Gigabyte: fürge eminensek

Okos lehetsz, de...

Június végén megjelent, új Intel-platformokat bemutató alaplaptesztünkből kimaradtak a tajvani Gigabyte termékei; a gyártó i-DNA sorozatba tartozó alaplapjai közül azonban időközben két típus is befutott szerkesztőségünkbe, így – tekintve, hogy hazánkban igen közkedvelt márkáról van szó – természetesen vizsgálat alá vontuk a GA-8I955X Pro, illetve GA-8I945P-G modelleket.

A típusjelzésekből könnyedén kiolvasható, hogy ezúttal két Intel lapkakészletet tartalmazó alaplappal ismerkedhetünk meg, mindkét chipset a processzorgyártó tavasszal debütált kétmagos termékportfóliójának a része; míg a GA-8I955X Pro a csúcskategóriás 955X alaplapi vezérlőt tartalmazza, addig a GA-8I945P-G-re a némileg olcsóbb, ám összességében a 955X-szel közel egyező teljesítményt nyújtó 945P típusjelű IC került.


Intel 955X blokkdiagram [+]

Korábbi cikkünkben kitértünk a két lapkakészlet részletes ismertetésére, így ezúttal csak a két megoldás közti eltérésekre hívnánk fel ismét a figyelmet: az Intel legújabb, asztali rendszerekhez fejlesztett chipsetcsaládjának megalkotásánál is a korábban már bevált gyakorlatot követte, azaz a piaci szegmentációnak megfelelően csúcskategóriás és felső-középkategóriás modellel rukkolt elő. A csúcskategóriás terméknek szánt 955X – mely mindössze a memóriakezelésben (ECC-s memória használata, IMPT) tud valamivel többet nyújtani a 945P/G típusjelzésű kistestvérénél – a 925X vagy a 875P vezérlőkhöz hasonlóan az alaplapgyártók zászlóshajóira kerül, a jobb ár/teljesítmény mutatónak köszönhetően azonban igazán átütő sikerre – az i865PE vagy i915P lapkákhoz hasonlóan – a 945-ös szériához tartozó alaplapok számíthatnak.

A két szóbanforgó Gigabyte alaplap közös jellemzője, hogy mindkét modell a gyártó vadonatúj i-DNA (Intelligent Dual Nano Architecture) termékcsaládba tartozik. Az összefoglaló fantázianév a cég legújabb alaplap-termékvonalának tulajdonságait, főbb vívmányait igyekszik egy kifejezéssel jellemezni, egy mozaikszóba összesűríteni. Az i-DNA-t a Gigabyte-nál két alappillérre helyezik; a Performance DNA jellemzi a mindent felülmúló összteljesítményt, míg a Security DNA a hardvert és a szoftvereket védő megoldásokat gyűjti egy csokorba. A gyártó szerint tehát eme két varázsszó minden eddiginél jobb teljesítményt nyújtó, ugyanakkor a felhasználó adatait védő és fejlett önvédelmi funkciókkal ellátott termékeket takar.

A Performance DNA a kétmagos processzoron, illetve a 64 bites utasításkiterjesztések nyújtotta teljesítménytöbbleten túl a Gigabyte saját fejlesztésű, a processzor fokozatos és automatikus túlhajtását végző CIA 2 (CPU Intelligent Accelerator 2), illetve a memória időzítéseit optimalizáló MIB 2 (Memory Intelligent Booster 2) technológiái által nyújtott előnyöket kamatoztatja, míg a Security DNA a fejlett tápáramkört takaró U-Plus DPS-ből (Universal Plus Dual Power System) és az Xpress Recovery rendszervisszaállító szoftverből áll.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Előzmények

Hirdetés