Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dezz

    nagyúr

    válasz P.H. #33 üzenetére

    A PowerPC-t, vagy (annak idején) a 68k-t sokkal jobb (volt) asm-ben programozni, mint az x86-ot. Ezek mellett (főleg a 68k) az x86 elbújhat...

  • fLeSs

    nagyúr

    válasz P.H. #33 üzenetére

    Azért nincs más ISA-hoz assembly topik, mert az asztali rendszerekben az x86 terjedt el. És az ilyen topikokat egyébként sem a PH-n kell keresgélni. :D

    "miért ne lenne 'beszélő viszonyban' egymással a két cég?"

    Az Intelnek szent meggyőződése, hogy az AMD-től nem vesz át semmit, mert ő uralja a piacot, szóval ha ő megvalósít vmit, akkor úgyis az fog elterjedni. És végülis eddig igazuk is volt, egyedül az x86-64-nél kényszerültek rá a másolásra, de az EM64T-t is saját fejlesztésként tüntetik fel (másképpen sérülne a büszkeségük).
    Az AMD ilyen helyzetben (mint a SIMD utasításkészletek esetében) szarban van, mert ha külön utat jár, és saját fejlesztését propagálja, akkor fennáll a veszélye, hogy azt nem fogják támogatni, mert az AMD-nek jóval kisebb a piaci részesedése (3DNow!). Külön erőforrásokat kell mozgósítani annak érdekében, hogy rávegye a fejlesztőket a használatára. Az AMD-nel erre nincs pénze, elég megnézni a VGA-frontot, szinte az összes idei játékot NV-re optimalizálták.
    Ha viszont beáll az Intel mögé, akkor x-edik alkalommal is elkönyvelik, mint második gyártót. Viszont így biztos lehet a termék profitábilis mivoltában (vagy legalábbis széleskörű elterjedésében).

    [ Szerkesztve ]

    "I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

  • kisfurko

    senior tag

    válasz P.H. #33 üzenetére

    Az Itaniummal azért más a helyzet, mert az nem a fő mag(ok) kiegészítéseként készült, mint ezek az inorder kis x86 magok. Továbbá ilyen egyszerű magokra nem olyan bonyolult fordítót csinálni, mint egy Itaniumra.

    A probléma az x86-tal ott van, hogy egy bonyolult dekóderre van szükség, mert mindig csak hozzátákoltak valamit. Érdemes az SSE utasítások kódolását megnézni. De ez még hagyján, de a korlátozott regiszterkészlet, idióta operandusok miatt egy fordítót sokkal nehezebb hozzá csinálni. Tudom, hogy van már fordító, de azt úgyis folyton át kell írni, mert hiába ugyanazt futtatja egy P4, mint egy Pentium, tök máshogy kell kódot generálni hozzá, mert ügyesen be kell tolni a megfelelő x86 utasításokat, hogy a micro-opok optimálisan kihasználják az erőforrásokat.

    Egyébként nem tudom, mennyire működőképes a PowerPC kódfuttatás x86-on, gondolok itt a Maces átfordítóra, de ha azt meg tudták csinálni egész hatékonyra, akkor nem tudom, mi lenne az akadálya egy sima RISC-es magnak. OK, nagyobb utasítás cachere lenne szükség, de talán egy kisebb utasításkészlet mellett még ez sem biztos.

    Más architektúrák meg azért nem közismertek, mert nem hozzáférhetőek az átlagember számára (futtatás). Én nagyon sajnálok mindenkit, aki 8086-ossal kezdi az assembly tanulást, egy életre elveszi az ember kedvét (sajnos az iskolákban ilyen idiótaságot tanítanak). De még ha védett módban, legfrissebb utasításkészletet is tanul, akkor is rémálom. A Motorola 68k, vagy hogy ma még létező dolgot is említsek, az ARM fényévekkel kultúráltabb. Azt simán lehet assemblyben tolni, mert nem dől össze a világ, ha mégis szükség van egy másik regiszterre pl. A paraméterátadás is regiszterekben megy, amíg értelmes számú paraméter van. Tehát elég egyszerű assembly kódot illeszteni C-hez. x86-on meg gusztustalan.

Új hozzászólás Aktív témák