Elegáns tablet a Gigabyte-tól

Gigabyte Touch Note T1028G

Nem először találkozunk már tablet formátumú hordozható számítógéppel, hiszen az Asus és a viliv gépezete is járt már nálunk. Azt hihetnénk, ezek a számítógépek egy kaptafára épültek, nem tudnak újat mutatni, ugyanaz az érintőképernyő van bennük, ugyanazzal a belső felépítéssel. A gyártók azonban általában inkább pont ennek ellenkezőjére törekszenek, az újdonsággal szeretnék megfogni a vásárlókat, ami persze nem egyszerű feladat. Hogy a Gigabyte mérnökei, tervezői is eképpen gondolkodtak-e, azt nem tudhatjuk. Mindenesetre egy első pillantásra igen biztató megjelenésű készüléket hoztak össze a TouchNote T1028G személyében.

Dobozának kidolgozása, külső megjelenése már bizalomgerjesztő volt, reménykedtünk, hogy a belül lapuló tesztalany - melyet a Bluechip webáruház bocsátott rendelkezésünkre - még inkább az lesz. A TouchNote mellé kaptunk egy hordozótáskát, az elmaradhatatlan tápegységet, használati utasítás és üzembehelyezési útmutató formájában némi papíranyagot, egy telepítő CD-t és egy pótstylust.

A T1028G egy 10,1" képátlójú monitorral felszerelt, kicsi, könnyű tablet. Méretei a kategóriájában lévő többi hasonló gépezetéhez hasonló, 265 mm-es szélességéhez négy cellás akkumulátor esetén 195 mm-es hosszúság és 38,5 mm-es vastagság társul; 6 cellás áramforrás alkalmazásával pedig 214, illetve 41,4 mm-esre növekednek ezek az értékek (ahogy tesztkészülékünknél is). Tömege is ekképpen különbözik, 1,3 vagy 1,48 kg-ot nyomhat az alkalmazott akkutól függően.

Borításának színe leginkább talán barnás-bronzként határozható meg. Nekünk tetszett ez a nem túl élénk árnyalat, ami végre nem fehér vagy fekete, és egyfajta elegáns megjelenést kölcsönöz a masinának. A TouchNote formáinál a szögletes élek dominálnak, ez a fiatalosan lekerekített kialakításokkal ellentétben inkább egy kis komolyságot tükröz.

Képernyőjét kissé vastagnak tűnő keret veszi körül, de legalább van mire támasztani a csuklónkat, ha a megjelenítőt kifordítva és visszahajtva tábla PC-ként használjuk – például jegyzetelésre – a T1028-ast. A zsanér kellően erősnek és tartósnak bizonyult. A kijelző egyébként LED háttérvilágítású, felbontása pedig 1366x768 pixel. Érintőképernyős mivolta miatt szerencsére nem túl tükröződő a felülete, megszoktató.

Lássuk, mit kínál csatlakozók terén a kis Gigabyte! A készülék eleje nem tartogat túl sok izgalmat, csupán a két hangszóró került ide. A hátsó rész hasonlóan ingerszegény, mivel szinte teljes egészében az akkumulátor tölti ki. Tőle balra azért szorítottak helyet a Kensington zár résének.

A bal oldalt nézve már más a helyzet. Ide tették a D-Sub aljzatot, mellé pedig, nagyjából elegendő helykihagyással egy 2.0-s USB portot. Ezeket a ventilátor szellőzőrácsa követi, majd egy speciális többfunkciós gomb. Végül a hang ki- és bemenet zárja a sort. Jobb oldalon található az ExpressCard nyílás, felette a memóriakártya-olvasó. Ezek mellett kapott helyet a két másik USB kapu, melyek között elég hely van, hogy méretesebb pendrive-ok is használhatók legyenek egyszerre. A bekapcsológomb következik, amely egyúttal billentyűzárként is funkcionál, majd az Ethernet és a táp csatlakozója látható.

A többfunkciós gombbal kikapcsolt készüléknél az akkumulátor töltöttségének állapotát is ellenőrizhetjük, ekkor a jobb oldalon található öt LED-ből a kapacitásnak megfelelő számú villan fel. Beüzemelt számítógépnél pedig egy gyorsmenü hozható elő vele, amelyen az egyes komponenseket (pl. Wi-Fi, Bluetooth) kapcsolhatjuk ki-be.

Alul jó néhány szellőzőrácsos fedőlemez figyelhető meg, ezeket levéve a cserélhető alkatrészekhez jutunk. Bal oldalon, felül a memóriákhoz férhetünk hozzá, középen pedig a vezeték nélküli kommunikációs kártyákhoz, míg a jobb oldali takarólap a winchestert rejti.

Két részletet emelnénk még ki, ezek egyike az öt jelző LED. Az apró kék fényforrások a Bluetooth, Wi-Fi, háttértár és akku állapotáról adnak visszajelzést. A másik pedig a 3G kapcsolathoz elengedhetetlen SIM kártya foglalat, amihez az akkumulátort kivéve férhetünk hozzá.

A Gigabyte tablethez adott táska vastag szivaccsal volt bélelve, a sarkok is külön megerősítést kaptak. A cipzárok és a fogantyúk is tartósnak látszottak.

Platform – CPU, RAM, HDD

A Gigabyte tabletje a jól ismert Intel platformra épül, amivel már több, hasonló konfigurációval megáldott hordozható gépnél találkozhattunk. A TouchNote-ok négy változatban kaphatók: T1028C, T1028M, T1028G és T1028X néven. Ezek közül a két utóbbi lelhető fel tesztkészülékünk forgalmazójának kínálatában. Köztük mindössze annyi a különbség, hogy a G betűvel jelölt modellbe került 3G modem, ez a készülék bruttó nagyjából 142 000 forintos árát mintegy 17 000 forinttal növeli meg.

A tabletben 1,66 GHz-es, egymagos Atom processzor dolgozik, nevezetesen az N280-as típus. Emellé 1 GB memória került, toábbá egy 250 GB-os Toshiba merevlemez, amit egyes modellekben 160 GB-os kapacitású háttértár helyettesíthet. A képernyő rezisztív technológiás, LED háttérvilágítású, felbontása 1366x768 pixel. Nem hiányoznak a hálózati és vezeték nélküli hozzáférést biztosító komponensek, mint a Wi-Fi kártya és a Bluetooth adapter, továbbá esetünkben a 3G modem sem. A gépezethez jár egy jó minőségű táska is, illetve a pótstylust sem felejtették ki a csomagból. A tabletek Windows 7 Starter Edition operációs rendszerrel kerülnek forgalomba.

Termék megnevezése Gigabyte TouchNote T0128G
Processzor Intel Aton N280 - 1,66 GHz 512 kB L2 cache
Lapkakészlet Intel 945GSE Express + ICH7-M

Megjelenítés, bevitel

A TouchNote T1028G, ahogy említettük, egy 10,1”-os képátlójú, rezisztív technológiás érintőképernyőt kapott. Az 1366x768-as felbontású megjelenítő háttérvilágítását LED-ek szolgáltatják. Használatához két stylust adnak, de természetesen ujjal is irányítható. Legnagyobb fényereje méréseink szerin 206 cd/m² volt, ami ugyan nem túl sok, de azért persze még bőven a használható szinten belül van. A 0,8 cd/m²-es minimummal 1:257 kontrasztarány jön ki, ezzel is is hasonló a helyzet, még elfogadható.

A betekintési szögeket nézve a tipikus, szokásos eredményeket kaptuk, ami egy hasonló kategóriás megjelenítőtől várható. Felülről nézve a színek világosodtak, alulról pedig a színek kontrasztosabbá váltak, majd átfordultak. Oldalról megtekintve is sötétedést tapasztaltunk inkább.

Megmértük a 10,1”-os monitor színhelyességét is. A GretagMacbeth Eye-One Display 2 kalibrátort (koloriméterrel) és a LaCie Blue Eye Pro szoftvert használtuk. A berendezés azt vizsgálja, hogy a monitoron megjelenő árnyalatok milyen mértékben térnek el a referenciától. Ezt az eltérést deltaE értékben adjuk meg. Egy deltaE a minimális szabad szemmel látható eltérés. Ha átlagban ennél kisebb értéket kapunk a kalibrálásra, akkor a színhűség szinte tökéletes. Három deltaE értéknél a megjelenített szín erősen eltér az elvárttól.

A kalibráció előtt jelentősen különböztek a színek a referenciától, a legnagyobb eltérés majdnem 24 deltaE-t mutatott. A beállítások után sokat javult a helyzet, az előzőleg 13 deltaE-s átlag töredékére, 1,8 deltaE-re csökkent, és a maximum is 4,6 deltaE lett, de csak a piros szín miatt, ugyanis a többi árnyalatnál 3 deltaE-s vagy annál alacsonyabb mérési eredmények születtek. A kailbrált színprofil innen tölthető le.

A bevilágítást vizsgálatakor a fekete képernyőt nézve alulról és felülről látszott némi világosodás. A fényerő eloszlása a mérések szerint középen és jobb oldalon egyenletesnek bizonyult, a bal oldal lett csak sötétebb pár százalékkal.

Billentyűzete 92%-os méretű, és egészen jó volt minőségileg, bár kiosztására lehet egy kis panaszunk. A hosszú í, amitől mindig úgy tartunk, hogy egy új gépnél vajon megint milyen elvetemült helyet találnak neki, ezúttal sem volt megszokott pozíciójában, jobbra, a kurzormozgató gombok mellé keveredett. Az egysoros Enter, és a miatta való kis átrendezés mellett egyébként rendben találtuk a klaviatúra többi részét. Az Ins-Del páros külön gombokra került, míg a Home-End, illetve a PageUp-PageDn duók viszont másodlagos funkcióként hívhatók csak elő. Tetszett egyébként a billentyűk feliratának színe és betűtípusa, jól olvashatóak, kontrasztosak. A gombok nyomáspontja, útja megfelelő volt, kényelmesen lehetett gépelni.

A touchpad viszont nem lopta be magát a szívünkbe, ahogy a többi, hasonló kialakításúnak sem sikerült még. Túlságosan közel van a készülék aljához, így asztalon használva a gépet még megoldható a csukló letámasztása, ölbe véve viszont kissé kényelmetlenné válik ugyanez a manőver. Az egérgombok oldalra helyezését is meg lehet szokni bizonyára, de úgy tűnik, nekünk a tesztelés pár napja kevés volt ehhez.

A pozitívum viszont az, hogy multitouch-os, így két ujjal is vezérelhetjük. Mellékelt szoftverével pedig a különböző mozdulatokhoz különféle funkciókat rendelhetünk hozzá.

Az érintőképernyőhöz mellékelt beviteli eszköz, a stylus kellően hosszú volt a kényelmes tartáshoz, nagyon jól használhatónak bizonyult. Ahogy már régebben, más touch-screenes számítógépeknél, ezúttal is gyakran szembesültünk a helyzettel, amikor már szinte reflexből a képernyőre böktünk az egér vagy a touchpad használata helyett.

Hőmérséklet, zaj, akkumulátort

A hőmérést 24 °C fokos szobában végeztük, először az alap állapotot vizsgálva, majd 20 perces terhelést követően. A kis fogyasztású platformnak köszönhetően az első mérésnél még a 35 °C-ot sem lépte át sehol a burkolat hőmérséklete, az átlag 30-32 °C fok körül volt. A processzor ekkor 48 °C-on állt, a merevlemez szenzora 42 °C-ot jelzett, a ventilátor pedig 38 °C körüli hőmérsékletű levegőt fújt ki 22 dB-es zajkeltés mellett.

A terheléses teszt kezdete után másfél perc alatt 60 °C-osra melegedett a CPU, majd újabb negyed óra után 63 °C-ra állt be. A hűtés hangja nem változott, ugyanolyan halk volt végig. A winchester 45 °C fokig hevült. Ezzel együtt a burkolat sem vitte túlzásba a forrósodást, mindössze néhány fokkal emelkedett a külső váz hőmérséklete. A billentyűzeten azért lehetett érezni a különbséget, de nem találtuk zavarónak, ahogy a gép alja sem volt kényelmetlenül meleg például az ölben tartásához.

A géphez négy- vagy hatcellás akkumulátor kérhető, esetünkben az utóbbi, a 7650 mAh-s, 56,61 Wh-s járt a hordozható számítógéphez. Ez ugyan jóval nagyobb méretű a másik áramforrásnál, ki is lóg a készülék hátuljából, de elég vállalható áldozatnak tűnik a plusz órák mellett, amit a gép külső tápellátás nélküli üzemeltetésével érhetünk el.

A készülék specifikációinál hat és fél órás akkumulátoridőt írnak, így az általunk mért szinte kereken hét órás működési idő mellett ez az adat igencsak helytállónak tűnik. A 720p-s videolejátszást több mint négy órán keresztül bírta a TouchNote, ami ugyancsak szép eredmény, ebbe még két film is beleférhet. A mérések alapján a teljes terhelés nem sokkal jobban izzasztotta meg a netbookot, további fél órát vett csak el az üzemidőből. A gép feltöltése is hasonló ideig tartott, nagyjából 4-4,5 óra kellett a teljes kapacitás eléréséhez.

Értékelés

A Gigabyte tábla-PC-je már az első kézhezvételekor elég bizalomgerjesztőnek tűnt, és további használatakor sem kellett csalódnunk benne. Megjelenését nézve nem lehet ok a panaszra, jó a színe, és a formák, a kidolgozottság szintje is rendben találtatott. A felhasznált anyagok minősége is megfelelő szerintünk.

A teljesítményét nézve nem szabad sokat várnunk, hiszen egy egymagos Atomot kapott csupán, így azzal kell beérnünk, amit a maga 1,66 GHz-ével nyújtani tud. Ez persze a hétköznapi használatra, internetezésre, egyszerű irodai alkalmazások futtatására teljesen jó, és a szórakozásról sem kell lemondanunk, videólejátszásra is alkalmas. Ahogy láthattuk, ez utóbbira akkumulátorról akár négy órán keresztül is képes, és ha már az áramforrás szóba került, érdemes megemlíteni az alacsony terhelés mellett elért hét órás üzemidőt is, ami szép teljesítmény.

Sok negatív tapasztalatunk nem volt a T1028G-vel, talán a beviteli eszközöknél ért minket a leginkább negatív tapasztalat. A billentyűzeten jól lehetett gépelni, a gombok mérete, formája is tetszett, csupán a kiosztást nem találtuk jónak. A touchpad pedig túlzott keskenységével és gombjai szokatlan elrendezésének köszönhetően hagyott keserű szájízt, amin a multitouch-os képességek enyhítettek csak valamelyest.

A döntő tényező természetesen sokunknál az ár. A Gigabyte tabletének 3G modemmel ellátott változatáért nagyjából 159 000 forintot kell fizetnünk. Ez más érintőképernyős hordozható számítógépekhez viszonyítva nem tűnik soknak, azonban ennyiért már akár egy jobb teljesítményű CULV-os notebookot vagy egy nagyobb, erősebb netbookot is kaphatunk. Ezért érdemes mérlegelni a dolgokat - szükségünk van-e a gép árát jócskán megdobó érintőképernyőre. Ha a válasz igen, a TouchNote egy jó választás lehet, nekünk legalábbis tetszett a tábla-PC.

Gigabyte TouchNote T1028G
Jellemzés Stílusos megjelenésű tablet hétköznapi használatra
Pro + kellemes megjelenés
+ nagyszerű minőségérzet és tapintás
+ kifordítható érintőképernyő
+ táska is jár hozzá
+ 3G modem
+ jó akkuidő
Kontra - közepes teljesítmény
- billentyűzetkiosztás
- touchpad mérete, formája
- kicsit drága
Alternatíva Asus Eee PC T91, viliv S7


Gigabyte Touchnote T1028G

ndavid

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés