ASUS blog: megérkezett a Z590-es család

Az ASUS nem kevesebb mint 13 alaplappal indítja útjára az új platformot, mely új foglalatot nem, de újdonságokat azért hoz magával.

Prime és TUF alaplapok a Z590-es családból

A CES-en vált hivatalossá az új Rocket Lake-S processzorok és a hozzájuk tartozó Z590-es lapkakészlet megjelenése, és hamarosan a boltok polcaira is felkerülnek ezek az újdonságok. A CPU-k és a chipset várható tudásáról korábban már írtunk, most inkább csak azt emelnénk ki, hogy ezzel az Intel is felszáll a PCIe 4.0-s vonatra, így ezen az oldalon is elérhetővé válik az új interfész. A húsz PCI Express 4.0 sáv mellett megérkezik még a Thunderbolt 4, az USB 3.2 2x2, és hát az integrált grafikák is szintet lépnek, így megjelenik a natív HDMI 2.0b támogatása is. Ráadásul – és ez az Inteltől szokatlan – a sok újdonság ellenére sem váltottak foglalatot, ami azt jelenti, hogy marad az LGA1200, ami azért is jó hír, mert így a Comet Lake-S processzorok is használhatók maradnak (persze akkor nincs PCIe 4.0, 3200-as memória, de legalább nem kell egyszerre annyi mindent vásárolni).

A lapkakészlet persze nem önmagában, hanem alaplapokra szerelve érkezik majd a boltokba. A világ egyik legnagyobb komponensgyártójaként az ASUS rögtön 13 ilyen terméket jelentet meg a 66 000 forintos szinttől fel egészen az 535 000 forintos modellig a Prime, a TUF és a ROG családban.


ASUS Prime Z590-V [+]

Mivel a Z590 az új 500-as széria csúcsát képviseli, az új alaplapok esetében nem igazán lehet a „belépőszintről” beszélni, a sort nyitó Prime Z590-V a Prime szériánál megszokott, viszonylag elegáns külsővel érkezik. A drágább modellekhez képest itt hiányzik a VRM részleg hűtőire pakolt dizájnos keret, tehát a házba szereléskor használnunk kell a megszokott I/O védőlemezt, mely összesen hat USB portot, egy teljes értékű hangcsatlakozó-blokkot, Gigabit Ethernetet és egy PS/2 portot takarhat majd. Az USB portok közül az egyik egy Type-C konnektor, mely USB 3.2 Gen 2 sebességet kínál. Magán a lapon két x16-os és három x1-es PCIe foglalat található, felszerelhetünk három M.2-es SSD-t, van kivezetés TB4 konnektorok számára és nem maradt le a 4 darab SATA port sem a régi SSD-k és HDD-k örömére. A tápellátást végző DrMOS VRM egység 8+1 fázisú.


ASUS Prime Z590M-Plus [+]

Míg a Prime Z590-V normál ATX méretű, addig a Prime Z590M-Plus a microATX lapot keresőknek készült. Ahogy nagyobb méretű testvére, ez is 66 000 forintos ajánlott árral rendelkezik, a kisebb alapterületen pedig valamivel több extrát zsúfoltak össze, így például az elsődleges x16-os PCIe foglalat rögtön fémerősítést kapott. A VRM részleg ugyanúgy 8+1 fázisú, a hátoldalon viszont átvariálták a csatlakozókat, a PS/2 helyett kettővel több az USB port, a videokimeneteknél pedig a HDMI és DisplayPort mellett megjelenik a DVI is, viszont a digitális hangkivezetésekről le kell mondanunk. Jó pont ugyanakkor, hogy a kisebb alapterület ellenére is maradt a három M.2 és négy SATA foglalat, viszont x1-es PCIe-ből három helyett kettővel kell beérni.


ASUS Prime Z590-P [+]

Kevés híján 70 000 forintba kerül a Prime Z590-P, ahol ez az egyetlen betű elég sok változást jelent: 10+1 fázisú DrMOS VRM megoldás, 2,5 gigabites Ethernet, az első M.2 foglalathoz hűtőborda a fontosabb extrák. Kivezetések tekintetében a V-hez vagyunk közel, a hátoldalon gyakorlatilag egyeznek a dolgok, a belső területen megkapjuk a Plus fémerősítésű PCIe x16-os foglalatát és masszívabb hűtőbordáját.


ASUS Prime Z590-A [+]

Egész komoly ugrást jelent árban is a Prime Z590-A, melynél az integrált hátlapi pajzs mellett megjelenik az AURA Sync kompatibilis ARGB világítás is a VRM és a lapkakészlet hűtőbordáin. A 97 000 forintos ajánlott ár 14+2 fázisú VRM rendszert hoz magával, és itt már az AI Overclocking, AI Cooling, AI Noice Cancellation megoldásokat is megkapjuk. A BIOS számára egyébként itt 128+64 Mb helyett már 256 Mb áll rendelkezésre, ami funkciók és későbbi bővítések miatt is hasznos.

A „szimpla” ASUS széria csúcslapjaként itt a specifikációs lista már bővelkedik az extrákban: valamennyi PCIe x16-os foglalat fémerősítést kapott, a hátoldalon pedig kilenc darab USB port várakozik, közöttük négy 10, egy pedig 20 Gbps-es sávszélességet kínálva. A hangcsatlakozók sora a teljes analóg és digitális kínálatot lefedi, és van HDMI, illetve DisplayPort kivezetés is, míg a LAN port 2,5 Gbps-os. A három M.2 foglalatból itt már kettőre jutott hőelosztó lemez, SATA foglalatból pedig hat darabot kapunk. A nyolccsatornás hangrendszernél a Realtek S1220A kodek veszi át a Realtek ALC897 szerepét, vele pedig érkezik a DTS:X is.


ASUS TUF Gaming Z590-Plus [+]

Mindenki tudja, hogy az ASUS számára mennyire fontosak a játékosok, végtére is a cég az egyik legnagyobb szereplője az őket célzó komponensek és notebookok piacának. Két dedikált márkanév is szolgálja ezt: a TUF Gaming és a ROG. Az előbbi a kedvezőbb árú megoldásokat tartalmazza, a Z590-es alaplapoknál pedig a TUF Gaming Z590-Plus és a TUF Gaming Z590-Plus WIFI modellek jelennek meg. Nem nehéz kitalálni, hogy a 84 000, illetve 88 000 forintos ajánlott árral rendelkező két lap az integrált WLAN adapter jelenlétében különbözik: az utóbbinál ez Wi-Fi 6-os Intel megoldás.

A WLAN-tól eltekintve az ATX méretű lapok a „TUF dizájnnak” megfelelő kinézettel rendelkeznek, és természetesen különösen strapabíró komponensekből épülnek fel. A 14+2 fázissal rendekező DrMOS táprendszer két combos méretű hűtőbordával bír, a hátlapi lemez pedig integrált, ami ezen az árszinten el is várható. Ezen a fekete színű, TUF logós lemezen hét USB portot találunk, melyek közül kettő 10, egy Type-C kivezetés pedig 20 Gbps-es sávszélességet kínál. De van itt még PS/2, HDMI, DisplayPort illetve teljes körű audioblokk, és persze a Wi-Fi-s változatnál ott a két darab antennacsatlakozó is.

A sötét színű, de RGB fényekkel is feldobott alaplapon három M.2 csatlakozó található és két x16-os PCIe foglalat is helyet kapott – ezekből az elsődleges fémmerevítéssel is rendelkezik. Az M.2 kapcsán megjegyeznénk, hogy ezekből az első számú kizárólag Rocket Lake-S CPU-val használható. A SATA portok száma hat, az x1-es PCIe kivezetéseké kettő. Hangokért a Realtek S1200A felelős, az integrált LAN vezérlő pedig 2,5 Gbps-os.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt