A sztereó dicsérete

Kettecskén

A minőségi zenehallgatás iránti megnövekedett igény hatására az évek során sokat javult mind a számítógépes hangkeltők, mind a hangrendszerek minősége, megjelentek az egyre jobb minőséget nyújtó, erősítővel ellátott aktív hangszórók, végül DVD-vel visszavonhatatlanul beköszöntött a térhangzás korszaka.

Aktív hangszórórendszereket ma már számtalan gyártótól beszerezhetünk; a legnagyobb választékot mindmáig a pár watt teljesítményű belépőszintű, 2.0-s, azaz sztereo hangszórópárok mezőnye nyújtja. Az olcsó, kompakt dobozoktól - a gyakran hangzatos műszaki specifikációk ellenére - ugyanakkor nem érdemes csodát várni, akad viszont néhány gyártó, akik fittyet hányva az akusztikai törvényszerűségekre, időről időre valami különlegessel rukkolnak elő.

Ilyen az amerikai Klipsch Audio Technologies, melynek neve elsősorban a tengerentúlon élőknek csenghet ismerősen. A gyártó ProMedia sorozatú aktív hangfalszettjei számos rangos elismerést vívtak már ki maguknak, így éppen itt volt az ideje, hogy a mi fülünket is elkápráztassa egy ilyen szerkezet. A Klipsch kínálatából a divattal dacolva egy hagyományosnak mondható, sztereo hangfalpárt tettünk próbára; ennek oka elsősorban az, hogy ebben a kiépítésben a legnehezebb igazán telt hangzást nyújtani.


[+]

A választás végül a Klipsch ProMedia Ultra 2.0 hangfalszettre esett, melytől a specifikációkat elnézve nem vártunk megváltást, ez a víziónk akkor sem változott számottevően, amikor szett átlagos méretű és tömegű dobozában megérkezett hozzánk.

A csomagot kibontva előbukkant maga a hangfalpár, és a jókora külső tápegység (ezzel meg is kapta az egység az első pirospontját). A kellékek között két átkötőkábelt találunk; egy RCA papa-papa végűt a két hangszóró közé, illetve egy 3,5 mm-es jack papa-papa végűt a kimenet és az erősítőt tartalmazó egység közé.


[+]

Hozzánk a Klipsch ProMedia Ultra 2.0 metálezüstre fényezett változata érkezett, a sötétebb színeket kedvelők ugyanakkor megvásárolhatják a hangszórókat fekete színben is. A hangszórók háza amúgy teljes egészében műanyag, így kezdetben meglehetősen bizalmatlanul méregettük az egységet, melyet egy hangerőszabályzóval (ez egyben bekapcsológombként is szolgál), egy mélyhang-állítóval, két vonali bemenettel (egy az előlapon, egy hátul) és egy fejhallgató-kimenettel láttak el.


[+]

A dobozok kialakítása ugyanakkor már sejtetni vélte, hogy ezúttal nem holmi tucatáruval állunk szemben, a hangfalak mélysége ugyanis pont a kétszerese a szélességüknek, ez a fajta méretezés márpedig meglehetősen szokatlan ebben a mezőnyben. Az előlap a mindössze 2,5 hüvelyk átmérőjű, a neodymium mágnest magában rejtő (újabb pirospont) mély- és középsugárzónak köszönheti keskenységét (az 1"-os csipogó mélyen a házba süllyesztve díszeleg). A sugárzókat egy eltávolítható előlap takarja, ki-ki döntse el maga, hogy a szürke takaróval vagy nélküle mutatósabb a ProMedia Ultra 2.0.


[+]

Természetesen benéztünk a "motorháztető" alá is, ahol a vártnak megfelelő kép fogadott minket: a dobozok gondosan ki lettek bélelve puha pamutszövettel, mindemellett kellemes meglepetésként ért minket a műanyag ház belsejét borító, néhány milliméter vastag, rugalmas anyagú bélés is. Sajnos a házba beragasztott elektronikához a műanyag és a ragasztás szétforgácsolása nélkül nem tudtunk volna hozzáférni, így nem tudunk bővebben nyilatkozni az erősítő felépítéséről.

Szóljon hangosan az ének!

Mi magunk azonban elsősorban arra voltunk kíváncsiak, hogyan szólal meg a szerkezet, így gyorsan rákötöttük a ProMedia Ultra 2.0-t a legutóbbi hangkártyatesztünkben szerepelt Creative Audigy 2 ZS PCMCIA kimenetére (a hangszínszabályzót kikapcsoltuk, a kimeneti hangerőt 50 százalékra állítottuk).

A bekapcsolás után teljesen feltekertük a hangfalak hangerejét és füleltünk. Semmit sem hallottunk. Az erősítő, illetve a hangrendszer nem produkált semmilyen alapzajt, ez pedig egyértelműen azt jelzi számunkra, hogy az a bizonyos áramkör, ami annyira elbújt a szemünk elől, jól, jó minőségű alkatrészekből lehet megépítve.

Végül jöttek a zenei tesztek és a döbbenet. A Klipsch ProMedia Ultra 2.0 méretét meghazudtolva elképesztően nagy dinamikával és hangerővel szólalt meg, a basszusok úgy dübörögtek, hogy az a legtöbb mélyládával ellátott hangfalszettnek is becsületére válna, szépen csilingeltek a magasak is, egyszóval minden nagyon a helyén volt. Persze, ahogy lenni szokott, a kezdeti lelkesedés később azért lassacskán alábbhagyott. Ahogy több műfaj is képviseltette magát a zenei tesztben, szépen lassan fény derült arra, hogy a hangrendszer - bár egyértelműen átlag felettit nyújt - hangképe azért nem tökéletes.

Ez leginkább abban nyilvánult meg számunkra, hogy a dübörgő basszusok mellett a középtartomány olykor-olykor zavaróan háttérbe szorult, a mélyhangkiemelés állításával és a hangkártya beépített hangszínszabályzójával azonban ezt bizonyos mértékig korrigálni lehetett. A hangkép a hangerő növelésével nagyjából a háromnegyedes állást követően fokozatosan romlott, a zenei teljesítmény ilyen szinten talán nagyobb testet igényelt volna. Az egység azonban még így is átlag feletti hangerőt présel ki magából.


[+]

Mindent összevetve a meghallgatás után a kezdeti bizalmatlanságunkat egycsapásra szertefoszlatta a Klipsch ProMedia Ultra 2.0, mely nagyon látványosan szólalt meg, élvezet volt rajta zenét hallgatni. Mint említettük, a két hangfalból álló rendszer az általunk hallott 2.1-es szettek jó részét leiskolázza, ráadásul ez a kiépítés kevesebb helyet is igényel azoknál.

Az összképen sokak számára ronthat a tény, hogy a Klipsch ProMedia Ultra 2.0 bizony nem olcsó mulatság. A hangfalszett a számítástechnikai boltokban kapható átlagos aktív hangfalpár árának az öt-tízszeresébe kerül, bár a meghallgatás után egyértelműen úgy gondoljuk, hogy ezekhez a hangfalaknak csúfolt szerkezetekhez a hangminőséget tekintve nem hasonlítható az amerikai cég terméke. A most bemutatott Klipsch hangszórók fogyasztói ára még az átlagos 2.1-es szettekén is túltesz, tegyük gyorsan hozzá, hogy ugyanez igaz a ProMedia Ultra 2.0 hangminőségére.

Adatlap
Termék megnevezése Klipsch ProMedia Ultra 2.0
Hangcsatornák száma 2.0
Teljesítmény 30 W (2 x 15 W)
Sugárzók mérete 2 x 2,5" + 1 x 1"
Frekvenciatartomány 50 Hz - 20 kHz +/-5 dB
Bemenetek 2 x 3,5 mm jack
Vezérlés hangerő (bekapcsoló), mélyhang-állítás
Hangfalak anyaga műanyag
Méretek 25,4 x 8,25 x 16,51 cm
Tömeg kb 3,4 kg
Forgalmazó Pixel Kft.
Gyártó honlapja Klipsch
Bruttó kiskereskedelmi ára 24 875 Ft

"A minőséget meg kell fizetni" - szokták volt mondani; és a Klipsch ProMedia Ulta 2.0 egyértelműen rászolgált az ajánlott minősítésre. Mindemellett nem biztos, hogy az a hangkép, ami nekünk átlag felettinek tűnt, minden olvasónknak elnyeri a tetszését, hisz az emberi hallás szubjektív, ezért aki teheti, vásárlás előtt előbb mindenképpen hallgassa meg a Klipsch sztereó hangfalpárját egy bemutatóteremben, üzletben vagy ismerősnél.

Ami tetszett:

  • erőteljes, dinamikus hangzás,

  • nincs alapzaj,

  • külső táp.

Ami nem tetszett:

  • megkérik az árát.

Klipsch ProMedia 2.0

Renwick

A bemutatóban szereplő Klipsch ProMedia Ulta 2.0 hangfalszettet a Pixel Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

  • Hamarosan karácsony!

    Ebben az évben utoljára jelentkezünk a hazai hardverpiac érdekességeivel, újdonságaival.

  • Eufónia a sztereón túl

    A Creative GigaWorks ProGamer G500 5.1-es és Inspire T7900 7.1-es hangfalszettjei, bár testvérek, de kétségtelenül más zeneiskolába jártak.

Előzmények

Hirdetés