Acer TimelineX 3830 - erőgép 13,3 hüvelyken

Acer Aspire TimelineX 3830TG

Lehet úgy könnyű, kényelmesen hordozható notebookot csinálni, hogy közben ne kelljen lemondani a teljesítményről és funkciókról? Meg lehet ezt csinálni a hazai közönség számára elfogadható áron? Az Acer volt talán az első márka, amelyiknek sikerült ilyen masinával előállnia. Két éve, az első Acer Timeline laptopok még csak Intel CULV platformot és kis VGA-t kaptak, egy éve a TimelineX már Arrandale processzorokkal és felső középkategóriás VGA-val villogott, most pedig itt a második generációs TimelineX. Az Acer blogban már találkozhattak olvasóink a nagyobb, 15,6 hüvelykes verzióval, a PH!TV-ben járt a 14,1 hülvelykes, az Innováció 2011 kiállításon pedig az egész kék vonalat megszemlélhettük. Ugyanis valami oknál fogva az új TimelineX-ek kék kabátot kaptak némi szürkével és feketével megtámogatva. Első látásra nagyon kellemes árnyalatnak véltük ezt – főleg, hogy a fedélen fémre húzták.

Másodikra viszont az jutott eszünkbe, mekkora ziccert hagynak ki azzal, hogy csak egy színben készül. A masina határozott élekkel szabott formája biztosan jól mutatna fekete-ezüst színkombinációval, de akár egy vörös vagy fehér variánst is szívesen megnéznénk belőle. A friss TimelineX család legkisebb tagja, a 13,3 hüvelykes 3830TG járt nálunk. Kis mérete és alig három centiméteres vastagsága – vagy inkább vékonysága – ellenére váratlanul masszívnak tűnt. Pengevékony fedelét minden bizonnyal a meghajított fém stabilizálja, de alul sem horpadt, nem recsegett-ropogott kisebb nyomorgatás hatására. Súlya 1,85 kilogramm, tehát az elődnél valamivel nehezebb, de talán éppen emiatt tűnik masszívabbnak.

Belül a csuklótámaszon köszön vissza a fedél kékje. Kár, hogy ez a rész már nem fémből készült, és talán egy leheletnyivel szélesebb is lehetne. Fölötte kissé bemélyedve, világosszürke alapon ül a fekete, mai trend szerinti, szigetes billentyűzet. Tovább haladva a monitor felé jön egy fémrácsos rész, éppen olyan széles, amennyivel méretesebb csuklótámaszt szeretnénk. Ide került a bekapcsológomb (balra), a teljesítményprofilok állítója és a billentyűzet LED-jei (jobbra), középen pedig két hangszóró trónol. Ezek miatt lehet megbocsátani a csuklótámasz szűkítését, ugyanis sokkal jobb hangzásra képesek ide ültetve, mint a gép elejében kezünkkel leárnyékolva.

Az alsó és felső rész határára egy fekete, hengeres elem került, ami oldalt a zsanérokat, középen az akkumulátort rejti. Nagy szívfájdalmunkra a kategóriára jellemző, fényes felületű, fényes kávájú kijelzőt kapta az új TimelineX széria is. De jó lenne, ha legalább opcionálisan – akár felárért – elérhetővé tennék azt a matt panelt, amit a „céges” TravelMate TimelineX gépekben használnak! Akkor egyetlen rossz szavunk sem lenne a kellemes kis Acer külsejével kapcsolatban.

Csatlakozók terén a szokásos, korrekt kínálatot kapjuk. A három USB közül egy 3.0-s, az analóg D-Sub mellett digitális HDMI monitorkimenetet kapunk. Ezen felül még hang ki- és bemenet (előbbi digitális formában is) és Ethernet csatlakozó jár, más nem. A kis gépház, méretes szellőzőnyílás, és a hátsó részt blokkoló akku miatt eléggé szerencsétlenre sikerült a csatlakozók kiosztása. A két monitorkimenet és két USB balra, a nagy hűtő előtt nyomorog, mögé tették a tápcsatlakozót. A másik oldalon nincs optikai meghajtó, de így is előre szorították be a harmadik USB-t a hangcsatlakozók mellé, hátul csak az Ethernet aljzat és a Kensington zárhely van.

További részletek

Először kapott szigetes billentyűzetet az Acer TimelineX sorozata – szerintünk egészen jól sikerültet. A szürke háttéren jól mutatnak a fekete gombok, de ami ennél is lényegesebb, korrekten járnak. Bár a nyomáspont lehetne kicsit határozottabb, illetve járhatnának a gombok hosszabb úton, de ezektől a hiányosságoktól szinte minden szigetes billentyűzet – még a Macbookoké is – szenved, talán csak a Sony drágább modelljein oldották meg nekünk tetszően. Kicsit a spórolásra utal a magyar billentyűzet í és ű gombjainak kialakítása. Előbbi a bal Shifttel, utóbbi az Enterrel közös „lyukba” került. Nem éppen elegáns megoldás, de sejtjük, miért csinálták. Így elég egyféle szürke panelt gyártani a billentyűzet alá, az kiszolgálja az összes regionális kiosztást. Ettől a részlettől eltekintve a gombok kiosztása szokásos, legfeljebb a feles kurzormozgatók és fölöttük a csúf nagy jobb Shift ad okot némi szemöldökráncolásra.

Multi-touch rendszerű, az optimálisnál valamivel kisebb, de egészen jól használható tapipadot kapott az Aspire TimelineX 3830TG. Gombjai szerencsére nem kattognak túlságosan, függőleges gördítősávja és a többérintéses vezérlés is flottul működött rajta. Kis mérete mellett egyetlen bajunk az volt vele, hogy valami fűti alulról; intenzívebben meghajtva a vasat nem túl zavaróan, de érezhetően melegedett.

Összesen egy darab csavar és néhány pöcök tartotta helyén a TimelineX hátlapját. Ez a kialakítás kényelmes szerelést biztosít, és a notebook fenéklemeze jobban mutat így, mint két-három kisebb ajtócskával. Eltávolítva a fedelet kiderült, miért éreztük a vártnál stabilabbnak a kis Acert. A vékony burkolat alatt még egy merevítő réteg – valami vázféle – van, így minden bizonnyal kevésbé terhelődik az alaplap, amiből szinte semmi nem látszott, csak a második memóriamodul és a kiépítetlen Mini PCI Express foglalat helyén kandikált ki.

Mivel a 13,3 hüvelykes ház kicsi, a kék TimelineX-nek pedig a Sandy Bridge processzor mellett GeForce GT 540M grafikus magja is lehet, komoly hűtést kellett építeni bele. Nem egy, hanem két feketére festett hőcső szállítja a meleget a méretes szellőzőnyílással ellátott bordához. Érdekes, hogy az akku jól láthatóan elkülönül a hátsó traktusban, mégsem lehet kivenni. Kár érte, mert egy-két évnyi használattól biztosan lenullázódik az élettartama, így nehezebb lesz cserélni.

Teljesítmény

Az a jó az Acer termékpolitikájában, hogy egyes modelljeit nem csak egy-két konfigurációval kínálja. A legolcsóbb – 170 665 forintos – TimelineX 3830T verziónak második generációs Core i3-2310M processzora, 4 GB memóriája, 500 GB-os merevlemeze és CPU-ba integrált grafikus magja van. Csupán tízezer forintos felárral kaphatnak a játékos kedvűek felső középkategóriás GeForce GT 540M grafikus kártyát, még 19 000 forintért jön mellé a Core i5-2410M processzor és 640 GB-os merevlemez az 500-as helyére, és van még további pár ezresért 750-es winchesterrel is. Az egészen komoly, Core i5-ös, külön VGA-s, 750 GB tárkapacitású verzió ára sem lépi át a kétszázezer forintos határt. Ráadásul most az Acer a rá jellemző egy helyett három év garanciát ad a TimelineX modellekre. Acer jellemző az is, hogy a nagyobb, 14,1 hüvelykes és 15,6 hüvelykes típusoknál a kicsi 13,3-as semmivel sem drágább.

Nálunk egy olyan konfiguráció járt, amit idehaza csak 14,1 hüvelykes méretben láttunk. A Core i5 processzor, 4 GB memória és közepes GeForce mellé egy 120 GB-os Intel X25-M SSD került bele, így ára 250 000 forint magasságába emelkedett. Korrekt dolog az Acertől, hogy alig adta drágábban az SSD-t, mint amennyi a valódi felára (kb. 45 000 forint) a 750 GB-os winchesterhez képest.

Termék megnevezése Acer Aspire TimelineX 3830TG - AS3830TG-2414G12nbb
Processzor Intel Core i5-2410M, 2,30/2,90 GHz
Lapkakészlet Intel HM65
Memória 4 GB DDR3-1333
Kijelző 13,3"-os, 1366x768 pixeles TN+film panel
LED háttérvilágítással - B133XW03 V2
Grafika GeForce GT 540M 1 GB DDR3 RAM
Intel HD Graphics 300
Hang Conexant Cx20590
Merevlemez 2,5"-os Intel X-25M, 120 GB SDD
Optikai meghajtó nincs
Kommunikáció Atheros IEEE 802.11b/g/n, Atheros Ethernet, Bluetooth 3.0+HS
Interfész - 1 db USB 3.0,
- 2 db USB 2.0,
- D-Sub és HDMI 1.3 monitorkimenet,
- Ethernet,
- digitális audiokimenet,
- analóg audio ki- és bemenetek
Extrák webkamera, kártyaolvasó
Akkumulátor 6 cellás - 62,2 Wh
Méret 322 x 228 x 29 mm
Tömeg 1,85 kg
Operációs rendszer Windows 7 Home Premium 64 bit
Gyártó honlapja www.acer.hu
Termék honlapja Aspire TimelineX
Fogyasztói ár kb. 250 000 forint
Garancia 1 év (most készlet erejéig 3 év)

Korábban már többször megmértük, mire képes az alapállapotban 2,30 GHz-es, de turbóval egészen 2,90 GHz-ig gyorsuló Core i5-2410M processzor, így most nem vizsgáljuk meg újra. A benne lakozó Intel HD Grapics 3000 grafikai tudását is ismerjük már – közelíti a belépőszintű mobil grafikus kártyákét. Ugyancsak ismert számunkra a GeForce GT 540M teljesítménye, ami 96 számolóegységes, Fermi architektúrás GPU-ja révén a legújabb játékokat is élvezhető sebességgel futtatja közepes grafikai részletesség mellett, 1366x768 pixeles felbontáson. Most csak a 120 GB-os Intel SSD volt számunkra – notebookos viszonylatban – újdonság. Érdemes megnézni, hogy egyenletes átviteli sebességével és minimális késleltetésével hogyan körözi le a leggyorsabb, percenként 7200-at pörgő mobil winchestereket. Ráadásul az SSD hatása a rendszer válaszidején is jól érezhető, gyakran többet hozzátesz a sebességérzethez, mint egy több száz MHz-cel gyorsabb CPU. Legtöbb esetben a 120 GB-os háttértár elég szokott lenni egy notebookba, még ha Windows 7 operációs rendszer terpeszkedik is rajta, ráadásul manapság egy gyors és tágas, USB 3.0-s külső winchester sem túl drága.


120 GB-os Intel SSD az 500 GB-os, 7200 rpm-es HDD ellenében

Monitor tekintetében a kék 13,3 hüvelykes TimelineX nem hozott semmi extrát, de elmarasztalni sincs miért. Az 1366x768 pixeles felbontás és fényes felület alap ebben a kategóriában, akárcsak a 200 cd/m² körüli maximális fényerő és közel 300:1-hez kontrasztarány. Ezek az értékek erős napfényben már nem tudják semlegesíteni a tükörhatást, de beltérben, kevéssé erős fénynél azért használható a monitor. Színvisszaadása a szokásos, kalibrálatlanul pontatlan, kalibrálva viszont elérhető vele a majdnem tökéletes, 1 körüli átlagos deltaE érték, amire a legtöbb notebookos monitor képes. Az Aspire TimelineX 3830TG színprofilja innen tölthető le, az IGP-t használva, maximális fényerő alatt kettővel adja a legpontosabb árnyalatokat.

Nagy kérdés, hogyan bírja a viszonylag kis gépház kezelni a komoly processzor és különálló VGA által keltett hőt. Nyugalmi állapotban a kékség nagyon halk volt, 22 Celsius-fokos szobahőmérséklet mellett be sem kapcsolt a ventilátora. Ahogy viszont felmelegedett tesztkörnyezetünk 24 °C-ra, időnként már bekapcsolt a hűtés, bár ekkor is alig hallható, 20 dB-es határ alatt maradt. A notebook felülete egyetlen pontján sem volt melegebb 30 °C-nál.

Megterhelve előbb a CPU-t, a 20 dB alatti alaphangról nagyjából tíz perc alatt 30 dB környékére jutottunk, ami ilyen méretű gépnél átlagosnak mondható. A nagyobb laptopok, melyekben több hely van a hűtésnek és hardvernek, rendszerint valamivel csöndesebbek. A gép felülete húsz percnyi hevítés alatt csak alul melegedett 40 °C fölé, ami rendben van, bár ölbe véve a hűtés környékén tapasztalt 45 °C nem lesz túl kellemes. Játékkal, a GeForce-ot bevetve további 5-6 fokkal melegedett fel a masina, ami alul 50 °C fölötti értéket eredményezett – ez ölben használva kényelmetlen, éget. Asztalon azért tűrhető maradt a gép, billentyűzete csak középen melegedett 40 °C fölé, ami csak nyári melegben zavaró.

Akkumulátoros üzemidőben kettős viselkedést vártunk a TimelineX 3830TG-től, és azt is kaptunk. Nyugalmi állapotban lekapcsolta a külső VGA-t, a processzort is nagymértékben visszavette, így Wi-Fi nélkül, alacsony fényerejű kijelzővel több mint tíz órára elég volt a 62 wattórás akku, ez 6 watt körüli fogyasztást jelent. Videózáshoz már kétszer ennyi energiára volt szüksége a rendszernek, de az így kapott közel öt és fél órás eredmény is nagyszerű. Játékban aztán beindult a CPU és a GPU, így kevesebb, mint két óra alatt vége lett a mókának, nyúlhattunk a töltő után, hogy három óra alatt visszatápláljuk az energiát. Érdekes, hogy most végig egyenletes volt a töltés menete, az utolsó 20%-on sem lassult le, 2 óra alatt kb. 70%-ig jutottunk.

Értékelés

Kellemes benyomást tett ránk a kék színű Acer Aspire TimelineX 3830TG. Tovább halad azon az úton, amin az Acer elindította Timeline modelljeit, fokozatosan fejlődik, a technika adta lehetőségeknek köszönhetően egyre jobb. Az új modellnél a teljesítmény javulása mellett a masszívabb házat és merevebb kijelzőburkolatot emelnénk ki. Nagyon kellemes – szigorú éleivel kissé férfias – lett a formaterv, reméljük az egyedi kék mellett más színeket is bevetnek. Szintén jól sikerült a szigetes billentyűzetre váltás, bár az egyenfedél dolgát, ami miatt pár billentyűt egybeköltöztettek, érdemes lenne átgondolni. Nagyon tetszik az a módszer, ahogyan az Acer kínálja a TimelineX modelleket. Elég nagy mozgásteret ad a vásárlóknak, választhatnak olcsóbb alapgépet és olyan csúcsvasat is, mint a mi SSD-s tesztpéldányunk volt. Bárcsak a matt kijelzőt is felvennék a lehetőségek listájára!

Mint tudjuk, nincsen rózsa tövis nélkül. A kis méret és nagy hűtő miatt elég szerencsétlenül helyezték ez a TimelineX 3830TG csatlakozóit, és a szűkös hely okolható a játék közben tapasztalt melegedésért is. Kár, hogy az akkumulátort fixen rögzítették. Általános Acer kellemetlenségnek tartjuk, hogy az árban alapértelmezetten csak egy év garancia van. Persze lehet azzal érvelni, hogy igény szerint további éveket vásárolhatunk nem is olyan drágán, de az olyan komolyabb masináknál, mint a TimelineX-ek, talán elegánsabb lenne a pár százalékkal magasabb ár és a kétéves garancia. Mindent összevetve, ránk igen jó benyomást tett az Acer Aspire TimelineX 3830TG: kellemes megjelenése, igényes kialakítása, kiváló felszereltsége, kedvező ára és a most akciósan három év garanciája a kategória legjobbjává teszi hibái ellenére is, így abszolút ajánlott vétel.

Acer TimelineX 3830TG
Jellemzés Kicsi, könnyű, sokoldalú notebook
Pro + kellemes megjelenés és minőségérzet
+ korrekt teljesítmény és felszereltség
+ alkalmi játékhoz elég erős VGA
+ kis terhelésen hosszú akkumulátoros üzemidő
+ jó billentyűzet
+ tudásához képest kedvező ár
Kontra - kár, hogy nincs más színben is
- terhelve azért melegszik és hangja is van
- szerencsétlenül elhelyezett csatlakozók
Alternatívák Acer TimelineX 4830TG
Asus U30SD/U31SD/U36SD


Acer TimelineX 3830TG notebook

rudi

Az Acer Aspire TimelineX 3830TG notebookot az Acer hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Acer

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés