Hirdetés

Cooler Master Elite 335

Külső

A Cooler Master házaiban eddig nem kellett csalódnunk, a nálunk járt modellek hozták a formájukat, elég, ha csak a méltán népszerű Stackerre vagy a Cosmosokra gondolunk. Ám sokaknak ezek már a nem megfizethető kategóriába esnek. A gyártó az Elite szériával gondolt azokra, akik nem szeretnének túl sokat költeni, de mégis tetszetős, jó minőségű, szinte teljesen csavarmentes házra vágynak.

Az Elite 335 egyik elődjét, a 330-at már láttuk, meg is voltunk vele elégedve. Az új ház ennek a felújított változata, ezért számos hasonló részletet találhatunk bennük. A külső szinte csak az előlapban változott, de a hat Elite modell közül talán ez tetszett nekünk a legjobban. A 335-ös teljesen fekete, csak a csatlakozókivezetések környékén találunk fényes borítást, jól néz ki a maga egyszerűségében. A ház mérete nagyjából megegyezik az előző modellel: 413 mm magas és 486 mm mélységű, tehát nem egy óriás. Az előlap nagy része (az előlapi csatlakozók paneljének kivételével) fémhálóval fedett.

A felső rácsok a négy 5,25"-os meghajtóhelyet rejtik, míg az alsó, nagy CM logóval ellátott a 12 centiméteres, univerzális ventilátorhelyet takarja. Az előlapi csatlakozók magához a fémvázhoz vannak erősítve, így az előlapot levéve még véletlenül sem tudjuk leszakítani őket. A csatlakozók felett egy 3,5 colos fiók is helyet kapott.

Az előlapon két USB 2.0-s kivezetés, illetve egy-egy hangkimenet és -bemenet található. A FireWire-nek megvan ugyan a helye, de aljzata nem volt bekötve. Jobb oldalra került a bekapcsoló- és a parányi reset gomb. Jó ötlet volt a USB-k két oldalra helyezése, mivel így két szélesebb MP3 lejátszót vagy pendrive-ot is használhatunk egyszerre.

A hátsó és oldalsó panel teljesen megegyezik a 330-as Elite-ével. A tápot legfelülre szerelhetjük. Ez alatt találjuk a második 12 centiméteres, univerzális helyet a hátsó ventilátornak. Ebbe 80, 92 vagy 120 mm-es légkavarókat tehetünk. Alul hét bővítőhely áll rendelkezésünkre, a gépház bal oldalán a bővítőkártyákkal szemben egy téglalap alakú rácsos rész látható. Ez főleg a videókártyák hőjének elvezetésében segíthet. A processzor felett is van egy kis kör alakú szellőző.

A kerek rács másik oldalán egy műanyag kürtőt találunk, ami teleszkópszerűen széthúzható. A mai, hatalmas hőcsöves processzorhűtőknél ugyan nincs sok értelme, hiszen el sem fér mellettük, azonban a gyári hűtők mellé hasznos lehet. A csövet kicsavarozva a helyére akár egy 80 mm-es ventilátort is betehetünk.

A ház főbb paraméterei:

Termék megnevezése Cooler Master Elite 335
Elérhető színek fekete
Méret 413 x 486 x 185 mm
Anyag acél
Beszerelhető alaplapok ATX, microATX
5,25"-os helyek száma 4 db (maximum)
Merevlemezhelyek száma 7 db
Bővítőkártyák száma 7 db
Hűtés hátul 120 x 120 x 25 mm-es ventilátor, elöl univerzális ventilátorhely, bal oldalon szellőzők, rácsos előlap
Előlapi csatlakozók 2 db USB 2.0, mikrofon, hangszóró
Beszerelhető tápegység szabványos ATX, felülre
Tömeg táp nélkül 6 kg
Gyártó weboldala
Termék weboldala
www.coolermaster.com
Elite 335
Forgalmazó Expert Computer Kft.
Garancia 3 év
Bruttó fogyasztói ár 10 000Ft

Belső

Az Elite ház belseje sem tartogatott túl sok meglepetést, megegyezik a 330-éval. A belső kidolgozását jó minőségűnek találtuk, az élek is szépen le voltak kerekítve. Az 5,25 colos meghajtóknak csak az egyik oldalán találunk gyorszárakat, így a másik oldalon nem árt egy-egy csavarral is rögzíteni azokat.

A különböző méretű meghajtókat háromféle zárral rögzíthetjük a helyükön. A kis műanyag tartók minősége nem volt túl meggyőző, de egyszerű volt használni őket, és stabilan, jól tartották a helyükön a merevlemezeket, optikai meghajtókat.

A házhoz egyetlen, hátulra szerelt, 12 centiméteres ventilátort kapunk. A másikat a winchesterek és az előlap közé, alulra tehetjük be. A ventilátor elég halk, ráadásul három- és négytűs csatlakozója is van.

Az előlapot levéve vettük észre, hogy belülről az egész rácsos rész porvédő, vékony szivaccsal van borítva. A szivacsok könnyen kivehetők, így tisztításuk is egyszerű.

A ház szereléséhez kapunk egy útmutatót is, illetve egy nagy adag csavart. A zacskókban még találtunk kábelkötegelőket és egy ferritgyűrűt is. Ez utóbbival a vezetékekben – a környező elektromágneses hullámok által – indukálódó áram káros hatásaitól védi az alaplapot.

Az Elite 335-ben kényelmesen, szépen elfért minden. A szerelés gyorsan ment, mindent egyszerűen a helyére sikerült rakni a winchester kivételével, azt ugyanis a kicsit szűk fiókba úgy kellett beerőltetnünk. Viszont így jó stabilan volt, és a más házakból megszokott gumi rázkódáscsillapítók hiánya ellenére sem rezonált be működés közben. A ház kábeleinek hosszúsága megfelelő volt. A kis házban hosszú videókártyánk sem érte el a merevlemezt. A fémdobozba maximálisan 252,25 mm-es hosszúságú videókártyát és 166,6 mm magas processzorhűtőt rakhatunk. A képen láthatóhoz hasonló hűtés esetén érdemes lehet a házhoz kapott légkavarót elölre, a winchesterekhez rakni a jobb szellőzés érdekében.

A bővítőkártyákat egy közös, kis karral nyitható és csukható zár tartja a helyükön, de ha biztosra akarunk menni, természetesen csavarokat is használhatunk.

Tesztelés, értékelés

A Cooler Master Elite 335-öt a szokásos tesztkörnyezetünkkel pakoltuk meg, és Casetek CK-1020 házunkkal hasonlítottuk össze. A tesztkonfiguráció is ismerős lehet már korábbi cikkeinkből:

  • Intel Core 2 Duo QX9650 processzor
  • Cooler Master Hyper TX2 processzorhűtő
  • Asus P5E3 DeLuxe alaplap
  • 2 x 1024 MB Samsung DDR3 RAM
  • Radeon HD 3850 videokártya
  • 400 GB-os Samsung SATA merevlemez
  • Cooler Master Silent Pro 600 wattos tápegység
  • Casetek CK-1020 ház elöl 80 mm-es, hátul 92 milliméteres ventilátorral

Grafikonjainkon egy megközelítőleg 20 perces, 100%-os processzorterheléses melegítési időszak és utána pár perces, terheletlen kihűlési folyamat látható. A vonalakat vízszintesen némileg elcsúsztattuk egymástól, hogy a felfutás és a lecsengés jobban láthatóvá váljon. A processzorhűtőt percenkénti 1800-as csúcsfordulatán hajtottuk. Mindkét házban maximális fordulaton jártak a ventilátorok, ami a CM Elite 335 esetében is 1200-as percenkénti tempót jelentett. A Casetekben a kisebb ventilátorok miatt a fordulatszám percenként 1900, illetve 1400 volt.

Az első körben mindkét processzor és a házak ventilátorai is legnagyobb sebességükön dolgoztak. Ekkor az Elite alig 1-2°C-kal maradt csak le a Casetektől, mindketten 60°C körüli eredményt hoztak. Hangban sem tapasztaltunk túl nagy eltérést.

A második menetben a CPU hűtőjének tempóját visszavettük 1500-as fordulatra. A hőmérséklet az előzőkhöz képest körülbelül 5°C-ot emelkedett egészen 65 fokig, és még mindig szinte fedte egymást a két grafikon.

Az utolsó körben a processzorhűtő ventilátorait hagytuk 1500-as fordulaton, de lekapcsoltuk a ház hűtőit. A hőmérsékletek alig pár fokot emelkedtek. Mindössze 1-2 fokos különbség volt az eredményekben a Casetek javára, a merevlemez maximum 37 fokra melegedett üresjáratban. Kikapcsolt házhűtővel kicsit halkabbnak tűnt az Elite a Caseteknél. Szerintünk az 1200-as percenkénti fordulatú ventilátor helyett egy 800-1000 körüli tempójú is elég lehet.

Értékelés

A Cooler Master Elite 335 nagyon hasonlít az általunk régebben már tesztelt 330-asra, amivel akkor meg voltunk elégedve, jónak találtuk. Nincs ez másképp ezúttal sem. A 335 alacsony ára ellenére egy szép, letisztult formájú, csavarmentesen szerelhető, méretéhez képest aránylag tágas ház, ami bővítőhelyekben sem szenved hiányt. A hosszabb videókártyák mögött is marad hely a merevlemezeknek. Kapunk hozzá egy halk 12 centiméteres ventilátort is, amit a két univerzális hely bármelyikére szerelhetünk. Az előlap rácsos borítása belülről porvédő szivacsokkal van lefedve. 10 000 Ft-os ára (táp nélkül) nagyon baráti, így ajánlott mindazoknak, akik olcsón szeretnének jó megjelenésű, könnyen szerelhető és bővíthető számítógépházat.


Cooler Master Elite 335

ndavid

A Cooler Master házat az Expert Computer Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés