GeForce 6600 GT AGP és Radeon X700 Pro

GeForce 6600 GT AGP

Bevezető

Az Intel törekvéseinek a piac nem tud ellenállni, vagy talán nem is akar? Gondoljunk csak a PCI Expressre, ami ha szeretnénk, ha nem, idővel átveszi az AGP helyét. Ez a dolgok rendje, régi technológiák tűnnek el, újak tűnnek fel, most az AGP-n a sor. Az Intel májusban megadta az utolsó lökést is a két nagy GPU-fejlesztő cég számára, amikor is megjelent a piacon PCI Expresst támogató lapkakészleteivel – az ATI és az NVIDIA pedig szíves-örömest ugrott fejest a PCI Express-bizniszbe. Minden valószínűség szerint sokan lesznek, akik sajnálni fogják, de nagy az esély rá, hogy már nem lesz több AGP-t támogató chipset. A számítógépgyártók számára teljesen mindegy, hogy AGP vagy PCI Express, a kész konfigurációkat ígyis-úgyis új alkatrészekből kell összerakni, tehát ha modern alaplapot kell venni az új szabvány támogatásához, akkor azt építik be a konfigurációkba, nem pedig az „elavultat”. Ez ilyen egyszerű. Vagy mégsem? A piacon nemcsak számítógépgyártók vannak, hanem egyszerű felhasználók is, akiknek eszük ágában sincs a már jól bevált rendszerüket egy, a tesztek szerint jól teljesítő videokártya miatt megbontani; új alaplap, új processzor, kész rémálom. És itt jön ismét képbe a két nagy VGA-gyártó. Az ATI nagyon belefeledkezhetett valamibe, hiszen jelen pillanatban nem kínál fel AGP csatolójú középkategóriás videokártyát. A kanadai cég vezetői valószínűleg azt hitték, hogy a PCI Express jön, meglátják, meggyőz mindenkit és tarol, és akkor nincs probléma, mert van X700. „Sajnos” nem így lett. Az NVIDIA is így gondolhatta talán, titokban reménykedett, hogy így fog történni, de mindezt egy ütőkártyával a kezében tette, az ütőkártya pedig nem más, mint a HSI chip.


NVIDIA HSI chip [+]

Az NVIDIA által kifejlesztett HSI (High Speed Interconnect) chip ugyanis képes a most bevezetendő PCI Express csatolójú GPU-k által szolgáltatott adatokat az AGP csatoló számára emészthető formára „lebontani”, és ez igaz visszafelé is, gondoljunk csak a GeForce PCX 5750 és 5900-as kártyákra, melyek gyakorlatilag PCI Express csatolóval ellátott GeForce FX 5700 és 5900-es kártyák. Az NVIDIA tehát nem bízott semmit a véletlenre, a nemrégiben bejelentett GeForce 6600-as kártyacsalád GT tagját „AGP-sítette”.

NVIDIA GeForce 6600 GT AGP


NVIDIA GeForce 6600 GT AGP [+]

Ezzel el is érkeztünk tesztünk első tárgyához, a korábban már bemutatott GeForce 6600 GT AGP csatolójú változatához. A GeForce 6600 GT AGP-sínre való átültetése önmagában nem lenne nagy kaland, ezt az NVIDIA megfejelte még egy-két aprósággal. Először is a kártya AGP-s verziója (a PCIe-ssel ellentétben) külső tápcsatlakozást igényel. Erre azért van szükség, mert amíg a PCI Express x16 foglalat képes akár 75 W teljesítményt leadni, addig az AGP-csatlakozó maximum 45 W-ra lett tervezve (jópár évvel ezelőtt). Újabb érvágás az SLI-támogatás hiánya, hiszen két videokártya SLI-be kötéséhez PCI Express foglalatokra van szükség. Harmadik és egyben utolsó újítás a memória sebességének lecsökkentése, a PCI Express-es változat 500 MHz-ével ellentétben az AGP-s 6600 GT-n csak 450 MHz-en jár a memória, a magórajel maradt 500 MHz. Ez mintegy 1,6 GB/s-os, vagyis 10 %-os memóriasávszélesség-csökkenést eredményez. Kérdés, hogy ez a kártya teljesítményét mennyire veti vissza a PCIe-s változathoz képest.


Referencia GeForce 6600 GT AGP felfegyverkezve [+]


Referencia GeForce 6600 GT PCIe felfegyverkezve [+]


MSI GeForce 6600 GT PCI Express [+]

Lássuk kicsit közelebbről is a kártyát. A nyák mérete, alakja nem változott szinte semmit. A nyák szélén található feszültségstabilizáló alkatrészek másképpen helyezkednek el, de ez nem különösen érdekes. A kártyán két hűtőborda található, az egyik a GPU-t, a másik a HSI chipet hűti. A GPU-n található hűtőborda alakja megegyezik az PCIe-es változatéval, csak kissé érdekes módon/irányban van a nyákra illesztve. Az áramköri lap hátoldalán a PCIe-es verzióhoz hasonlóan nem találunk memóriahelyeket, tehát 256 MB-os 6600 GT-re hiába várunk, nem lesz. Ahhoz, hogy lássuk a lényeget, le kell szedni a hűtőbordákat.


Referencia GeForce 6600 GT AGP / PCIe csupaszon [+]

Az AGP csatolójú GeForce 6600 GT kissé furának hat. Az AGP-csatlakozó közelében található a HSI chip, amely a 45 fokban elforgatott GPU és az AGP-sín közti adatáramlásért felelős. A GPU-elforgatásával együtt a gyártó a memóriachipeket is elforgatta, szintén 45 fokban.

 

A videokártya „középpontját” közelebbről is megvizsgálva egyérteművé válik, hogy ez a kártya egy NV43-as GPU-val, illetve 128 MB 2 ns-os Samsung GDDR3 memóriával felszerelt GeForce 6600 GT, melyen a kommunikációért egy HSI chip a felelős, nincs semmi ördöngősség benne. A kártya 450 MHz-es memóriaórajele könnyedén 500 MHz-re korrigálható (egy kis tuninggal).

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • 48. hét: szilíciumközeli meglepetések

    Ha a vásárlást az utolsó pillanatig halogatjuk is, egyre nehezebb megállni, hogy ne töprengjünk el a szóba jöhető ajándékokon. A meglepetés-hardvereken, természetesen.

  • A GeCube háromkirályok

    Három árszegmens, három teljesítmény-kategória három királya. Bemutatjuk a GeCube három DirectX 9 gyorsítóját.

  • NVIDIA SLI: videokártyák párban

    Az nForce4 jóvoltából két videokártyát használhatunk párhuzamosan. Vajon megéri-e beruházni egy ilyen rendszerbe?

  • Versenybe száll a Radeon X800 XL

    Tesztünkben az ATI megújult csúcskártyáinak alsó szegmensét képviselő Radeon X800 XL képességeit firtatjuk.

Előzmények

Hirdetés