Hirdetés

Acer Predator Helios 3D 15: notebook 3D-s kijelzővel

Speciális képernyőjének köszönhetően szemüveg nélkül kínál 3D-s képet ez a bivalyerős notebook. Megnéztük!

Bevezető, külső

Úgy 8-10 éve még a 3D volt a legnagyobb hívószó: a mozik mellett a televíziók, sőt a táblagépek és az okostelefonok esetében is minden gyártó azon erőlködött, hogy valamilyen módon bepréselhesse ezt a rövidítést a specifikációk közé. Speciális képernyők, szemüvegek, dupla kamerák pörögtek mindenhol – hogy aztán amilyen gyorsan jött, olyan hamar le is csengjen ez az őrület, és ma már gyakorlatilag csak néhány új film esetében találkozhatunk a térhatású megjelenítéssel. Persze akad azért néhány kivétel: az Acer például 2021-ben mutatta be a SpatialLabs nevű, szemüveg nélkül is 3D-s képet adó megoldását, melyet először a ConceptD szériában, majd valamivel később már a Predator sorozatban is bevetett. Ilyen formán a most tesztelt notebook már a második generációs verziónak tekinthető.

Dizájn

A teljes nevén Acer Predator Helios 3D 15 SpatialLabs Editionnek hívott notebookban a különleges a kijelző és a mögötte álló technológia, ha ezt „kivonjuk” belőle, akkor egy standard Predator Helios 15-öt kapunk, természetesen bivalyerős hardverrel, hiszen a 3D meghajtását bizony másra nem érdemes bízni. Maga a gép a Predatorokhoz méltó, a játékos irányt egy cseppet sem titkoló dizájnt kapott, hátul a zsanérok vonalához képest túlnyúló, agresszív szellőzőnyílásokat is tartalmazó farrésszel, melynél még némi ARGB világítást is elrejtettek. De jutottak még szellőzőnyílások oldalra is, igaz, itt valamivel visszafogottabbak, világítás nélküliek. A kijelző hátoldala egyébként meglepően steril, egy apró Predator logó és egy kis SpatialLabs felirat utal csak arra, hogy pontosan milyen notebookot is sodort elénk a szél.


[+]

A dizájn egyébként alapvetően szögletes vonalakkal operál, és jórészt alumíniumot használ a burkolat anyagaként. A masszív, 3 kg-os és 359 x 281 x 28 mm-es gépház jól összerakott, nem recseg, a billentyűzet alatti rész merevsége is elfogadható, de azért nem tökéletes. A kijelző egy kézzel is nyitható, állítható, a billentyűzet pedig gombonként konfigurálható ARGB világítással rendelkezik.


[+]

A notebookot bőven ellátták csatlakozókkal, ráadásul ezekből többet hátulra tettek, ami egy ilyen, általában otthon, az asztalon használt gépnél a legelőnyösebb megoldás. Itt egész pontosan két TB4 port, egy HDMI konnektor és a tápegység csatlakozója található, míg a jobb oldalon két USB 3.2 Gen2 interfészt (Type-A kivezetéssel), a bal oldalon pedig egy USB 3.2 Gen1 konnektort (Type-A kivezetéssel) és egy Ethernet portot helyeztek el.


[+]

Ez utóbbi mondjuk kerülhetett volna hátra is, és ha már egy ennyire csúcskategóriás gépről van szó, pakolhattak volna mögé valami frissebbet/gyorsabbat a Killer E2600-nál. Persze ez csak szőrszálhasogatás részünkről, a gigabites sebességgel sincs igazából gond, a manapság talán már fontosabb WLAN adapter pedig a Wi-Fi 6E-t is támogatja.


[+]

Belső, teljesítmény

A SpatialLabs technológia nemcsak speciális kijelzőt igényel, hanem egy kamerarendszert is, mely a tekintetet követve igyekszik mindig precízen beállítani a 3D-s látványt „előidéző” rendszert. Mindez természetesen igencsak hardverigényes, így ez a notebook Core i9-13900HX-et, 32 GB DDR5-6000 memóriát, GeForce RTX 4080-at és két darab 1 TB-os PCIe 4.0 x4 SSD-t kínál, utóbbiakat RAID 0 tömb formájában.

A képernyő egy 15,6”-es, 4K felbontású, 100%-os AdobeRGB színtérrel rendelkező IPS panelre épül. Ezt az egységet külön kijelzőként is megvásárolhatjuk, illetve ezt szerelik a ConceptD 7 SpatialLabs Edition 3D noteszgépbe is, ezáltal paramétereit inkább a grafikusok, mintsem a kőkemény játékosok igényeire szabták. Ez megmutatkozik a 60 Hz-es maximális frissítésben és abban is, hogy nincs G-Sync támogatás. A 4K felbontás egyébként 3D-s üzemmódban feleződik, ilyenkor 1920x2160 pixeles képet kapunk.

Specifikációk
Termék megnevezése Acer Predator Helios 3D 15 SpatialLabs Edition
Processzor Intel Core i9-13900HX – 8P+16E mag, 2,2-5,4/1,6-3,9 GHz, 55-157 W TDP
Memória 2 x 16 GB (SK Hynix) DDR5-6000
Kijelző 15,6"-es, 3840x2160 pixeles AUO B156ZAN03.R IPS panel, lentikuláris előtéttel, 60 Hz-es frissítéssel
Grafika - integrált Intel UHD Graphics
- NVIDIA GeForce RTX 4080, 140 watt TGP
Adattároló 2 db 1024 GB-os PCIe 4.0 x4 SSD, RAID 0
Optikai meghajtó nincs
Kommunikáció - Killer Wi-Fi 6E AX1675i
- Killer E2600 GbE Ethernet
- Bluetooth 5.1
Interfészek - 2 db TB4 (USB-PD 65 wattig)
- 2 db USB 3.2 Gen 2 Type-A
- 1 db USB 3.2 Gen 1 Type-A
- 1 db HDMI 2.1
- 1 db kombinált 3,5 mm-es hangcsatlakozó
- Gigabit Ethernet
Extrák 3D megjelenítés, ARGB billentyűzetvilágítás, microSD kártyafoglalat
Akkumulátor 97 (névlegesen 90) Wh
Méret 359 x 281 x 28 mm
Tömeg 3,0 kg
Operációs rendszer Windows 11 Home
Gyártó honlapja acer.hu
Termék honlapja Acer Predator Helios 3D 15 SpatialLabs Edition
Fogyasztói ár 1 599 900 forint
Garancia 3 év

Teljesítmény

A háttértár két PCIe 4.0 x4-es SSD összefogásával „készült”, és ez látszik a sebességén is, biztosak lehetünk abban, hogy a programok betöltését rekordgyorsasággal végzi majd:


[+]

Mint minden valamirevaló gamer notebook, a Helios 15 is többféle profillal érkezik, melyek között a PredatorSense szoftverrel válthatunk.


[+]

Alapesetben a Kiegyensúlyozott profil az aktív, a csúcsot pedig a Turbo fokozat jelenti. Mint látható, ez elég jelentős plusz teljesítményt biztosít, cserébe viszont a hűtés is sokkal aktívabbá válik.

Teljesítmény különböző beállításokkal
Acer Predator Helios 3D 15 SpatialLabs Edition teljesítménye Alapértelmezett Teljesítménycentrikus
7-Zip beépített benchmark (nT) 113 874 MIPS 118 188 MIPS
SpecWPC 7-Zip Compress* 70,63 s 63,80 s
SpecWPC Blender BMW 1M* 51,33 s 43,38 s
SpecWPC Handbrake Normal / HQ 121,11 / 53,00 fps 151,56 / 65,60 fps
SpecWPC Maya Shaded Wire 225,13 fps 223,27 fps
SpecWPC Python SciPy* 79,89 s 79,19 s
VeraCrypt 64 SHA-256/SHA-512 406 MB/s / 604 MB/s 407 MB/s / 603 MB/s
*A kisebb érték a jobb

Ami az általános teljesítményt illeti, a Core i9 és RTX 4080 kombinációja impozáns számokat hoz, az Acer Helios 15 minden szempontból csúcskategóriás notebookként viselkedik, melyet nyugodtan használhatunk nagy számítási kapacitást igénylő munkákhoz is, legyen szó mérnöki programokról, grafikus feladatokról, esetleg 4K filmek vágásáról, szerkesztéséről.

A 3D-s képességeken belül a 3DMark számai ismét nagyon jók. A játékok esetében tesztünket az asztali VGA-knál megszokott beállításokkal és 4K felbontásban végeztük, és itt látszik, hogy ez a feladat már kezdi meghaladni az RTX 4080 képességeit – azonban kicsit lejjebb vett minőségi beállításokkal vagy WQHD-ben (mely 15,6”-es méretben még mindig tűéles képet jelent) abszolút játszható FPS értékeket kapunk még a legújabb, sugárkövetést is használó játékok esetében is.

Ami a 3D-t illeti, ez csak a támogatott játékokkal működik (ezek listája itt található). Ahol támogatott, ott kétféle módon működhet: a kevésbé gépigényes, a játékmotorból származó mélységi adatokkal dolgozó 3D+-ban, vagy a második virtuális kamerával dolgozó, így jóval valósághűbb látványt biztosító 3D Ultrában. Az előbbi tulajdonképpen csak annyit csinál, hogy a képen látható elemeket térbeli elhelyezkedésük szerint "szétszedi". Ha egy szörny előrébb van, mint a fal, akkor ez a 3D-s képen is így jelenik meg, de ettől még mind a szörny, mind a fal egy-egy sík elem marad - kicsit hasonlít a látvány ahhoz, ahogy régen a sprite-ok jelentek meg a kvázi-3D-s képben. Ezzel ellentétben az Ultránál a számítógép minden képet szinte teljes egészében kétszer is kiszámol, egyszer a bal, egyszer a jobb szemünknek megfelelően, így itt a képen megjelenő elemek maguk is háromdimenziósak. Mindez elég komolyan megdolgoztatja a grafikus kártyát, a szolgáltatást aktiválva 15-20%-os lassulást tapasztaltunk, ami azért már érezhető – ezért is érdemes ilyenkor lejjebb venni a részletességet.

Tapasztalatok

Kijelző

A notebook legfontosabb alkatrésze egyértelműen a kijelző, mely a felette elhelyezett kamerarendszerrel, illetve a felületére „integrált”, folyadékkristályos lentikuláris lencsékkel biztosítja a térhatást. Ami magát a panelt illeti, ez az AUO gyártmánya, és 4K felbontást, 416 cd/m² maximális fénysűrűséget, 1490:1 kontrasztarányt és igen jó színteret kínál.

[+]

Ezek a tulajdonságok, a 60 Hz-es maximális frissítés, a VRR hiánya, illetve a közel teljes AdobeRGB színtér arra mutatnak, hogy a kijelző inkább a grafikus munkára, mintsem játékra lehet ideális. A színhűség gyári kalibráció hiányában nem tökéletes.

[+]

Ami a 3D-t illeti, ahogy az előző oldalon már említettük, játékok alatt kétféle módon történhet az effekt létrehozása. A 3D Ultra itt tényleg azt szimulálja, ahogy két szemünkkel látunk, az eredmény pedig valóban olyan, hogy a támogatott játékok szinte „lejönnek” a képernyőről.


[+]

De nemcsak a játékok alatt tudjuk kihasználni ezt: 3D-s modellnézegetőt, 3D-s videó- és fotónézegetőt is kapunk, de a SpatialLabs Go funkcióval standard 2D-s tartalmat is konvertálhatunk (több-kevesebb sikerrel) 3D-s hatásúvá.


[+]

Bármelyik lehetőségről is van szó, a hatás elég jó, a rendszer tényleg jól működik, de tökéletesnek nem mondanánk. Eleve a felbontás csökken, ami azért érezhető, másrészt tartalomtól függ, hogy mennyire élethű a térbeli kép. Játékok alatt a 3D+ hatás inkább térben eltolt síkoknak tűnik, hasonlóan a lentikuláris képeslapokon látotthoz, míg a 3D Ultra sokkal valóságszerűbb.

Használat közben

Ahogy az előző oldalon már említettük, a notebookot az alapértelmezett Kiegyensúlyozott, illetve Turbo profillal is teszteltük. A kettő között tapasztalható komoly sebességbeli ugrás oka az alábbi grafikonokon jól tetten érhető, hiszen a Turbót aktiválva mind a CPU, mind a GPU jelentősen több wattból gazdálkodhat, ráadásul a hűtés is sokkal agresszívebb fokozatba kapcsol, így ahelyett, hogy a processzorok lassítanának, inkább a ventilátorok gyorsulnak egyre tovább és tovább. Ez a Turbo esetében egyébként rendkívül magas zajszinttel jár együtt, ebben az állásban tényleg csak komoly, lehetőleg aktív zajszűréssel is rendelkező headsetben érdemes használni a Predator Helios 15-öt.

Ami a hőmérsékleteket illeti, ahogy az a képeken is látszik, az Acer nem volt szívbajos, Turbo esetén a CPU 100 °C fölé melegedett, és a GPU is megközelítette a 90 °C-ot. Mindez a burkolaton alig érezhető, a billentyűzet legmelegebb pontjain is 30 °C alatt marad a hőmérséklet, ami kiváló érték, és sokat számít abban, hogy hosszabb játékok alatt is kényelmes maradhat a notebook használata.

[+]

Bevitel, hang, üzemidő, értékelés

Billentyűzet, tapipad

A Predator Helios 15 3D gombonként konfigurálható ARGB világítással felszerelt, numerikus résszel is rendelkező klaviatúrát kapott, mely kényelmes és jó visszajelzést ad. A kiosztás rendben van, a billentyűk viszont kicsit összenyomottak, az említett numerikus rész a 15,6”-es mérettel kombinálva sajnos igényli ezt. Kár, hogy legalább a kurzormozgatókat nem vették külön, ezek integrálódnak az alsó sorokba, de legalább teljes méretűek.


[+]

Extra gombokat nem nagyon kapunk, a Predator logóval ellátott billentyű a PredatorSense szoftvert indítja, míg a klaviatúra felett bal szélen található vékony, saját LED-del ellátott gombbal alapesetben a profilok között tudunk váltani. Ezt a váltást a LED színének változása is jelzi, így ránézésre tudható, hogy éppen milyen fokozatban vagyunk.

A tapipad egy átlagos, a gép méretéhez képest viszonylag apró (105 x 87 mm-es) egység, integrált gombokkal. Általános használatra elfogadható, a többujjas gesztusokat támogatja, de játékhoz mindenképpen érdemes egeret használni.

A hangszórók nem okoztak meglepetést, szépen, levegősen szólnak, de hiányzik belőlük a dinamika és különösen a mélytartomány, ami nemcsak játékok vagy filmek, de az átlagos popzenék során is érezhető.

Üzemidő

Hiába szerelt az Acer 97 wattóra (a hivatalos specifikációkban 90 Wh szerepel) kapacitású akkumulátort a notebookjába, az erős hardver gyorsan elfogyasztja a rendelkezésre álló energiát. Ezen legfeljebb a csendes üzemmód kiválasztásával lehet valamennyit javítani, de a végeredmény így is az, hogy a Predator Helios 15 3D SpatialLabs Edition mellé érdemes mindig elcsomagolni a töltőt is, ha ki szeretnénk használni tudását.

Értékelés

Közel 1,6 millió forintos árával a Helios 15 3D SpatialLabs Edition a legdrágább gamer notebookok közé tartozik. Persze ez nem csoda, a 4K kijelző, a Core i9 és RTX 4080 részben indokolja is ezt, de azért itt a 3D-s megjelenítés miatt is vastagon fogott a ceruza!

Maga a notebook egy jól összerakott, profi, bár hordozhatósági szempontból nem tökéletes gép, nagy teljesítménnyel és nagyon szép kijelzővel. Ez magas kontrasztarányt, szép színeket és grafikus munkához is megfelelő színteret kínál, ám ha ez utóbbi lenne a célunk, akkor egy kalibrációra mindenképp szükség lesz, mert a gyári színhűség nem tökéletes. Mindeközben a játékokhoz nem kapunk meg mindent, hiszen a 60 Hz-es frissítés és a G-Sync hiánya ezen az árszinten már egyáltalán nem megszokott.

Egy szó mint száz, ezt a notebookot elsősorban a 3D-s megjelenítés miatt érdemes megvásárolni, az pedig jó kérdés, hogy játékok alatt mennyire van ennek értelme. Rövid távon ugyanis tényleg meggyőző, jópofa, és a támogatott programok alatt valóban élethű a látvány, de teljesítményigénye is nagy, arról pedig nem vagyunk meggyőződve, hogy aki tényleg sokat játszik, az az újdonság varázsának megkopása után is bekapcsolva hagyja ezt a funkciót. Marad tehát az, aki a mérnöki, grafikus vagy 3D tervező munka mellett játszana is – nekik lehet igazán érdekes ez a bivalyerős és drága notebook.


Acer Predator Helios 3D 15 SpatialLabs Edition notebook

Wombath

Az Acer Predator Helios 3D 15 SpatialLabs Edition notebookot az Acer hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Acer

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés