ASUS HD 7770 2 GB memóriával

ASUS HD 7770 2 GB

Az AMD legkisebb, GCN mikroarchitektúrára épülő kártyáit márciusban egy alapos tesztben már bemutattuk. Akkor vegyes érzelmeket keltettek bennünk az új jövevények, mivel előző generációs, közvetlen elődeikhez képest teljesítményben csak kisebb előrelépéseket láthattunk. Ez főképp annak volt betudható, hogy az AMD alaposan csökkentette a lapkaméretet, aminek egyenes következménye volt a visszafogottabb tempónövekedés. Az ár/teljesítmény mutatót szemlélve sem brillíroztak igazán a Cape Verde alapú kártyák, ami az átalakuló piac egyik kellemetlen velejárója volt.

A rajt után néhány héttel-hónappal szokás szerint elkezdtek szállingózni az egyes gyártók által újragondolt HD 7770-es kártyák. Az egyik ilyen rendhagyó megoldást az ASUS produkálta, aki – eddig egyedüliként – megduplázta a referenciakártyán található memória méretét. A következőkben ezt a kártyát fogjuk kicsit közelebbről megvizsgálni.


[+]

A dobozban a VGA kártyán kívül most sem lapult túl sok egyéb. A gyártó mindössze egy DVI->VGA adaptert és egy CrossFire hidat mellékelt a szokásos DVD-vel és füzettel karöltve.

A kártyára pillantva azonnal feltűnhet, hogy az két ventilátorral operál. Az ASUS hasonló koncepcióval korábban már bizonyított, hisz a gyárilag tuningolt, szintén dupla légkavaróval felvértezett egyedi hűtésű ASUS GTX 670 DirectCU II TOP, tesztünk alatt rendkívül halk üzemet produkált. Ebből kiindulva nagy reményekkel folytattuk a vizsgálódást.


[+]

Elsőként a hűtést távolítottuk el, melyhez elég volt a GPU körüli négy csavart kiszerelnünk.


[+]

A körülbelül 2,5 centiméter magas alumíniumbordán egy műanyagkeretben kapott helyet a két légkavaró. Ez a rész könnyedén lepattintható a bordáról. A két Everflow márkájú ventilátor 8 centiméteres átmérővel rendelkezik.


[+]

Ezután az immáron csupasz NYÁK felé vettük az irányt. A matt, fekete-sötétlila színű áramkör teljesen egyedi kivitelű. Középtájon a Cape Verde XT kódjelű GPU trónol, mely mindössze 123 mm² területű. Az ASUS itt egy minimális tuningot is becsempészett: 20 MHz-cel, 1020-ra emelték a grafikus processzor órajelét. Az egyetlen 6 tűs tápcsatlakozó a jól megszokott szekcióban, a kártya végében kapott helyet. Itt jegyeznénk meg, hogy az ASUS megoldásának hossza megegyezik a referenciáéval.


A kártya eleje és vége [+]

A tápellátás két szekcióból tevődik össze. A kártya elejében négy fázist találunk, melyek a GPU magjához szükséges feszültséget biztosítják. A NYÁK végében további három, különálló fázist láthatunk, mely közül egy a GDDR5-ös memóriák, egy a PLL, míg egy másik PCI Express vezérlő tápellátásáért felel.


[+]

A tápellátó rendszer vezérlését a kártya hátoldalán található Digi+ névre elkeresztelt kis chip végzi.


[+]

A memóriákkal a kártya egyik sarkalatos pontjához érkeztünk. A referenciánál látottakhoz hasonlóan itt is Hynix márkájú, egyenként 256 MB kapacitású GDDR5-ös chipekből áll össze a VRAM. A H5GQ2H24MFR-T2C típusjelzésű egységek gyárilag 1250 MHz-re lettek hitelesítve, melyek az ASUS megoldásán 1150 MHz-en ketyegnek. Ez 25 MHz-cel magasabb az AMD által meghatározott referencia értéknél.


[+]

A chipekből összesen nyolc darab található a kártyán, így 2 gigabájt RAM-ból gazdálkodhat a GPU.

A referenciához képest a hátlap is változott. A DVI-D és a DVI-I portokon felül egy 3 GHz-es HDMI 1.4a, valamint egy DisplayPort 1.2 HBR2 aljzatot láthatunk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés