Abit IC7-G - akcióban a 875P

Abit IC7-G

Manapság 875/865-nek áll a világ, már ami a Pentium 4 frontot illeti. A kezdetben méltán népszerű SiS némileg a háttérbe szorult SiS 655-ös lapkakészletével, leginkább az olcsó, ám kiváló teljesítményű 865PE Springdale alaplapok gyors térhódításának köszönhetően. Nincs kétségünk felőle, hogy a SiS válaszát is komolyan kell vennünk, arról nem is beszélve, hogy két régi-új versenyző is ringbe száll: az ATI (ATI Radeon 9100 IGP, alias RS300) és a VIA (PT800 és társai). Amíg azonban "erre várunk", számos minőségi 875-ös és 865-ös lapot lesz alkalmunk tesztelni. Mai vendégünk az Abit high-end, IC7-G jelű lapja volt.

  • link

  • 478-as foglalatú Pentium 4 processzorok támogatása (400 / 533 / 800 MHz FSB, Northwood magtól)

  • i875P lapkakészlet, ICH5 RAID déli híd

  • Hyper-Threading támogatás

  • Intel gigabit LAN

  • Dual Channel DDR400 (ECC támogatás is, maximum 4 GB)

  • Performance Acceleration Technology (PAT)

  • Accelerated Graphics Port (AGP PRO) sín 8X/4X-es AGP támogatással

  • Dual SATA RAID

  • Hatcsatornás AC'97 CODEC

  • Firewire, USB 2.0, S/PDIF kimenetek

  • 1db AGP PRO, 5db PCI, 1db floppi, 2db UDMA 33/66/100, 4db SATA, 2db USB2.0, 2db IEEE-1394a és 2db S/PDIF csatlakozó

  • fullATX méret (mint eddig minden 865/875 alaplap)

Első érintkezés

Az Abit IC7-G esztétikus, egyszerű csomagolásban érkezett. Semmi nyolcfejű szörny, semmi torkaszakadtából vonyító tündér - egyszerűen tetszetős és üdítő a dizájn, ezért is szánunk erre is ennyi szót.


Végre egy egyszerű, esztétikus dizájn!

S mi mindent kapunk az alaplaphoz? Nos, rengeteg kábelt (kerekített IDE, floppi kábel, 2db SATA kábel, 2db SATA tápátalakító, 1db USB kivezetés, 1db PATA-SATA átalakító), telepítő cédét, amin a driverek mellett megtaláljuk a DX9 verzióját és több leírást .pdf formátumban, no meg magát az alaplapot.


Minden szükséges kábelt és átalakítót megkapunk a laphoz

Alaplapi ergonómia és anatómia

Több 865/875-ös lapot mutattunk már be, így az Abit IC7-G felépítése ismerős volt. Gyakorlatilag az összes gyártó ugyanazt a méretet használja a NYÁK-nál, azaz a fullATX-est. Ebből adódóan - mint azt korábban is már írtuk - a kisebb számítógép-házzal rendelkezők készüljenek fel a házvásárlásra is, ha ilyen lapra fáj a foguk. A régebbi miniATX-es házakba, sőt némelyik midiATX-be sem fog beleférni az alaplapok új generációja, a 865/875-ös család egyik tagja sem.


Az AGP PRO sín nem kapott kártyarögzítő reteszt...


Az északi híd aktív hűtést kapott


A PATA csatlakozók oldara nyílnak


A négy SATA csatlakozó


Gigabiten szép az élet...


Csatlakozások kánaánja: 2db PS/2, 1db soros port, 1db parallel, a hatcsatornás hangkártya kimeneti csatlakozói + S/PDIF, Firewire, USB-k és egy Ethernet

A BIOS

Az Abit is a Phoenix/Award BIOS-a mellett tette le voksát, így szintén ismerős arccal találkozunk a DEL gomb nyomkodása után:


A BIOS főmenüje


A tuningosok oldala: SoftMenu Setup


Standard CMOS...


Advanced BIOS Features


Advanced Chipset...


Integrált eszközök menüje


Áramgazdálkodás


Plug'n Pray...


PC egészségügy

Az IC7-G alaplapot egy 3.0 GHz-es Pentium 4 / FSB800-as processzorral és két darab DDR400-as RAM modullal próbáltuk ki. Próbálgatás alatt természetesen arra is fényt derítettünk, hogy mi történik olyankor, ha túllőjük a SoftMenu-ben valamelyik értéket. Nos, természetesen a képernyő ilyenkor fekete marad, de Abit-hoz híven, az INS(ert) gombot lenyomva tartva visszatérhetünk egy reset után biztonságosan a BIOS-ba.

Sajnos továbbra sem sikerült túllépnünk azon az egyszerűnek hangzó problémán, hogy szerkesztőségünkben nem áll korlátlanul rendelkezésre minden alkatrész. Némileg "szűk" keresztmetszetet jelentett ezúttal a CHS-től kölcsön kapott 3.0C GHz-es processzor, hiszen nem tudtunk érdemi FSB-tuning teszteket végezni. Kénytelenek vagyunk tehát külföldi oldalak és fórumok eredményeire hivatkozni, melyek szerint az IC7-G remekül tuningolható, akár 280 MHz-es (1120 MHz QDR!) rendszerbuszig "csereszavatos".

Memória tesztek

Az ablakos oprendszer alatt a legfrisseb drivereket használtuk. Tesztjeinkhez az AIDA és a SiSoft Sandra legfrisebb verzióit alkalmaztuk. Itt is - ebből nem csinálunk titkot - a RAM adatátviteli sebességére voltunk kíváncsiak. Íme:


AIDA mem read @ default


AIDA mem read @ ultra settings


AIDA mem read @ 219/219 MHz (FSB/RAM)


AIDA mem write @ default


AIDA mem write @ ultra


AIDA mem write @ 219/219 MHz (FSB/RAM)


Sandra @ default


Sandra @ ultra


Sandra @ 219/219 MHz

A BIOS-ban lehetőségünk nyílik az u.n. "ultra" beállítások élesítésére. Amint a fenti eredményeken látszik, ez a beállítás impozáns sebességnövekedést eredményez túlhajtás nélkül is. A harmadik beállítási értékünk a 219/219 MHz volt. Ezen az értéken volt hajlandó a RAM elindulni és stabilan működni. Érdekes, hogy az AIDA memória írási sebességre elég alacsony értékeket hoz ki. Nem sikerült fényt derítenünk ennek okára, de remélhetőleg egy BIOS frissítéssel később megoldódik ez a baki. Ez a sebesség ugyanis megfelel a Single Channel RAM átvitelnek - még az 1066-os RDRAM sebességét sem éri el így a Dual DDR400-as konfigunk.

Frissítés:

Valóban, az új BIOS megoldotta részben a lassú memória írási gondot. Hogy miért csak részben? Nos, az alábbi kép is jól mutatja, hogy ugyan gyorsabb lett a RAM írási sebessége, de még mindig messze nem éri el az Intel referencia rendszerét, a D875PBZ-t:

Értékelés

Az Abit IC7-G egy extra fícsöröktől csak úgy duzzadó alaplap; mindenkinek jó választás lehet, akik a szolgáltatásokban gazdag alaplapokat keresik. Bemutatónkban végzett rövid tesztünkben a RAM írási sebesség csak Single Channel RAM sebességen ment - nem sikerült kideríteni, hogy vajon BIOS bakiról van-e szó, vagy esetleg valami más áll a háttérben (lásd frissítés). Amíg ez a kérdés nem tisztázódik, nem adhatjuk meg a szívünk szerint megérdemelt 9-es pontszámot -- melybe egyébként az is belejátszik, hogy az IC7-G az egyik legolcsóbb Canterwood chipsetes lap, annak ellenére, hogy extráit egy szuszra lehetetlen felsorolni.

Ami tetszett:

  • Gigabit ethernet

  • hatcsatornás audio S/PDIF kimenettel

  • kerek IDE kábelek, PATA-SATA átalakító

  • IEEE-1394 Firewire

  • RAID és 4 SATA csatlakozó

  • túl-túlpörgetés esetén az INS(ert) gombbal bejutunk a BIOS-ba

Ami nem tetszett:

  • az alaplap méreténél fogva többféle házba nem fér be

  • nincs AGP kártyát rögzítő retesz

Eredmény: 8/10 - nagyon jó

MLaca

Az Abit IC7-G alaplapot az Abittól kaptuk tesztelésre. Köszönjük!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Abit

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés