Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • King Unique

    titán

    válasz Tin #22219 üzenetére

    Üdv!

    Vettek már itt a topikban korábban többen 4 TB-os WD My Passport külső merevlemezeket, de nem mindenki ebből az újabb sorozatból. Bár volt aki igen, amiről aztán egy rövid beszámolót is írt. Eddig itt és a kapcsolódó topikokban nem panaszkodott rá, tehát valószínűleg azóta is gond nélkül használja.

    A megbízhatósággal kapcsolatban már többször le volt írva, hogy nem kizárólag csak magán a külső merevlemezen múlik, nagyban függ annak megfelelő használatától is. Valamint az szintén, hogy fontos adatok tárolásánál elengedhetetlen a biztonsági másolatok készítése lehetőleg több online / offline tárolóra. Aztán arról is volt szó, illetve linkelve egy másik topik példája, hogy a termék kiszállításánál a megfelelő csomagolás, a megfelelő kezelés (leejtés mellőzése) is mennyire fontos.

    A folyamatos használatnál pedig azért van különbség pl. az X napos rendszerességű, vagy akár naponta többszöri használat, valamint a 24/7-es üzem között. Az előbbit általában bírja, bírnia kell egy ilyen 2,5"-os külső merevlemeznek, viszont az utóbbi már más dolog. Ugyan elvileg a folyamatos üzem kedvezőbb lehet a HDD élettartamára, mint a gyakori indulás / leállás, de azért nem feltétlen csak ennyiből áll. Az előbbi használatnál is, de az utóbbinál pláne fontos a megfelelő tápellátás USB-n, használat közben ne melegedjen túl tartósan a belső HDD, sőt szükség esetén legyen akár megfelelő aktív hűtés biztosítva stb. Ha az ideális feltételek adottak, akkor akár az utóbbi is működhet. De normál esetben egy ilyen eszköznél inkább az előbbi használat a jellemzőbb. A 3,5"-os típusokat, vagy eleve inkább pl. egy NAS-t szokás 24/7-ben járatni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Tin #22221 üzenetére

    Kontraként pl. az integrált USB-s megoldás említhető meg az egyes 2,5"-os WD külső merevlemezeknél, amiről ebben a blogbejegyzésben is vannak információk. De rendeltetésszerű használat mellett nem szokott emiatt különösebb gond lenni. Aztán ezen sorozatnál még a hardveres titkosítás az, ami egyszerre lehet pró és kontra is. Az illetéktelen hozzáférés megakadályozása szempontjából nyilván előnyös és kényelmes, de ha maga a külső ház, illetve ezeknél a SATA-USB átalakításért felelős egység (áramkör) esetleg tönkremegy, akkor utána a titkosítás miatt problémás lehet az adatok lementése. Viszont egyrészt ez sem törvényszerű, másrészt akár maga a HDD is tönkremehet. De pont ezért kell a fontos adatokat eleve több helyre, több fizikai tárolóra menteni és akkor nyilván nem lesz gond.

    Ha maradsz a WD-nél, akkor azt megköszönnénk, ha esetleg majd le tudnád csekkolni azt, amiről nemrég volt szó. Gondolom XP-t már nem használsz és csak ezért nem is feltétlen kell, elég lenne csak megnézni pl. egy újabb Windows parancssorában a logikai és a fizikai szektorméretet.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Tin #22223 üzenetére

    A WD merevlemezeknél a wdidle3 segédprogram eleve csak belső (SATA) csatlakozásnál használható a fejparkolás átállításához, ellenben USB-n nem. Parkolnak általában a My Passport modellekben lévő Blue merevlemezek is, de azoknál az adatlapon eleve 600 000-es névleges maximum (limit) van feltüntetve, ami nyilván nem kevés. Külső programmal tiltani (mérsékelni) a fejparkolást és a lemez leállását akkor érdemes, ha már rövid (üzem)idő alatt irreálisan magas érték jön össze, ami hosszabb távon gondot okozhat. Ellenkező esetben viszont nem feltétlen kell vele foglalkozni, nem muszáj piszkálni. Illetve a notebook merevlemezek amúgy is strapabírók és a sok fejparkolás mellett sok indulást / leállítást is kibírhatnak. Példák: [link], [link].

  • King Unique

    titán

    válasz Tin #22227 üzenetére

    Arról a téma topikjában is volt szó, hogy a wdidle3.exe segédprogram USB-s meghajtóknál nem használható. Ha nálad állítólag azoknál is működött, akkor az elég érdekes. A WD egyes külső merevlemezeihez elérhető volt korábban a WDIdleDisable Tool, de az hivatalosan már megszűnt.

    Az előző válasz lényege az volt, hogy külső merevlemezeknél is lehet értelme a fejparkolás átállításának, vagy külső programmal történő tiltásának, mérséklésének. De csak szükség esetén érdemes piszkálni, ellenkező esetben viszont nem. Illetve ha eleve csak ritkán van használva a külső HDD, akkor pedig nyilván megint nem szükséges.

    Annyiért és ingyenes szállítással tényleg elég jó vétel volt, a hazai boltokban az árgép találatai alapján jelenleg átlagosan több mint egy 10-essel drágább csak maga a termék. Ami viszont kontra lehet az ilyen külföldi rendelésnél, az pl. a kiszállítás és a garancia intézése. De ha megfelelően szállítják és csomagolják, akkor normál esetben nem szokott gond lenni amiatt. Ha pedig már lejárt az eladónál a reklamálási idő / lehetőség a cseréje, akkor szükség esetén elvileg akár a gyártóval is fel lehet venni a kapcsolatot és megpróbálni egy RMA-t (példa).

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Tin #22233 üzenetére

    Akkor most már legalább a saját példád is igazolja. :)

    Úgy viszont már oké, hogy a külső házból kivenni, SATA-n átállítani, majd visszatenni és USB-n használni. Legalábbis már amelyiknél megoldható, mert a 2,5"-os Elements esetében pont problémás. Ott egyrészt maga a szétszerelés jó eséllyel garanciavesztéssel járt volna, pláne ha marad külsérelmi nyoma. Másrészt eleve integrált USB-s, vagyis nem lehet normál módon SATA-n csatlakoztatni. A WDIdleDisable Tool viszont inkább opció lehetett volna USB-n, de az hivatalosan a korábbi Elements SE Portable sorozathoz készült.

  • King Unique

    titán

    válasz Tin #22249 üzenetére

    Az adatátviteli sebesség mondhatni a szokásos, bár valamivel jobb, mint egy korábbi tesztben egy szintén 4 TB-os My Passport modellnél. Az utóbbi is elvileg ebből a sorozatból való, de abban WD40NMZW-11GX6S1 merevlemez van. A különbség oka lehet az adott hardver- és szoftverkörnyezet, illetve a teszteléshez használt program (CDM) eltérő verziója. De akár az is, ha a WD40NMZW-59GX6S1 merevlemez esetleg nagyobb adatsűrűségű lemeztányérokkal van szerelve.

    Az fsutil fsinfo szerint a logikai szektorméret 512 bájt, a fizikai pedig 4096 bájt ennél a My Passport modellnél. Vagyis az az AF 512e megoldása, aminél 2 TB felett GPT partíciós séma szükséges. Ha lecsekkolod Windowson, akkor gondolom GPT partíciós séma szerinti a lemez. Vagyis a nemrég leírtakhoz kapcsolódóan ez a másik fórumtagnak nem jó hír, hiszen ahhoz, hogy XP-n MBR-rel használni tudja, eleve 4Kn megoldás kellene. De közben említette, hogy talált olyan régebbi modellt, aminél elvileg az utóbbi megoldás van.

    Köszönjük az információkat! :R

Új hozzászólás Aktív témák