Hirdetés

Be quiet! Pure Base 500DX: lehetne még ennél is jobb?

Nem sokkal a hivatalos bejelentés után megnézhettük, miben nyújt előrelépést a Pure Base 500DX a Pure Base 500-hoz képest.

Külső

Rendszeres olvasóink talán emlékeznek rá, hogy tavaly ősszel teszteltük a be quiet! Pure Base házszériájába hosszú szünet után megérkező 500-as modellt, mellyel összességében elégedettek voltunk, de szerencsére a gyártó ajánlott díjunk hatására sem dőlt hátra, és idén piacra dobták a Pure Base 500DX-et.


[+]

Ez a vállalat első olyan modellje, melynek tervezésekor kimondottan szellőzés volt az elsődleges szempont, ez pedig szabad szemmel is látható változásokat hozott az eredeti 500-as házhoz képest. Egyúttal igyekeztek a felépítést minél inkább a mai kor igényeinek megfelelőre alakítani, ennek a felfogásnak köszönhetően pedig nem csak a ma már lassan alapvető elvárásnak számító RGB világítás került be a repertoárba, de az előlapi csatlakozók modernizálására is sor került.


[+]

A Pure Base 500-zal ellentétben az 500DX kizárólag edzett üveg oldallappal elérhető, színek tekintetében azonban két opciónk is van, a fekete és a fehér – nálunk az utóbbi járt. Persze a márkanévhez híven nem maradt le a házról a hangszigetelés, ilyen anyagot viszont csak a – szemből nézve – jobb oldali lemez belső felén találunk, a ház többi részére inkább a nyitottság jellemző.

[+]

Az előlap szinte teljes felületét rács fedi, ami nagyban segíti a mögé gyárilag beszerelt Silent Wings 2 ventilátor munkáját, csak egy középső sáv maradt lyukak nélkül, melyet a látvány javításának szenteltek, ennek a sávnak a két oldalán ugyanis ARGB, vagyis egymástól függetlenül vezérelhető színes LED-ek sorakoznak, amelyekből a beltér tetején is találunk egy adagot. A fényeket az előlap tetején elhelyezett I/O panelen található gomb segítségével vezérelhetjük, de természetesen lehetőségünk van az alaplapi csatlakozásra, így a szoftveres testreszabásra is.


[+]

A rácsos panelt alul megfogva tudjuk levenni (vagyis inkább lerántani) a helyéről, ilyenkor hozzáférünk az egyébként eltávolítható és tisztítható porszűrőhöz, valamint a mögé szerelt ventilátorhoz is. Ötletes megoldás, hogy az előlap fényei nem egy vezetékkel vannak a fő egységhez kötve, hanem apró érintkezőkön keresztül kommunikálnak a házzal, ezért szétszereléskor ezek nem okoznak majd kényelmetlenséget.


[+]

Az I/O panelt gyakorlatilag annyira az előlap tetejére tolták, hogy mi már inkább a fedlap részeként tekintünk rá. Itt találjuk a bekapcsológombot és a világítási módok közti váltásra szolgáló kapcsolót, két jack csatlakozót, illetve két USB portot, melyek közül az egyik végre Type-C. Mi mondjuk jobban örültünk volna, ha az előd két USB Type-A csatlakozóját egészítik ki egy C típusú verzióval, de nyilván egyszerűbb volt egy meglévő portot kicserélni, örüljünk, hogy egyáltalán ezt meglépték. Hátrébb bogarászva egy fehér színű, mágnesek segítségével rögzített porszűrőbe botolhatunk, mely egy méretes szellőzőrácsot fed le, ami alatt szintén helyet kapott egy Pure Wings 2 ventilátor.


[+]

A ház hátoldalán a szokásos toronyházas dolgokon felül két érdekességet találunk – a szellőzőrács mögött megbúvó légkavarót leszámítva. Az első, hogy a PCIe slotok rögzítésére szolgáló, kézzel oldható csavarokhoz nem a beltérből, hanem kívülről férünk hozzá, miután levettük a környéküket takaró lemezt, a második pedig a tápegységhez tartozó keret.


[+]

Utóbbi a táp beszerelésekor lehet hasznos, mi is nagyon szeretjük ezt a megoldást: lényege, hogy a tápegységet nem a házhoz, hanem ehhez az acélelemhez kell rögzíteni, majd az egész szerelvényt hátulról tudjuk betolni, így nem csak a kábelek befűzése vagy moduláris modell esetében a csatlakoztatás egyszerűsödik le, de egy eszköz utólagos tápra kötéséhez sem kell átvágnunk magunkat a belül gyűrűző kábelkötegen.

[+]

A külső bemutatásából már csak a ház alsó fele maradt ki. Itt különösebb érdekességeket nem találhat az, aki már látta az eredeti Pure Base 500-at, a ház négy darab műanyagból készült, gumi tappancsokkal ellátott lábon áll, közöttük pedig egy méretes szellőzőrács kapott helyet, melyet az előlap felől egyszerűen kihúzható porszűrővel takartak el a mérnökök.

Belső

Ahogy azt a többi specifikációval együtt az oldal alján található táblázatban is feltüntettük, a kézzel oldható csavarokkal rögzített oldallapok levétele után egy olyan beltér fogad minket, melybe Mini-ITX, microATX és ATX méretű alaplapokat tudunk majd beszerelni, kiegészítve egy maximum 190 mm magas processzorhűtővel és egy (vagy több) legfeljebb 369 mm hosszú grafikus kártyával.


[+]

Az alaplaptálcán két nagyobb kivágást találunk. A bal felső sarokban található, lekerekített téglalap alakú a processzorhűtő felszerelését könnyíti majd meg, míg a másik első pillantásra nem is egyértelmű, hogy mekkora valójában. Gyári állapotban egy függőleges sávot láthatunk, ami alkalmas lehet a kábelek rendezgetésére, tőle jobbra pedig a gyártó logójával ellátott műanyagelemet, mely mögött szintén van némi hely vezetékeknek, de ha benézünk az alaplaptálca mögé, észrevehetjük, hogy ez az egész szekció egyetlen csavar kitekerése után eltávolítható.


[+]

Ennek egyébként nem csak a kábelek bekötése során lesz haszna, hiszen ezt a fémlemezt két darab SSD felszereléséhez szükséges rögzítőpontokkal is ellátták, ezzel lehetővé téve, hogy adattárolóink az üvegablak felől is megcsodálhatóak legyenek.

[+]

SSD-ket egyébként az alaplaptálca hátoldalára, a szerelőablakra erősített keretre is szerelhetünk, illetve a rácsozott fedlappal a beltér fő szekciójától leválasztott alsó kamrában is találunk egy eltávolítható merevlemezkeretet, melyre a két HDD alá egy SSD is befér még.

[+]

Sajnos ennél a területnél ezúttal sem volt szempont a jó szellőzés, így még ha az előlap alsó részére teszünk is ventilátort, annak hatása a zárt keretben lévő adattárolók számára csak alig lesz érezhető.


[+]

Ahogy az előző bekezdésből kiderült, természetesen a gyárilag beszerelt ventilátorok sorát igény esetén tovább bővíthetjük, illetve le is cserélhetjük őket vízhűtés-radiátorokra is – a konkrét lehetőségeket az alábbi táblázatban összegeztük.

Főbb paraméterek
Termék megnevezése be quiet! Pure Base 500DX
Elérhető színek fekete, fehér
Méret (ma x mé x sz) 463 x 450 x 232 mm
Tömeg 7,8 kg
Anyaga acél, edzett üveg, műanyag
Beszerelhető alaplapok ATX, microATX, Mini-ITX
5,25"-os helyek száma 0 db
3,5"-os helyek száma 2 db
2,5"-os helyek száma 5 db
Bővítőkártyák száma 7 db
Beszerelhető ventilátorok - Előre: 3 db 120 vagy 2 db 140 mm
- Fentre: 2 db 120/140 mm
- Hátra: 1 db 120/140 mm
Gyárilag beszerelt ventilátorok Elöl, fent és hátul 1-1 db Pure Wings 2 140 mm-es
Beszerelhető radiátorok hossza - Előre: max. 360 mm
- Fentre: max. 240 mm
- Hátra: max. 140 mm
I/O panel csatlakozók 1 db USB 3.0 (Type-A), 1 db USB 3.1 (Type-C), audió jack ki- és bemenet
Beszerelhető processzorhűtő max. 190 mm magas
Beszerelhető grafikus kártya max. 369 mm hosszú
Beszerelhető táp szabványos ATX, max. 258 mm hosszú
Extrák Három db Pure Wings 2 ventilátor, kivehető porszűrők, ARGB világítás
Gyártó honlapja www.bequiet.com/hu
Termék honlapja Pure Base 500DX
Fogyasztói ára kb. 37 000 forint
Garancia 3 év

Szerelés

A ház szerelhetőségét ezúttal is a hőmérsékleti tesztekhez használt ASRock Fatal1ty X99M Killer alaplappal és egy PowerColor Red Dragon RX 570-es grafikus kártyával vizsgáltuk. Bár a szerelés szempontjából lényegtelen, de az alaplapba Intel Core i7-5960X processzor került, melyre 165 mm magas Noctua NH-D15 hűtőt szereltünk.


[+]

A házban minden alaplapmérethez megtaláljuk a szükséges távtartókat, nincs szükség ezek átszerelésére attól függően, hogy milyen lapot használunk. Az alaplap rögzítését követően a 24 tűs ATX tápcsatlakozót és a videokártya tápkábelét gond nélkül a helyére tudtuk tenni anélkül, hogy az alaplaptálcán található takarólemezt ki kellett volna venni a helyéről, a nyílások elég nagyok ahhoz, hogy átbújtassuk rajta a csatlakozókat.


[+]

A 4 tűs EPS csatlakozó bekötésénél viszont már nem voltunk ilyen könnyű helyzetben. A felső ventilátor miatt nincs elég hely ahhoz, hogy rendesen megfogva a vezeték végét a helyére tudjuk azt pattintani, így nem kerülhettük el a légkavaró eltávolítását. Még az volt a szerencsénk, hogy a processzorhűtő akkor még nem volt a helyén, hiszen úgy kiszerelt ventilátorral, oldalról benyúlva sem fért volna el a kezünk – pontosabban még ha be is fér, annyi hely már biztosan nincs, hogy jó szögbe fordítsuk a csatlakozó bekötéséhez.


[+]

Az alaplap alján sorakozó portok bekötésekor szintén nem ütköztünk problémába, és ez akkor is így lett volna, ha nagyobb alaplapot használunk, hiszen a kábelcsatornaként funkcionáló három darab, nagyméretű kivágás nem azzal egy síkban, hanem a tápegység takarólemezén van. A vezetékek megfelelő hosszúságúak voltak, a legtávolabbi sarok elérésével sem volt gondunk, nem úgy, mint a Chieftec Scorpion III ház tesztje közben.


[+]

Az alaplaptálca mögötti, 2 centiméteres terület elégnek bizonyult az összes kábel elvezetésére, ebben segítségünkre voltak azok a tépőzáras rögzítőfülek, melyek már kicsomagoláskor a helyükön voltak, a helyzet ráadásul gyorskötözők használatával tovább javítható. A tápegység helyére pakolása problémamentes volt, még mindig ezt a fajta keretes megoldást tartjuk a leginkább felhasználóbarátnak, a vezetékek elhelyezésére pedig elegendő hely állt rendelkezésünkre még a helyén hagyott merevlemezkerettel is. Ez a keret egyébként két pozícióban is rögzíthető, mi úgy hagytuk, ahogy a gyárban összerakták, vagyis a lehető legjobban az előlap felé tolva.


[+]

Az SSD felszerelése szintén akadálytalan volt, az egyszerűen levehető rögzítőelemeknek hála egy kényelmes bőrfotelban üldögélve is a helyére csavarozhatjuk az adattárolókat, ezután pedig csak a keretből és meghajtóból álló szerkezet helyére illesztése és csavarral rögzítése marad hátra.

Mérések, értékelés

Mérések

A ház hangszigetelését a szokásos módon mértük: 60 dB hangerejű, fehér zajt kibocsátó okostelefonunkat a ház belsejébe helyeztük, majd az üveglap felszerelése után ismét mértünk egy zajszintet a gépház mellett. A mutató a második mérésnél 48,5 dB értéket mutatott, mely a rengeteg szellőzőnyílást figyelembevéve igen jó eredménynek számít – fontos azonban megjegyezni, hogy a mérés minden esetben a ház üveglap felőli oldalán történik, ha szándékosan a szellőzőnyílások környékén mérnénk, valószínűleg rosszabb eredményt kapnánk, az összehasonlíthatóság kedvéért azonban nem változtattunk a módszeren.


[+]

A szellőzést vizsgáló tesztünk módja szintén nem változott a korábban látottakhoz képest: a beszerelt, 1,25 voltos feszültséggel és fix 4 GHz-es órajellel működő Intel Core i7-5960X processzorra épülő rendszert az AIDA64 CPU-t, FPU-t és GPU-t dolgoztató terheléses teszteknek vetettük alá. A mérést kétféleképp végeztük el, első körben csak a processzorra szerelt Noctua NH-D15 egyetlen ventilátora dolgozott (a videokártya hűtése mellett), másodszorra pedig bekötöttük a három gyári ventilátort is és maximális fordulatszámon működtettük őket. A gép szétszerelését követően a teszteket nyitott tesztpadon is elvégeztük, az alábbi grafikonokon a két mérés során kapott értékek közti különbségeket jelöltük – értelemszerűen minél kisebb a szám, annál közelebb van a gépházban mért hőmérséklet a nyílt levegőn mérthez.

Az első mérés alkalmával a be quiet! új üdvöskéje jobban vizsgázott, mint a szintén ezzel a módszerrel tesztelt Chieftec Scorpion III, mely nyilván nem meglepő eredmény, hiszen azt elöl teljes kiterjedésében üveg borítja, míg az 500DX rácsos előlapot kapott. Bekapcsolt ventilátorokkal az eredmények már kicsit rosszabbak, mint az előbb említett modellnél, ami szintén érthető, hiszen a Scorpion négy, míg tesztalanyunk csak három légkavarót tudhat magáénak, de a nyitott tesztrendszerhez képest számított 5 és 3 °C-os különbség a processzor és a VRM hőmérsékletét tekintve még így sem mondható rossznak, a Pure Wings ventilátorok pedig még ilyen terhelés mellett sem voltak elviselhetetlenül hangosnak.

Értékelés

A Pure Base 500 üveg oldallappal szerelt verziója jelenleg 29 000 forint körüli áron szerezhető be itthon, míg az 500DX modellért nagyjából 37 000 forintot kell leszurkolnunk, az áremelkedés tehát viszonylag magas, közel 30%-os, mindezért cserébe viszont több fejlesztést is kapunk. A rácsozott előlap egyértelműen hatékonyabb hűtést eredményez, az ARGB világítás és az USB Type-C csatlakozó pedig, bár nem létszükséglet, sokak számára talán mindkettő olyan szempont lehet, melyért cserébe hajlandóak kifizetni felárat – nem is beszélve az elődhöz hasonló remek (bár néhány ponton előretervezést igénylő) szerelhetőségről.


[+]

Érdemes továbbá azt is megemlíteni, hogy bár az új verzió dobozából kimaradt az extra, hangszigeteléssel ellátott fedlap, kapunk plusz egy Pure Wings 2 ventilátort, mely önmagában közel 5000 forintot kóstál, ennek fényében pedig már nem is tűnik soknak az a 8000 forintos árkülönbözet a PB 500-hoz képest. Utóbbi modell tesztünkben az ajánlott plecsnit kapta, tesztalanyunkkal kapcsolatban pedig azt gondoljuk, hogy jogosan érdemli meg a különösen ajánlott minősítést, hiszen a kapott fejlesztések szerintünk értékesebbek annál, mint amennyibe elődjénél többe kerül az 500DX.


Be Quiet! Pure Base 500DX

SidCorky

A tesztelt házat a Be Quiet! bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés