerű venni és használni. Másrészt ha olyan kell, amelyiken van kifejezetten töltésre való USB-port, akkor ott van pl. a TP-Link UH700 és UH720. Ha olyan, amelyiken a töltés mellett a portok külön-külön kapcsolhatók, akkor meg pl. az i-tec kínálatában érdemes nézelődni. De ezek csak példák, lehet nyilván másmilyet is venni és használni, pláne ha nem kell ennyi USB-port. Vagy ha már van aktív hub, akkor nyilván nem feltétlen kell másikat venni.
    Aztán a megfelelő Mini-B/Type-C/OTG plusz kábelekről, adapterekről szükség esetén nyilván külön gondoskodni kell. Ahol valóban van olyan típus, amelyiknél lehet váltani OTG/töltés funkció között (példa). Ha az utólag említett kábellel a gazda eszközt (tablet) nem lehet tölteni, akkor olyat kell venni, amelyikkel lehet (ha van). Vagy esetleg ha van több, töltésre is alkalmas USB-aljzat a tableten, akkor külön kábellel megoldani a töltést.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz DrDobos #23008 üzenetére

    Ahhoz egyrészt először nem ártana eldönteni, hogy pontosan milyen külső merevlemez kell azon kívül, hogy nagyon megbízható és min. 1 TB-os legyen. Meg a linkelt példák mintájára lehetőleg a tárolókapacitást is fixen eldönteni, azaz ne min. 1 TB körül, hanem 1 TB-os, vagy 2 TB-os, stb.

    Másrészt a megbízhatóság és tartósság eleve összetett dolog egy ilyen tárolóeszköznél, több tényező függvénye, ami egy másik hozzászólásban részletezve van 2,5"-os alapon szemléltetve. Ahol esetedben a külső HDD-knél manapság viszonylag kicsinek számító 1 TB-os tárolókapacitás miatt alapesetben inkább 2,5"-os modellt célszerűbb és praktikusabb választani. Valamint annál is inkább a külső házas megoldást, ahol adott az átlagosnál tartósabb belső HDD kiválasztásának lehetősége, ha már annyira fontos a megbízhatóság és ez megérne némi felárat (példa). Plusz ez akár a külső hatásoknak jobban ellenálló külső házzal (példák) még tovább fokozható. Viszont még egy ilyen összeállításnál is nyilván javasolt odafigyelni a megfelelő használatra, máskülönben idő előtt tönkremehet a külső merevlemez.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz scarf #23010 üzenetére

    Azt lehetőleg fixen el kellene dönteni, hogy most 2,5"-os / 3,5"-os, 4 TB-os / 5 TB-os / 6 TB-os stb., gyárilag készre szerelt / külső házas megoldás kell-e, valamint milyen árban, mennyi garanciaidővel, lásd az alábbi példákat. Egyébként ha csak havonta pár alkalommal lenne biztonsági mentéshez használva, akkor annyira azért nem feltétlen kell túlgondolni ezt az egészet, meg ott amúgy is elsődlegesen a biztonsági másolatok megléte a lényeg.

    Ha biztosan 2,5"-os fizikai méretben kell 4 TB-os külső merevlemez, akkor a lehetőségek az alábbi blogbejegyzésben részletezve vannak mind a gyárilag egybeépített, mind a külső házas megoldásra vonatkozóan. Az előbbinél a Maxtor M3 Portable sorozat megfelelhet a célra, annak az ára is kedvező. Viszont negatívumként megemlítendő egy másik fórumtag tapasztalata. De ott végül nem derült ki, hogy csak ő fogott ki gyári hibás példányokat, vagy egyéb (pl. nem megfelelő használat) okozta a problémát, vagy esetleg ezek eleve ilyenek. Bár az utóbbi nem valószínű, mert akkor nyilván kivétel nélkül mindegyiknél fennállt volna a probléma, ellenben ez az említett esetnél sem teljesült. Másik lehetőségként a WD-k is opciók, voltak többen itt a topikban, akik pl. 4 TB-os, régebbi / újabb sorozatból való My Passport külső merevlemezeket vettek (példa). Ahol ha nagyon muszáj, akkor azoknál is lehet találni olyan negatívumot, mint pl. az integrált USB-s kivitel, ami az előbb linkelt blogbejegyzésben részletezve van. Valamint pl. ebben és ebben a hozzászólásban összehasonlítva az egyes 2,5"-os sorozatok, modellek segítségül az ezek közül melyiket kérdéshez.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz elod992 #23012 üzenetére

    Technikailag megoldható a játékok akár külső HDD/SSD meghajtóra való telepítése és onnan történő futtatása is, aminek megvalósítását számtalan leírás, videó szemlélteti. Példák: [link], [link]. Viszont ha a gyors működés a cél, akkor elsődlegesen a külső SSD-k (példák) preferáltak, amit a 2. videó is szemléltet, valamint korábban itt a topikban is volt róla szó egy másik válaszban.
    Az utóbbi hozzászólásban arról is szó esik, hogy egy külső HDD/SSD alapértelmezetten és pl. PC-s használatnál nem ilyen célra, hanem adathordozásra és adattárolásra való. Vagyis ha van rá lehetőség, akkor elsődlegesen inkább a laptop bővítését kellene megoldani a meglévő helyett nagyobb tárolókapacitású HDD/SSD meghajtóval, vagy + 1 HDD/SSD beépítésével. Ha erre nincsen lehetőség, valamint más egyéb megoldás (pl. asztali PC, játékkonzol) sem opció, akkor próbálkozni az eredeti elképzeléssel, vagyis USB 3.0-s külső meghajtóval.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz DrDobos #23014 üzenetére

    Az előző válaszban pont arról volt szó, hogy ha már annyira, de annyira fontos szempont számodra a megbízhatóság, akkor azt összességében inkább a külső házas megoldásnál lehetne jobban fokozni, amihez konkrét példák is linkelve voltak. Erre most meg gyárilag egybeépített kell. Jó, akkor legyen az utóbbi, de azokban a belső HDD rendszerint csak átlagos (nem feltétlen a legtartósabb) szokott lenni. Ha ilyen kell, akkor normál kivitelben ott van pl. az ebben a topikban is sokat emlegetett Maxtor M3 Portable, vagy a WD Elements Portable és My Passport sorozatok. Ha ütésálló, vízálló stb. kivitelű, azaz a külső hatásokkal szemben ellenállóbb (tartósabb/megbízhatóbb), akkor meg pl. az alábbi hozzászólásban említett 2,5"-os külső merevlemezek.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz AeSDé Team #23018 üzenetére

    Egyrészt ha alkalmankénti offline adatmentéshez kell egy különálló tárolóeszköz, akkor ilyen célra pont ideális lehet egy külső HDD pl. USB-s csatlakozással. Ha fontos adatok mentéséről és tárolásáról van szó, akkor pedig másrészt az a lényeg, hogy azokról legyen kellő számú biztonsági másolat több online és/vagy offline tárolón.

    Másrészt ezen, illetve a 2,5"-os és 3,5"-os külső mobil rack társtopikokban a lényeg a külső mobil rack kifejezésen van, ami nem egyenlő belső mobil rack. A külső mobil rack + HDD = külső HDD, ahol a külső házakkal az előbb linkelt társtopikok, míg a belső merevlemezekkel szintén másik topik foglalkozik. Ha gyárilag készre szerelt külső HDD kell, akkor azok felől ebben a topikban lehet érdeklődni, illetve előtte elolvasni az összefoglaló "Ar, vásárlási szempontok" fejezetében leírtakat, megnézni a konkrét példákat kategóriák szerint. Valamint az ott megtalálható összehasonlítást egyik-másik megoldás előnyeinek és hátrányainak szemléltetéhez.
    RAID megoldás ugyanúgy lehet gyárilag összeszerelt külső HDD-knél (példa) és külső házas (külső mobil rack) megoldásoknál egyaránt (példa), vagyis ez nem külső mobil rack sajátosság.

  • King Unique

    titán

    válasz sztothj #23019 üzenetére

    Erről a sorozatról, modellről korábban már volt szó itt, lásd egy hasonló kérdésre adott válaszban leírtakat.

  • King Unique

    titán

    válasz Kezdő vagyok #23022 üzenetére

    Ha esetedben beváltak a különféle WD My Passport sorozatok, akkor lehet akár továbbra is azoknál maradni. Ha mást vennél, akkor meg eldönteni, hogy pontosan milyen kritériumoknak megfelelő külső merevlemez kell. Amúgy meg lásd a topik összefoglalójának "Ár, vásárlási szempontok" fejezetében leírtakat, ott részletezve vannak kategóriák szerint konkrét példákkal a 2,5"-os típusok is, valamint az alábbi blogbejegyzésben szintén.

    A Windowsnál a hardver biztonságos eltávoltása opció használata után akkor áll le a külső házban lévő HDD, ha támogatott az eszköznél (külső ház) firmware szinten, valamint az OS felől is. Az utóbbinál ezen beállítás hivatalosan Windows Vista és 7 rendszereknél lehet szükséges, de akár Windows 8.0 esetében is. Bár az utóbbi használata már nem aktuális, mivel megszűnt a támogatása. Viszont Windows 8.1 és 10 rendszereknél már rendszerint nem, legalábbis nekem azoknál eddig nem kellett ezt állítgatnom. De ha esetedben esetleg szükséges lesz, akkor a megoldás adott.

  • King Unique

    titán

    válasz kzzz #23024 üzenetére

    Először is nem ártana tisztázni, hogy ez a "nem történik semmi" pontosan mit is jelent, tényleg nem történik semmi, vagy mégis. Azaz csatlakoztatáskor felpörög-e a 2,5"-os külső HDD, állapotjelző LED világít-e rajta, Windows esetén az eszközkezelőben és a lemezkezelőben megjelenik-e, ha igen akkor pontosan hogyan, stb. Ha a felsoroltak egyike sem áll fenn, max. akkor lehet azt mondani, hogy nem történik semmi, ellenkező esetben viszont egész egyszerűen helytelen az állítás.

  • King Unique

    titán

    válasz kzzz #23026 üzenetére

    Jó, akkor ilyen hibaüzenetnél kapásból jön a kérdés, hogy USB-n a tápellátás megfelelő-e? Azaz a laptopnál USB 3.X porthoz, vagy Y-kábellel 2 db USB 2.0 porthoz van csatlakoztatva a 2,5"-os külső HDD? Aztán másik, lehetőleg rövid USB-kábellel ki volt próbálva, a Windows újraindítása már megtörtént, másik géphez csatlakoztatva működik a külső merevlemez?

    Egyébként ha Windowson lassú formázás történt és közben meg lett szakítva a művelet, attól még normál esetben nem kellene tönkremenni a külső merevlemeznek, max. pl. RAW lesz. Ha esetedben egyáltalán nem működik úgy, hogy az előbbiek rendben vannak, akkor ott tápellátási/érintkezési probléma miatt rossz esetben letapadt az olvasófej, azért nem pörög fel (példa). Vagy már eleve gond volt a külső merevlemezzel és lehet most adta meg magát.

  • King Unique

    titán

    válasz kzzz #23028 üzenetére

    Mármint akkor kuka, ha a felsoroltak biztosan rendben vannak, biztosan ki voltak próbálva, ellenben mégsem működik a külső merevlemez a laptophoz és más gépekhez csatlakoztatva sem. Meg ha maga a HDD ment benne tönkre, illetve pl. letapadt. Valamint akkor, ha már nem nincsen rá garancia, mert annak megléténél ilyenkor nyilván adja magát a garanciális csere.

  • King Unique

    titán

    válasz Zoli00001111 #23031 üzenetére

    Először is az "Apple G-raid" nem pontos megnevezés, ráadásul a gyártó eleve a G-Technology, ami a másik képen is látszik, valamint újabban elvileg már a WD tulajdonában van. Másrészt Thunderbolt interfészes G-RAID sorozatból is eleve többféle van, bár a mellékelt képek alapján talán erről lehet szó. Amúgy meg ezen termékek eleve felárasak köszönhetően többek között a prémium kategóriának és a Thunderbolt csatlakozásnak is, ami a jelenleg kapható sorozatok, modellek árán is látszik az árgép alapján.

    Egyébként vannak beárazós topikok, ez ügyben pontos írányárat inkább ott kellene kérni, azaz pl. az alábbi topikban. Valamint a mostaninál konkrétabban megadni (pl. modellszámot is), hogy pontosan milyen külső merevlemezről van szó.

    ASZTALI GÉP / ALKATRÉSZ beárazás

  • King Unique

    titán

    válasz Ramoskaa #23033 üzenetére

    Arról már többször volt szó itt, hogy adatátviteli sebesség szempontjából az ilyen átlagos külső merevlemezeknél a cache mérete általában másodlagos (példa). Valamint arról szintén, hogy az egyes webáruházakban, online árukeresős oldalakon gyakori az egyes jellemzők téves, pontatlan feltüntetése (példa). Az általad linkelt weboldalon a 16 és 32 MB egyértelműen téves, ráadásul az ott felsorolt modellekben többnyire pont az a HDD van, ami az utóbb linkelt példánál, annál meg eleve 128 MB a puffer (cache) mérete.

    Azt meg, hogy ezek közül esetedben melyiket lenne érdemes választani, az nyilván függ attól is, hogy pontosan milyen külső merevlemez kell. Ahol ha tárolókapacitás szerint fixen 2 TB-os, akkor a 1,5 TB-osat nyilván nem érdemes a többihez hasonlítani, az kihúzható a listáról. Vagy akkor abból a sorozatból is a 2 TB-os modellt kellene nézni, azt összevetni a többivel.

  • King Unique

    titán

    válasz Ramoskaa #23035 üzenetére

    Ha a tévéhez csatlakoztatva lenne használva a 2,5"-os külső merevlemez, akkor lásd az ebben és ebben a válaszban leírtakat. Vagyis ott többek között USB-n a megfelelő tápellátás is kérdéses lehet, nem árt a megfelelő feltételekről előzetesen megbizonyosodni. Valamint ha nem kezeli a tévé USB-n a 2 TB-nál nagyobb tárolókapacitású, illetve a GPT partíciós séma szerinti lemezeket, akkor 2 TB-nál nagyobb tárolókapacitású külső HDD-t nyilván eleve nem érdemes venni, használni hozzá.

  • King Unique

    titán

    válasz mjani1172 #23039 üzenetére

    Hardveres titkosítás és jelszavas meghajtózár a WD 2,5"-os külső merevlemezeinél, illetve a különféle My Passport sorozatoknál is van, nem kizárólag csak a 3,5"-os My Book sorozatoknál. Valamint más gyártók kínálatában is lehet találni hasonlókat, illetve 2,5"-osban sem csak a Maxtor M3 Portable tud titkosítást, plusz ott az OS beépített szoftveres titkosítása is, ami egy másik válaszban részletezve van. Azaz ha Windowst használsz, akkor a megfelelő kiadásokban eleve rendelkezésre áll ehhez a BitLocker To Go, plusz akár a multiplatformos VeraCrypt is használható, nem feltétlen kell a jelszavas meghajtózárhoz speciális, hardveres titkosítással rendelkező külső merevlemez.

    Nyilván lehet venni és használni 2,5"-os külső merevlemezt is, ami jelenleg 5 TB-os tárolókapacitásig opció. Az életttartam meg nagyban függ a megfelelő használattól is, amiről ugyancsak volt már szó itt. Ahogyan arról szintén, hogy fontos adatok tárolásánál elengedhetetlen a biztonsági másolatok készítése és megléte. Ha hardveres/szoftveres titkosítást használsz és nem akarsz még egyszer úgy járni mint legutóbb, akkor meg pláne.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz taylorp #23041 üzenetére

    Lásd az ebben és ebben a válaszban leírtakat. Vagyis az ilyen készülékek esetében ki tudja, van hogy lutri. De amúgy ha a jelenlegi 1 TB-osat gond nélkül kezeli a tévé, akkor elvileg a 2 TB-osat is fogja jó esetben.

  • King Unique

    titán

    válasz taylorp #23044 üzenetére

    A Basics az olcsó, fapados sorozat, amire a fantázianév is utal, meg a gyártó weboldalán (+ itt) lévő összehasonlításból is látszik, azért is csak 1 év rá a gyártói garancia. Ahogyan amúgy a Canvio Ready sorozatnál szintén csak 1 év a gyártó weboldala alapján, szóval inkább az az érdekes, ha arra egyes helyeken 2 évet adnak. A Canvio Advance sorozatra van hivatalosan 2 év, valamint 3 év a Canvio Premium és Slim sorozatoknál. Amúgy meg ezeknél max. a külső ház és a szoftveres/egyéb körítés az eltérés, ellenben a belső HDD általában mindegyikben ugyanaz tárolókapacitástól függően.

    Ha fontos a minél hosszabb garanciaidő, akkor pl. a Maxtor M3 Portable és a WD My Passport sorozatoknál eleve 3 év gyártói garancia van, valamint az ADATA és a Silicon Power 2,5"-os külső merevlemezeinél szintén.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz taylorp #23046 üzenetére

    Az alap, hogy elsődlegesen mindig a termék gyártójának weboldala, arról az ott feltüntetett információk a mérvadók, nem az ilyen-olyan webáruházakban közölt esetlegesen pontatlan, vagy eleve téves adatok. Vagyis ha az előbbinél pl. 1 év gyártói garancia van feltüntetve az adott sorozatnál (példa) és az erre a régióra (EMEA) is vonatkozik, akkor az hivatalosan 1 év. Viszont ettől függetlenül a hazai forgalmazó/bolt bizonyos esetekben adhat, vállalhat rá akár többet is, de hogy az jelen esetben biztosan 2 év-e, azt már az adott helyen kell megérdeklődni. Valamint a garanciális kérdéseknek van külön topikja, ahol szükség esetén bővebben lehet fejtegetni a témát.

    Másik lehetőség az előző válaszban említett, vagyis ha pl. 3 év gyártói garancia az igény, akkor eleve olyan külső merevlemezt venni, amire hivatalosan is annyi van. Bár akkor is lehet példa arra, hogy az adott bolt, webáruház kevesebbet (pl. 2 év) ad, de szükség esetén a gyártó weboldalán le lehet csekkolni tisztázásképpen a garanciaidőt (példa), valamint a garanciális cserét lehet közvetlenül a gyártóval is intézni RMA formájában (példa).

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz mjani1172 #23048 üzenetére

    Gyárilag az ebben a hozzászólásban szemléltetett programok vannak rajta, vagy legalábbis korábban még azok voltak. Ahol a gyári Drive Manager, vagy esetleg a Samsung Drive Manager programot kellene telepíteni, bár az utóbbi eredetileg a Samsung márkanéven futó M3 Portable sorozathoz készült. Aztán szükség esetén a Windowst újraindítani, majd újracsatlakoztatni a külső merevlemezt. Ahol a programnak utána normál esetben fel kellene ismerni a Maxtor külső merevlemezt, majd a felhasználói útmutató alapján a SecretZone alkalmazással tudni kellene új titkosított kötetet létrehozni, beállítani. Bár ott (38.oldal) van egy olyan kitétel, hogy Secure Drive csak a korábbi Samsung meghajtóknál hozható létre, ellenben a Maxtor adatlapján szerepel a támogatott funkcióknál, valamint a felhasználói útmutató (18. oldal) is említi.

    A WD-knél a jelszavas meghajtózár, illletve a VCD gyárilag max. az egyes korábbi sorozatoknál volt előre aktiválva, ellenben az újabbaknál általában úgyanúgy beállítást igényel első alkalmommal. Az pedig az előző válaszban már említve volt, hogy az egyes 2,5"-os My Passport sorozatoknál is adott a hardveres titkosítás és a jelszavas meghajtózár, nem kizárólag csak a 3,5"-os My Book sorozatoknál. Vagyis lehetett volna akár 2,5"-os My Passport külső HDD-t is venni, ha eleve ilyen igény van.

    Aztán arról is volt szó az előző válaszban, hogy nem feltétlen kell speciális külső merevlemez, illetve gyártói szoftver ahhoz, hogy le lehessen jelszavazni a külső meghajtót. Windowsok esetében, illetve azok megfelelő kiadásainál eleve adott a BitLocker To Go a meghajtó/kötet titkosításához. Amit utána pl. a Home kiadás is tud kezelni, max. a létrehozáshoz kell Pro kiadás, vagy Home esetén külső program (példa). Valamint mivel a Windowsba beépített megoldásról van szó, ezért nem igényel a külső HDD csatlakoztatása után a jelszavas meghajtózár feloldása külön programot. Vagyis ha ez a cél, akkor akár ez a megoldás is megfelelhet.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz petike26 #23052 üzenetére

    Először inkább azt kellene tisztázni, hogy milyen méretformátumú HDD-hez kellene ilyen. Ha netán 3,5"-oshoz, akkor ahhoz külső tápegység is szükséges, ellenben a linkelt típushoz a leírás szerint azt nem mellékelnek gyárilag, vagyis anélkül alapértelmezetten 2,5"-os IDE/SATA HDD-khez használható. Valamint hogy elég-e az USB 2.0-s, mert amúgy vannak ilyenek USB 3.0-s kivitelben is. Egyébként meg inkább a 2,5"-os és 3,5"-os külső házas társtopikok témája az ilyen IDE/SATA - USB adapterek, azok összefoglalóiban van ilyenekről néhány beszámoló, teszt. Illetve az utóbbi topikban nemrég szintén téma volt ez.

  • King Unique

    titán

    válasz petike26 #23054 üzenetére

    Ha már van PC, akkor ennyi erővel lehetne IDE-SATA adaptert is venni bele. Ha mindenképpen az USB-s csatlakoztatás a cél, akkor meg IDE/SATA-USB adaptert, meg abból is lehetőleg külső táposat, ha 3,5"-os HDD-vel is használva lesz. Ha nem olyat veszel, akkor a tápellátást magadnak kell külön megoldani. Az meg, hogy megfelelő-e az általad linkelt adapter, arra a válasz egyrészt az, hogy szükség esetén külön biztosított külső tápellátással elvileg igen. Másrészt gyakorlatilag konkrét tapasztalat híján meg ki tudja, mármint hogy mennyire oké a működése, amire az ilyeneknél lehet negatív és pozitív példa egyaránt.

  • King Unique

    titán

    válasz nimmrody #23056 üzenetére

    Az a leírtakból nem derült ki, hogy pontosan milyen külső merevlemez kell azon kívül, hogy külső házas megoldás legyen. Ahol ha külső mobil rack + HDD = külső HDD megoldás kell, akkor a külső házas témának eleve vannak társtopikjai külön a 2,5"-os és külön a 3,5"-os fizikai méretre vonatkozóan egyaránt. Az ügyben értelemszerűen ott (fizikai mérettől függően a megfelelőben) kellene érdeklődni, illetve előtte elolvasni az ottani téma összefoglalókat, abban lévő információkat, beszámolókat, teszteket egyes külső házakról, stb. Valamint a belső merevlemezeknek szintén van külön topikja, az ügyben, vagyis hogy milyen belső HDD-t vegyünk, tegyünk a külső házba meg értelemszerűen ott kellene érdeklődni, előtte elolvasni azon topik összefoglalóját is, stb.

    Ha külső HDD-re akarod telepíteni és onnan futtatni a játékokat, akkor arról pont nem olyan régen volt szó egy másik esetnél. Vagyis megoldható és működőképes lehet, de ha van rá lehetőség, akkor elsődlegesen inkább a laptop bővítését kellene megoldani. Meg egy ilyen USB-s tárolóeszköz alapesetben inkább adathordozásra és adattárolásra való.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz golfvariant #23058 üzenetére

    A felsorolt elvárásokon kívül vannak egyéb szempontok is, amiket célszerű a vásárlás előtt eldönteni, fixálni. Másrészt a megbízhatóság és tartósság eleve összetett dolog egy ilyen tárolóeszköznél, több tényező függvénye, ami egy másik hozzászólásban részletezve van 2,5"-os alapon szemléltetve. Ha halk működésű külső merevlemez kell, akkor a 2,5"-os típusok ilyen téren általában eleve előnyösebbek (halkabbak) a 3,5"-os típusoknál, de azért az előbbieknek is van némi működési zaja. Bár lehetnek ilyen téren különbségek az egyes sorozatok, modellek között. Példák: [link], [link], [link]. Az ennél még halkabb, vagy szinte zajtalan üzem külső SSD-vel érhető el, viszont azok drágábbak. De ha valakinek a minél halkabb/zajtalan működés az elsődleges szempont és az ár kevésbé fontos, van rá megfelelő anyagi keret, akkor akár az utóbbi megoldás is megfontolandó.

  • King Unique

    titán

    válasz ANOka #23059 üzenetére

    2,5"-os fizikai méretben jelenleg 5 TB a legnagyobb elérhető tárolókapacitás külső merevlemezeknél, több gyártó kínálatában is vannak ilyen modellek, lásd az alábbi blogbejegyzésben leírtakat.

  • King Unique

    titán

    válasz ANOka #23063 üzenetére

    Miért, a készítés dátumán kívül talán magát a bejegyzést már nem sikerült elolvasni, megnézni az abban lévő gyártói és árgépes linkeket?
    Amik ott fel vannak sorolva, azok többnyire kaphatók most is, bár némelyiknél előfordulhat, hogy az árgép alapján a hazai boltok, webáruházak kínálatában jelenleg nem, vagy csak átmenetileg nem elérhető. Egyébként meg frissítve volt már többször is a cikk, aktualizálva az éppen aktuális kínálathoz, sőt utólag a cím is módosítva lett, mivel a 2,5"-os 5 TB-os modellek csak később jelentek meg. ;)

  • King Unique

    titán

    válasz DrDobos #23070 üzenetére

    Az le van írva pl. ebben a hozzászólásban is, hogy a megbízhatóság eleve összetett dolog, több tényező függvénye egy ilyen USB-s tárolóeszköznél. Illetve fokozni lehet a megbízhatóságot, tartósságot belsőleg és külsőleg egyaránt, valamint a hosszabb garanciaidő is nyilván számíthat ilyen téren. Ellenben a most említett 2 modellnél leginkább csak az utóbbi, mivel belsőt és külsőt illetően mindkettő átlagos, konzumer külső merevlemez. Viszont ha jobban összehasonlítjuk őket (2 TB-os modellekre is érvényes), akkor vannak bizonyos különbségek, pró és kontra jellemzők mindkettőnél. Valamint ha garanciaidő, akkor a WD-nél a My Passport sorozatokra szintén 3 év gyártói garancia van, amit egy másik összehasonlítás is szemléltet.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz DrDobos #23072 üzenetére

    A garanciális csere az adatmentésre általában nem vonatkozik, azt szükség esetén külön kell előtte megoldani. Egyébként meg a biztonsági másolatok készítése a kulcsszó, ha vannak a fontos adatokról több helyen, akkor eleve nem téma ez, mármint ha 1 db offline tároló (pl. külső merevlemez) tönkremegy, ellenben a többin ott vannak az adatok hiánytalanul.

  • King Unique

    titán

    válasz bghistvan #23075 üzenetére

    A külső merevlemezeknél (is) az alapértelmezett és optimális elhelyezés az alábbi képen szemléltetett vízszintes. De használhatók akár függőleges állásban állítva, vagy oldalra fektetve is, mint azt linkelt képek szemléltetik. Valamint pl. a Verbatim kínálatában is van olyan kiegészítő okostévékhez, amelyben függőlegesen állítva van elhelyezve a 2,5"-os külső merevlemez. Aztán azon most lehet vitázni - példák egy másik topikból: [link], [link] - , hogy a standard vízszintes elhelyezéstől eltérően az említett többi mennyire oké, mennyire veszi igénybe hosszabb távon a HDD csapágyazását, mennyire terheli a mechanikát, stb. De annyira nagyon nem érdemes ezt túlragozni, valamint azt az előbbi példák is szemléltetik, hogy gyárilag is lehet az alapértelmezettől (vízszintes) eltérő kialakítás és elhelyezés.

    Tehát ha van rá mód, akkor elsődlegesen vízszintesen elhelyezve javasolt használni a külső meghajtót, illetve a benne lévő merevlemezt. Viszont szükség esetén akár az előbb szemléltetett egyéb (függőleges) megoldások is szóba jöhetnek, meg ugye gyárilag is lehet alapból olyan kialakítás és elhelyezés. Másrészt a lényeg úgyis az, hogy fixen és stabilan legyen elhelyezve, használat és működés közben ne legyen ide-oda mozgatva, valamint 2,5"-os külső HDD esetén kellően stabil legyen USB-n a tápellátás, ami a tévés használatra vonatkozóan pl. ebben a hozzászólásban is le van írva.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz nrd #23078 üzenetére

    Ilyenkor első körben nem árt ellenőrizni, hogy USB-n a fizikai csatlakozás, valamint 2,5"-os külső HDD használatánál a tápellátás rendben van-e. Azaz az előbbinél az USB-kábel, USB-port, valamint a kábel csatlakozója és a port aljzata közötti csatlakozás ellenőrzése, szükség esetén kipróbálás másik kábellel, másik portban (asztali PC-n a hátlapon lévő). Az utóbbinál pedig lehetőleg USB 3.X porthoz legyen csatlakoztatva a 2,5"-os külső merevlemez a stabil tápellátás biztosításához. Na meg nyilván azt, hogy felpörög-e rendesen a benne lévő merevlemez, a külső házon az állapotjelző LED világít-e jelezve a működést, stb.

    Ha az előbbiek rendben vannak, utána jöhet a szoftveres rész az OS-en belül. Azaz Windows esetében kipróbálni az eszközkezelőben a 43-as hibakódnál a leírásban lévő megoldási javaslatot. Illetve egy általános megoldás az eszközkezelőben / gépházban eltávolítani az ismeretlen eszközt, majd a Windows újraindítása után újracsatlakoztatni. Továbbá ha az eszköz több gépen ki volt próbálva Windowson, ellenben mégsem működik rendesen, akkor másik típusú operációs rendszerrel is célszerű kipróbálni. Ahol az utóbbi lehet pl. egy pendrive-ról bootolt Live Linux is, amit még csak telepíteni sem kell.

    "de most SOS szükségem lenne a szolgálataira"

    Mármint magára a külső merevlemezre, vagy inkább a rajta lévő adatokra? :F

    Az előbbinél ha nem sikerül működésre bírni a külső HDD-t úgy, hogy a fentebb említett dolgok rendben vannak és ki lettek próbálva, akkor utolsó otthoni lehetőségként ki lehetne venni a HDD-t a külső házból és pl. PC-be téve, SATA-n csatlakoztatva kipróbálni. Feltéve persze, hogy nem integrált USB-s kivitelű a benne lévő HDD és már nincsen garancia a külső merevlemezre, mivel a házilagos megbontás és szétszerelés garanciavesztéssel járhat. Ellenkező esetben viszont adja magát a garanciális csere, meg ha nem cél az adatmentés.

    Az utóbbinál, vagyis ha az adatokhoz való hozzáférés a cél, akkor szintén meg lehetne próbálni a belső HDD kiszerelését a külső házból és PC-be, vagy másik USB-s külső házba téve kipróbálni. Ha nem működik, nem lehet hozzáférni így sem az adatokhoz, akkor utolsó lehetőségként marad az adatmentéses cég, adatmentő szakember. Viszont az már egy másik, az adatmentés - liksoft - HDD kereső mentéshez topik témája, az ügyben értelemszerűen ott kellene érdeklődni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz D1esel #23080 üzenetére

    Itt első körben azt lenne célszerű megnézni, hogy alapvetően milyen a külső HDD adatátviteli, illetve írási sebessége USB 3.0-n. Azaz milyen értékeket mutat pl. a CDM, valamint a Windows fájlkezelős másolása a belső SSD-ről a külső HDD-re. Ha megfelelőt (pl. ilyesmit), akkor nem a külső merevlemezzel lehet ilyen téren gond. Bár ha SMR eljárást használ, akkor annál előfordulhat az átlapolás miatt az írási sebesség csökkenése, de ez sem feltétlen törvényszerű (példa). Valamint itt még a torrent, illetve a torrentkliens beállítása (példa) is számíthat a letöltési sebességnél, amivel kapcsolatban a Bittorrent topikban kellene érdeklődni. A belső SSD-nél mért értékhez meg nem feltétlen érdemes hasonlítani az írási sebességet, mivel az eleve jóval gyorsabb 4K random és szekvenciális írásnál egyaránt, mint az említett külső HDD. Itt az lenne az érdekes, hogy egy másik, hasonló 2,5"-os külső HDD-re USB 3.0-n mennyivel lehet letölteni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz D1esel #23082 üzenetére

    Magánál a külső HDD-nél nyilván nem 10 MB/s az adatátviteli sebesség limitje USB 3.0-n, legalábbis szekvenciális írásnál biztosan nem, amit a CDM teszt eredménye is szemléltet. Ellenben a 4K random írás pont 10 MB/s körüli a teszt szerint, azaz ha esetedben a torrentezésnél is ilyen igénybevétel történik, akkor nem meglepő, hogy miért csak annyi. Ahogyan az sem, hogy az SSD-nél miért több, amikor az ugye jóval gyorsabb 4K random írásnál is. Amúgy meg igen, azon téma topikjában célszerű érdeklődni, hogy SSD-hez képest lassú belső / külső HDD-nél milyen praktikák vannak a letöltési sebesség növelésére.

  • King Unique

    titán

    válasz nrd #23084 üzenetére

    Egy ilyen külső merevlemez alapesetben eleve PnP (Plug and Play), vagyis csak csatlakoztatni kell és működik. Illetve a Windowsnál az első csatlakoztatás alkalmával megtörténik az eszközbeállítás, automatikusan telepít hozzá eszközillesztőt, aztán ennyi. Ellenben manuálisan rendszerint nem szükséges külön drivert letölteni és telepíteni a működéséhez.

    Ezek szerint mégsem teljesen, ha a Live Linux még nem volt kipróbálva. Valamint a Windows esetében is le volt írva, hogy az eszközkezelőben először az ismeretlen bejegyzés eltávolítását, majd az eszköz újracsatlakoztatását kellene megpróbálni, sőt a hivatalos leírásnál is lényegében ez a megoldási javaslat.

    A másik USB-kábel meg lehet akár USB 2.0 Micro-B típusú is - amit pl. egyes okostelefonokhoz is mellékelnek - , az is belemegy a külső merevlemezen lévő USB 3.0 Micro-B aljzatba, ha jelenleg nincsen más kéznél. A külső házban lévő belső HDD kiszerelése meg csak amolyan utolsó otthoni opcióként volt említve, ha más, illetve az előbbiek nem használnak. Meg ha netán magával a külső házzal van gond, ellenben a benne lévő HDD oké, akkor ez esetben a HDD-t át lehetne tenni egy másik külső házba (téma topikja) és utána ugyanúgy használható lenne tovább 2,5"-os külső HDD-ként. Persze csak ha már nincsen rá garancia, vagy nem gond annak elvesztése, mivel a házilagos megbontás és szétszerelés garanciavesztéssel járhat, mint már említve volt.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tibbike01 #23086 üzenetére

    Ha azt nézzük, hogy a külső merevlemezekre, illetve a gyárilag összeszerelt konzumer modellekre van általánosan 2-3 év gyártói garancia, akkor nem feltétlen reális, hogy még 20-30 év múlva is kifogástalanul, hiba nélkül működjenek. Sőt, inkább irreális az ilyen elvárás. Max. azt lehet mondani, hogy egyrészt működhetnek egy ideig akár a garanciaidő lejárta után is, meg valamivel biztosabb megoldás lehet adattárolásra egy külső HDD, mint a másik topikban felvetett pendrive-alapú tárolás. Másrészt arról számtalanszor volt már szó itt (példa), hogy egy ilyen külső merevlemez élettartama nagyban függ többek között a megfelelő használattól is. Valamint arról szintén, hogy fontos és nehezen pótolható/pótolhatatlan adatok tárolásánál elengedhetetlen a biztonsági másolatok készítése. Ahol az utóbbinál pont az lényeg, hogy szükség esetén mindig újabb és újabb biztonsági másolatokat kell készíteni újabb offline és/vagy online tárolókra. Ha van mentés a felhőben, az addig oké, de offline tárolásnál sem 1 db fizikai tárolóeszközre kell bízni az adatokat és abban reménykedni, hogy az majd 20-30 év múlva is biztosan működni fog, biztosan olvashatók lesznek a korábban rámásolt fájlok.

    A milyen külső merevlemezt vegyél kérdésre meg lásd az itteni összefoglaló "Ár, vásárlási szempontok" fejezetében leírtakat a 2,5"-os és 3,5"-os méretkategóriánál egyaránt. Illetve azt el kellene dönteni, hogy pontosan milyen kell és akkor lehet annak megfelelőt ajánlani, választani.

  • King Unique

    titán

    válasz tibbike01 #23090 üzenetére

    Az előbbi hozzászólásban benne van erre a kérdésre is a válasz. Vagyis olyan belső / külső HDD nem nagyon létezik, aminél 20-30 évig garantálja a gyártó, pláne hogy maga a gyártói garancia is ennek általában csak a töredéke, mint már említve volt. Az meg a másik, hogy a gyártói garancia is az eszköz rendeltetésszerű használata melletti meghibásodásra, az abból fakadó cserére vonatkozik, nem a rajta tárolt adatok biztos megőrzésére, szükség esetén az adatmentésre. Aztán az előzőleg linkelt hozzászólásban ki van fejtve, szemléltetve konkrét példákkal 2,5"-os alapon, hogyan lehet belsőleg (HDD) és külsőleg (külső ház) egyaránt növelni egy külső HDD tartósságát, megbízhatóságát, ellenálló képességét. Viszont nyilván ez sem feltétlen 20-30 éves élettartamot jelent, meg ha pl. alapból nem megfelelő a használat, akkor megint nem sokat ér.

    Vagyis ez esetben a lényeg továbbra is az, hogy menteni, menteni, menteni, szükség esetén újabb és újabb tárolóeszközökre. Az meg a másik, hogy 20-30 év alatt úgyis bőven veszel nemhogy újabb offline tárolóeszközöket, hanem új gépet stb. is. Valamint ki tudja mire majd az unokáknak mutogatni kell a korábbi családi fényképeket, videókat, addigra milyen tárolási formák, milyen tárolóeszközök lesznek, használható lesz-e egyáltalán pl. egy USB-s külső merevlemez. Erre egyre aktuálisabb példa az optikai lemezek, amelyek használata eleve visszaszorult, sőt egyre több gépben manapság már optikai meghajtó sincsen. Vagyis pont azért javasolt és kell időnként aktualizálni, frissíteni a biztonsági mentések mellett az online és/vagy offline tárolási formákat is. ;)

    +1: Egyébként ha annyira biztos, több évtizedes adatmegőrzést garantáló tárolási forma kell, akkor ott van pl. a szalagos tárolás, amiről egy másik topikban is volt szó. Csak ugye az nem feltétlen otthoni, konzumer szintű megoldás, meg annál is ki tudja mi lesz 20-30 év múlva, lesz-e akkor olyan készülék, amivel olvasni lehet a tartalmát, stb.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz ledgeri #23092 üzenetére

    Az USB 3.0 portnál névlegesen 5 V | 900 mA | 4,5 W értékek vannak, de pl. a speciális, töltésre használt USB 3.0 portoknál lehet akár 1,5/2,5 A áramerősség, illetve 7,5 W teljesítmény is (bővebben). Viszont hogy ténylegesen mennyit ad le pl. az áramerősségnél, az függhet attól is, hogy a csatlakoztatott eszköz energiaszükséglete mennyi, mennyit vesz fel.
    Ha OS szinten nincsen beépítve, vagy utólag telepítve a megfelelő USB 3.0 driver, akkor max. USB 2.0 módban lesz használható a port, olyan adatátviteli sebességgel. Viszont Windowsoknál ez rendszerint max. W7 és annál régebbi rendszereknél lehet gond, ellenben W8.1, 10 rendszereknél általában adott a natív támogatás, legalábbis pl. Intel alaplapi vezérlőnél. Egyébként meg szükség esetén nyilván telepíteni kell a megfelelő USB 3.0 drivert, aztán kész, nem világos, hogy miért kérdés az anélküli használat. Max. akkor lehet az, ha az adott hardvernél nincs megfelelő driveres támogatás ahhoz az OS-hez, de akkor meg mondjuk nem feltétlen kellene erőltetni egy olyan rendszer használatát.

  • King Unique

    titán

    válasz Tsebacsi #23095 üzenetére

    Notebook mellé valóban praktikusabb lenne egy 2,5"-os külső merevlemez, valamint ha van USB 3.X port a laptopon, akkor USB-n a tápellátás is biztosan rendben lesz. Aztán ha csak 1-2 TB-os kell, akkor bőven opció a 2,5"-os, sőt egészen 5 TB-ig (bővebben). Amúgy meg igen, az előbbi blogbejegyzés mellett a téma-összefoglaló "Ár, vásárlási szempontok" fejezetén belül is részletezve van a 2,5"-os méretkategória konkrét példákkal, vagyis van miből választani. A megfelelő külső merevlemez kiválasztásához viszont célszerű előtte letisztázni, hogy pontosan milyen kell. Vagyis hogy most 1 TB-os, vagy 2 TB-os legyen, a "keresnék kerettel" alapján külső házas, vagy gyárilag egybeépített megoldás, milyen árban, stb. Az pedig pont nemrég volt részletezve, hogy ha a hosszú távú adattárolás a cél, akkor mikre érdemes odafigyelni, hogyan célszerű azt megvalósítani.

  • King Unique

    titán

    válasz DeathAdder #23097 üzenetére

    Ha USB 3.0-s a külső HDD, akkor igen, nyilván van értelme pl. a nagyobb adatátviteli sebesség miatt USB 3.0 porthoz csatlakoztatva használni. Meg a 2,5"-os modelleknél az USB 3.0 port nagyobb névleges áramerőssége (900 mA) is előnyösebb a tápellátás szempontjából.
    Aztán hogy a linkelt USB 3.0 előlapi panel mennyire oké, biztosan megfelelően fog-e működni az adott hardver- és szoftverkörnyezetben, az más dolog, nem feltétlen ennek a topiknak a témája. Jó esetben igen, amúgy meg ki kell próbálni, aztán kiderül. De egyébként asztali PC-knél elsődlegesen inkább a hátlapon lévő USB 2.0/3.X portok használata javasolt, mivel azok működés szempontjából stabilabbak lehetnek, ellenben az előlapon lévő portoknál gyakrabban fordulhatnak elő anomáliák. Bár ez sem feltétlen minden esetben igaz, lehetnek kivételek.

  • King Unique

    titán

    válasz nrd #23100 üzenetére

    Az előző válaszokban említve voltak egyéb lehetőségek is, valamint egy másik topikban a pendrive-os esetek mintájára pl. ezek. Viszont az érdekes, ha a leírtak alapján a Live Linux sem kezeli (biztos?) és biztosan nem a kábel, tápellátás stb. a gond, mivel akkor az eszköz hibája is szóba jöhet. Vagyis ha máshogy nem megy, akkor lehet nem ártana kipróbálni azt a HDD-t egy másik külső házban USB-n, vagy esetleg a gépbe téve SATA-n.

  • King Unique

    titán

    válasz djzolee91 #23102 üzenetére

    Ahhoz előtte nem ártana eldönteni, hogy pontosan milyen külső merevlemez kell azon kívül, hogy 1 TB-os és megbízható legyen. Amúgy meg a topik összefoglalójának "Ár, vásárlási szempontok" fejezetén belül vannak kategóriák szerint konkrét példák a 2,5"-os és 3,5"-os típusokra vonatkozóan egyaránt, valamint a 2,5"-osok az alábbi bejegyzésben is részletezve vannak. Ha csak 1 TB-os kell és gyárilag összeszerelt kivitelben, akkor olyat eleve 2,5"-os fizikai méretben érdemes venni már csak azért is, mert ilyen kis tárolókapacitású készre szerelt 3,5"-os külső HDD már jóformán nincs is a gyártók kínálatában, max. külső házas megoldással lehetne összerakni.
    Ha a megbízhatóság a téma, akkor egyrészt lásd az ebben a hozzászólásban leírtakat, ahol pont 2,5" | 1 TB alapon van szemléltetve. Másrészt arról pont nemrég volt szó bővebben, hogy ha a hosszú távú adattárolás a cél, akkor mikre érdemes odafigyelni, hogyan célszerű azt megvalósítani.

  • King Unique

    titán

    válasz dudu5130 #23105 üzenetére

    Ez egy gyárilag készre szerelt külső merevlemez, aminél beletartozik a gyártási folyamatba a meghajtó particionálása, formázása is. Vagyis a használatbavételhez alapesetben nyilván nem szükséges formázni, max. akkor, ha pl. a gyáritól (NTFS/exFAT) eltérő fájlrendszerrel akarod használni, vagy az adott készülék (pl. tévé) akarja a csatlakoztatásnál újraformázni. De ha gyárilag pl. NTFS fájlrendszerű, akkor azt PC-n kezeli a Windows, valamint általában az okostévék is. Illetve a tévéknél inkább az MBR/GPT partíciós séma kezelése lehet lényeges, amiről korábban ennél és ennél az esetnél is volt szó.

    A WD My Passport sorozathoz mellékel a gyártó bónusz szoftvereket, azért vannak azok rajta gyárilag a meghajtón. Viszont magának a külső HDD-nek az alapvető működéséhez és használatához ezek rendszerint nem szükségesek, csak opcionális a használatuk a különféle + funkciók, szolgáltatások igénybevételéhez (példa). Meg amúgy is csak Windows és macOS rendszereken használhatók, ellenben a tévén futó OS-nél nem. Vagyis ha nem kellenek, akkor akár törölhetők is, meg a gyártó weboldaláról amúgy is letölthetők. Vagy akár meg is tarthatók, bemásolhatók 1 db mappába, lementhetők máshova, stb.

  • King Unique

    titán

    válasz M_ToMMy #23109 üzenetére

    Ha a WD-k esetedben beváltak, akkor 2-3 TB-os tárolókapacitásnál továbbra is opció lehet az Elements Portable és a My Passport sorozat, bár az utóbbinál (legújabb sorozat) 3 TB-os modell már nincsen.

    Ha jobban belemélyednél a témába, más gyártók termékei is érdekelnek, akkor először tisztázni kellene, hogy egyéb szempontokat is figyelembe véve pontosan milyen külső merevlemez kell, illetve hogy most 2 TB-os, vagy inkább 3 TB-os. Valamint azt is, hogy megfelel-e egy normál típus, amikre pl. az alábbi blogbejegyzésben is vannak konkrét példák árakkal, vagy némi felárért inkább dedikált, kifejezetten Xbox / PlayStation játékkonzolokhoz készített külső merevlemez kell-e, amiről már szintén volt szó itt a topikban. De az utóbbi típusok használata amúgy nem feltétlen kötelező ilyen célra, megfelelhet egy normál modell is, ami a linkelt hozzászólásban is le van írva.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz need #23113 üzenetére

    Az nem derült ki továbbra sem, hogy a felsorolt pár igényen felül még milyen egyéb szempontoknak megfelelő külső merevlemez kell. De amúgy lásd a topik összefoglalójának "Ár, vásárlási szempontok" fejezetén belül a 2,5"-os méretkategória F. pontjánál leírtakat a tévés használatra vonatkozóan. Ahol említve vannak konkrét példák és általános javaslatok (példa), illetve le van írva, hogy megfelelhet ilyen célra egy normál külső merevlemez, de voltak/vannak egyes gyártók kínálatában akár kifejezetten tévés használathoz tervezett sorozatok, modellek is. A 4K-felbontású tartalmak lejátszásával kapcsolatban meg lásd az alábbi kérdésre adott válaszokban leírtakat. Vagyis nem kell ilyen célra extra gyors külső HDD, meg még 7200 RPM-es sem feltétlen, valamint a legtöbb tévén rendszerint úgyis csak USB 2.0 portok szoktak lenni.

  • King Unique

    titán

    válasz EmberXY #23116 üzenetére

    Ha az eszköz felőli oldalon, vagyis magánál a külső HDD-nél levált, letörött a PCB-ról az USB-aljzat (példa), akkor az problémás, úgy nyilván nem lehet használni. Viszont ha még garanciális a külső merevlemez, akkor ilyenkor adja magát a garanciális csere. Ha már lejárt, nincsen rá garancia, akkor lehet esetleg megpróbálni a visszaforrasztást egy hozzáértőnek. Vagy ha nem az előbb linkelt példában lévő megoldás van, azaz nem integrált USB-s a benne lévő HDD, akkor másik lehetőség kivenni a HDD-t a külső házból és venni hozzá egy másik külső házat, abba téve használni tovább. Azaz ilyen formában újrahasznosítható lenne a benne lévő HDD és újra használható külső, USB-s tárolóeszközként.

    A 2,5"-os külső házakkal viszont nem ez, hanem az egyik társtopik, a külső 2,5'' mobil rack-ek topikja foglalkozik, az ügyben már ott kellene érdeklődni. Illetve előtte elolvasni az ottani összefoglalót, ahol vannak konkrét példák, beszámolók, tesztek, stb. Valamint elolvasni a legutóbbi hozzászólásokat, hogy mások milyen külső házakat vettek, használnak, lehet épp azok közül is megfelelne egyik, másik.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák