Hirdetés

A félgigás trió előadása

Olyan 512 MB-os zenélő izét tessék adni

Manapság nincs könnyű helyzetben, aki hordozható zenelejátszó vásárlására adja a fejét. A töménytelen mennyiségű gyártó az erős keresletre alapozva rendkívül bő termékkínálatot nyújt, ezzel néha még azt is zavarba hozva, aki amúgy könnyen eligazodik a piacon. Sok vevő számára azonban gyakran csak két szempont játszik szerepet a készülék kiválasztása során: a tárolókapacitás, illetve a fogyasztói ár. Előbbi érthető, hiszen alighanem kijelenthetjük, hogy a (könnyen) cserélhető háttértárral ellátott hordozható médialejátszók kora lejárt, a legnagyobb forgalmat lebonyolító, flash memóriás változatok kapacitását így sehogy sem lehet bővíteni. Az ár kérdése már sokkal összetettebb, így például hazánkban is sok gyanútlan vásárlót csapdába ejtenek az áruházláncok különböző akciói; a vevő ilyenkor előbb-utóbb jó eséllyel rádöbben, hogy egy médialejátszó tudását manapság már korántsem csak a rajta tárolható adatok mennyisége jellemzi.

A minőséget (mind a felépítést, mind a hangminőséget tekintve), a tudásszintet és némely esetben a márkahátteret bizony meg kell fizetni. A különböző gyártók hasonló kapacitású lejátszói között ezek alapján lényeges, nem ritkán két-háromszoros árkülönbségek is lehetnek egyik-másik modell javára. A jelenséget kitűnően példázzák jelen bemutatónk főszereplői, melyeknek lényegében egy fő, közös vonásuk van: mindhárman 512 MB-os flashmemóriával rendelkeznek, azaz az elterjedten használt zeneformátumokat és azok tömörítési rátáit figyelembe véve nagyjából 4-6 AudioCD-t megtöltő zeneanyag fér rájuk.


[+]

A belépőszintet képviselő iDak M339-nak, a felső-középkategóriás Meizu E5-nek és a csúcsot képviselő iAUDIO U3-nak elég a csomagolására vetni egy pillantást, máris jól érzékelhető, hogy a lejátszók mely szegmensbe, árszintre pozicionálódnak. A médialejátszók doboz-dizájnereire fontos feladat hárul, előfordul ugyanis, hogy a határozott elképzelésekkel nem rendelkező vásárló pusztán a csomagolás vagy a külcsín alapján dönt, így az is teljesen érthető, hogy a legtöbb doboz „kirakatba” teszi magát a lejátszót, ahogy azt a bemutatóra érkezett típusoknál is tapasztaltuk.

Csomagolás

Az iDak lejátszójának kék kartondoboza a legegyszerűbb, ugyanakkor a legmasszívabb is egyben. A doboztervezők itt különösebben nem erőltették meg magukat, bár érdekességként előkerül az alma-motívum, ami, mint tudjuk, egy másik, csúcskategóriás készülékeket gyártó cég jele. A dobozon mindössze két műszaki paraméter: a háttérkapacitás, illetve a lejátszó színe van feltüntetve, utóbbit akár el is hagyhatták volna, hiszen a kis ablakon keresztül láthatjuk, hogyan néz ki maga a készülék.

Eleganciát sugall a Meizu E5 sötét doboza, melynek központi motívuma a lejátszón található tekerőgomb. Itt már jóval több információval lát el minket a gyártó a készülék tudását illetően; még a dekóderchip típusát is feltüntetik, de hogy lássuk, semmi sem tökéletes: arról nem informál minket a doboz, hogy magán a lejátszón kívül mit tartalmaz a csomagolás (kétségtelenül terjedelmes felsorolás lenne – de erről majd később).

A Cowon iAUDIO kellemes színösszeállítású dobozban érkezett, melyen a műszaki paraméterek mellett azt is feltüntették, hogy mit tartalmaz a csomagolás.

Doboz a dobozban


[+]

Vásárlásnál némely esetben fontos szempont lehet az is, hogy a gyártó a lejátszó mellé mit csomagol a dobozba; a csomagolt extrák mennyiségét többnyire itt is jól tükrözi a fogyasztói ár, nem csoda hát, hogy az iDak lejátszóhoz a fülhallgatón, a működéshez szükséges AAA elemen, a telepítőlemezen és a (magyar nyelvű) kezelési utasításon kívül semmi nem jár.


[+]

A Meizu E5 ezzel szemben a három modell közül a legtöbb hozzá csomagolt extrával kecsegtető lejátszó; kábelek, USB átalakító, puha tok, bőrtok, nyakpánt, vezetékes távirányító, egy AA ceruzaelem, telepítőlemez, magyar nyelvű kezelési utasítás és két fülhallgató (!) jár a készülékhez.


[+]

Mind közül a legdrágább, legnagyobb tudású modell kelléktára az iméntihez képest meglepően szerény; a kábelek és az USB átalakító mellett csak telepítőlemez (rajta a JetAudio és JetShell programokkal), illetve kézikönyv (magyar nyelven is) jár az iAUDIO U3-hoz. A három modell közül ez az egyetlen, amelynek beépített áramforrása van, így itt nem képezi a csomag részét az elem, mindazonáltal legnagyobb megdöbbenésünkre hiányzik az alapcsomagból a töltő, így a lejátszó akkumulátora alapesetben csak a számítógép USB portján keresztül tölthető fel, ami hosszabb utazások során egyértelműen hátrányos lehet, hacsak nem vásárolunk a lejátszóhoz egyet az opciós tartozékként kapható töltők közül.


[+]

Külső jegyek, kezelőszervek

Maguk a lejátszók amúgy számos hasonló jegyet hordoznak magukon, bár alapvetően mindegyiknek megvan a maga főbb jellegzetessége, egyedi ismertetőjegye. A sorból leginkább az iDak M339 lóg ki, mely egy túlméretes pendrive-hoz hasonlítható (mellesleg ugye működik is ilyen üzemmódban). A lejátszó vastagságát a hasán található elemrekesznek köszönheti, melybe az áramellátásért felelős AAA méretű ceruzaelem vagy akkumulátor passzol.


[+]

Az USB csatlakozóval rendelkező iDak médialejátszó kezelése lényegét tekintve öt gombra korlátozódik, ezt két további vezérlőgomb egészíti ki a készülék oldalán.


[+]

A kijelző egy sorban tárja elénk az információkat, megjeleníti a zeneszámok adatait és jól látható ikonokkal tájékoztat bizonyos beállításokról. A háttérvilágítás színe hétféle lehet, akadnak köztük meglehetősen bizarr változatok is, mindazonáltal a fényerő lehetne jobb, így az akár magyar nyelven is megjelenő feliratok napfény mellett elég nehezen olvashatók.

Anyagminőség, minőségérzet tekintetében az iDak lejátszója egészen biztosan nem fog luxusérzést kelteni; a festett műanyag burkolat megmunkálása itt-ott hagy némi kívánnivalót maga után, ennyi pénzért azonban senki ne várjon jobbat, történetesen mi sem találkoztunk még ebben a kategóriában fém burkolattal ellátott modellel.


[+]

A felső-középkategóriás Meizu E5 ezzel szemben már szépen megmunkált alumíniumborítást kapott, külseje letisztult, igényességről árulkodik. Furcsamód ez az egyetlen lejátszó a három közül, amelyiken nem tüntetik fel a márkanevet, pontosabban csak a készülék hátulján, alaposan eldugva bukkanhatunk rá a Meizu logójára. A tekerőgomb és a meglehetősen nagyméretű kijelző mellett a lejátszó elején semmi nincs, a három (pontosabban négy) további vezérlőgomb az E5 oldalára került.


[+]

A lejátszó átlag feletti méretei már-már azt sugallják, hogy nem is flashmemóriás egységgel, hanem egy mini merevlemezes példánnyal állunk szemben, a látszat azonban csal; az E5 az alkalmazott áramforrás méretéből adódóan lett akkora, amekkora; az AA méretű ceruzaelemet vagy akkumulátort az alul elhelyezkedő – sajnos törékeny műanyagból készült fedéllel rendelkező – elemrekeszbe helyezhetjük.


[+]

A Meizu E5 egy hatsoros, kék háttérvilágítással rendelkező monokróm LCD-kijelzőt kapott, mely jól olvasható, kontrasztos képet ad, az ikonok és a jelek egyértelműek, logikusak. A lejátszó természetesen megjeleníti a zeneszámok adatait, igaz, olykor meglehetősen átláthatatlan módon; a számcím, az album és az előadó neve sorban egymást követően kerül feltüntetésre mindössze egy szóköznyi tagolással.


[+]

A kijelzővel fejeztük be az előző lejátszó külsejének bemutatását, és kijelzővel is folytatjuk; a legdrágább, legnagyobb tudású iAUDIO U3 egyik legnagyobb erénye ugyanis az 1,2 hüvelykes, 160x128 pixeles, 260 000 színárnyalat megjelenítésére képes TFT-LCD. A nagy műgonddal megtervezett menük így kifejezetten jól mutatnak, a fő lejátszási funkció is logikusan elrendezett (immáron helyén vannak a száminformációk is), bár az ikonok és bizonyos jelzések szerintünk néhol már túlontúl apróak, csak közelről olvashatók. A készülék más módon is igyekszik kihasználni a szép képet adó kijelző nyújtotta lehetőségeket: képeket vagy akár videókat is nézegethetünk az iAUDIO U3-mal.


[+]

A lejátszó a fém vezérlőjoystickot leszámítva műanyagból készült, emiatt bizonyára sokan fanyalognak, ám az U3 luxusra hajazó minőségérzetén ez mit sem változtat; nevéhez méltón ismét példásan összerakott, végletekig letisztult lejátszót készített a Cowon.

A joystick mellett egyébiránt elég három gomb a kezeléshez, nem hiányzik mindemellett a véletlen kapcsolgatást meggátoló, mindhárom vizsgált lejátszón megtalálható „hold” gomb sem. A lejátszóra a fejhallgatókimenet mellé – akárcsak a Meizu E5-nél – elhelyeztek egy vonalszintű bemenetet is, az adatok feltöltésére szolgáló USB port és a reset gomb pedig egy lehajtható kis ajtócska mögött rejtőzik a készülék alján.

Funkciók

A lejátszók természetesen nem csak külsejükben különböznek egymástól; funkcióikat és tudásukat tekintve is felfedezhetünk lényeges különbséget az iDak, a Meizu és az iAUDIO megoldásai között. Mindhárom lejátszó megszólaltatja az MP3, illetve WMA tömörítéssel kódolt zeneszámokat, ezt a Meizu E5 WAV lejátszással, az iAUDIO U3 pedig OGG, ASF és FLAC-támogatással tetézi. Utóbbi a színes kijelző végett JPEG tömörítésű képek és MPEG4 tömörítésű videók megjelenítésére is képes bélyegnyi méretben.


Rádióban a Meizu E5 a legjobb... [+]

Mindhárom lejátszó működik FM-rádióként is, furcsamód a legdrágább modell képes a legkevesebb állomást tárolni, a Meizu E5 több mint kétszer annyi, 50 állomás megjegyzésére képes, mint az iAUDIO U3. A készülékek hangrögzítésre is alkalmasak; az iDak M339 csak a beépített mikrofonról tud rögzíteni diktafonként, a másik két modell a vonalszintű kimenet révén külső eszközről is tud felvételt készíteni; a Meizu E5 MP3-ba (maximum 128 kbit/másodperces bitrátával), az iAUDIO U3 WMA-ba (szintén maximum 128 kbit/sec mellett) rögzít. A rádióadást mindhárom készülék segítségével fel lehet venni.


...képnézegetésben pedig az iAUDIO U3 [+]

A Meizu lejátszójánál további extra az ébresztőként is funkcionáló beépített óra, illetve az időzített felvételi funkció, valamint a szöveges, .txt kiterjesztésű fájlok megjelenítésének lehetősége. Az iAUDIO U3 mindezt ugyanúgy tudja, ráadásul – mint ahogy arról korábban már volt szó – nézegethetünk vele képeket (itt zoomolni is lehet, igaz csak a kép közepére), vagy rövidebb videókat.

A készülékek a divatnak megfelelően hangszínszabályzóval is rendelkeznek, az előre beállított paraméterek mellet a Meizu E5 és az iAUDIO U3 két, a felhasználó által rögzített hangszínállást is támogat. A Meizu lejátszója mindemellett SRS, WOW és TruBass hangmódosítást is tartalmaz, a Cowon lejátszója ezt saját fejlesztésű, dinamikus, kiemelt basszusokat produkáló BBE és Mach3Bass rendszerével helyettesíti.


[+]

A hordozható médialejátszóknál lényeges szerephez juthatnak az áramforrások, illetve az ezeket kímélő energiatakarékos funkciók is. Ezen a téren az iDak rendelkezik a legnagyobb lemaradással; a gyári adatok szerint egy AAA méretű ceruzaelem energiája mindössze 8-10 órányi folyamatos zenelejátszásra elegendő számára. Az iAUDIO U3 körülbelül duplaennyi ideig működik a beépített lítium-polimer akkumulátorról, a Meizu E5 mindazonáltal a nagyobb kapacitású AA elemnek és az energiatakarékos működésnek hála csaknem 50 óráig képes folyamatosan, elemcsere nélkül zenélni.

(Hang)minőség, értékelés

Használati tapasztalataink alapján azt tudjuk mondani, hogy a három készülék közül a joysticknak és az átlátható grafikus menünek köszönhetően az iAUDIO U3 kezelése tűnt a legegyszerűbbnek, legkönnyebbnek, ugyanakkor tudjuk, hogy sokan idegenkednek az apró pöcökirányítótól, számukra a Meizu E5 jog-tárcsája lehet a jó megoldás. Utóbbi lejátszó kezelhetőség terén csak hajszállal marad el az iAUDIO megoldásától.


A Meizu E5-höz két fülhallgató is jár [+]

A hangminőséget vizsgálva először is fontosnak tartjuk leszögezni, hogy sok múlik a mellékelt fülhallgatókon is, amelyek mindhárom esetben jobbak az átlagnál, ugyanakkor messze nem tökéletesek, ez pedig leginkább a legdrágább iAUDIO modell amúgy kitűnő hangminőségét rontja le. A Meizu E5-höz két fülest is csomagolnak, ezek teljesen egyformák, csak színükben különböznek, illetve a fehér példány aranyozott jack csatlakozóval rendelkezik.

Hogy a fülhallgatók minősége ne befolyásolja az értékelést, ezúttal egy neves gyártó modelljét vontuk be a vizsgálatba, így pontosabban tudtuk egymáshoz hasonlítani a lejátszók hangminőségét. A zenehallgatási teszt lényegében semmi meglepetést nem okozott, Sigmatel chip ide, Sigmatel chip oda, egyértelműen az iDak M339 szólt a legerőtlenebbül, ráadásul ennél a modellnél a kijelző scrollozása közben zavaró, ciripelő hangot is hallottunk a fülhallgatóból. A Meizu E5 már szépen, hallhatóan teltebben szólt, az iDaknál, az iAUDIO U3-nak azonban még ezt is sikerült felülmúlnia, teljesen tiszta, dinamikus zenét hallottunk, ráadásul itt lehet a legszélesebb körben paraméterezni a hangot.


[+]

Visszakanyarodva írásunk bevezetőjéhez, az iDak, a Meizu és az iAUDIO lejátszók ugyan közel egyforma időtartamú zenét képesek tárolni, funkciójukat, árukat tekintve azonban lényegesen különböznek egymástól. Jóllehet a feltörekvő Meizu E5-öse bizonyos tekintetben a nagy öregnek számító Cowon csúcskategóriás médialejátszóját is leiskolázza, utóbbival kapcsolatban örömmel látjuk mindazonáltal, hogy az alig tíz éves múltra visszatekintő cég ismételten bizonyította, van keresnivalója az élvonalbeli piaci szereplők között.

Nem szabad megfeledkezni az egzotikus márkák közt versengő iDakról sem, melynek lejátszója a lehető legegyszerűbb felépítést párosítja a barátságos árral. Hiba lenne azt hinni, hogy egy belépőszintű elektronikai termék vásárlása során kompromisszummentes megoldást lehet találni, az iDak M339 sem ilyen, cserébe viszont megfizethető alternatívát nyújt, árához mért szolgáltatásokkal és minőséggel.

 

Adatlap
Típus iDak M339 Meizu E5 Cowon iAUDIO U3
Adattároló 512 MB flashmemória 512 MB flashmemória 512 MB flashmemória
Kijelző egysoros LCD, hét különböző háttérvilágítás hatsoros, 128x96 pixeles monokróm LCD 1,2"-os 160x128 pixeles grafikus TFT LCD 260 000 színnel
Frekvenciatartomány 20 Hz - 20 kHz 20 Hz - 20 kHz 20 Hz - 20 kHz
Jel/zaj viszony 90 dB 95 dB 95 dB
Támogatott zeneformátumok MPEG Layer 3 (32 - 320 kbit/s) VBR MP3 WMA (32 - 192 kbit/s) MPEG 1,2,2.5 Layer 3 (8 - 320 kbit/s - VBR)
WMA (5 - 192 kbit/s)
WAV
MPEG 1,2,2.5 Layer 3 (8 - 320 kbit/s - VBR); 8-48 kHz (monó, sztereó)
WMA (20 - 256 kbit/s); 8-48 kHz (monó, sztereó)
WAV 16 bit, 48 kHz-ig (monó, sztereó)
OGG (Q10) 44,1 kHz (monó, sztereó)
FLAC tömörítési szint 0, 1, 2; 44,1 kHz (monó, sztereó)
Támogatott képformátumok - - JPEG
Rádió 87,5 - 108 MHz (30 eltárolható állomás) 76-108 MHz (50 eltárolható állomás) 87,5-108 MHz (24 eltárolható állomás)
Adatfeltöltés típusa (mért sebesség) USB 2.0 (760 KB/másodperc) USB 2.0 (1500 KB/másodperc) USB 2.0 (4200 KB/másodperc)
Áramellátás (lejátszási idő gyári adatok alapján) 1 x AAA elem (8-10 óra) 1 x AA elem (kb. 50 óra) lítium-polimer akkumulátor (kb. 20 óra)
ID3 tag információk ID3 (dalszöveg is) ID3 V1, ID3 V2 2.0, ID3 V2 3.0, ID3 V2 4.0 ID3 V1, ID3 V2 2.0, ID3 V2 3.0, ID3 V2 4.0
Extrák diktafon diktafon, vonalszintű felvétel MP3-ba, ébresztőóra, .txt beolvasás, SRS WOW, TruBass technológiák, hangszínszabályozó diktafon (hangra induló), vonalszintű felvétel WMA-ba, képnézegetés, videolejátszás, hétféle színkombináció a menühöz, két szabadon definiálható gyorsfunkció, MachBass technológia, hangszínszabályozó
Méretek 89 x 30 x 21 mm 74 X 35 X 20 mm 31,5 X 72 X 18 mm
Tömeg 25 gramm (elem nélkül) 41 gramm 32,5 gramm
Fogyasztói ár 13 900 Ft 27 900 Ft
(Sulinetben)
39 900 Ft

iDak M339:

Ami tetszett:

  • diktafonként is használható
  • magyar nyelvű menü,
  • barátságos ár.

Ami nem tetszett:

  • jól hallható alapzaj a kijelző scrollozásakor,
  • napfénynél nehezen olvasható kijelző.

Meizu E5:

Ami tetszett:

  • igényes, alumínium külső,
  • szépen szól,
  • hosszú üzemidő,
  • bőséges tartozékok,
  • átlag feletti FM-rádió.

Ami nem tetszett:

  • zavaróan tördelt ID3 tag,
  • törékeny, műanyag elemfedő.
Meizu E5 mp3 lejátszó

iAUDIO U3:

Ami tetszett:

  • kitűnő hangzás,
  • igényes külső,
  • színes, grafikus kijelző.

Ami nem tetszett:

  • nincs akkutöltő a csomagban,
  • a kijelzőn megjelenő ikonok, számok néhol túl aprók.
Covon iAudio U3 mp3 lejátszó

Renwick

A bemutatóban szereplő médialejátszókat a Infopatika Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

  • A zenehallgatás „transcendens” eszközei

    Tud-e újat mutatni a patinás memóriagyártó a zenelejátszók piacán, vagy elvegyül inkább a tömegben? A Transcend három lejátszóját vizsgálva kerestük a választ.

  • Meizu miniplayer - a kínai csodagyerek

    Kinek jutott eddig eszébe a csúcsminőségű médialejátszók felsorolásakor a Meizu márkanév? A miniplayerrel a kínaiak most történelmet csináltak.

  • Cowon iAudio F2, az álruhás zenész

    A Cowon új zenelejátszója majdnem tökéletesre sikerült. A déja vu érzés és az apró gombok ellenére azonban így is az egyik legjobb készülék a piacon.

  • X-Micro F610 lejátszó

    Nyakatekert nevű, de egészen ügyes MP3-lejátszót teszteltünk az X-Micro kínálatából.

Előzmények

Hirdetés