16-szoros DVD-írók a próbapadon

Bevezetés

Pár éve még az írható CD-re is azt mondtuk, sok idő, míg összegyűlik annyi adat, hogy azt megérje már kiírni kompakt lemezre. Manapság már az egy rétegben adatokat hordozó, írható médiumok is esetenként kevésnek bizonyulnak. A lemezgyártó ipar (itt az írható DVD-gyártó nagyvállalatokra gondoltunk) a kétrétegű DVD-kkel próbál segíteni az el nem fogyó adathalmazok mentésére vágyakozókon. S bár az amerikai RIAA kézzel-lábbal védekezett, s teszi ezt a mai napig, szépen terjed a már szinte ósdinak nevezhető formátum.

Rövid tesztünk messze nem lehet piacot átfogó, hiszen számos olyan meghajtó létezik, amely képes a DL (Double Layer) DVD-k teleírására. Ezek egy része ráadásul OEM gyártóktól vásárolja be a készüléket, s azt saját márkájával ellátva vezeti be a piacra. Alábbi táblázatból olvasható ki az Asus DRW-1608P, a Philips DVDR1628K/00, a Pioneer DVR-110DBLK, a Samsung SE-W164 és a Samsung SH-W162 részletes tudáslistája.

A meghajtókat Intel D915GAV alaplappal, 3,4 GHz Pentium 4 processzorral, 4 db 512 MB-os DDR400 Kingston memóriával, Maxtor 250 GB-os DiamondMax10 PATA merevlemezzel felszerelt gépben teszteltük Microsoft Windows XP Professional SP2 operációs rendszer alatt.

A teszteléshez felhasznált szoftverek:

Az írás és olvasás sebességének mérése a Nero 6.6.0.15-höz mellékelt Nero CD-DVD Speed program (v4.01) segítségével történt.

A CD-ken rögzített hanganyagok grebbeléséhez a CDex 1.51 változatát használtuk. DVD filmünk mentését a DVD Decrypter nevű szoftver 3.5.4.0 változatával végeztük. A CDex esetében egy összesen 438 MB-os gyári lemezről - amely tizenegy számot (track) tartalmazott - másoltuk merevlemezünkre az adatokat, és itt a programon belül az Options - Show The Ripping Status menüpont alatti kezdeti időpont és befejezési időpont közötti különbséget vettük figyelembe. A DVD Decrypter esetén gyári filmünk mentésének ötödik percében megnéztük, hányszoros sebességel menti éppen az adott készülék az adatokat.

Hogyan és mivel teszteltünk

Az olvasási és írási tesztek egyaránt a CD-DVD Speed programmal készültek; a szoftver saját lemez-létrehozási funkcióit használtuk fel az írás sebességének mérésére. A megírt lemezeket (lásd lentebb) egy Plextor PX716A DVD-íróval és a hozzá kapott PlexTools Professional 2.25-ös változatával vizsgáltuk. Ezen belül minden megírt diszket (DVD+DL, DVD-R és DVD+R) PI/PO (Parity Inner Failure/Error és Parity Outer Failure/Error, azaz adathibákra való ellenőrzés) és TA (pitek és land-ek minőségének ellenőrzése) eseményekre ellenőriztünk.

A mai napig kifejezetten siralmas a hazai piac ellátottsága, ami a legújabb és leggyorsabban írható DVD+/-R lemezeket illeti. Tesztünket Philips márkát viselő 2,4-szeresen írható kétrétegű, 16-szorosan írható DVD+R és nyolcszorosan pörkölhető DVD-R korongokkal végeztük. A DVD Identifier 4.1.1-es változata alábbi információkat tárta elénk a megnevezett lemezekről:


DVD+R


DVD+DL


DVD-R

A meghajtók szinte mindegyike viszonylag régi firmware-rel érkezett, így első körben ezeket vadásztuk le a netről és telepítettük a meghajtókra. A drive-ok adatait tartalmazó táblázatból, amely cikkünk első oldalán található, kiolvasható, hogy konkrétan melyik BIOS-szal teszteltük az adott optikai meghajtót.

Az olvasási teszteket a grebbelés, majd a film rippelése követte, az írás után pedig a minőségellenőrzés következett, amivel együttesen meghajtónként összesen öt órát töltöttünk.

Rövid bevezető a CD/DVD-k világába

A DVD-k és a CD-k világában számos szakkifejezéssel, fogalommal találkozhatunk, melyeket anélkül, hogy pontosan ismernénk jelentésüket, nap mint nap használunk. A teljesség igénye nélkül kiválasztottunk egy párat a legfontosabbak közül.

Vessünk egy pillantást a lemezek keresztmetszetére, hogy megérthessük a felépítéséből származó működési elvét:


(forrás: www.weethet.nl)

A: Ez a lemez legfelső rétegének felülete, itt található a lemez címkéje.
B: Ez a védőréteg (polikarbonát).
C: A lemez fényvisszaverő, adathordozó rétege.
D: Védőréteg (átlátszó).
E: Logikai 0 (Land)
F: Logikai 1 (Pit)

A pitekből körülbelül hárommilliárdnyi van egy 12 centis lemezen. Ezeknek fényvisszaverő tulajdonságuk van, és a landokkal közösen (melyek másképpen verik vissza fényt, azaz az olvasó, vagy író lézernyalábját) hordozzák adatainkat a lemezen. Méretük körülbelül megegyezik a látható fény hullámhosszával, ezért is láthatunk szívárványszíneket, ha a lemez írható felületét nézzük és mozgatjuk.

Ezek a kis digitális egyesek és nullák spirálformációban helyezkednek el a korongon. Ez a spirál a diszk közepétől indul és mindig azonos egységnyi szektorokra van felosztva. Mivel a korong szélén található sáv hosszabb, mint a lemez közepéhez közel helyezkedő, ezért itt több szektor fér el.

Egyszer írható lemez égetésekor mi történik? Az író lézersugár segítségével beégeti a piteket (mélyedéseket) a lemez adathordozó rétegébe. Az írás infravörös fényű lézernyalábbal történik, amely 780 nanométer hullámhosszal rendelkezik.

Hogyan történik a lemez beolvasása? A gyorsan forgó lemez megírt felületére az optikai meghajtó lézersugarat vetít, melyet a pitek és a landok eltérően vernek vissza. A visszavert fényt egy fotódióda fogadja, és a dekódoló egységnek továbbküldi a megfelelő jeleket.

Rövidítések:

  • DAO - Disk At Once: a lemez egyszerre íródik meg, írás közben a lézert nem kapcsolja ki az elektronika

  • SAO - Session At Once: a lemezt több alkalommal írjuk meg, nem kerül lezárásra, csak az utolsó írás után

  • TAO - Track At Once: sávonkénti írás, 2 mp-es szünettel a sávok között

  • DVD: Digital Versatile Disk (eredetileg Digital Video Disk)

  • DVD-RAM: Random Access Rewritable

  • DVD+/-R DL: Double Layer

  • DVD-5: egyoldalas, egyrétegű DVD 4,7 GB (4,38 GB) kapacitással

  • DVD-9: egyoldalas, kétrétegű DVD 8,5 GB (7,92 GB) kapacitással

  • DVD-10: kétoldalas, oldalanként egy réteggel, 9,4 GB (8,75 GB) kapacitással

  • DVD-14: kétoldalas, egyik oldalon egy, másik oldalon két réteggel, 13,3 GB (12,3 GB) kapacitással

  • DVD-18: kétoldalas, mindkét oldalon két réteggel, 17,1 GB (15,9 GB) kapacitással

  • Egyszeres írási sebesség DVD esetén: 1,32 MB/mp, ami megfelel 9-szeres CD-írási sebességnek

  • CLV: Constant Linear Velocity (konstans, lineáris adatátvitel)

  • ZCLV: Zoned Constant Linear Velocity (a lemezt zónákra felbontva zónánként biztosít konstans adatátvitelt)

  • CAV: Constant Angular Velocity (konstans fordulatszám mellett a lemez pereméhez közeledve gyorsuló adatátvitel)

  • CD: Compact Disk

Asus DRW-1608P - olvasás

Nyolcszoros DVD-író tesztünkben biztosak voltunk benne, hogy az Asus egysége a Pioneertől kölcsönvett belbecset tartalmaz. Jelen esetben ez nem volt egyértelmű, így nem merjük állítani, hogy a két drive ugyanaz lenne belülről.

Az Asus készüléke dobozos termékként érkezett be szerkesztőségünkbe, s mint ilyen, gazdag melléklettel büszkélkedhetett. Ezek többsége inkább csak kedves gesztus, mintsem hasznos kellék. Például audio-kábelt nem is emlékszünk, hogy mikor (hány éve) használtunk utoljára..

Az Asus DVD-íróján kívül már csak a Samsung belső meghajtójának nem volt fekete a tálcája. Igazából vitatott, hogy a fekete felület valóban jobb minőséget garantál-e. A meghajtó a következő tulajdonságokkal bír:

Különféle kompakt lemezeket (CD és DVD) olvastattunk be az Asus meghajtójával, miközben a készülék bizony kellemetlenül hangos üzemmel hívta fel magára a figyelmet.


CD-R olvasás


DVD-ROM olvasás


DVD+R olvasás


DVD-R olvasás


DVD+DL olvasás

Bár az átlagostól hangosabban, az olvasás viszonylag gördülékenyen zajlott. Egyedül a gyári DVD-ROM okozott némi fejfájást az olvasófejnek; a lemez első harmadában és a vége felé akadtak lassulások.

Asus DRW-1608P - írás

Az írásnál nem tapasztaltunk gondot, egyedül a DVD+R lemezt készítette el érdekesen "remegő" kézzel:


DVD+R írás


DVD+DL írás

A megírt médiumok minőségét a Plextor PX716A meghajtó képességeit kiaknázva ellenőriztük. Gyorsan fény derült arra, hogy az elkészített diszk mennyi hibát (a meghajtó logikája által javítható, illetve nem javítható) tartalmazott, s a pitek minősége is szemünk elé tárult. Íme:


DVD-R


DVD+R


DVD+DL

A grafikonok rámutatnak a lényegre: főleg a DVD-R (nyolcszorosan írva) és a DVD+DL sikerült közepesre, azaz ezeknél a lemezeknél kellett a meghajtó hibajavításának leginkább dolgoznia. A hibák azonban javíthatóak voltak, nem javítható nem akadt a lemezeken.


DVD+DL 1. réteg belső része


DVD+DL 1. réteg középső része


DVD+DL 1. réteg külső része

Amint a fenti három grafikon mutatja, pitek, illetve land-ok szintjén, a kétrétegű lemez első rétege kitűnő lett. Ez azt jelenti, hogy viszonylag hosszú ideig biztosan visszaolvasható lesz a lemeznek eme felülete. De mi a helyzet a második réteggel?


DVD+DL 2. réteg belső része


DVD+DL 2. réteg középső része


DVD+DL 2. réteg külső része

Gyakorlatilag ugyanaz, az Asus DRW-1608P szinte tökéletes kétrétegű korong-írást hajtott végre.

Asus DRW-1608P - eredmény

Ugyancsak 2,4-szeresen írható, kétrétegű lemezt sikerült szereznünk, már itt is sikerült jó benyomást szereznünk az Asus írójával. A DVD+/-R lemezeknél egy kicsit más volt a kép.


DVD+R belső része


DVD+R középső része


DVD+R külső része

Míg a lemez belső és középső része még nagyon jó minőségű, addigra a külső rész már 'nem jó' besorolást kapott a tesztprogramtól. Lássuk a DVD-R lemez eredményeit:


DVD-R belső


DVD-R közép


DVD-R külső

Itt gyakorlatilag a DVD+R lemeznél kapottak ellenkezője látszik, azaz a lemez külseje felé kapunk egyre jobb minőséget. Röviden összefoglalva: Az Asus DRW-1608P a DVD+DL lemezt tökéletesre írta, a DVD+R korongot közepesen, és a DVD-R diszket jól.

Az Asus DRW-1608P meghajtóról kialakított véleményünk:

Az audio CD és DVD-film grebbelés, rippelés vegyesen sikerült. Míg CD-nket a mezőny leggyorsabbjaként, csupán 109 másodperc alatt mentette le, filmünket a firmware-gatyafék miatt csak 3,2-szeresen másolta merevlemezünkre. Összesítetten leghátul kullog eme meghajtó a különféle médiumok beolvasási sebességét tekintve, ám írásban ő volt a leggyorsabb. Dobozos termékről lévén szó, a 14 900 forintos végfelhasználói ára egyáltalán nem sok érte.

Philips DVDR1628K/00 - olvasás

Az Asus meghajtójához hasonlóan a Philips DVDR1628K/00 is dobozos termékként pottyant be asztalunkra. Itt nem mellékeltek annyi mindent, mint az Asusnál, de nem is ez volt számunkra mérvadó.

A már megszokott, puritán külsejű készülékek után igazi felüdülést nyújtott a Philips látványa. A dizájnos előlap és a hatalmas, tálcát működtető gomb szokatlan volt számunkra.

Követve a trendet, a DVDR1628K/00 tálcája is fekete festést kapott, hogy ezúttal is csökkentve legyenek a zavaró reflexiók a meghajtó belsejében. A külsőségeknél azonban sokkal érdekesebb a meghajtó tudáslistája.


DVD-RAM olvasása nem támogatott

Médiumok beolvasása terén nagyon szépen muzsikált a Philips készüléke. CD-ket, DVD-ket egyaránt csuklások és köhintések nélkül vitte a meghajtó.


CD-R olvasás


DVD-ROM olvasás


DVD-R olvasás


DVD+DL olvasás

A lemezek kezelése közepes zajjal járt, sem süvítő, sem zörgő hangokat nem tapasztaltunk.

Philips DVDR1628K/00 - írás

Második lépésben az írásra koncentráltuk figyelmünket. Itt bizony munkavégzés közben (azaz írás közben) érdekesen alakultak a diagrammok.


DVD+DL írás


DVD+R írás


DVD-R írás

A tüskés formák nem jó dolgot jeleznek, így a kapott eredmények láttán égető vágyat éreztünk a megírt lemezek minőségellenőrzésére.


DVD+R


DVD-R


DVD+DL

Ugyan nem unatkozott a Plextor írója a lemezeken előforduló hibák korrigálása alatt, mégsem találkoztunk javíthatatlan bökkenőkkel. Ez megnyugtató érzés volt, de még mindig nem tudtuk, milyen a felület minősége.


DVD+DL 1. réteg belső része


DVD+DL 1. réteg közepe


DVD+DL 1. réteg külseje

A kétrétegű lemez első rétege szinte tökéletes volt, gyakorlatilag belülről kifelé haladva egyre jobb minőséggel találkozhattunk. No, és a második réteg? Lássuk!


DVD+DL 2. réteg belseje


DVD+DL 2. réteg közepe


DVD+DL 2. réteg külseje

Kő esett le szívünkről - a második réteg is jó lett. Vajon a DVD-R és DVD+R médiumok milyen minőségűre sikeredtek?

Philips DVDR1628K/00 - eredmény

Nem szeretnénk lelőni a poént, de bizony, ezeknél a lemezeknél már nem volt olyan rózsás a helyzet.


DVD+R belseje


DVD+R közepe


DVD+R külseje

Nem jó - rossz - rossz. Ezt látni nem volt felemelő érzés, de amint az a fenti képeken is látszik, szinte egymásba folytak a pitek és a land-ek. Ezt a lemezt hosszabb tárolás után már nem biztos, hogy tökéletesen be tudja olvasni majdani optikai meghajtónk. Na, és a DVD-R?


DVD-R belseje


DVD-R közepe


DVD-R külseje

Háromszoros jó, azaz a megírt DVD-R lemez egész felületén jó a minőség.

A Philips DVDR1628K/00 meghajtóról kialakított véleményünk:

A leggyorsabban olvasó, közepes sebességgel grebbelő (audio) és jó gyorsan rippelő (DVD film) meghajtó írásban - már ami a sebességet illeti - második lett. A megírt lemezek minősége változó, de ez bizonyára lehet firmware- és médiumfüggő. Bár dobozos termékről van szó, bruttó 25 000 forintos árával a felhozatal legdrágább írója. Szerintünk lehetne olcsóbb.

Pioneer DVR-110DBLK - olvasás

Titkos kedvencünk a Pioneer legfrissebb kiadású meghajtója volt. A 110D jelölés utáni BLK a készülék fekete színét jelöli.

Ami a külsejét illeti, akár 106-ost is tehettek volna elénk, ha a matrica nincs rajta, akkor ki sem derült volna - legalábbis elölről nézve. A drive eleje folytatja az OEM Pioneeroknál megszokott formavilágot és puritanizmust.

Természetesen itt is fekete a tálca, mi más is lenne a helyzet az írók krémjének egyik tagjánál. A szokásos drive-info itt is mélyre ásott a készülék tulajdonságaiért.

Olvasásban ugyan második lett a 110D, de így is messze lemaradt a Philips készüléke mögött. A lemezek beolvasásánál akadtak nehézségei:


CD-R olvasás


DVD+DL olvasás


DVD-ROM

A CD-R és a gyári DVD lemez vége felé bizony ingadozott az olvasás, de szerencsére nem lépett ki hibával a DVR-110D.

Pioneer DVR-110DBLK - írás

Számunkra elszomorító volt titkon kedvenc meghajtónk furcsa viselkedése, így fokozott figyelemmel estünk neki a teszt-írásoknak. Vajon itt is csuklik majd a DVR-110DBLK?


DVD+R írás


DVD-R írás

Eltérően a DVD-R és DVD+R lemezek perzselésétől a DVD+DL lemez firkantása egyenletesen történt, tüskék nélkül. Már találkoztunk hasonló esettel, hogy az írás érdekes grafikonokat produkált, de a megírt lemez minősége mégis jó volt. Kíváncsian vártuk a PX716A beolvasását.


DVD-R


DVD+R


DVD+DL

A DVD-R és DVD+R lemezeket nagyon jó minőségben tudta visszaolvasni a Plextor, egyedül a DVD+DL esetén láthattunk több hibát. Azonban meg kell jegyezni, hogy a DVD+R lemezt a többi meghajtóval ellentétben a Pioneer DVR-110DBLK csak 12-szeresen volt hajlandó megírni.


DVD+DL 1. réteg belső része


DVD+DL 1. réteg közepe


DVD+DL 1. réteg külső része

Talán még vannak olvasóink között, akik emlékeznek "flawless victory" kifejezésre. Mint a Mortal Kombat küzdőterén, úgy itt is kiálthattuk, hiszen a kétrétegű lemez első szintjét abszolút tökéletesen formálta a 110D.


DVD+DL 2. réteg belseje


DVD+DL 2. réteg közepe


DVD+DL 2. réteg külseje

Ez a réteg is nagyon jó lett, belülről kifelé haladva kaptuk itt is a jobb minőséget.

Pioneer DVR-110DBLK - eredmény

A DVD-R és DVD+R korongok vegyes eredményt hoztak. Az alábbi képekből kiderül, hogy a DVR-110DBLK nem szerette annyira a DVD-R lemezt. Ennek lehet több oka: vagy a nyersanyag nem tetszett neki, vagy a firmware-en kell még egyet-kettőt tekerni.


DVD-R belseje


DVD-R közepe


DVD-R külseje

Jó - nem jó - nem jó. Ez ilyen lett. A DVD+R esetén már jobb a helyzet, de a lassabb írási sebesség ellenére nem hozta az elvárt eredményt:


DVD+R belseje


DVD+R közepe


DVD+R külseje

A Pioneer DVR-110DBLK meghajtóról kialakított véleményünk:

Olvasásban második, írásban harmadik, audio CD mentésében második, DVD film rippelésben pedig veszett gyors. A megírt lemezek minősége nem mindig a legjobb, a meghajtó imádta ezt a DVD+DL lemezt és - bár csak 2,4-szeres sebességgel - jó minőséget produkált. OEM termék, végfelhasználói ára 13 125 forint - mi kicsit sokalljuk. Remélhetőleg a meghajtó írásban bizonyított ereje további firmware-frissítésekkel javulni fog.

Samsung SE-W164 - olvasás

Tesztünk egyetlen külső meghajtója (USB 2.0) fekete/ezüst összeállításban érkezett egy szép, nagy dobozban. Az ezüst színből kialakított díszcsík feldobja az egyébként egyszerű vonalvezetést.

A gyártó egy apró, műanyag állványt is mellékel készülékéhez, így azt - bár nem ajánlott, hiszen íróról van szó - akár oldalára állítva is tárolhatjuk, használhatjuk asztalunkon.

A készülék hátoldalán egy főkapcsoló, az USB és a táp csatlakozója található.

Ez a drive is fekete tálcát kapott, melynek lemez-tányérja apró peckekkel is rendelkezik, így igyekezve oldalára állítva is megtartani a beletett médiát.


Nem támogatott a DVD-RAM olvasása

A Samsung SE-W164 végzett sebesség tesztjeinkben a legutolsó helyen, de cserébe szinte hallatlanul halkan végezte dolgát. Az olvasását amúgy a film rippelése és a hanganyagot tartalmazó CD lementése rontotta le ennyire. Audio CD-nket 1654 másodperc alatt volt csak képes legrebbelni, ami bátran nevezhető nagyon lassúnak (majdnem fél óra).


CD-R olvasás


DVD-ROM olvasás


DVD+DL olvasás

A halk, szép egyenletes olvasás csak a DVD-ROM lemez vége felé lassul le, de ennek mértéke nem számottevő.

Samsung SE-W164 - írás

Az vizsgálatot a háromféle lemez megírásával folytattuk. Itt érdekes képet rajzolt a tesztprogram.


DVD+DL írás


DVD+R írás


DVD-R írás

A DVD+R korongot csak fele, azaz nyolcszoros sebességgel írta meg őkegyelme. Mindkét formátum (+/-) esetén érdekes, szabályos időközönkénti sebességcsökkenéseket láthattunk.


DVD-R


DVD+R


DVD+DL

Vajon a lassú sebességnek köszönhetően lett olyan kevés hiba a DVD+R lemezen? A DVD-R sem vészes, a DVD+DL meg többé-kevésbé a többi meghajtó által megírt lemezek által produkált eredményt hozta.


DVD+DL 1. réteg belseje


DVD+DL 1. réteg közepe


DVD+DL 1. réteg külseje

Az egyes réteg nagyon jó lett, kifogásolni valónak nyoma sincsen. S a második réteg?


DVD+DL 2. réteg belseje


DVD+DL 2. réteg közepe


DVD+DL 2. réteg külseje

A második réteg minősége egyenletesen nagyon jó, ami valóban jó eredmény. Szép, kiegyensúlyozott írásról tesz tanúbizonyságot.

Samsung SE-W164 - eredmény

Kicsit más lett a helyzet (sajnos) a DVD+R és DVD-R lemezeknél. Itt a Samsung külső meghajtója már nem tudta hozni a kétrétegű lemeznél megfigyelt minőséget.


DVD+R belseje


DVD+R közepe


DVD+R külseje

A DVD+R lemez belsejétől a pereme felé haladva a minőség némileg romlik, de ez a romlás szerencsére nem vészes. Így is még jónak nevezhető a korong külső részének minősége.


DVD-R belseje


DVD-R közepe


DVD-R külseje

A DVD-R nyersanyagot stabilan, a lemez belsejétől egészen pereméig jó minőségűre pörkölte a Samsung SE-W164.

A Samsung SE-W164 meghajtóról kialakított véleményünk:

Nagyon halkan üzemelő, elfogadhatóan gyors olvasó és író, ám ne akarjuk se filmek, se CD-k mentésére használni. Azokra a célokra van sokkal gyorsabb megoldás. Bruttó 24 000 forintos áron nem rossz vétel.

Samsung SH-W162 - olvasás

A Samsung külső meghajtójában megszerettük, hogy teljesen csöndben végzi a rábízott feladatokat. Vajon az SH-W162, azaz a belső változat is olyan halk lesz?

A koreai gyártó belső optikai meghajtója OEM, magyarul zacskós kivitelben érkezett. Sajnos a mellékelt két darab, nyolcszorosan újraírható lemez a használhatatlanságig össze volt karcolva, így nem tudtuk a meghajtó újraírási képességeit próbára tenni.

Az SH-W162 tálcája nem fekete, hanem világos színű. Sokkal izgalmasabb volt a korongok beolvastatása, ám előtte nézzük a feature-listát:


DVD-RAM-ot nem ismeri


CD-R olvasás


DVD+DL olvasás


DVD-R olvasás


DVD-ROM olvasás

Külső rokonához hasonlóan, egyenletesen, csendben olvasta a lemezeket. Egyedül a DVD-ROM vége alakult furán (lásd fenti ábra).

Samsung SH-W162 - írás

A két meghajtó hasonló olvasási képessége után már meg sem lepődtünk az íráskor felfedezett közös vonásokon:


DVD+DL írás


DVD+R írás


DVD-R írás

Szinte pontosan ugyan az a kép, mint az SE-W164-nél: a DVD+DL lemezt szépen, szinte rezzenéstelen görbét rajzolva írta meg, míg a DVD-R és a DVD+R lemezeknél (melyket ez a meghajtó is csak nyolcszorosan írt meg) lefelé nyúlő tüskéket produkált.


DVD-R


DVD+R


DVD+DL

A megírt lemezek ellenőrzése kimutatta, hogy a DVD-R lemezen akadt bőven - javítható - hiba; a 16-szorosan írható DVD+R lemezen viszont - köszönhetően talán a nyolcszoros írásnak - szinte semmi. A DVD+DL lemez is tartalmazott bakikat.


DVD+DL 1. réteg belseje


DVD+DL 1. réteg közepe


DVD+DL 1. réteg külseje

A kétrétegű pluszos lemez első rétege testvértípusánál valamivel jobban sikerült; ennek a rétegnek csak a lemez közepe táján nem lett tökéletes a pitek minősége.


DVD+DL 2. réteg belseje


DVD+DL 2. réteg közepe


DVD+DL 2. réteg külseje

A második réteg kicsivel gyengébb lett, mint a külső egységnél, de így is nagyon jó eredményt láthattunk.

Samsung SH-W162 - eredmény

A Samsung SH-W162 a kétrétegű DVD+DL lemezt nagyon jó eredménnyel írta meg. Ez a lemez valószínűleg jól olvasható lesz akár hosszabb idő után is.


DVD+R belseje


DVD+R közepe


DVD+R külseje

A DVD+R jó átlagot mutatott, de valamivel gyengébb lett, mint az SE-W164-nél.


DVD-R belseje


DVD-R közepe


DVD-R külseje

A DVD-R kicsit mostohagyermekként lett kezelve, minősége ugyan átlagosan jó, de a grafikonok szerint is valamivel gyengébben szerepelt, mint pluszos társa.

A Samsung SH-W162 meghajtóról kialakított véleményünk:

Csendességben ugyan nem vehette fel a versenyt külső társával, azonban így is nagyon kellemes íróra lelnek benne mindazok, akik halk gépet szeretnének építeni. Sajnos jó tulajdonságai mellé rosszak is társultak, például a borzasztóan lassú audio CD mentés (1610 mp), amelyben csak külső társa volt nála lassabb, vagy a csupán 4,2-szeres film rippelés. CD és DVD hozzéférési ideje ennek a meghajtónak volt a legjobb az egész mezőnyben. Bruttó 12 300 forintos ára nem vészes.

Végszó

Bár minden tesztnek van győztese és vesztese, ezúttal nem akarunk sem győzteseket, sem veszteseket megnevezni, hiszen egy DVD-írót nem lehet csupán egyféle lemez megírása alapján beskatulyázni. S mivel mai napig nem kielégítő a nyersanyagellátás, nem is volt módunk arra, hogy egy-egy írót akár négy, vagy öt különböző gyártmányú lemezzel is végigteszteljünk. Alábbi táblázatban összefoglaltan szerettük volna szemléltetni a megírt nyersanyag minőségét, hogy ne csak az írás és olvasás sebessége, valamint a grebbelés és rippelés alapján lehessen válogatni.

Egy pár gondolatot azért összeszednénk az írókkal kapcsolatban: korábbi személyes favoritunkban, a Pioneer DVR-110DBLK-ban némileg csalódtunk. Bár nagyon gyorsan menti a filmeket és hanganyagok grebbelésében is etalon, a megírt lemezek minőségétől nem voltunk elragadtatva. Az Asus DRW-1608P ugyan hangosan olvasott, írt, de legalább gyors volt. Filmek rippelésére a firmware-ben elhelyezett fék miatt ugyan nem jó választás, de ezen szerencsére lehet segíteni. A Philips DVDR1628K/00 egy jó közepes szintet hozott, sőt, ami a sebesség-méréseket tartalmazó táblázatot illeti, még győzedelmeskedni is tudott. A két Samsung nagyon halk üzemmel hívja fel magára a figyelmet, azonban nem praktikus azoknak a felhasználóknak, akik napi szinten mentenek le audio CD-ket.

Laca

Az Asus íróját az Asus Magyarország-tól, a Philips meghajtóját és a tesztben felhasznált Philips DVD+/-R és Philips DVD+R DL lemezeket Procomp Hungary Kft.-től, a Pioneer pörkölőjét a Komel Kft.-től kaptuk, a két Samsung DVD írót pedig a Samsung Electronics Magyar Rt. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés