Dual formátumú DVD-írók tesztje

DVD-pörkölők a porondon

A privát szférában is egyre növekvő adatmennyiségek kezelése, mentése lassan meghaladja -- sőt, már talán meg is haladta -- az írható CD-lemezek 700 megás kapacitását, és néha már igencsak feszegeti a gazdaságosság határait is. Ezen felbuzdulva lerántottuk kilenc + egy DVD-íróról a leplet, hogy megtaláljuk a jelenleg legmegfelelőbb darabot.

Gondoljunk csak bele: le szeretnénk menteni kedvenc filmünket, képeinket, munkánkat esetleg még egy pár mp3 fájlt, s egyszer csak azt vesszük észre, hogy mindez már bőven túlhaladta jópár írható CD kapacitását. Ilyenkor természetesen nem esik pánikba a profi mentő-harcos: fog öt vagy sok írható lemezt és elkezdi szépen felírogatni ezekre az adatait. Igen ám, de ha belegondolunk (s főleg utánaszámolunk), akkor bizony a sok írható CD nem kifejezetten elegáns, gazdaságos és helytakarékos megoldás. Mit tehetünk? Hát persze! Ide a DVD-íróval!

Az elgondolás nem is annyira helytelen -- bár a DVD-írók ára még jócskán meghaladja akár a legjobb minőségű, leggyorsabb CD-írók árát is, hosszabb távra tervezőknek mégis érdemes már most elgondolkozni akár egy OEM (magyarán: zacskós) egység beszerzésén. Egy (jó minőségű) írható DVD lemez ára bruttó 800 és 1300 forint között mozog. Ennyi pénzből körülbelül öt darab hasonló minőségű írható lemezt tudunk vásárolni. Az írható DVD-re nagyjából 6,2 db 700 megás CD tartalma fér fel, így optimális esetben máris zsebre tettük egy CD árát. Ez ugyan nem sok, de ha mindehhez még hozzátesszük a megspórolt helyet (hiszen egy darab DVD-lemez hatodannyi helyet foglal, mint hasonló mennyiségű adat hat darab CD-lemezen), akkor már megint egy érvvel több szól a DVD mellett.


Csoportkép: Nyersanyagok, DVD-írók és a referencia Toshiba DVD-olvasó

Hogyan teszteltünk, mivel mértünk, s mit vizsgáltunk?

A teszt megkezdése előtt minden író firmware-jét, azaz BIOS-át aktualizáltuk. Miért fontos ez? Nos, mint a CD-írók esetében, a meghajtók olvasási és írási képességein a gyártók akár utólag is tudnak javítani (lézerdióda feszültségének kalibrálása, új nyersanyagok adatainak felvétele, stb.), így -- némi túlzással -- egy középszerű egységből is lehet remekművet varázsolni. Érdemes körbenézni BIOS ügyben ezen az oldalon, mert itt szinte minden optikai író/olvasó firmware-je megtalálható! Mint azt később a tesztben látni fogjuk, némelyik "gyártó" csak a nevét véste fel a DVD-író tálcájának elejére; más gyártók egységeit vették fel saját kínálatukba. Ez néha annyira egyértelmű, hogy még a BIOS is egyezik a konkurens márka mögött megbújó egységével.

Méréseinkhez többféle szoftvert használtunk. Ezek név szerint:


CDex v1.50 (audio CD-grebbelés)


DVD Decrypter v3.1.6.0. (DVD-grebbelés)


Nero CD Speed v2.10 (mérés)


Nero v6.0.0.19 (írás)

Tesztünkben a valós írási sebességet mértük a DVD-R, a DVD+R, a DVD-RW és a DVD+RW lemezek esetén. Az újraírható lemezeket minden írás után teljes felületű törlésnek vetettük alá. Minden egyes írónál a különböző szabványú lemezeket közvetlenül egymás után -- tehát "pihenő" nélkül -- írtuk meg. E szadista lépésünk minden egységet megfelelően próbára is tett melegedés és üzemképesség szempontjából. (Ha a cikk végén szereplő táblázat alapján összeadjuk vizsgálódásaink egyes fázisait, akkor láthatjuk, hogy minden egyes meghajtónak hozzávetőlegesen 234,5 percnyi, azaz majdnem 4 órányi folyamatos nyüstölést kellett kibírnia...)


Időmérés Nero alatt

Az írás után referencia CD-R és DVD-R lemezeinket, valamint egy gyári DVD-lemezt olvastattunk be az egyes írókkal. Közben, az olvasási sebességen kívül mértük a hozzáférési időket (DVD és CD külön) is. Ezeket úgy kaptuk meg, hogy a mérőszoftver által adott három különböző időértéket összeadtuk, majd elosztottuk hárommal. A száraz mérések után jött a "való világ" szagú része a dolognak: legrebbeltük (lementettük) kedvenc audio CD-lemezünket és egyik DVD filmünk első 20 percét.

A teszt végső lépése az egyes írókkal megírt lemezek (DVD-R és DVD+R) visszaolvasása volt. Itt is mértük az olvasási sebességet, amit a referenciának használt Toshiba SD-M1802 DVD-ROM az egyes lemezekkel elért. Minél gyorsabban tudott olvasni egy lemezt, annál jobb volt az adott író által produkált eredmény. S miért pont a Toshiba meghajtóját választottuk? Mert minősége elsőrangú, és egyaránt olvassa a mínusz és a plusz szabványoknak megfelelő egyszeresen és többszörösen írható/írt DVD-lemezeket. Sajnos nem egy olyan DVD-olvasóval találkoztunk már, amely -- a reklámszöveg ellenére -- nehézkesen vagy egyáltalán nem boldogult az újraírható DVD nyersanyagokkal.

Mit értékeltünk?

Talán nem meglepő, hogy az értékelésben a hangsúlyt a DVD- (+/-), DVDRW- (+/-) és CD-, illetve CD-RW-írás sebességére helyeztük (65%-os súlyozás). Második a sorban az olvasás sebessége (25%), majd a harmadik összetevő az audió és a DVD-lemezek grebbelési sebessége (10%) lett. A "hagyományos", azaz 700 megás nyers CD-lemezek írásának tesztelését kihagytuk, de természetesen táblázatunkban feltüntettük az egyes írók CD-írói képességét is.

Annak, akit a DVD formátumok és a specifikációk érdekelnek, ajánljuk a Házi-Mozi szakcikkét a témához!

Kellékek

Vizsgálódásainkhoz természetesen elengedhetetlenül szükség volt "kellékekre" is. A szoftverkörnyezetet a Microsoft Windows XP PRO (HUN) SP1 operációs rendszer szolgáltatta a legfrissebb driverekkel. Az írható és újraírható DVD-lemezeket a Multimedia.hu bocsátotta rendelkezésünkre; a Toshiba SD-M1802 DVD-olvasót a Komel Kft.-nek köszönhetjük. Az alkalmazott programokról cikkünk elején már szó esett, így most nem térünk ki rájuk.

Tesztgépünk következő (a teszt szempontjából releváns) alkotóelemekből készült:

  • Intel D865GBFL alaplap (P10 BIOS)

  • Intel Pentium 4 2.8C GHz / 800 MHz FSB CPU

  • 2 x 512 MB PC3200 Hynix DDR SDRAM

  • 2 x Maxtor 120 GB ATA HDD (az írás az operációs rendszert futtató merevlemezen kívüli HDD-ről történt)


DVD-R: PrimeDisk 4x, DVD+R: Philips 4x, DVD-RW: Maxell 1x, DVD+RW: PrimeDisc 2.4x, Toshiba SD-M1802


DVD-R: PrimeDisk 4x

Asus DRW-0402P/D

Hosszas bevezetőnk után térjünk hát a lényegre: lássuk, hogyan szerepeltek a DVD-írók! Elsőként a sorban az ASUS DRW-0402P/D szerepelt. Már itt megjegyezzük, hogy az összes versenyző adatait összefoglaló Excel táblázatot itt megtaláljátok!

Az ASUS "csupasz", azaz OEM termékként érkezett szerkesztőségünkbe. Különösebben nem is hiányoltuk sem a színes csomagolást, sem a szokásos mellékelt szoftvert. Mint azt később látni fogjuk, a DRW-0402P/D gyakorlatilag megegyezik a Pioneer DVR-A106-os készülékével (csakúgy, mint a TEAC DV-W50D-je). BIOS-frissítés közben is észrevettük e testvériséget, hiszen a firmware fájlja is a Pioneertől származik. Mindhárom meghajtó igen jó minőségű; a tálcát higgadtan (nem kapkodva) húzzák, s tolják. Nézzük a teljesítményét:


Az ASUS képességei


"Gyári" DVD-lemez olvasása -- klikk a pontos eredményekhez!


Referencia DVD-R lemezünk olvasása -- klikk a pontos eredményekhez!


Referencia CD olvasása -- klikk a pontos eredményekhez!

Az ASUS kulturáltan, csendben végezte a rábízott feladatokat -- az írás és az olvasás is rendben zajlott. A fenti grafikonokból kivehető, hogy a gyári DVD-lemez beolvasásának vége felé -- azaz a korong pereménél -- a meghajtó némileg elbizonytalanodott. Szerencsére nem lett olvasási hiba az eredmény, de azért láthatóan és érezhetően belassult a munkafolyamat. Hangos kompakt lemezünk beolvasása gyorsan zajlott: 2 perc és 19 másodperc telt el a 438 MB lementésével! A DVD film legrebbelésével viszont megkínlódtunk: 2-2,1-szeres sebességet ért itt el a meghajtó.

Ami tetszett:

  • jó minőségű meghajtó

  • halk

  • nem melegedett

  • jó audiogrebbelő

  • az ára nagyon jó

Ami nem tetszett:

  • gyári DVD-lemez peremén nehézkes, belassult olvasás

  • filmeket lassan markol merevlemezre

  • csak 16x-os CD-írás

BTC DRW1004IM

Második versenyzőnk a BTC-től származó DRW1004IM volt.

A BTC dobozos termékéhez a Nero Burning-Rom szoftverét és a Cyberlink DVD-lejátszó programját is mellékeli. A doboz tartalmaz még egy audiokábelt, valamint a szereléshez szükséges csavarokat. A meghajtó elején található a fejhallgató csatlakozója, annak hangerejét állító tekerentyű és egy lejátszó gomb -- ezek akár jól is jöhetnek.


A képességek listája


"Gyári" DVD-lemez olvasása -- klikk a pontos eredményekhez!


Referencia DVD-R lemezünk olvasása -- klikk a pontos eredményekhez!


Referencia CD olvasása -- klikk a pontos eredményekhez!

A BTC egysége meglepően jól teljesítette a teszt olvasásra vonatkozó részét. A grafikonokon is jól látható, hogy se a gyári DVD-, se a DVD-R-, se a CD-lemezek nem okoztak neki gondot: szép, egyenletes olvasás egészen a lemezek külső pereméig. Olvasásban a második legjobb eredményt érte el a DRW1004IM! Sajnos az írás a többi résztvevőhöz képest lassan ment: itt is második lett az egység, de ezúttal hátulról nézve. Akinek fontos a gyors audiogrebbelés, az nem a BTC íróját fogja választani: 5 perc és 32 másodpercre volt szüksége a DRW1004IM-nek, hogy lementse a 438 megát! DVD filmünket viszont meglepően flottul, 3,4-3,5-szörös sebességgel szedte! A BTC DRW1004IM is halkan, megbízhatóan működött az olvasási és írási feladatok végzése közben.

Ami tetszett:

  • gyors DVD-grebbelés

  • gyors, egyenletes olvasás

  • fejhallgató-csatlakozó, hangerőszabályzó és lejátszó gomb

  • gyors CD-író

Ami nem tetszett:

  • lassú írás

  • lassú audiogrebbelés

Freecom ND-1300A

Tesztünkben nem csak az ASUS/Pioneer/TEAC mutattak azonosságokat, hanem a Freecom ND-1300A meghajtója is, mégpedig az NEC azonos típusú (ND1300A) egységével.


NEC firmware -- a Freecom ikertestvére az NEC ND1300A

A dobozos Freecom ND-1300A egységéhez gazdag felszerelést mellékel a "gyártó": alkoholos filctollat, IDE-kábelt, audiokábelt, rögzítő csavarokat, driver lemezt, DVD-lejátszó szoftvert, író programot és még a VideoStudio 6-os verzióját is! Üröm az örömben, hogy csupán egyetlen egy 700 megás írható CD (!) lemezt kapunk a meghajtóhoz. Csomagbontás után a meghajtó fekete pofiljának kaján vigyora üdvözölte szerkesztőségünk tagjait. Nézzük, leszáradt-e a vigyor az alany arcáról méréseink eredményei láttán:


Tudás


"Gyári" DVD-lemez olvasása -- klikk a pontos eredményekhez!


Referencia DVD-R lemezünk olvasása -- klikk a pontos eredményekhez!


Referencia CD olvasása -- klikk a pontos eredményekhez!

A gyári DVD-lemeznek szépen rugaszkodott neki a Freecom, de a lemez vége felé csúnyán belassult (lásd fenti grafikon) -- a referencia DVD-lemezt egyenletesen, de csak közepes sebességgel olvasta. A 700 megás referencia CD-t egyenletesen növekvő átviteli sebességgel molyolta. Az írás már jobban esett a Freecom ND-1300A egységének: 14 perc 39 másodperc alatt vésett fel 4,38 GB adatot az írható DVD-R lemezre. A grebbelés ezzel a meghajtóval ment a leglassabban: 6 perc 8 mp kellett neki az audio CD lemarkolásához. A DVD film grebbelése sem volt versenylószerű. Itt 2,2-szeres sebességig jutottunk.

Ami tetszett:

  • halk

  • gazdag felszereltség

  • gyors CD-olvasás

  • fejhallgató-csatlakozás és hangerőszabályzó

Ami nem tetszett:

  • DVD-lemezek olvasása nem volt meggyőző

  • gazdag felszereltség ellenére nem kaptunk írható DVD-lemezt

  • lassú audiogrebbelés

Gigabyte GO-W0404A

A Gigabyte írója az utolsó percekben toppant be szerkesztőségünkbe...

A Gigabyte GO-W0404A írója volt a legjobb árú (legolcsóbb) szereplőnk. Annak ellenére, hogy dobozos termék, a forgalmazó adatai szerint bruttó (!) negyvenezer forintért hazavihető! A felszereltségi szint ugyan nem vetekszik a BTC-ével, de itt már a DVD+RW lemez sem hiányzik (ugye-ugye) a csomagból. Lássuk a méréseket:


A tudás listája


"Gyári" DVD-lemez olvasása -- klikk a pontos eredményekhez!


Referencia DVD-R lemezünk olvasása -- klikk a pontos eredményekhez!


Referencia CD olvasása -- klikk a pontos eredményekhez!

Itt is megfigyelhető ugyan némi bizonytalanság a gyári DVD adatlemez vége felé, de messze nem olyan mértékben, mint a Freecom esetében. A kis "csuklás" ellenére is a leggyorsabb olvasók közé sorolható a GO-W0404A. Hagyományos CD-lemezünket majdnem 33-szorosan olvasta! Sajnos az írás már nem ment annyira gyorsan. A DVD-R, a DVD-RW és a DVD+RW lemezek lassú írása a BTC egysége által futott időket idézi (lásd összehasonlító táblázat a cikk végén). A hang-CD markolászása a Gigabyte készülékének is megfeküdte a gyomrát: lassú 5 perc és 23 másodpercre volt szüksége a hanganyag lementésére. Filmünkkel már könnyebben boldogult: 3,1-szeresen kapkodta a biteket merevlemezre.

Ami tetszett:

  • verhetetlen ár

  • gyors olvasás

  • kellemes sebességű DVD-grebbelés

Ami nem tetszett:

  • lassú írás

  • lassú audiogrebbelés

LG GSA-4040B

Tesztünk egyik különlegessége az LG GSA-4040B volt.

S hogy miben rejlett különlegessége? A többi meghajtóhoz hasonlóan a GSA-4040B is egyaránt kezeli a plusszos és a mínuszos szabványú DVD lemezeket. Amit rajta kívül viszont egyik meghajtó sem tudott, az a DVD-RAM-ok írása és olvasása! Az LG igazi "Super Multi" egységet alkotott a GSA-4040B-vel. De eme különlegességén kívül miben remekelhetett még az LG írója? Lássuk a tesztek eredményeit:


Funkciók


"Gyári" DVD lemez olvasása - klikk a pontos eredményekhez!


Referencia DVD-R lemezünk olvasása - klikk a pontos eredményekhez!


Referencia CD olvasása - klikk a pontos eredményekhez!

Több más gyártó egysége is hasonló sebességcsökkenést produkált a gyári DVD lemez beolvasásakor. Az LG is lelassult a lemez pereme felé érve. Kár, mert e lassulás nélkül szerintünk az egyik leggyorsabb olvasó lett volna - legalábbis, ami a gyári DVD lemezeket illeti. Referencia DVD-R lemezünket viszont egyértelműen ez a készülék olvasta a leggyorsabban! A 6.21-szeres olvasási sebességet egyedül a Plextor írójának sikerült megközelítenie (lásd később)! Huszonötszörös CD olvasásával csak a mezőny végén kullog. Az írás sebessége a középmezőnybe pozícionálja a meghajtót. Hanglemezünk grebbelésében elért 2 perc és 45 másodperces idejével igen gyorsnak számít. A DVD filmet tekintélyes 4.2-szeres tempóval mentette merevlemezünkre. Ebben a számban ő lett az MSI egysége után a második a sorban. Az LG GSA-4040B összességében halkan, megbízhatóan működött, s DVD-RAM-ok írásával mindenféleképpen üdítő színfolt az írók társaságában.

Ami tetszett:

  • az ára

  • halk

  • DVD-RAM írás/olvasás

  • gyors DVD grebbelés

  • jó audio grebbelési sebesség

Ami nem tetszett:

  • melegedés (bár sosem ért el kritikus szinteket)

  • az olvasás közbeni hibajavítás hamar feladja a harcot

MSI DR4-A

Alaplapjairól és VGA kártyáiról már jól ismert az MSI, de az optikai tárolók területén is tevékenykedik egy ideje. Most egy DVD íróval jelentkeztek.

Az MSI híres arról, hogy termékeit gazdag felszereltséggel, széleskörű funkcionalitással vértezi fel. A dobozos DR4-A DVD írója azonban szerény, bár kielégítő "melléklettel" érkezett. A csavarok és az audio kábel mellé megkapjuk a Nero író szoftverét és a MyDVD lejátszó programot is. Az MSI írója is helyt ad a fejhallgató csatlakozójának, a hangerőszabályzónak és a lejátszó gombnak. Lássuk, mit produkált az egység a teszt alatt:


Funkciók


"Gyári" DVD lemez olvasása - klikk a pontos eredményekhez!


Referencia DVD-R lemezünk olvasása - klikk a pontos eredményekhez!


Referencia CD olvasása - klikk a pontos eredményekhez!

Az MSI DR4-A csúnyán lelassult a gyári DVD lemez olvasásának végén - referencia lemezünket viszont konstans négyszeres sebességgel olvasta! CD olvasási teljesítménye sem rossz a maga 31.79-szeres sebességével. A csupán átlagosnak mondható DVD írási/olvasási sebességhez viszont egy 8 MB-os puffer társul, amely a puffer kiürülés elleni védelemmel karöltve hatékony lemezírást eredményez. Audio CD lemezünket kereken 5 perc alatt grebbelte, ami elég gyenge teljesítmény. DVD filmünket viszont 4.4-szeresen mentette vinyóra! Ebben a műfajban az MSI meghajtója lett a győztes!

Ami tetszett:

  • jó ár

  • leggyorsabb DVD film grebbelő egység

  • 8 megás puffer

  • fejhallgató csatlakozó, hangerő szabályzó és lejátszó gomb

Ami nem tetszett:

  • lassú audio grebbelés

  • közepes írási és olvasási sebesség

NEC ND1300A

Az NEC ND1300A OEM DVD íróját szerepeltette tesztünkben.

Kíváncsian és félve estünk neki az NEC DVD írójának. Mivel a Freecom ezt a DVD írót szerepelteti saját kínálatában is, ezért hasonló, illetve azonos teszt eredményeket vártunk. Lássuk a grafikonokat:


Tulajdonságok


"Gyári" DVD lemez olvasása - klikk a pontos eredményekhez!


Referencia DVD-R lemezünk olvasása - klikk a pontos eredményekhez!


Referencia CD olvasása - klikk a pontos eredményekhez!

Gyakorlatilag ugyan az a kép fogadott, mint a Freecom esetében: a gyári DVD lemez végéhez, azaz pereméhez közeledve lelassul a korong olvasása, és kissé bizonytalanul folytatja a lézer az útját. Hála Istennek, itt sem lettünk szemtanúi olvasási hibának. A DVD lemezeket viszonylag lassan olvasta, de a CD korongot megfelelő sebességgel kezelte. Az írás az NEC egységének is jobban ment, mint az olvasás: a mért idők igen jó eredményt hoztak. - Az audio CD mentése másodpercre egyezett a Freecom meghajtó idejével, azaz 6 perc 8 másodperc telt el grebbeléssel. Filmünket egy tizeddel gyorsabban mentette, mint a Freecom: 2.3-szoros sebességet produkált az ND1300A.

Ami tetszett:

  • halk

  • jó CD olvasási sebesség

  • fejhallgató csatlakozás és hangerő szabályzó

Ami nem tetszett:

  • DVD lemezek olvasása nem volt meggyőző

  • másik leglassabb egység audio grebbelésben

Pioneer DVR-A106

Az ASUS és a TEAC klón-katonák atyja, a Pioneer DVR-A106 is tiszteletét tette laborunkban.

Az OEM (zacsis) Pioneer egységét érdemes összehasonlítani az ASUS és a TEAC íróival. Az előlapon található feliratokon és a meghajtók címkézésén kívül úgy hasonlítanak egymásra, mint egypetéjű ikrek - s nem véletlenül, hiszen az ASUS és a TEAC egyaránt a Pioneer íróját vásárolja saját célra. Vajon az egyforma külső azonos belsőt és teljesítményt takar-e? Lássuk:


Tulajdonságok


"Gyári" DVD lemez olvasása - klikk a pontos eredményekhez!


Referencia DVD-R lemezünk olvasása - klikk a pontos eredményekhez!


Referencia CD olvasása - klikk a pontos eredményekhez!

És igen! Az árulkodó külső igazolta a belsőségek azonosságát is! A Pioneer meghajtójánál is ugyanúgy megfigyelhető a lemez végén történő olvasási sebesség romlása. A referencia DVD-R lemez és a referencia CD diszk adatátvitele majdnem századra ugyan annyi, mint az ASUS termékénél. Az audio lemez mentése 7 másodperccel ment gyorsabban, mint az ASUS-nál (2p 12mp). A DVD film grebbelése itt is csak 2.1-szeresen zötykölődött. Írásnál is egy pár másodperccel gyorsabb volt az "eredeti", azaz a Pioneer egysége, mint az ASUS-é. Ugyanazt tudjuk írni erről az íróról is, mint az ASUS DRW-0402P/D-ről:

Ami tetszett:

  • jó minőségű meghajtó

  • halk

  • nem melegedett

  • jó audio grebbelő

Ami nem tetszett:

  • gyári DVD lemez peremén nehézkes, belassúlt olvasás

  • filmeket lassan markol merevlemezre

  • csak 16x -szoros CD írás

Plextor PX708A

Elérkeztünk a nagy "Ő"-höz (nem, szerencsére most nem Sándorról van szó), a Plextor új nyolcszoros DVD írójához!

Kissé igazságtalannak látszódhat egy nyolcszoros író összehasonlítása a többi, csak négyszeresen írni tudó pajtással, de eme összevetést mégis lényegesnek tartottuk, hogy azok, akik már rendelkeznek egy négyszeres DVD íróval, láthassák, érdemes-e lecserélni majd írójukat az újabb generáció egyik tagjára. Nézzük a grafikonokat:


Tulajdonságok


"Gyári" DVD lemez olvasása - klikk a pontos eredményekhez!


Referencia DVD-R lemezünk olvasása - klikk a pontos eredményekhez!


Referencia CD olvasása - klikk a pontos eredményekhez!

Kissé meglepett mindenkit (már aki látta a tesztet), hogy a legendás Plextor írójának is akadnak nehéz pillanatai: a gyári DVD lemez olvasása itt is lelassult, amint a fej a lemez pereméhez közeledett. A DVD-R lemezt viszont tetemes fölénnyel a PX708A olvasta a leggyorsabban. CD olvasásban csak a harmadik lett, de úgy gondoljuk, ez nem hoz szégyent a Plextor fejére... Írásban egyértelműen ő győzött. A négyszeresen írható DVD-R lemezt ugyan nem rekordsebességgel írta (sőt, eléggé hátul kullogott ebben), de a 4x feliratot viselő DVD+R korongot körülbelül 5 perccel kevesebb idő alatt írta meg, mint a többi tesztszereplő. Audio grebbelésben is első lett a maga 1 perc 58 másodperces idejével! Felbuzdulva a jó eredményen kicsit csalódtunk filmünk mentésénél: csupán 2.1-szeresen szívta a bájtokat.

Ami tetszett:

  • nyolcszoros író

  • remek audio grebbelési sebesség

  • jó CD olvasási sebesség

  • leggyorsabb DVD-R olvasó

  • 40 szeres CD írás

Ami nem tetszett:

  • az ára

  • DVD-R (4x) írás megdöbbentően lassú

  • lassú DVD mentés

TEAC DV-W50D

A TEAC DV-W50D tesztünk ABC szerinti utolsó egysége. Mint az ASUS, ő is a Pioneer A106-os lelkét rejti.

A TEAC OEM írója a második Pioneer A106 reinkarnációja. Eddig láttuk az ASUS és az eredeti egység teljesítményét, tudását, s a kapott információkból merítve már nem sok újat vártunk a TEAC DV-W50D-től. Lássuk hát:


"Gyári" DVD lemez olvasása - klikk a pontos eredményekhez!


Referencia DVD-R lemezünk olvasása - klikk a pontos eredményekhez!


Referencia CD olvasása - klikk a pontos eredményekhez!

Sejtéseink beigazolódtak: a különbségek az összesen három Pioneer között minimálisak; ezek az eltérések adódhattak akár mérési pontatlanságból is. Gyakorlatilag csak ismételni tudjuk magunkat abban, amit már korábban leírtunk az ASUS és a Pioneer meghajtóiról, de a teljes kép érdekében újra megtesszük: az audio CD grebbelése itt egy egész másodperccel ment gyorsabban, mint a "eredetinél" (2p 11mp); a DVD film mentése szintén a már említett 2.1-szeres sebességgel zajlott. A DVD lemezek írási ideje szinte másodpercre pontosan egyezett a Pioneer A106-os meghajtóéval.

Ami tetszett:

  • jó minőségű meghajtó

  • halk

  • nem melegedett

  • gyors audio grebbelő

Ami nem tetszett:

  • gyári DVD lemez peremén nehézkes, belassúlt olvasás

  • filmeket lassan grebbel (2.1x)

  • csak 16x -szoros CD írás

(Be-)Olvasási tesztek

Az egyes meghajtókon végzett tesztek után nyakunkon maradt egy halom írott DVD-R és DVD+R lemez, így kíváncsiságból alávetettük ezeket egy olvasási tesztnek, ahol a Toshiba SD-M1802 bizonyíthatta olvasási (olvasói?) tudását. Lelkileg ugyan már felkészültünk a legrosszabbakra (mondván, vajon melyik meghajtó bukik el majd ezen a "poszt-tesztális" eseményen), ám legnagyobb meglepetésünkre (igen, néha fölöttébb szkeptikusan, pesszimistán és igen kritikusan állunk az adott eszközökhöz) a DVD olvasó közel egyforma könnyedséggel olvasta a különböző írókkal pörkölt lemezeket. A szkeptikusoknak egy pár példa:


Pioneer: DVD+R


Pioneer: DVD-R


Plextor: DVD+R


Plextor: DVD-R


Gigabyte: DVD+R


Gigabyte: DVD-R

A fenti DVD írókat nem véletlenül választottuk ki. Hogy miért pont rájuk esett a választás?...

Végszó és értékelés

Röviden összefoglalva, az írók nagyjából azonosan teljesítették az írási feladatokat és egyikkel sem volt probléma; mindegyik gond nélkül viselte a non-stop nyúzást. Tulajdonképpen DVD írásra mindegyik gyártó meghajtója egyformán alkalmas; a vásárlást befolyásoló tényezők az eszközök ára és egyéb tudása lehet, mint például az audio és/vagy a DVD filmek grebbelése. Nem utolsó tényező lehet a dizájn, vagy akár az adott márka iránti elkötelezettség sem. Hogy hosszú távon melyik meghajtó bírja majd szusszal a mindennapok strapáit, azt természetesen csak az idő fogja elárulni.

Az összes versenyző adatait összefoglaló Excel táblázatot itt megtekinthetitek!

DVD író tesztünkben három meghajtó tűnt ki a többiek közül. Szokásunkhoz híven - ennek megfelelően - három díjat osztottunk ki ezúttal is: A "legjobb ár/érték" (azaz: legjobb vétel), a "tesztgyőztes" és a "technológiai díj" megtisztelő kitüntetéseit vehették át a Gigabyte/ASUS, a Plextor és az LG meghajtói.

A legjobb vétel..

A Gigabyte GO-W0404A egységének ára verhetetlen volt (frissítve: cikkünk megírása óta ez már nem feltétlenül igaz, számos helyen láttuk az alább díjazott LG DVD írót több ezer forinttal olcsóbban). A bruttó negyven ezres árért ráadásul dobozos terméket vihet haza a leendő boldog tulajdonos! A jutányos ár mellett kellemes a meghajtó DVD grebbelési és olvasási sebessége. Sajnos, a lassú írás és audio grebbelés megfosztotta őt az abszolút győzelemtől e kategóriában, így első helyén osztoznia kell az ASUS egységével.

Ugyan Pioneer szív dobog az ASUS író belsejében, kívülről is megegyezik apjával (anyjával?) és tulajdonságaival is azonosan szerepelt a Pioneer DVR-A106 és a TEAC DV-W50D írókkal, ám kedvezőbb ára miatt őt illeti a legjobb vétel címe. Halk üzemelésével, jó írási- és gyors audio grebbelési sebességével igen jó all-rounder az ASUS DRW-0402P/D.

A technológiai különdíj..

..jár az LG GSA-4040B termékének, mely DVD-RAM írási és olvasási képességeivel üdítő színfoltként tündökölt tesztünkben!

A teszt győztese..

..ki más lehetne, mint a Plextor PX708A? Ugyan a teszt alatt nem tudott minket teljesen meggyőzni tudásával (emlékezzünk csak vissza a némileg "kullogó" négyszeres írására), de döbbenetesen gyors audio grebbelésével, szintén gyors olvasásával és a negyvenszeres CD írási sebességgel ő nyert. Punktum. Nincs mese. Akinek nem számít a pénz, és már most szeretné kihasználni a sebesség általi előnyt, annak egyértelműen a Plextor PX708A való. Mi még kicsit várunk a "nextgen" DVD író beszerzésével...

MLaca

A Plextor, MSI és ASUS DVD írókat a Ramiris Rubin Rt-től, a Freecom és a BTC egységeket a Multimedia.hu-től, a Gigabyte DVD+/-RW-t a Co-Run Kft-től, a TEAC és az NEC írókat a Case Hungary Kft-től, míg az LG meghajtóját az LG Electronics Magyar Kft.-től és a Komel Kft-től kaptuk tesztelésre, amit ez úton is szeretnénk megköszönni!

Azóta történt

  • MSI DR8-A DVD-író

    Bemutatónkban az MSI mínuszos és pluszos lemezeket egyaránt kezelni képes 8x DVD-írója kerül terítékre.

  • 8x-os DVD-írók tesztje

    Átfogó összehasonlító tesztünkben kilenc darab új generációs DVD-pörkölő száll ringbe.

  • Nyolcszorosan írható DVD-lemezek

    Jobb későn, mint soha -- így tartja a népi hagyomány. Lencsevégre kaptuk a 8-szorosan pörkölhető DVD+R-lemezeket.

  • DVD: író-olvasó találkozó

    Igazi DVD-író különlegességek jártak laborunkban, köztük kétrétegű (Double Layer) írásra és olvasásra képes modellek is.

Előzmények

Hirdetés