Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • hapakj

    aktív tag

    válasz Pikari #16 üzenetére

    Épp van egy szépen működő 15 éves core 2 duo-m meg egy Macbook Air-em (Windows-sal is). Szóval tudom tanusítani, hogy ez nem igaz :D

  • hapakj

    aktív tag

    válasz Pikari #19 üzenetére

    Jó, de Libreoffice még mindig javaban van írva? Az by design akad, még egy threadripperen is.

    Én néztem hogy mi kell ennyi idő elindulni egy Wordnek :D Míg az MS word kb 1 másodperc alatt konyhakész, a Libreword már azthittem elmurdált loading közben :D

  • Raymond

    félisten

    válasz Pikari #16 üzenetére

    Miert kell mindig ilyen es ehhez hasonlo irdatlan baromsagokat irkalni kulonbozo temakban? Azt hiszem a multkor mar az egyik topic-ban kerdeztem hogy most direkt trollkodsz vagy...a masik opciot inkabb nem irom le.

    Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

  • ddekany

    veterán

    válasz Pikari #16 üzenetére

    "aminek a készítői nem töltöttek el 4-5 évet az ARM-ra való optimizálásban"

    Már megint ezt az ostobaságot nyomod, mikor jópárszor el lett mondva, hogy ez pár ritka esettől eltekintve nem létezik. Azon kívül mennyit optimalizál egy programozó x86-ra? 99.99%-ban semennyit. Megríja, mondjuk C++-ban (de lehet, hogy C#, Python, JavaScript, stb.) és kész. Az optimalizáció, hogy úgy általában az algoritmust, adatstruktúrákat, architektúrád jól tervezed. A fordító/interpreter intézi a többit, nincs is beleszólásod abba, hogy a ISA szintjént ez mi lesz.

  • Sidorovich

    senior tag

    válasz Pikari #84 üzenetére

    Szoftverfejlesztőként mondom, hogy az esetek 90%-ra kivetítve ddekany és freeapro fórumtársaknak van igaza és te írsz baromságokat marha nagy egoval és magabiztossággal (lásd aláírásod). :U

    Számtalanszor láttam a gyakorlatban mind munkában, mind hobbi projektemnél, hogy a korszerű eszközökkel fejlesztett szoftver amit x86-on fejlesztettünk és teszteltünk, natív ARM-re (Apple Silicon) fordítva is gyönyörűen működött, még gyorsabban is annyival, amennyivel az M2 chip gyorsabb volt az előzőleg használt korai Ryzennnél.
    Persze vannak kivételek, de azok nagy része eleve alacsonyabb szintű, architectura specifikus optimalizációt igénylő dolog (pl. OS kernel, 3D engine akár játékhoz akár máshoz, stb.), meg esetleg néhány szarul megírt őskövület amit példának hoztál. De az elmúlt szűk 10 évben írt C#, Go, Python, Java, JavaScript, stb. (de akár C++) crossplatform nyelveken írt üzleti szoftvereknek, webes kódoknak fikarcnyi hátránya nem származik az ARM-re való fordításból. A JavaScript kifejezetten imádja az ARM chipek brutális egyszálú teljesítményét az őskövület x86-al szemben.

    Apple-nél a 2020-as ARM-re váltás előtt se gondolnám, hogy 0-ról írták újra az egész macOS-t és egyéb saját szoftvereiket.

    [ Szerkesztve ]

  • Sidorovich

    senior tag

    válasz Pikari #87 üzenetére

    Ez alapján a hardverhez is pont annyira értesz, mint a szoftverfejlesztéshez.
    Ha neked 2 CPU összehasonlítása kimerül a magszámban (4 magos Raspit hasonlítasz egy 4 magos x86-hoz), akkor kár is tovább erőltetni. Van itthon Raspi 4 és ASUS Mini PC is. Az 1 Ghz-en üzemelő passzív hűtésű 2 magos ASUS PN41 Mini PC is lényegesen erősebb volt a legújabb Raspi 4-nél. Nem az ARM-re való fordítás gyengeségei miatt lassúak a dolgok Raspin, hanem mert egy egy kiherélt gyenge gép olcsón, hobbi célokra. Ettől még imádnivaló, csak hülyeség keverni az ott látott tempót azzal, hogy az ARM mire képes valójában.

    "apple processzora eleve nem arm dizájn, hanem az apple saját szuperskalár out of order risc processzora, amely az arm utasításokat mikrokódra fordítva hajtja végre, semmi köze nincs a qualcomm meg a többi gyártó processzoraihoz semmilyen formában sem."

    Azt hiszed okosat mondtál, de ez az összes mai processzorra igaz, ARM-re és x86-ra egyáltalán. Mindegyik végtelenül komplex módon, többek között mikrokóddal valósítja meg a hardver szintjén a logikai architektúrát (értsd: utasításkészletet). Egy Ryzen és egy Core i7 is full különböző, mégis mindkettő x86-64. Ugyanígy az Apple Silicon és egy Snapdragon is ARM, hibába teljesen különbözőek a vas szintjén.
    Képes vagy átlátni ezt az absztrakciót a konkrét vas (fizikai archi) és az utasításkészlet (logikai archi) között? A magas szintű nyelveken írt szoftvert operációs rendszer és CPU architektúra kombinációjára fordítják (pl. Windows-x86). Hogy alatta ki a CPU gyártója, azon a szinten marhára lényegtelen.

    "minden egyes létező irodában, közhivatalban úgy kezdik a napot, hogy dokumentumokat"
    Igen, túlnyomó többségében Office 365, Google Workspace és társait használnak. Eddigi 3 munkahelyemen az életben nem láttam senkit LibreOfficet használni, feleségem ugyanezt vallja az ő tapasztalata alapján. Az, hogy te a Raspi 4-et használsz fő PC-nek LibreOffice-al és ez lassú és nem kényelmes, az az egyéni mazochizmusod, ne vetítsd ezt ki a világra.

    Más fórumokban más témákban is láttam már a flegma stílusod, munkásságod, kár a gőzért. A PH fórumokon való trollkodáson és flamelésen kívül pontosan mit is dolgozol?

    [ Szerkesztve ]

  • Sidorovich

    senior tag

    válasz Pikari #89 üzenetére

    "csak az elmúlt két hétben több helyen voltam munkaállomásokat karbantartani és telepíteni, mint ahány helyen te egész életedben dolgoztál a saját bevallásod szerint."
    :C
    A pizzafutár is ha kimegy 20 címre az 20 munkahely tapasztalata ugye? :D

    "Mivel fogalmad nem volt arról, hogy az apple nem az arm dizájnját használja"
    Mi ez a baromság? Az ARM egy licenszelhető logikai architektúra, amihez lehet adnak egy referencia implementációt iránymutatásnak és kereteket, de minden gyártó úgy valósítja meg, ahogy akarja és tudja a kereteken belül. Qualcomm, MediaTek, Apple Silicon, ezek mind mind ARM chipek, a konkrét chipek sokban különböznek a fizikai megvalósításban, de ez lényegtelen mert mind ARM kompatibilisek. Ezen mit nem lehet ennyi hozzászóláson keresztül megérteni?

    "elegánsan hallgatsz róla, hogy windowsos arm gépekbe az apple dizájnjai nem fognak bekerülni."
    Ezt kell bárkinek is magyarázni, hogy az Apple saját hardvere csak Apple gépekbe kerül? Azért releváns itt az Apple Silicon, mert egy élő példája annak, hogy komplett ökoszisztémát OS-el mindennel együtt át lehet mozgatni x86-ról ARM-re úgy, hogy még a teljesítmény is javul, nem csak az akku idő. A cikk is erről szól, csak Windowsos laptopokkal kapcsolatban. Ott is menni fog ez, csak idő kell. A LibreOffice meg senkit nem érdekel mindeközben, aminek az ARM teljesítményével kapcsolatban rinyáltál.

    Off:
    Egyébként gőzerővel és sikeresen dolgoznak azon, hogy Apple Siliconon natívan fusson a Linux. Virtuális gépen szintén megy és jól működik a Windows 11 ARM változata Apple Silicon gépeken. Sőt, hivatalosan támogatott a Microsoft által: [link]

    "A pökhendi okoskodásodat, hogy ki mihez ért, meg nem ért, meg javaslom, hogy vidd máshova, csak nevetségessé teszed magad."
    Pont abban a stílusban beszélek veled, amit te képviselsz itt régóta számos topicban és ahogy itt is indítottál másokkal.

    [ Szerkesztve ]

  • Sidorovich

    senior tag

    válasz Pikari #92 üzenetére

    "lehet, hogy én voltam kissé agresszívabb a témában, mint kellett volna"
    "egyébként a puding próbája az evés"
    Végre valamiben egyet tudunk érteni.

    Rendes kockaként és kütyümániásként van itthon minden és próbálgatom őket rendesen, és pont ez alapján mondom, hogy az ARM a jövő. Irodai szoftverek (Office 365, Zoom, stb.) legalább olyan jól futnak az ARM alapú Mac Minimen, mint a Windowsos laptopomon x86-on. Ugyanez elmondható a hobbi projektjeimről és azok fejlesztői környezetéről (C#, Visual Studio, Docker, Postgres, stb.). Sőt, még maga a Windows 11 ARM változata is fut virtuális gépen az ARM-es Macen Parallels-el, és bizonyos feladatokban jobb számokat hoz, mint a Ryzen 6800H-val (x86-64) szerelt laptopomon natívan futó Windowson ugyanezek.
    Ha ez itt így összejött, miért ne sikerülhetne ez Snapdragon (és más) ARM chippel szerelt laptopokkal, natív Windows 11 ARM támogatással? :F
    Menni fog, és jobb lesz, mint a bő 40 éves x86 további toldozása/foltozása. A teljesítmény mellett a hatékonyságról már ne is beszéljünk, ARM chipes laptopok röhögve hozzák a 15-20 óra körüli üzemidőz munkában, a gyakorlatban. A MacBookok már 2020 óta.
    Ha valami lassabban fut ARM-en, mint x86-on, ott az adott szoftvert kell kalapálni, de személyes tapasztalatom szerint marhára nem ez lesz a többségi eset.

    [ Szerkesztve ]

  • freeapro

    senior tag

    válasz Pikari #90 üzenetére

    Nem tudom, hogy mi hány opkód ARM és x86 rendszerekben, de a mai modern processzorokban már 3 szintű cache van, így biztosan nem ez adja a futásbeli különbségeket. Főleg nem OOO utasításvégrehajtásnál, ahol ez mind ki van optimalizálva. De ezzel nem is kell foglalkozni, azért programozunk C és C++ nyelveken, hogy mindezt a problémahalmazt eltakarja előlünk, és egy másik absztrakciós szinten gondolkodjunk.

    Tudom nehéz meggyőzni vidéki önkormányzatok rendszergazdáit, mert ők mindenhez is jobban értenek. De én már programoztam Windows, Linux, Android, Solaris, HP-UX rendszerekben, Basic, Assembly, C, C++, Pascal, Modula-2, Forth, Java, Plex, Erlang, C#, TCL, Python nyelveken. Ezért azt gondolom és is valamennyire értek hozzá.

Új hozzászólás Aktív témák