Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • gyugyo79

    addikt

    válasz sellerbuyer #58313 üzenetére

    Nem egészen.
    Azt honnan tudja a NAS, hogy Gipsz Jakab fog authentikálni vagy Pist, szóval nem authentikált user megérkezik valahova és ott authentikál és utána át van irányítva megoldás nincs.
    Lehetőség, hogy valakiket csak egy
    https://xyz.synology.me:5001/drive/ -ra küldesz bejelentkezni míg másokat https://xyz.synology.me:5001 -re és a vezérlőpult alkalmazásportálnál beállítod drive álnevet a synology drive -hoz.

    Aztán azt is megteheted, hogy csinálsz másik ddns címet és fordított proxy -val https://pldsynodrive.ddnsszolgaltato.akarmi -re belövöd a http://akarlokalipcim:5000/drive/ -ot míg a https://xyz.synology.me -re meg a http://akarlokalipcim:5000

    A DSM -et (alkalmazás engedélyeknél) meg akinek nincs joga a csak Drive -hoz azoknak nem engedélyezed így ha el is keverednének a DSM felületre nem fognak tudni belépni, alapból meg ők csak a drive elérést biztosító url -t kapják meg tőled ...

    Az fproxys példához nyilván a 443-as címet a NAS-ra kell irányítani a routerben és az 5001/5000 -es port csak azért van a mintában mert az az alapértelmezett de értelem szerűen amire változtatva lett

    [ Szerkesztve ]

  • Essejó

    veterán

    válasz sellerbuyer #58400 üzenetére

    Nem. Bármelyik általam használt böngészővel tökéletesen megy.

    Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

  • Sanya

    nagyúr

    válasz sellerbuyer #58400 üzenetére

    Igen, Króm alól több oldal nem megy, míg firefoxról simán.

    A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

  • Borisz76

    veterán

    válasz sellerbuyer #58424 üzenetére

    Ha a lemezek sértetlenek és maga a NAS megy tönkre, akkor egy másik Synology NAS-ba áthelyezve megoldható az adatmentés. Lemezek sorrendjére figyelni kell! Ez a folyamat a merevlemezek költöztetése vagy más néven Migráció.

    Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

  • Marci112233

    őstag

    válasz sellerbuyer #58424 üzenetére

    Ahogy előttem is írták, ha maga a NAS döglik, be és HDD-ket nem viszi magával, akkor azok áthelyezésével meg kel maradjon minden.

    Gigabyte B660 Gaming X DDR4, IntelCorei5 13600K/Arctic LF III 360,Kingston 4x8GB DDR4 3200MHz,MSI RTX 3070 Gaming X TRO,Samsung 970EVO Plus 500GB, Samsung 980 1TB SSD,Phanteks Eclipse P600S ,FSP Hydro G 650W

  • AiRLAC

    addikt

    válasz sellerbuyer #58424 üzenetére

    Linux alatt egy asztali gépben felcsatolható, van is róla leírás a Synology oldalán

    "After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

  • dkess

    őstag

    válasz sellerbuyer #58431 üzenetére

    Az shr/btrfs már a magánszemélyeknek is kínál olyan többletszolgáltatásokat, melyek a "megéri" kategória. Itt nyilván a snapshot (pillanatkép) és a file verziózás állnak az első helyen. Ezzel pl. a zsarolóvírusok által jelentette veszélyt ki is lehet pipálni.

    Ezzel együtt szintén már magánembereknél igaz a mondás miszerint "az egy helyen levő adat - nem adat". Azaz az adataink körét érdemes ketté választani e szerint:

    - fontos, valamint azok el nem érhetősége még annyi ideig sem elfogadható, amíg egy új NAS -t vennék,
    - nem fontos - valamint könnyen pótolható vagy az elvesztése adott esetben érdektelen.

    Legalább az első körbe eső adatainkról rendszeres biztonsági mentés külső eszközre - pl. USB merevlemez ahogy írod is. Ez utóbbi persze lassabb és kisebb méretű is lehet, mint a NAS -unk, de ahogy a neve is utal rá - ez a biztonságról szól.

    Cégeknél - akár a kicsiknél is - ha már volt szó bcp/drp -ről, akkor ezeken felül valamint pl. offsite backup stb. stb. -n felül is ott figyel a raktárban a tartalék NAS+HDD -k (bármelyikre szükség lehet külön-külön is), melyre aránylag gyorsan helyre lehet állítani a használt szolgáltatásokat illetve minimum a fontos adatokat gyorsan ...

  • dkess

    őstag

    válasz sellerbuyer #58437 üzenetére

    Abszolút értem az érveidet és el is tudom fogadni.

    Az általam leírtak mindössze egy másik oldalról történő megközelítést szolgálnak. Az adatok megtartása és kvázi azonnali hozzáférése mellett - az üzletfolytonosságét. Én nem vagyok adatmentési szakember - ugyanakkor rengeteg cég (a giga multiktól a mikrovállalkozásokig) ilyen jellegű hátterével találkoztam már.

    Amennyiben "csak" az adat kell, akkor persze mehet ez az "átdobom egy Windows/Linux" gépbe és "az élet megy tovább". Egy dolgot hagyunk figyelmen kívül - a legkisebbek (a nagyokat most hagyjuk - ott ez nem is kérdés - illetve máshogy kérdés) informatikai felkészültségét.

    Példaként maradjunk ezen topik ezen lapján - kis céges DS916+ 4 HDD -vel. A NAS -nak nem volt szünetmentese. Nem volt egyetlen kolléga aki tisztában lett volna, hogy az érintett Raid0 -val egy időzített bombán ülnek, valamint a NAS hónapok óta történt riasztásaival (akár e-mail -en is) nem tudtak mit kezdeni. Most ilyen emberektől (akiknek a céges környezet alapján persze nem is volt felelősségük) várod el, hogy fokozott stresszhelyzet és nyomás alatt gépet szereljen, köteteket állítson helyre, meg szolgáltatásokat indítson el? Úgy, hogy fogalma sincs semmilyen "IT -s dologról" és a külső IT -s persze "hetedhét határon túl jár" (bármilyen okból - ó hányszor láttam már ilyet ...) ...

    Ezen topik keretein belül pont találkozunk rengeteg olyan szolgáltatással, melyet cégek használnak (azaz pont nem a torrentre gondolok) - így pl. szinkronizásás más gépekre/NAS -ra, FTP/SFTP/FTPS belsőleg avagy akár ügyfelek felé (akár többtucatnyi vagy százával), telepített alkalmazások garmadája, Docker illetve VM -ek, levelezés szerverről (Mailplus) is volt szó illetve akár web oldalt is üzemeltethetnek akár stb. stb. Na ezt reszelje össze valaki laikus nyomás alatt egy Windows/Linux gépen szereléssel együtt ... Úgy egyébként a Btrfs előnyeiről volt már szó - zsarolóvírusokat brutálisan sokan kaptak már be eddig cégek, érdekes módon a nagyobbacskák is ...

    "B terv" - ilyen helyzetre összeállítasz egy A4(/A5) lapot képernyőképekkel illetve lényegre törő szövegekkel és kibiggyeszted a céges faliújságra:

    - a raktárból polcról tartalék NAS levesz,
    - HDD -ket betesz,
    - "Next-next-finish"
    - Téged (illetve illetékest) értesít, hogy a szervízfolyamatot illetve a szükséges tartalékalkatrész pótlásának folyamata elinduljon
    - mosolyog ... :)

  • dkess

    őstag

    válasz sellerbuyer #58453 üzenetére

    A 80 -as portos dolog akkor érdekes, ha pl. web oldalt szeretne üzemeltetni. A DSM web -es felületéhez tulajdonképpen elég a 5000/5001 -es portokat átirányítani és a NAS -on beállítani a http --> https átirányítást. Itt belső portnak lehet az alapértelmezéstől különböző portokat is állítani - természetesen ekkor a Router -ben (a Local port -ot) illetve a NAS -on (DSM portok) is ennek megfelelően szükséges állítani.

    Ha már a https szóba került (helyesen), akkor azt is érdemes lehet megemlíteni, hogy kelleni fog tanúsítvány (Biztonság/Tanúsítvány fül). Itt létrehozni illetve automatikus frissítést beállítani. Ekkor automatikusan beteszi az összes szolgáltatáshoz - de ezt lehet állítani. Mármint eltérő szolgáltatáshoz eltérő tanúsítványokat is akár (alap otthoni felhasználáshoz elég egy fajta is). Ezt a Biztonság/Tanúsítvány fül/Konfigurálás gombra kattintva lehet ellenőrizni illetve beállítani.

    A DHCP Address Reservation a Router -ben nem hagynám ki - amennyiben a NAS mindig másik IP -t kap a LAN -on az tud kellemetlen meglepetéseket okozni.

    Ami érdekes, hogy nem csak a Synology Drive, hanem a korábbi Cloud Station is így működik. Mindenről van log - csak a letöltésekről nem ... Akinek van erre ötlete azt szívesen veszem.

    BAkker, végigolvastam a hozzászólásodat - akkor én sem értek hozzá (igaz nem is állítottam, hogy igen) ... :(

    :)

  • Sanya

    nagyúr

    válasz sellerbuyer #58575 üzenetére

    2 db kameraliszensz, plusz 1db virtuális dsm liszensz, stb ...

    [ Szerkesztve ]

    A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

  • Isendel

    csendes tag

    válasz sellerbuyer #58583 üzenetére

    Ok benéztem, azt hittem a kártya a plusz garihoz kell.
    Amugy 228.990 ft ért adják 8gb ram-al. Máshol is 200 körül van a 4gb verzió. Synology ram 4gb kb 30 ezer ft. Szoval nekem jónak tűnik, de igazábol nem vagyok tisztában az árakkal.

    [ Szerkesztve ]

  • blakey

    titán

    válasz sellerbuyer #58585 üzenetére

    Van akinél nem működött a gyári RAM kiiktatása, tehát csak mellé tudozt tenni 1 nem gyárit. Nincs 100%-os garancia, hogy elfogadja mindkét nem gyári RAM-ot.

    *** "Ne kérdezz többet, mint amennyi a hasznodra válik." - Dante *** "Csak akkor tehetsz meg mindent, ha már semmid sincs." - Harcosok klubja ***

  • blakey

    titán

    válasz sellerbuyer #58588 üzenetére

    Tudom, hogy konkrétan miről van szó. Én is külön vettem egy HyperX RAM-ot és olcsón bővítettem, de itt a topikban előfordult, hogy csak akkor működött a NAS ha a gyári is benne volt, most nem keresem vissza, de tényleg írtak róla, nem poénból írtam, kb. fél évvel ezelőtti tőrténet az egyik, ha jól emlékszem.

    *** "Ne kérdezz többet, mint amennyi a hasznodra válik." - Dante *** "Csak akkor tehetsz meg mindent, ha már semmid sincs." - Harcosok klubja ***

  • dkess

    őstag

    válasz sellerbuyer #58623 üzenetére

    Érdekes ajánlás a Purple NAS -ba - amikor pl. pont ezen a lapon is emlegette a tulaj, hogy alig egy-két év alatt kettőből-kettő Purple HDD -je halt le ...

    Pont írod is, hogy teljesen más terhelésre találta ki a WD a Purple szériát. Itt nem a színért fizetsz, hanem ez sajnos tényleg alacsonyabb minőségi széria. Namost az emlegetett 3 TB -os méretben mennyi is a különbség? 2-3 ezer Ft (durván a HDD árának 10% -a). Namost persze van akinek ennyit megér és/vagy szeret veszélyesen élni. Persze, ha a Synology NAS hamarabb (+ váratlanabbul) kidobja a kötetből, akkor ne legyen sírás (pláne, ha nem volt biztonsági mentés).

    Kingston RAM színek. Ugyanazon technikai spec mellett a szín különbözik? És ez a vevőknek is tetszik? Igen, megfizetik magának a többféle színnek a felárát illetve azt, hogy pont olyan színben is van, ami Neki tetszik. Akinek ez számít (pl. üveglapos háza van és ad erre) az széles vigyorral csenget. Akinek nem számít veszi a legolcsóbb színűt (vagy akár más RAM márkát) ...

    Az élet számos területéről hozhatunk példát hasonlóra. Nézzük csak a végeredményt: eladó boldog - vevő boldog. Kell ennél több?

    Visszatérve a "kiesik a HDD a kötetből" témakörhöz még egy gondolat erejéig - gyanítom a felhasználó oldalán olyankor nem olyan széles az a mosoly ...

    @B.C.

    NTFS vagy FAT32 -öt nem hiszem, hogy az lett volna. Inkább ext3/ext4. Elsőkörben akkor egy PC -vel (nem Mac) rendelkező kollégához vidd el. Aztán vagy TC Plugin -el próbáljon rá mindjárt vagy egy Linux -os pendrive gyártását követően azzal megnézni.

  • blakey

    titán

    válasz sellerbuyer #58623 üzenetére

    WD Purple-k, sokkal jobbak, mint a RED-ek voltak, nalam a RED-ek hangosabbak voltak és 1000x több fejparkolást végeztek, amint az egyik RED 1,5 év után csak úgy elkezdett hibás szektorokat produkálni lecseréltem őket Purple-re, sokkal csendesebbek és nincs felesleges fejparkolás. Én csak ajánlani tudom NAS-hoz.

    [ Szerkesztve ]

    *** "Ne kérdezz többet, mint amennyi a hasznodra válik." - Dante *** "Csak akkor tehetsz meg mindent, ha már semmid sincs." - Harcosok klubja ***

  • WaterWave

    veterán

    válasz sellerbuyer #58634 üzenetére

    Nos, erre csak annyi, hogy nem véletlen vannak a színkódok...
    Amiről te beszélsz teljesen rendben van, de teljesen értelmetlen vitába torkollna.
    WD-nél a pirosat ajánlják NAS-ba, nem azért mert csak az való bele, hanem azért mert arra fejlesztették ki, erre teszteltek sokat, és nem utolsósorban az olvasási sebessége ennek a legnagyobb. Erre éleződik ki, és nem az adatírásra. Lényege pont az, hogy számos felhasználó tudjon EGYIDEJŰLEG hozzá csatlakozni, így hozzáférve a tárolt adatokhoz. Erőssége: gyors egyidejű adatelérés... Nem véletlen raktam nagybetűre mert nem értenéd.
    Amiről te beszélsz a lila, az hozzá se szagol ehhez, mivel ennél az írási sebességre fókuszál a gyártó.
    Lényege, hogy 24/7-ben a térfigyelő kamerák rögzítését maximálisan kiszolgálja, de mondhatnám a biztonsági állomásokat is. Videorögzítés, és videofelvételek tárolására ajánlott.

    A te vitád vagy felháborodásod arra fókuszál, hogyha az ember használ egy olyan nas-t amin kamerák működnek (több mint egy) valamint adatot is tárol amit felhasználóknak egyidejűleg akar megosztani, akkor tök mindegy-E hogy most melyiket válassza.
    Részben mindegy mert a fapados kékkel is el fog menni, vagy a feketével amit gamereknek fejlesztettek ki, de nem véletlenek a színkódok. Kár ezen vitázni.

    • PlayStation 5 • PSN: waterwave0122 • Thinkpad X1 Yoga • LG 48 OLED C1 • Samsung Galaxy S9+ • Tp Link AX6000 • Marantz SR8015 AV Receiver • Synology Nas 718+ 6GB • Klipsch R-28F 7.1.2 Dolby Atmos •

  • gbors

    nagyúr

    válasz sellerbuyer #58637 üzenetére

    Gondolom, ezt úgy akartad írni, hogy Green HDD-t te nem használsz elvből sehol. Mindenki más majd eldönti magának.

    Nem vagyok egy nagy HDD szakértő, de józan paraszti ésszel, ha a bad sectorra fut az írás / olvasás, akkor az eszköz firmware-e értesül erről, és eldönti, mit reagáljon. Miután a firmware tartalma függ a HDD típusától, értelemszerűen a hiba lekezelésének módja is függ tőle.

    Pedro... amigo mio... ma is konzervvért iszunk! Kár lenne ezért a tehetséges gyerekért...

  • dkess

    őstag

    válasz sellerbuyer #58634 üzenetére

    Barátod a patásördög ... Szerintem itt fejezzük is be a személyeskedést.

    Az a "3TB-os feltételezésed" nem feltételezés a részemről. Ahogy arra utaltam is előző hozzászólásomban pont előtted írták néhány hozzászólással, hogy a kétfiókos NAS -ban 1-2 év alatt két 3 TB -os Purple -ből kettő döglött meg (illetve a második "csak" dobálja még a hibákat). Igen, sokan vesznek/raknak még manapság is NAS -ba 2-4 TB körüli HDD -ket, de hogy ne bökje annyira a szemed a "kis méret" - nálam NAS -ban 2*8 TB és 3*10 TB (Red) HDD -k vannak ... Igen, a méret a lényeg ... :)

    Na most aki nem érti, hogy a csak surveillance miben más, mint egy NAS(/datacenter) felhasználás az első körben ne ajánlgasson Purple/Green -t NAS -ba. Van neten dokumentáció (nemcsak WD -s) dögivel - lehet olvasgatni. Feltételezem, mint "adatmentési szakember" ez nem fog problémát okozni. Általában az ilyen szakemberek után lehet lapátolni a szoárét, amikor már megtörtént a baj és a kolléga szimplán hetedhét határon túl van már. Ugyanígy amikor fórumokon írják, hogy megtörtént a baj - általában nem Nekik "emberkednek" a Purple/Green -s fanok, hanem valamiért engem találnak be. GG ... :D

    Egyébként WD vonalon maradva miért pont csak Purple/Green -t ajánlotok? Miért nem például Black/Blue -t? Esetleg azért, mert nem arra való? Sakk-matt ...

    Vagy esetleg ár miatt? Vegyünk egy átlagfelhasználót mondjuk 2 fiókos NAS meg 2 db 3-4 TB -os HDD. Legyen mondjuk 160K HUF (finoman fogalmazva nem lőttem fölé). Mennyi is a spórolás ekkora befektetésnél? Mondjuk 5K HUF? És ezt nyugodt szívvel ajánlanád is? Avagy így utólag megmagyaráznád annak a kollégának is akinek 2 -ből kettő letérdelt most?

    Feltételezem Magnat -al együtt olyasmi emberek lehettek, akik már annak idején nyugodt szívvel ajánlgatták mondjuk Raid -be a WD Re2 helyett a Green -t (akkor lila még nem volt). Ugye az előbbi vonalat vitte tovább műszaki megoldások/firmware stb. tekintetében a Red ... Avagy éppen annak a rendszergazdának is, aki nagyvállalati környezetben adott célra 15K Enterprise SAS HDD -k katalógusát nézi? Annak is Green, mert minden ami ez felett van az átverés meg a gyártó (nemcsak WD - az összes többié is) manipulációja?

    Valamint előkerült a Green téma is (nem Nálad) - könyörgöm pont ez? A kb. majd két évtizedes pályafutása alatt botrányok a HW meg a firmware -ek terén egymás hegyén-hátán? Ezt is ajánlgatják bőszen. Marketing- és üzletpolitikai szempontból a WD jobban tenné, ha az egész szériát beszántaná már - jobban járna. Akár a Purple -nél a surveillance spec funkciókat is talán megoldhatnák akár csak SW -ből - de ez már messzire vezetne.

    Tudod én olyan ember vagyok, hogy amennyiben oltári nagy Purple/Green fan lennék és azt raknék itthon mindenbe, sőt akár a falat is azzal tapétáznám - attól még másnak nem ajánlanám egyiket sem NAS -ba. Persze nem vagyunk egyformák ...

    Egy gyors gondolot Magnat kollégához: "És ha a egy nas kamera szerverként és fileszerverként is üzemel, akkor melyik diszk lesz a jó?" - A gyári ajánlás szerint is természetesen csak a Red ... :)

  • WaterWave

    veterán

    válasz sellerbuyer #58641 üzenetére

    Gondoltam nem fogod fel miről írok:D sebaj
    Vannak nagyobb gondok is most a világban, mint a hülyéknek elmagyarázni miben más a lila és a piros.

    • PlayStation 5 • PSN: waterwave0122 • Thinkpad X1 Yoga • LG 48 OLED C1 • Samsung Galaxy S9+ • Tp Link AX6000 • Marantz SR8015 AV Receiver • Synology Nas 718+ 6GB • Klipsch R-28F 7.1.2 Dolby Atmos •

  • dkess

    őstag

    válasz sellerbuyer #58911 üzenetére

    Mind az idézett cikkek - mind a hozzáfűződő hozzászólások nem arról szóltak, hogy a Red vagy bármi más való-e NAS -ba vagy sem. A PMR/SMR kérdéskör került előtérbe, hogy azt a gyártók (WD, Seagate és többiek) milyen módon dokumentálják illetve kommunikálják. Hát nem jól. Úgy egyébként szerintem tényleg nem baj, ha általánosságban nem "színvakság" alapján választ az ember.

    Ezt a router -es példát nem tudom hova tenni, hogy miért került képbe. A "csak célhardvert" kérdéskör általánosabban is érdekes témakör (akár pl. médialejátszás vagy bármi más) - szerintem több szempont (egyik ilyen lehet az anyagiak, de több minden más is) alapján lehet eldönteni kinek mi a jobb. Magánál a konkrét példánál maradva: a "fafejek" használnak csak routert - a hozzáértők meg PC -ből építenek? Az egyszerű 1 bit -es user is építsen PC alapú router -t, aki annyit kíván foglalkozni a témával, hogy bedugja aztán megy (esetleg port-forward max meg egy-két dolog beállítása) és lenne egy aránylag keveset fogyasztó (célra épített PC -hez viszonyítva) eszközük a célra? Avagy olyan "hozzáértők", akik számot vetnek és úgy gondolják, hogy egy router funkcionalitásban elegendő nekik? Gyanítom sokkal több "fafej" van itt, mint "hozzáértő" - igaz jöhetünk a legyes példával ...

    Ugyanezen logika mentén mondhatnánk azt is, hogy csak az épített (PC/szerver alapon) NAS az igazi? Persze van akinek igen. No de egy Synology NAS fórumtémában? Itt valószínűleg azok vannak többségben, akiknek egy gyári NAS több szempont alapján mint céleszköz kielégíti az igényeit.

    A patikás/Algoflex -es témával kapcsolatban nem tudom miért került ez a csizma az asztalra ... :) Mindenki olyan "Algoflex" -et vagy bármi mást használ, amit úgy gondol, hogy neki megfelelő. Lehet akár ez marketing vagy bármi/bárki más által befolyásolt döntés. Hozhat valaki rossz döntést is. Ez benne van - különösen, ha nem szakértője a területnek. Szerintem ilyen már mindenkivel előfordult - akár veled is ...

    Namost, hogy ki milyen HDD -t vegyen "csillió dollárokért". A véleményem szerint mindenki olyat vesz amilyet akar. A HDD ajánlás kicsit más tészta. Ahogy írtam is korábban - egyfelől van annak megfelelő saját HDD -s topik itt a pH -n másfelől amennyiben ezen NAS topikban ilyesmire vetemednénk akkor "nem ördögtől való", ha a gyártók által külön erre az üzemre ajánlott típusait ajánljuk (alább idézek egy korábbi hozzászólásomból az idevonatkozó részt). Az, hogy ez mennyire "csak marketing" vagy éppen mennyi műszaki alapja van azt persze maguk a gyártók tudják leginkább. Ezt a gyártók igyekeznek némi dokumentációval több-kevesebb sikerrel alátámasztani, hogy milyen műszaki és firmware stb. megoldásokkal érik el. Továbbra is tartom a véleményem, hogy az "adjuk az áldásunkat a legolcsóbbra", a Green -re meg a "rajongói klub" -ok hozzászólásai ide nem valók. Ezekkel lehet menni pl. a HDD -s topikba ...

    "Az én részemről úgy gondolom, hogy ezen NAS topikon belül, ha valaki érdeklődik, akkor olyan HDD -t ajánljuk, melyet a gyártó is ilyen üzemre tervezett illetve a leginkább megfelelőt. Egyfelől több gyártónak is van ilyen szériája és ezen szériákon belül is sok minőségi szint van a felhasználásnak megfelelően. Így pl. sima consumer vonalon is kettő szint van - itt HDD RPM szám illetve garanciában stb. van laikus számára is észrevehető különbség ..."

  • llacee

    őstag

    válasz sellerbuyer #59078 üzenetére

    Nálam most 2x10gbit kártya van benne és marha jól jön, hogy gyakorlatikag TB nagyságú iscsi driveokat tudok felcsatolni az asztali géphez közel ssd sebességgel.
    Csak most választanom kellett, hogy ssd cache vagy 10gbe kártya.
    Az utód modellnél már van slot a cache-nek és mard a 6 hdd hely és még pcie kártya is hibátlan.
    Ráadásul virtualizáláshoz 8szál a cpu-ban megint plusz pont.

  • dkess

    őstag

    válasz sellerbuyer #59078 üzenetére

    Egy NAS LAN sebességét - elsősorban - nem az internet felé használják ki sem otthoni, sem céges környezetben. Az, hogy vezetékes LAN -on megmaradtunk gigabit -en azzal oldalakat lehetne teleírni mind az okokkal, várható fejleményekkel stb. stb. kapcsolatban. Ugyanakkor az "adatok elérhetősége" (sebesség szempontból) nem teljesen irreleváns kérdés. Ma már nem "extrém sport" akár a 10 TB vagy afeletti HDD -k sem. Ugyanakkor mennyi idő alatt is érjük el a tartalmát (mondjuk a felét vagy az egészet)? Gyakorlati oldalról mondjuk egy backup ablakot mennyire nehéz megtelíteni (lehet ez már vállalati környezetben izgalmasabb kérdés - de ugye vállalati internetek mellett ez elmegy példának)? Bizony vannak ahol LAN -on a 10 Gbit/s (vagy e feletti) igények sem számítanak extrémnek és nem is feltétlenül kell a datacenterekig elmenni.

    Az internet -el kapcsolatos észrevételeiddel kapcsolatosan együttérzek. Bp. külterületeken bizony sokszor olyan kérdések is felmerülhetnek, hogy hogy lesz egyáltalán net? Mármint bármilyen (akár több cég összeállva is) ...

    Apróság, de 2 Gbit/s -es internet-ek is gyakorlati oldalról nézve inkább a 2*1 Gbit/s. Ennek otthoni környezetbe általánosságban nincs túl sok értelme.

    Persze a közeljövőben jöhetnek a gigabit feletti "rendes internet" -ek. Nálunk vidéken - pl. a faluszélén is gigabit -es (1000/200) net van jópár éve. Alapvetően kétfajta választási lehetőséggel:

    - kell,
    - vagy nem kell.

    Társasházi (pl. panel) környezetben tudsz kisebbet választani (persze ugyanannyiért inkább a gigabit, de ahhoz FTTH kellene). Akinek jó a link aggregation (több kábellel) - annak ez OK lehet. Nekem pl. nem, mert a NAS és a kliens távol van (kábelek a falban). NEkem elég a mostani 2.5 Gbit/s -es sebesség is.

    Másfelől - ezek a jövőbeni NAS -ok az azt követő jövőnek készülnek. A 20 -as évek közepén sem lesznek megfizethető 2.5 Gbe -s switch -ek és/vagy gigabit feletti internet -ek?

  • dkess

    őstag

    válasz sellerbuyer #59105 üzenetére

    Nos, ilyen amikor a "szakember úr" -nak nem marad más, mint csak a személyeskedés ... :)

    Ahogy írtam az alaplapomon eleve kettő LAN csati van - ebből az egyik 2.5 Gbit/s -et is támogat (mellesleg az adatlapomon is rajta van - de OK, azt lusta vagy megnézni). E mellé vegyek egy harmadik "sima" gigabit -es hálókártyát? Minek? Kettő hálózati adapterrel nem működik a link aggregation Win10 -en, de hárommal igen? pff ... :D :D

    Elárulom - 3 hálózati adapterrel sem megy Win10 -en a link aggregation. Ennek oka, hogy a Win10 egyáltalán nem támogatja link aggregationt. Tőlem tudtad meg?

    E mellett azt is írtam, hogy nemcsak a Win10 támogatésa áll nálam a PC oldali link aggregation útjában, hanem a kábelezés miatt is kivitelezhetetlen - hacsak nem viszek +1 kábelt jól láthatóan az egész kecón keresztül.

    Ehhez a "filléres" dologhoz. Ugye tegnap este (is) írtam - a teljes 2.5 Gbit/s projekt összesen bruttó 14 ezer Ft -omba került. Azt elfogadnám, ha ez számodra már a "nagy pénzek" kategória (ez ugye mindenkinek más), de akkor legyen egy házi feladat: kérlek írj egy olyan link aggregation -ön alapuló megoldást számomra, mely szignifikánsan jóval olcsóbb, mint bruttó 14K HUF az alábbi feltételek mellett (tulajdonképpen ezeket is írtam korábban illetve linkeltem is az érintett hozzászólásomat tegnap este, de alább összefoglalom):

    - NAS a router mellett - és ezek távol a kliens eszközöktől illetve a cél PC -től,
    - Cat5e kábelek a falban (fali csatlakozókkal),
    - cél PC -nél van egy fali csatlakozó, melyre "sima" gigabit switch -en több eszköz is csatlakozik, +1 fali csatlakozó "látható" távolságban, mely felhasználható,
    - PC -n kettő NIC van (egyik 2.5 Gbit/s -es), Mondjuk Win10 -el, ami nem támogat eleve link aggregation -t ...
    - Link aggregation -t támogató switch -em nincs (így ezt is venni kellene).
    - DS218+ -on 1 db gigabit -es LAN csati van (így ehhez is venni kellene + USB -s LAN adaptert - melyet a Synology nem támogat natívan)

    Na jöhetnek a megoldási javaslatok. Ígérem, áttérek rögtön ha tudsz ilyet - annak ellenére, hogy még lassabb (stb.) is lenne ...

    (zárójelben: amennyiben harmadik NIC -ot szeretnék a PC -be, akkor az lehet nem egy "sima gigabit" -es hálókártya lenne. Persze ez nem tartozik a megoldáshoz ...)

    [ Szerkesztve ]

  • gyugyo79

    addikt

    válasz sellerbuyer #59105 üzenetére

    Nagyon szépen megkérlek ezt ne terjeszd, mert valaki elolvassa az ilyen kapitális butaságot és még a végén elhiszi és olyan költségekbe veri magát ami felesleges. Csak egy nagyon kevés NIC gyártó támogatja már csak azt, hogy aktuális Win10 alatt össze lehessen rakni Team -be mert az MS csak szerver op. rendszereken támogatja "már" . Azzal amit csinálsz az a legdurvább, hogy még véletlen se egy olyat linkeltél aminél ez opció ...

    "
    There are no native LBFO capabilities on Win10. Microsoft does not support client SKU network teaming.
    It was a defect in Windows 10 build 10240 that “New-NetLbfoTeam” wasn’t completely blocked on client SKUs. This was an unintentional bug, not a change in the SKU matrix. All our documentation continued to say that NIC Teaming is exclusively a feature for Server SKUs.
    While the powershell cmdlet didn’t outright fail on client, LBFO was in a broken and unsupported state, since the client SKU does not ship the mslbfoprovider.sys kernel driver. That kernel driver contains all the load balancing and failover logic, as well as the LACP state machine. Without that driver, you might get the appearance of a team, but it wouldn’t really do actual teaming logic. We never tested NIC Teaming in a configuration where this kernel driver was missing.
    In the 10586 update (“Fall update”) that was released a few months later, “New-NetLbfoTeam” was correctly blocked again.
    In the 14393 update (“Anniversary update”), we continued blocking it, but improved the error message.
    The bottom line is that customers should NOT attempt to create teams on client SKU. It is NOT supported on client SKU, and never has been. Classic NIC Teaming continues to be supported in Windows Server 2016.
    (Edit) NIC Teaming however can be done using 3rd party software, just the native LBFO teaming available from Microsoft is not supported on client SKUs.
    Adam Rudell | Windows Networking Beta | Microsoft Corporation" link

    [ Szerkesztve ]

  • gyugyo79

    addikt

    válasz sellerbuyer #59124 üzenetére

    Nem olvastad el a hozzászólásom végét mi ...
    Igen tele a net a megoldással ami nem működik mert az MS állítása szerint akkor hibáztak amikor a 10240 -ben nem jól tiltották / szedték ki :
    "It was a defect in Windows 10 build 10240 that “New-NetLbfoTeam” wasn’t completely blocked on client SKUs" Nincs különbség, hogy Home vagy Pro csak szerver és nem szerver.
    Igen volt egy idő amíg az működött, de már csak az olyanok javasolják ezt másoknak akiknek még az után sem megy az értő olvasás miután rájuk szólnak, hogy amit olvastak valahol az már nem igaz.
    Ja és a föld sem lapos ha esetleg valahol belefutnál utána ne kezd el terjeszteni ;)

  • dkess

    őstag

    válasz sellerbuyer #59174 üzenetére

    Először gondolkodtam, hogy nekem szántad-e a hozzászólásodat. Hamár nekem címezted, akkor válaszolok.

    Őszintén megmondom nem tudom mire alapozod az állításod miszerint az én általam forszírozott dolog lenne a "NAS-ba csak RED vinyót" elv? Talán arra, hogy szakmányban Ironwolf, N300 vagy néhány esetben Gold(/Ultrastar) -ot ajánlgatok? Avagy esetleg arra, hogy a régebbi kicsi EFRX -ek mellé javaslom elkerülni az ugyanolyan kicsi újabb EFAX -o(ka)t bekeverni egy RAID tömbbe (ezt már a cikksorozat előtt is)? Akár olyan módon is, hogy hagyják a WD -t a francba és válasszanak más márkából? Hát nem is tudom – talán az utóbbi miatt ? :)

    Igen, ajánlottam RED -et is . A fostalicska Green vagy éppen a „hőn szeretett” Purple helyett is akár. Ugye kettőnk közül én voltam az, aki még ezen cikksorozatokat megelőzően is prüntyögtem, hogy PMR- és SMR HDD -ket egy RAID kötetbe soha – márkától vagy szériától teljesen függetlenül.

    Úgy egyébként beugrott, hogy Te vagy az az úriember, akinek úgy általánosságban fogalma sincs, hogy mondjuk egy surveillance (avagy DVR) és egy általános adattárolási feladatkör milyen igénybevételi különbségeket jelentenek a HDD -k szempontjából. Kiválasztottál egy paramétert (a „24/7 üzem” -et) és levontad a következtetést, hogy akkor „jóleszazúgy”. Azzal se foglalkoztál, hogy még maga a Purple gyártója is mást ajánl NAS üzemre. Ez alapján csak nem ajánlgattál pl. 15 évvel ezelőtt (asszem akkor még nem volt Purple sem) adatbázisok alá mondjuk streamer -t? :)

    Ezt is meglehetősen erős kijelentésnek tartom a részedről: "Purple vinyók soha nem fognak SMR-t használni". Őszintén megmondom én ezt nem merném kijelenteni. Sőt semelyik más consumer HDD szériáról sem - bármelyik gyártóról is legyen szó. Úgy gondolod, hogy a WD mint gyártó soha nem vetemedne arra, hogy az egyik consumer HDD szériájába csak úgy beszúrjon néhány SMR HDD -t is? Csingiling: miről szólnak az elmúlt napok/hét hírei? Pont a WD -n megy a legtöbb lovaglás meg azon, hogy az összes gyártóra jellemző az, hogy a consumer HDD -i adatlapján nem jelöli a PMR/SMR tényét. Csak nem WD „márkaszerelmesnek” tetszik lenni? Ez még nem lenne baj – pl. én is így vagyok a Seagate -el, de eszembe sem jutna ezt mással érzékeltetni vagy az ajánlásaim során csak ebből kiindulni. Az, hogy pont nem ezt kéred számon rajtam úgy néz ki sikeresen is teszem.

    Hozzáértés kérdése. Mindjárt szögezzük le, hogy én:

    - korábban explicit módon kijelentettem, hogy nem vagyok szakértő,
    - soha nem állítottam az ellenkezőjét.

    Ugyanakkor azt is, hogy Te, mint „szakértő úr” szakmai oldalról még nemigen kötöttél belém. Csak a fröcsögő személyeskedés van a részedről amit idehánysz a fórumra. Azt meg a hozzáértők tudják véleményezni magukban, hogy melyikünk írogat marhaságokat ide. Konkrétan csak az utóbbi kettő napban annyi sületlenséget hordtál itt össze, hogy egy „átlag kontár” -nak egy életműnek elmenne …

    Most jut eszembe – hol is hagytuk abba? Ott, hogy amikor írtam, hogy bruttó 14 ezer Ft -ból lett itthon 2.5 Gbit/s kapcsolat NAS és PC között, akkor beböffentetted, hogy: "Kutyának sem kell a 2.5Gbit nagy pénzekért." . Nomeg: "... ott a link aggregáció a Win10-es PC-den. Fillérekből 2Gbit.".

    Namost a #59111 hozzászólás alapján egy ennél jóval olcsóbb link aggregation -ön alapuló megoldás? Csak mert azóta méla kuss és hullaszag van a részedről … Döngöld az orrom alá azt a „filléres” megoldásodat.

    Magnat legalább – és ezt tisztelem benne – legalább egy 480 dolláros switch -el próbálkozott. Igaz, hogy a NAS -om oldalán milyen HW/SW kellene még vagy hogyan oldaná meg az már nem ment – de legalább próbálkozott. Persze a 480 dollár egy nagyságrenddel nagyobb összeg, mint amennyit én áldoztam rá …

    No, „szakértő úr” – egy frappáns megoldási javaslat a kérdésre?

  • Borisz76

    veterán

    válasz sellerbuyer #88849 üzenetére

    Itt a titkos mondat :
    " Az ügyfelekkel meg lett osztva az infó "

    Én , önmagam ügyfele vagyok és folyamatosan el akarom érni az adataimat.
    Ezért kötelezem magamat, hogy 7/24 menjen a NAS.
    Aláírás, pecsét. :D

    Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

  • Multibit

    veterán

    válasz sellerbuyer #88849 üzenetére

    Semmi baj az általad alkalmazott üzemeltetési móddal. Azoknál, akiknél ez elfogadhatatlan, a kulcsszó: torrent ;]

  • Borisz76

    veterán

    válasz sellerbuyer #88851 üzenetére

    Miért lennék vicces fiú ?
    Nem tiltottam meg senkinek, hogy kapcsolja ki...
    Csak saját érveket hoztam fel , hogy ÉN miért nem kapcsolom ki és, hogy elviekben ez a jó a HDD élettartamának is.
    Ennyi, nem több, nem kevesebb.

    Amúgy :
    Kb 1 éve kipróbáltam ezt az időzített ki-be kapcsolást.
    Működik szépen, teszi a dolgát.

    Csak én sokáig fent vagyok és előfordul , hogy hajnali 1-2 óráig is nyüstölöm a gépet. Játszom vagy filmezek.
    Volt rá példa, hogy kiment a fejemből és az éjfélre időzített kikapcsolás miatt szakadt meg a filmezés....
    Hétvégén pedig a párom és a fiam is korán kelnek....míg én alszom tovább.....de ők már néznének valami sorozatot vagy filmet , reggel 6 órakkor....

    Na most akkor kikapcs hajnali 2 , bekapcs hajnali 6 óra.
    Úgy voltam vele, hogy úgy is egy csomó torrent fut....akkor mehet 7/24-ben. Az a pár óra + folyamatos üzem nem oszt , nem szoroz !

    És csak ismételném megint :
    Mindenki úgy használja a saját NAS-át, ahogy jólesik.
    Ha ki akarja kapcsolni, akkor kapcsolja ki.
    Hol érdekel engem ? :DDD

    [ Szerkesztve ]

    Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

  • devil-k

    nagyúr

    válasz sellerbuyer #88846 üzenetére

    Nem kell egyetérteni, ez tény. Szervereket nem kapcsolunk ki.

    - mozi bolondéria -

  • kis.zsolt

    tag

    válasz sellerbuyer #88849 üzenetére

    Nem ellened, hanem veled vagyok, mégis kicsit más megközelítésből indulok neki az ellenérvelésnek. Igen, más helyzetben vagyunk, de a NAS-unk ugyan olyan. (Előre is elnézést mindenkitől, mert nagyon hosszú leszek).

    13-14 éve NAS-ozom. Most nekem is DS918+ van. Eddig is sokalltam a villanyszámlát, de a NAS (4x8TB WD RED, azaz 24TB SHR, 16GB RAM és 2x256GB NVMe cache) mióta szépen ki van maxolva, bizony elég sokat rátesz a havi költségekre.
    Sok mindent próbáltam már. A legelső nekem az időzített be és kikapcsolás volt, amiben annyi volt a "csavar", hogy hétvégén hagytam szombaton és vasárnap bekapcsolva a filmnézés és a torrent miatt, de hétközben csak 17:00-23:59-ig ment. Ez jól hangzik, de mindig volt otthon valaki, aki filmet akart nézni 17:00 előtt, így ki kellett találnom valamit.
    Beállítottam a Domoticzot, hogy ébressze fel a NAS-t, ha valaki bekapcsol valamilyen tévét, vagy médialejátszót, de éjfélkor kapcsoljon ki. Hozzáadtam még azt is, hogy laptop és számítógép bekapcsolása is indítsa el a NAS-t (WoL).
    Ez még szebb eredményt hozott, és tovább csökkent a NAS napi fogyasztása - de meglett az ára: szépen visszacammogtam a 150-ezredik helyre az enkór-on, előtte benne voltam az első 8-10 ezerben. Ez jár bizonyos hátrányokkal, de túléltem.
    Közben igény mutatkozott, hogy baráti körben, akik külföldre menekültek, kellene valami megbízható stream forrás (mert Angliában és Német országban is büntetik a torrentezést).
    Bekapcsoltam hát a VPN-t, és ezen keresztül (az időeltolódásokat is beleszámolva) újra az időzítés lépett életbe, meghagyva a WOL-t. Beüzemeltem a Plexet, és később a Jellyfin-t is. Tizen-iksz emberke csüng a filmeken, e-mailben, vagy Viberen közlik, mit töltsek le, és pár perc múlva már nézhetik is, ha úgy van.
    Aztán fogyasztásmérőt tettem a rack-szekrényemre. Lehet nem kellett volna! Ekkor derült ki, hogy a sok kütyü (UDM-SE, kamerák, UniFi AP-k, szünetmentes, a Technicolor FGA2233 optikai "fogadó, és bridge", Unfi Door system, illetve a Raspberry-k és az Alexa 24 órás üzemben vannak, és olyan fogyasztást generálnak, hogy eltörpül mögöttük a NAS 24 órás ébrenléten hagyása, sőt: a magam szemszögéből többet ártok vele, mint használok.
    Átgondolva a dolgokat, úgy döntöttem (nem sokkal a Gigabites net bekötése után), hogy benyelem a havi kb. 1-2 ezer Ft-nyi plusz villanyszámlát, és 7/24-ben fog menni a NAS.
    Ennek a külhonba emigráltak örültek a legjobban, hiszen már nem voltak időhöz kötve, hogy mikor nézhetik a kedvenc filmjüket "rajtam keresztül", de a torrent-ipar is picit jobban teljesít, hiszen egész nap megy a seed.
    Miután lerajzoltam magamnak a teljes rendszeremet, észrevettem két teljesen fölösleges alkotóelemet:a két Raspberry Pi-t, egyiken a Pi-Hole másikon a Home Assistant ment (a Domoticzot pár éve leváltottam). Ezeket VMM-ben és Dockerben futtatom a NAS-on, és nem is fogyasztanak áramot, hiszen virtuálisan futnak az amúgy is bekapcsolt NAS-on, ami ezáltal nem eszik többet.
    Így már 4-5 ok miatt is 0/24-ben kell mennie a NAS-nak (Dockeres Pi-Hole, VMM-es Home Assistant, Plex/Jellyfin, VPN, Torrent).

    Neked bizonyosan más a felállás, és valóban sok pénzt lehet megtakarítani a drága energiaárak miatt a NAS ütemezett működtetésével, mégis azt mondom, hogy a NAS egy 24 órás szerkezet. De mindenkinek szíve joga úgy használni, ahogyan szeretné.

    ui: nem tudom, hogyan alakulnak majd az SSD árak, de ha elkezdenek kipurcanni a 8TB-os WD RED-ek, akkor már SSD-ben gondolkodom. Tudom, hogy méregdrágák, de annyival kevesebbet fogyasztanak, hogy darabonként egy év alatt bejön az áruk.

    [ Szerkesztve ]

    Ne kérdezd: LEGÁLIS!!!

Új hozzászólás Aktív témák