Revans: az Intel 865G extrém grafikája

Újra Springdale

Több gyártó már a hivatalos bejelentés előtt megjelent a piacon az Intel Springdale lapkakészlet köré épülő alaplapjaival. Ez a jelenség főként a 865PE esetében volt látványos, ám a megújult grafikus magot tartalmazó 865G is jóval a mai rajt előtt hozzáférhető volt. Ami még furcsább, hogy magától az Inteltől is... hosszas várakozás után mindenesetre az Intel és a 865G hívőknek is eljött az idejük - kiderül, megérte-e várni.

A 865G chipsetet leginkább úgy lehetne jellemezni, mint egy grafikus maggal ellátott 865PE lapkakészletet; és mint hogy ez utóbbit már részletesen bemutattuk MSI 865PE Neo2 cikkünkben, jelen esetben nem igazán marad más feladatunk, mint megmérni az Intel Extreme Graphics 2 grafikus mag teljesítményét. No meg bemutatni tesztünk alanyát, az Intel D865GBFL nevű alaplapját. Ismerve azonban az internetes júzer végtelen lustaságát, inkább reiterálnánk pár passzust a 865PE cikkben elhangzottakból.


Ami közös

A Springdale család három tagból áll, név szerint a 865P, a 865PE és a 865G lapkakészletekből. Ami mindegyikben közös, az a 8x-os AGP, a kétcsatornás DDR memóriavezérlő, a dedikált CSA busz az opcionális gigabites hálózati vezérlőhöz, a 8db USB 2.0 port támogatása és a két serial ATA port támogatása. Csakúgy, mint a 875P Canterwood esetében, itt is mind az ICH5, mind az ICH5-R déli híddal párosítható a három északi híd mindegyike. Az egyedüli különbség a RAID funkció támogatása (valamint 3 dollár). További fogyatékossága a 865-ös chipkészleteknek az ECC támogatás: ez megmarad a nagytestvér, a Canterwood privilégiuma.

Ami nem


Intel 865P blokkdiagram

A legolcsóbb verziója az új generációnak az Intel 865P, amely a fentieken kívül 533 MHz-es FSB és dual DDR333 támogatást "kínál", de pontosabb lenne úgy fogalmazni, hogy "nem kínálja" a 800 MHz-es FSB és a dual DDR400 funkciókat. A chipset ára így 33 dollár.. nem egy SiS, de "Intel-mércével" relatíve olcsónak mondható.


Intel 865PE blokkdiagram

Újabb 3 dollárért, tehát 36 dolláros áron már egy Intel 865PE boldog tulajdonosai lehetünk. A magasabb árért cserébe 800 MHz-es FSB és dual DDR400 támogatást kapunk, tehát "szinte" egy 875P Canterwoodunk van, leszámítva a memóriaelérést gyorsító PAT technológiát, persze.


Intel 865G blokkdiagram

Ha mindez kevés lenne, és integrált grafikus magra is vágynánk (Intel Extreme Graphics 2), ismét a pénztárcánkba kell nyúlnunk, hiszen a 865G nem kevesebb, mint 41 dollárba kerül. Élő bemutatón is láthattuk már az Intel Extreme Graphics 2 chipet, így tanúsítani tudjuk, hogy a fejlesztés nem áll meg. Más kérdés, hogy az előjének dupláját futó IEG 2 grafikus mag még mindig épp nem elég semmi "igazi" 3D-s alkalmazás futtatásához -- hiába duplázódnak meg fps értékeink, 8 helyett 16 frame egy picit sovány...


Nos, anno így vélekedtünk, ám ezúttal egy "hús-vér" 865G lappal és szokásos tesztprogramjainkkal ugrottunk neki feltételezésünk bizonyításának... mint látni fogjuk, tévedni emberi dolog, az IEG 2 ugyanis egyáltalán nem sikerült olyan rosszul.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Intel

Azóta történt

  • DFI LanParty 875 Pro - a gamerek alaplapja?

    Noha egyre népszerűbb a 865PE tuning, az igazi ász mégiscsak a 875P. A DFI egy nem mindennapi lappal lepte meg szerkesztőségünket.

  • AOpen AX4PE Tube - a hangkirály

    Sokan felkapták fejüket az AOpen csöves erősítővel ellátott alaplapjának bejelentésekor. Mi is. Most végre tesztelhettünk az AX4PE Tube-ot - nem csalódtunk.

  • Abit IC7-G - akcióban a 875P

    Az Abit versenylova a 875P Canterwood tüzelte alaplapok mezőnyében az IC7-G. Kíváncsian vizsgáltuk a külföldön már komoly hírnevet szerzett lap tulajdonságait.

  • Chaintech Zenith 9CJS 875P

    Az Intel, a DFI és az Abit után a Chaintech is beszáll a 875P Canterwood chipkészletes alaplapok versenyébe.

Előzmények

Hirdetés