Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Cifu #19 üzenetére

    Nem a mag foglal sok lapkaterületet, hanem a körítés, főleg a marha sok cache. De ugyanez igaz a rendszerchipekre is, kivéve persze azt, hogy ott a cache helyén más van.
    És nézd meg, hogy mennyiért tudsz eladni egy szerverprocesszort. 7 nm-en úgy 1000 dollár lesz a belépő, de a Hot Chipsen volt szó 15000 dolláros listaárról is a csúcskategóriában. És hiába 800 mm2 összesítve a CPU, az csak akkor jelent bajt, ha egyben van, de így külön lényegesen jobb a kihozatal, főleg négybe vágva. Tehát kihozatal szempontjából eléred a mobil szintet, főleg azzal a sok cache-sel, ahova nagyon egyszerű redundanciát tervezni.
    Az Apple még a szoftverekből kigazdálkodja, de nekik is van egy rakás kockázati tényező, hiszen nem lapkát adnak el, hanem végterméket, ami egyéb komponensektől is függ. Ebbe egy lapka maximum 100 dolláros szintig vállalható fel, de az optimális szint inkább 50 dollár alatt van. Tehát itt nincs az, hogy tervezek egy lapkát, aminek az ára lehet 100-1000 dollárig valami, hanem kész fix 100 dollár, ami nagyon durva felső hatás, és imádkozni kell, hogy ne menjen fel a panelek, a memóriák, az adattárolók, az akkuk, stb. ára. Qualcomm dettó, azzal a különbséggel, hogy ők még a szoftverekből sem tudják visszahozni, ha nem jó az ár.

    Azért olyan szinten nem fognak küzdeni, hogy előnyben részesítik őket mással szemben. Ők is ugyanúgy versenyezni fognak a kapacitásért. De a TSMC-nek egyáltalán nem jön rosszul, hogy egy olyan cég is náluk gyártat, amely olyan piacra vezeti be elsőként az új node-okat, ahol tényleg 1000 dolláros listaárak vannak belépőnek, és lehet, hogy meg sem állnak 15000 dollárig, és ráadásul maga a piac is igen nagy, hiszen az Intel gyakorlatilag ebből él. Ez azért számukra jóval biztonságosabb, mint az Apple vagy a Qualcomm, akik bármikor mondhatják azt, hogy értjük mi az 5 nm-t, de nem tudunk egy telefont 2000 dollárért eladni.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • joysefke

    veterán

    válasz Cifu #19 üzenetére

    Nyilván azért nyakatekert az a magyarázat, mert oltári hülyeség. :U

  • wsanyi

    aktív tag

    válasz Cifu #38 üzenetére

    A virtualizáció korában?

    Szerinted egy DATACENTER hogyan épül fel? És a felhő? :O

    Arról nem beszélve, hogy mindenki olyan korrupt, hogy azt inkább hagyjuk is. A saját szememmel láttam, plusz nem egy ismerős hagyott ott bizonyos munkákat, mert enm bírta gyomorral. Sajnos ez a világ ilyen. Minden a pénzről szól. A részvényesek pedig osztalékot akarnak...

    Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Cifu #22 üzenetére

    Az AMD kb. 70 millió processzort ad el évente, plusz a GPU-k. De a TSMC-nek nem ezek számítanak igazán. A gyártástechnológiában nem véletlenül van amolyan early kör, ahol még drága a node, illetve nincs is igazán nagy mennyiségű gyártás, viszont vannak olyan piacok, ahol megéri benevezni az early körre is. Na most amíg régen erre ugrott is mindenki, addig ma már egyre kevesebben, mert a wafer még drágább lett, az előny pedig még kisebb. Ergo átgondolja a legtöbb cég, hogy megéri-e, hiszen sokat fizetnek relatíve kevés extráért. És el fog jutni az Apple és a Qualcomm is arra a szintre, amikor azt fogják mondani, hogy nem. Az rendben van, hogy a TSMC számít rájuk, amikor majd meglesz a gyártókapacitás az új node-ok mögött, de addig is jó lenne tapasztalatot gyüjteni az early node-dal, amivel még jobb lehet a második generációs eljárás. A legnagyobb esély arra van, hogy az AMD mond igent ezekre, mert ők a szerverpiacból mindenképpen ki tudják ezt gazdálkodni. Aztán rendelhet többet a Qualcomm és az Apple, a TSMC-nek ez már mindegy, mert úgyis kiépítik a szükséges gyártókapacitást, elvégre ahhoz, hogy majd egyszer 3 nm-re ugorjanak még több partnerre van szükségük, amihez még több gyárat kell majd építeni, amivel persze majd még drágább lesz a wafer.

    (#24) arn: A TSMC-nek ez egyáltalán nem mindegy. Ők azért látják, hogy minden egyes csíkszélességváltásnál egyre kevesebb az early adopter. Nem azért, mert nem kell a node, hanem azért, mert annyira drága, hogy nem lehetséges igazán optimálisan kigazdálkodni.
    Mindegy a TSMC-nek, hogy ki lesz itt, vagy ki nem. Ki tudják szolgálni őket, amint itt a második generációs node az adott csíkszélességre, de egyáltalán nem biztos, hogy 5 nm-en az Apple azt mondja majd, hogy persze kifizetjük vidáman a dupla waferárat azért a jó eséllyel 15%-nyi előnyért, amit ki tudunk facsarni belőle. Ez egyre kevésbé realitás. A Qualcomm még ha szerverpiacon betalál, akkor talán feliratkoznak, mert hozzáférnek ugyanahhoz a zsíros piachoz, amihez az AMD, de szimplán ultramobil szinten eléggé nehézzé vált ez az early adopterkedés. Még az se biztos, hogy az AMD rábólint, de arányaiban náluk van erre a legnagyobb esély, mert ők érik el a szerverpiacot.

    (#40) Dandris: Ha a TSMC földbe állna, akkor az baj lenne, mert az AMD a TSMC 7 nm-es node-jára tervezte a fejlesztéseit, tehát azokat nem tudnák csak úgy átvinni a Samsunghoz. A GlobalFoundries egy másodlagos kiszolgáló lett volna 7 nm-re, őket egyszerű cserélni a Samsungra, vagy több kapacitást rendelni a TSMC-től. Egyetlen egyedi 7 nm-es lapkát nem gyártott volna a GlobalFoundries, csak egy olyat, amit a TSMC is elkezd gyártani pár héten belül. A 12/14 nm-es gyártás pedig nem áll le a GlobalFoundriesnál, szóval a máltai gyárat tovább használja az AMD. Hogy meddig az nagy kérdés. 2024-ig kellene szereződés szerint, de mivel a GlobalFoundries nem tudja teljesíteni a szerződés rá eső részét, így újat fognak írni. Ettől még persze gyárthatják a Picassót Máltán, akár 2024-ig is, minden attól függ, hogy tud-e olyan ajánlatott tenni a GlobalFoundries az AMD-nek, hogy ezt a fejlesztést ne vigyék át a Samsunghoz.

    Hatalmas tévhit, hogy a TSMC keveset gyárt. Az AMD a 7 nm-es gyártókapacitás zömét a TSMC-től rendelte be. Ez a fejlesztések szintjén jövőre három lapkát jelent, egy Zen2-es CPU-t, egy Vega 20-at és három Navit. Ha másképp tettek volna, akkor a GlobalFoundries gyártaná ezeket, de ők csak a Zen2-es CPU-nak a "másolatát" gyártották volna a beágyazott rendszerekbe. Itt vagy igénybe veszik a Samsungot, vagy rendelnek több kapacitást a TSMC-től. Valószínűleg előbbi, mert ez a haszon szempontjából kedvezőbb.

    A Samsung annyi gyárósort épít ki, amennyi rendelés van. Nekik ez egy befektetés. Ha tudnak a kiépített gyártósorokon gyártani valamit, akkor gyártani is fognak.

    (#43) Segal: Dehogy tépik. A Qualcomm és az Apple rendeléseit pont úgy teljesítik, ahogy az AMD-ét. Több cégnek viszont nincs szerződése a 7 nm-es FF-re. Mindenki más az olcsóbb FF+ node-ra megy, ami bő egy év múlva lesz elérhető. A mostani FF egy nagyon drága node a quad patterninggel ésatöbbi, ami tényleg csak azoknak jó, amely cégek ki tudják valahogy gazdálkodni a waferárakat. Nem vélelen, hogy nincs nagy tolongás érte. Az FF+ már EUV-s, ott azért lényegesen nagyobb az érdeklődés, de ettől a TSMC számára az FF node is fontos, és ha van igény a gyártósorokra rajta, akkor kiépítik, még akkor is ha az csak három partnert érdekel, nekik ez így is úgy is üzlet.

    (#48) Dandris: Most mondták el, hogy nem csúszik semmi. Sőt, konkrétan elismerték, hogy a 7 nm-es Vega 20-at a 2019Q1-ről előrehozták 2018Q4-re.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • szmörlock007

    aktív tag

    válasz Cifu #22 üzenetére

    Üdv :)

    Azért mert itt az szabja meg hogy ki gyárthat aki többet tud adni a waferért. Most szamoljunk random számokkal nem tudok pontosakat: tegyük fel a tsmc az apple-nek 20 000 dollarért adna 1 wafert. Na most ha az apple ezen 250 jó chipet tud legyártani, akkor magyarán egy chip 80 dollárba került az applenek. Ez nekik már közel a felső határ. Az amd zen2-ből mondjuk csak 100 jó chipet tud legyártani mert ugye nagyobb. Neki 1 chip 200 dollárba kerülne így. Viszont mivel ő több ezer dollárért adja mondhatja azt hogy ők adnak 40 000 dollárt egy waferért mert akkor nekik 1 chip 400 dollár lenne azt még bőven kigazdálkodja egy szerver cpu mert így is jóval többe kerül. Az applenek viszont így egy chip már 160 dollár lenne ami neki csak a cpu-ra túl sok. És így az amúgy sem túl olcsó iphone x 1000 dollaros árát még tovabb kéne emelni mert különben jelentősen csökkenne a gross margin. Na most telefonnál egy 1500 dolláros ár mar nem biztos hogy kifizetődő míg szervernél lehet emelni akár 10 000 dollarra is ( intelnek is 12 000 körül van a csúcsmodellje ) mert a szervert vásárlók megveszik. Nyílván ott sem nőhet az ár a végtelenségig, de míg a telefonnál már így is a határon vagyunk (ugyanis rengetegen panaszkodnak a rohadt drága telefonok miatt ) addig szerverfronton az amd emelhet. A mostani csúcsmodelljük 4000 dollár míg a kövi körben 10 000 felett lesz. Így ők drágábban vehetnek wafert mint bármelyik mobil soc gyártó.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Cifu #92 üzenetére

    Sosem ez volt. Az explicit API legnagyobb előnye a nevében is benne van. Explicit feldolgozási modellt kényszerít ki a processzor oldalán, vagyis megírható úgy egy program, hogy nem csak a processzoridő 20-30%-át fogja be, hanem az egészet. A hagyományos API-knál a limitet az adta, hogy a program és a grafikus meghajtó szálai egymással küzdöttek az erőforrásért, így csomószor egy szálra kényszerítették a feldolgozást, ellehetetlenítve a processzor teljes erőforrásának a befogását. Ennek persze részben az volt az egyik következménye, hogy az explict API esetében a CPU tehermentesítve lett, hiszen eleve úgy volt megírva egy program, hogy maximum az erőforrások 20-30%-ához fért hozzá, és ha ebből még kikerült a driver, meg skálázódott is a feldolgozás, akkor az annak látszott, hogy kevesebb processzorerőt kér. De nem ez volt a cél.

    A Star Control: Origins kap Vulkan leképezőt egy megjelenés utáni patchben. Lehet, hogy még nem jelentették be hivatalosan, de kapni fog. Maguktól a fejlesztőktől tudom.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

Új hozzászólás Aktív témák