A Raphael fogyasztása: Ryzen 9 7900X a ROG Crosshair X670E Hero lapban

Az ASUS csúcskategóriás alaplapjának segítségével vizsgáltuk meg az új AMD processzor energiaigényét.

Bevezető

Az AMD új processzorainak tesztje elég jó eredménnyel zárult, a Ryzen 9 7900X és a Ryzen 5 7600X is kiválóan teljesített sebességet vizsgáló méréseinkben. Egyetlen terület volt csak, ahol némileg csalódást keltettek, ez pedig a fogyasztás: hiába a fejlettebb gyártástechnológia, az új processzorok bizony nem takarékoskodnak az energiával.

Kíváncsiak voltunk, hogy ebben mekkora a szerepe az új platformnak, a béta státuszú BIOS-nak, illetve az alaplap beállításainak, az ellenőrzéshez pedig az ASUS ROG Crosshair X670E Hero alaplapját használhattuk, annak a cikk megírásakor rendelkezésre álló, nem béta státuszú, 0611-es sorszámot viselő BIOS-ával, mely már a ComboAM5PI 1.0.0.2 verziószámot viselő AGESA mikrokódot tartalmazza. Ez többek között alaposan felgyorsítja az első bootfolyamat idejét – és a teszt előtt pár bekezdés erejéig még kitérnénk egy kicsit erre a kérdéskörre.

Az AM5-öt bemutató tesztünkben első körben béta firmware-rel tudtuk csak használni az alaplapot, és amíg nem jött meg hozzá a frissítés, igen lassú első bootolást tapasztaltunk. A probléma először az ASRock lapjaival kapcsolatban merült fel, és ugyan a normál használat során nincs nagy jelentősége, hiszen csak a legelső indításkor jelentkezik, sokakban lehet még kérdés azzal kapcsolatban, hogy mi történt, így röviden vázoljuk, miről is van szó.


[+]

Amikor a gyártók tervezik az új platformokat, akkor eleinte egyáltalán nem olyan a működése a rendszereknek, mint amit végül a felhasználó tapasztal a vásárlás után. A fejlesztés korai szakaszában a memória úgynevezett tréningelése még igen erőteljesen jelen van, vagyis a készülő alaplapok az indítások alkalmával számos gyorstesztet hajtanak végre annak érdekében, hogy a memória stabilitásáról meggyőződjenek. Ezek a tesztek akár percekig is futhatnak, de jó okuk van erre az érintett cégeknek, ugyanis eleinte rendkívül sok szoftveres hiba van a platformokban, és érdemes minimalizálni a hardveres stabilitási problémák lehetőségét, amit a rendkívül részletes tesztelés biztosít az indítások alkalmával.

Ahogy közelít a rendszer a megjelenés felé, úgy fut egyre kevesebb ellenőrzőteszt az indításnál, amely valamivel a start előtt már csak az első bekapcsolásra vonatkozik, majd a kiadásra jelölt BIOS-okkal nagyrészt arra sem, ilyenkor már jelentős optimalizálásokkal lehet számolni. Ami itt bekavart, az az, hogy az ASRock olyan X670E és X670 vezérlőhidat használó alaplapokat is leszállított a kereskedőpartnerek felé, amelyekre nem telepítették a kiadásra jelölt BIOS-t, és ezáltal egy olyan alaprendszer fut az érintett deszkákon, ami az első indítás során intenzív memóriatréninget hajt végre. Erre viszont már van megoldás a legújabb BIOS formájában, amit a szóban forgó alaplapokon processzor és memória nélkül is frissíteni lehet.


[+]

Azt nem tudni, hogy van-e még olyan gyártó, amely a kiadásra jelölt BIOS előtti verzióval szállította pár alaplapot. Valószínűleg nem lehet kizárni, de ez egy kezelhető tényező a legújabb BIOS manuális frissítésével, és ezáltal már az első, illetve egy CMOS törlés utáni indítás sem tart majd nagyon sokáig, tehát nem kell perceket várni. Mindenesetre, aki vesz egy ilyen rendszert, és először kapcsolja be, majd nem jelenik meg azonnal a POST képernyő, akkor nem kell megijedni, szimplán várni kell 5-8 percet, mivel van némi esélye annak, hogy a beszerzett alaplapon egy korai BIOS található, amit célszerű azonnal frissíteni.

Tesztplatform

Tesztünket az AM5 képességeit bemutató cikkünkből ismerős Ryzen 9 7900X, a G.Skill Trident Z5 Neo memóriaszett, illetve egy végleges BIOS-szal rendelkező ROG Crosshair X670E Hero alaplap kombinációjából felépített platform segítségével végeztük.

Specifikációk
ASUS ROG Crosshair X670E Hero
Foglalat AM5
Támogatott processzorok lista
Chipset AMD X670E
Támogatott memória max. 128 GB, 4 DIMM foglalat, kétcsatornás (dual channel) mód, DDR5-6400+, lista
PCIe - 2 db PCIe 5.0 x16; x16 vagy x8/x8 mód
- 1 db PCIe 4.0 x1
SATA3 6 db
M.2 4 db (2 db PCIe 5.0 x4, 2 db PCIe 4.0 x4)
1 db PCIe 5.0 x4 kiegészítő kártyával
RAID - NVMe: 0/1/10
- SATA: 0/1/10
Hálózat - Intel I225V 2,5 Gbps LAN
- Intel AX210 Wi-Fi 6E
- Bluetooth 5.3
Audió SupremeFX 7.1: Realtek ALC4082 kodek + ESS ES9218 DAC
USB - kivezetés: 1 db USB 3.2 Gen2x2 (USB-PD/QC 4.0 60 watt), 4 db USB 3.2 Gen1, 6 db USB 2.0
- hátul: 2 db USB4, 1 db USB 3.2 Gen 2x2 Type-C, 1 db USB 3.2 Gen2 Type-C (DP Alt), 8 db USB 3.2 Gen2 Type-A
Videokimenetek HDMI 2.1
Formátum ATX
Támogatott op. rendszer Microsoft Windows 10/11 64 bit
Gyártó honlapja rog.asus.com/hu
Termék honlapja ASUS ROG Crosshair X670E Hero
Fogyasztói ár kb. 270 000 forint
Garancia 3 év

A teszt során végigmértük az alapbeállításokkal a Ryzen 7900X-et, majd kipróbáltuk a Ryzen Master, illetve az alaplap saját tuningrutinjának (ez az ASUS által AI Tunernek nevezett rendszer) képességeit is. A kettő közül nem tudnánk győztest hirdetni, egyik sem tudott a másik fölé kerekedni abban a tekintetben, hogy mennyi pluszt tudnak adni a gyári beállításokhoz képest. Ez a plusz egyébként sem jelentős, látszik, hogy a modern CPU-k már egész ügyesen hozzák ki a maximumot a rendelkezésre álló lehetőségekből, de azért ha valaki az utolsó másodperceket, FPS-eket szeretné kihajtani a számítógépből, azért még mindig lehet javítani a beállításokon.


[+]

Ezzel kapcsolatban lényeges lehet a stabilitás kérdése – nálunk ez a téren nem jelentkezett probléma, mind a Ryzen Master, mind az AI Tuner lefagyásmentes működést biztosító beállításcsomagot talált az elég extrém terhelést jelentő tesztjeink alatt is.

ROG Crosshair X670E Hero

Tesztrendszerünkben az újdonságot elsősorban az alaplap képviseli, így érdemes ezt külön is megvizsgálni. A márkanév ismeretében biztos senkinek sem jelent újdonságot, hogy ez egy csúcskategóriás modell, melynek megvásárlásakor igencsak mélyen a zsebünkbe kell nyúlni. Amit viszont fontosnak tartunk megjegyezni, hogy minden extrája ellenére egy teljes egészében ATX szabványnak megfelelő modellel van dolgunk, tehát olyan házakba is beszerelhető, amelyek EATX lapok fogadására nem képesek.


[+]

Felülről, vagyis a foglalat irányából kezdve az ismerkedést, először nézzük a tápellátásért felelős részeket! Ahogy azt a Raphael tesztjében is láttuk, az új AMD processzorok étvágya meglehetősen magas, tehát egy gyengébb VRM egységgel biztos, hogy nem képesek tudásuk maximumát nyújtani. Az ASUS a ROG Crosshair X670E Hero számára egy húsz fázisú rendszert tervezett (18 a CPU-nak, plusz 2 a többi egységnek), mely fizikailag 9+1 csatornás.


[+]

Csatornánként két SiC850A MOSFET-et kapunk (ezek 110 amperig terhelhetők), az egész rendszerért pedig egy Infineon ASP2205 PWM vezérlő felel. Hogy a melegedéssel nagy terhelésen se legyen gond, a komponensekre masszív hűtőborda került – ahogy a fotókon is látszik, ez a kialakításra is érthető, hiszen vékony bordázat helyett inkább nagy, vaskos lamellákat kapunk –, nem is volt probléma tesztjeink alatt a melegedéssel. Ugyan a képek alapján úgy tűnhet, mintha a foglalatot három oldalról ölelné körbe a VRM hűtése, valójában az alsó rész a CPU-hoz legközelebbi M.2 foglalathoz tartozó borda, melyet direkt úgy terveztek, hogy optikailag passzoljon a dizájnba.

Ahogy az manapság egy csúcskategóriás alaplapnál elvárt, a Crosshair X670E Hero sincs híján a kijelzőnek: ez a hátsó csatlakozósor felett elhelyezkedő „lemezben” lapul. Ne számítsunk azonban különleges dologra, itt csak a Hero és ROG szavakat láthatjuk majd a szivárvány különböző színeiben pulzálni. Mindez természetesen összehangolható az alaplapon szétszórt ARGB csatlakozókkal, melyek összesen négyen vannak: három címezhető, második generációs kivezetés és egy AURA Sync képében.


[+]

Maradva még egy pillanatra a tápellátás területén, a tápegység felül négy csatlakozón keresztül látja el árammal az alaplapot. Ezt a kvartettet felül két 8+8 tűs, oldalt pedig egy 24 tűs ATX konnektor alkotja, kiegészítve az utóbbi mellé került hat tűs PCIe kiosztású csatlakozóval.

A memóriafoglalatok szokott helyükre kerültek, és az ASUS volt olyan előzékeny, hogy kis táblázattal segít az építkezőknek a DIMM modulok telepítési sorrendjét meghatározni. Memóriák tekintetében az EXPO támogatása természetesen adott, de nem kötelező – az alaplap saját specifikációi szerint a DDR5-6400+ sebességet is támogatja. A hivatalosan is használható modulok listája itt található.


[+]

Ami a hátsó csatlakozósort illeti, ennek kínálata rendkívül gazdag. A védőlemez természetesen integrált, nem külön kell a házba bepattintani. A konnektorok között két gombot is találunk, az egyik a BIOS alaphelyzetbe állítására, másik pedig elrontott frissítés utáni visszatöltésre szolgál. Ezek mellett egy HDMI csatlakozót láthatunk, amivel kihasználhatjuk a Raphaelben található, alapszinten teljesen megfelelő tudású, RDNA 2 alapú IGP-t.

A továbbiak tekintetében itt rögtön négy darab Type-C konnektor hívja fel magára a figyelmet, melyek közül kettő 40 Gbps-os sávszélességet kínál. Ezek az Intel JHL8540 USB4 vezérlőjére támaszkodnak. A harmadik port USB 3.2 Gen2, a negyedik pedig USB 3.2 Gen 2x2 interfészt rejt, és kettő (ahogy az ikonok is jelzik) DisplayPortként is bevethető.

A Type-C felhozatal mellett nyolc darab Type-A is rendelkezésre áll, melyek USB 3.2 Gen2 sebességűek. Kapunk még optikai digitális és analóg többcsatornás hangot, antennacsatlakozást az integrált Wi-Fi 6E vezérlőhöz (ezt egy Intel AX210 biztosítja, mely így egyben a Bluetooth 5.3-ról is gondoskodik), valamint egy vezetékes Ethernet aljzatot is. Ez utóbbi „csak” 2.5GbE sebességet kínál, pedig ebben a szegmensben talán már elférne az 5, de még inkább a 10GbE is (ami a TB4-gyel együtt az Extreme változat sajátja), már csak azért is, mert az ASUS maga is rendelkezik ehhez passzítható ROG routerekkel. A hangrészleg egyébként a ROG SupremeFX 7.1 megoldásra épül, ESS ES9218 DAC-kal, ALC4082 kodekkel, 32 bit/384 kHz támogatással és 120 dB-es kimeneti jel/zaj aránnyal.

Ha a felsorolt csatlakozók nem lennének elegendők, akkor az alaplap még összesen 11 további USB portot tud biztosítani – ezek közül az egyik egy USB 3.2 Gen 2x2 kivezetés, mely USB-PD és QC 4.0 kompatibilis, és amennyiben a fentebb már említett extra PCIe tápkonnektort is bevetjük, egészen 60 wattig terhelhető.


[+]

A perifériák, kártyák számára az alaplap két PCIe x16-os és egy x1-es sínt kínál. Mivel X670E lapkakészletről van szó, az x16-os egységes PCIe 5.0 szabványúak és x16-os bekötésűek is, de a második a szintén a CPU-hoz csatlakozó PCIe 5.0 M.2 foglalattal osztozik, így ez az utóbbi használatakor csak x8-as sávszélességet tud kínálni. Az M.2 foglalatok közül egyébként összesen kettő az, ami PCIe 5.0 x4-et kínál, a másik kettőnél be kell érni a PCIe 4.0 x4-gyel. Találunk viszont az alaplap dobozában egy kiegészítő kártyát, amivel egy ötödik, PCIe 5.0 x4 sebességű adattárolót is rendszerbe állíthatunk, így tárkapacitásban egészen biztos, hogy nem lesz hiány – már csak azért sem, mert a felsoroltakon túl még hat darab SATA port is rendelkezésre áll.

[+]

Az M.2 foglalatok egyébként valamennyien kaptak hőelosztó lemezt (illetve a CPU-hoz legközelebbinél egy méretes bordát), a meghajtók rögzítése pedig csavarmentesen, a kis műanyag gyűrűk elfordításával történik. És ha már szerelést megkönnyítő megoldások: a felső PCIe slot lezárója egy vékony acélsodrony közbeiktatásával gomb segítségével oldható fel, így a vaskosabb videokártyák kiszerelése sem problémás.


[+]

Végezetül pár szó az UEFI-ről, ami ismerős lehet a korábbi ROG-os lapokból is, és nem hordoz magában egyetlen igazán különleges újdonságot sem. Ahogy az a Crosshair Hero lapoktól megszokott, rengeteg és igen mélyre menő beállítási lehetőséggel rendelkezik a tuning területén, amiben segíthet a folyamatot jórészt automatizáló AI Tuner is.

Alkalmazástesztek I.

Áttérve a teljesítménymérésre, ennek során háromszor vizsgáltuk a processzort: először megnéztük, mit tud az alaplap gyári beállítások mellett, illetve azt, hogy mennyit gyorsít a rendszeren az AI Tuner. Végül a Ryzen Master segítségével bekapcsoltuk a ECO üzemmódot is, hogy kiderítsük, mennyivel lesz lassabb és mennyivel fogyaszt kevesebbet az AMD új CPU-ja ilyen lefojtott állapotban.

Ahogy a számokból látszik, az AI Tuner, ha a világot nem is váltja meg, de azért egy enyhe, hosszabb tesztekben már érezhető gyorsulást hoz magával. Ami viszont nagyon tetszett nekünk, az az ECO mód: bár a lassulás itt azért már jelentősebb, a Ryzen 9 7900X még mindig gyorsabb marad, mint például a Ryzen 7 5800X, miközben fogyasztása sokat csökken.

Alkalmazástesztek II.

Renderelési feladatok során ugyanazt figyelhetjük meg, mint az előző oldalon, ebben tehát nincs újdonság. Sokkal érdekesebbek viszont a rendszer teljes sebességét vizsgáló PCMark és Procyon mérések számai, ahol egész minimális az ECO hátránya.

Játékok

Ahogy az korábban is látszott, az ECO főleg a célzottan a CPU teljesítményét, és azon belül is a többszálas végrehajtást érinti. Ennek következménye, hogy a játékok alatt nincs akkora lassulás, mint elsőre számítanánk rá. Ez nem jelenti azt, hogy ne lenne visszaesés – de a végeredmény még mindig egy, a Ryzen 7 5800X-nél gyorsabb processzor marad.

Fogyasztás és értékelés

Összefoglalva tehát az eredményeket, elmondhatjuk, hogy az ECO mód nagyon ígéretes: aktiválásával sokat csökkenthetünk a Raphael egyébként igen jelentős fogyasztásán, miközben a processzor még mindig bőven elég erős marad. Annyira, hogy tulajdonképpen, ha nincs szükség valami miatt a csúcssebességre, akár lehet az ECO is az alapbeállítás, melytől csak egy újraindításnyi távolságra van a Ryzen 7000 teljes ereje.

Megnézve a grafikonokat, ami különösen tetszetős, hogy mit is jelent pontosan ez a „bőven elég erős” kifejezés: összevetve az aktuális konkurenciával, a Ryzen 9 7900X ECO módban alkalmazások alatt még mindig gyorsabb, mint a Core i9-12900K, és sokkal gyorsabb, mint Ryzen 7 5800X! Játékok alatt pedig ugyan a 12900K már erősebbnek tűnik, de a különbség minimális – az 5800X pedig még mindig biztonságos távolban marad. Ha pedig ehhez az adott számítási kapacitáshoz szükséges teljesítményt is figyelembe vesszük, még brutálisabbá válik a különbség!

Végül pedig szóljunk pár szót az alaplapról! Az ASUS ROG Crosshair X670E Hero egy kiválóan sikerült darab, nyugodtan ajánljuk megvételre egy csúcskategóriás AM5-ös rendszerhez. Az egyik, már említett előnye, hogy nem EATX, hanem „sima” ATX méretű, így kisebb házakba is beépíthető. A másik a kellően túlméretezett tápellátás: mint tesztjeinkből már kiderült, a Ryzen 7000 széria elég áramigényes, ám az itt használt, 18+2 fázisú VRM könnyedén kiszolgálja akár a Ryzen 9 7950X-et is. A stabilitással tehát valószínűleg nem lesz gondunk, ahogy a bővíthetőséggel sem, akár VGA-ról, akár adattárolóról, akár az USB portok számáról van szó.

Persze mindennek jócskán megkérik az árát, ami persze nem kizárólag az ASUS sara, benne van a jelen világgazdasági helyzet és a forint árfolyama is. Ha tehát megengedhetjük magunknak ezt a kiadást és/vagy fontosnak érezzük már most a PCIe 5.0 meglétét, akkor ebben a pillanatban a ROG Crosshair X670E Hero ajánlott vételnek számít a piacon.


ASUS ROG Crosshair X670E Hero alaplap

Wombath és Abu85

Az AMD Ryzen 9 7900X processzort és a G.Skill memóriát az AMD, a ROG Crosshair X670E Hero alaplapot az ASUS bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés