Hirdetés

Hangtalan VGA-hűtés

Aerocool Video Magic VM-101

Korábbi videokártya-hűtő tesztünkben a maximális teljesítményre koncentráltunk, most inkább a hangtalanságot tartjuk szem előtt. Mai megmérettetésünkben régi passzív bajnokunkkal, a Zalman ZM80D-HP-vel szemben négy grafikuskártya-hűtő szerepel kihívóként: Aerocool Video Magic VM-101, NorthQ 3801, Thermaltake Fanless VGA Cooler és Thermaltake Schooner.

Aerocool Video Magic VM-101

Az Aerocool passzív videokártya-hűtője nagyon ügyes megoldás. A hőcsövet éppen arra használja, amire kitalálták, hogy a hőt egyszerűbben kezelhető helyre vezesse. A megoldás érdekessége, hogy a GPU felőli oldalon csak egy dizájnos hőpajzsot találunk, az érdemi munka a hátoldalon történik. A jó kialakításnak köszönhetően a hangtalan hűtő tömege mindössze 220 gramm, tesztünkben lesz kétszer ilyen súlyos példány is.

A készletben egyféle univerzális GPU-blokkot találunk, amihez két adag rögzítőfül jár, így Nvidia és ATI kártyákra is felszerelhető. A GeForce 6600GT AGP tulajdonosok ismét kimaradnak a jóból. Az összeszerelést tovább tart leírni, mint véghezvinni. A megfelelő fülek kiválasztása után gumialátétet kell helyezni a NYÁK-ra, majd jöhet a csavarozás:

A hátoldalon ismét védőgyűrű jön, melyet a rögzítő követ:

A blokk felhelyezése után következhet a hőcsövekkel támogatott borda...

...melyet négy csavar fog stabilan a blokkhoz:

A GPU és a mellette helyet kapó memóriamodulok káros melegétől egy termetes pajzzsal óvhatjuk meg a rendszer többi komponensét:

A szerelvény alá kisebb memóriahűtő bordák is beférnek, csupán a hőcső alatti memóriamodulhoz nem lehet hozzáférni:

A pontos méterekről a gyártó oldalán található kép ad információt:


forrás: www.aerocool.com

Az alumínium borda szerencsére az északi híd oldalán sem nyúlik túl mélyre, így a magasabb északi híd hűtésekbe sem akad bele. Az egész felülete – akárcsak a hőcsöveké – nikkelezett, a gyártó szerint több, mint 70 wattos teljesítménnyel is megbirkózik. A kártyára szerelve érdekes látványt nyújt, meglátjuk majd, hogyan muzsikál.

Főbb paraméterek:

Termék megnevezése Aerocool Video Magic VM-101
Tömeg 220 g
Heat-pipe 2 db, nikkelezett
Gyártó weboldala www.aerocool.com
Forgalmazó Mistral Computerworld
Bruttó fogyasztói ára 3700 Ft

NorthQ NQ-3801

NorthQ NQ-3801

Mai NorthQ tesztalanyunk, a fantáziadús NQ-3801 névre hallgató videokártya-hűtő legjobban a Zalman ZM80D HP-re emlékeztet, de a hasonlóság a működési elvre korlátozódik: a kétoldali GPU-blokkokat két hőcső köti össze, melyek hatalmas bordáknak adják át a meleget.

A csomagban univerzális GPU-blokkokat és hozzájuk többféle rögzítőkeretet találunk. A leírás alapján ez a hűtő sem illik AGP-s GeForce 6600-akra. A készlethez jár három darab, öt centiméteres, nagyon csendes, csúszócsapágyas ventilátor is, melyekkel igény szerint tovább növelhetjük a hűtő hatékonyságát. A kis lapátosok molex csatlakozóról kapják a tápot, 3000-et fordulnak percenként és a gyártó szerint közben 21 dBa hangot produkálnak.

A felszereléssel az északi hűtőnél sem volt semmi gondunk. A megfelelő rögzítőkeretek kiválasztása után a hátsóra felragasztottuk az elektromos áramot szigetelő és egyben hővezető réteget:

Az építkezés a fonákról kezdődik; a hátsó elembe kell csavarozni a GPU oldali blokk tartóit, majd erre magát az elülső alumíniumtömböt:

Ezután következik egy kis pasztázás, majd a két párhuzamos heat-pipe behelyezése:

A csöveket masszív bordák tartják a helyükön:

Az utolsó lépés a szomszédos kártyahelyre támaszkodó rögzítőelem felszerelése:

Az anyaggal nem bántak spórolósan, a festetlen alumíniumbordák vastagsága tiszteletet parancsoló, mint ahogyan a 400 grammos tömeg is.

Az elkészült passzív építmény oldalára kerülhet a három kis lapátos:

A hűtő kényelmesen elfér az északi híd mellett:

Főbb paraméterek:

Termék megnevezése

NorthQ NQ-3801

Tömeg

400 g

Heat-pipe

2 db

Ventilátor

3 x 50 mm, 3000 rpm, 21 dBA

Gyártó weboldala

www.northq.com

Forgalmazó

TTS Kft.

Bruttó fogyasztói ára

9400 Ft

Thermaltake Fanless VGA Cooler

Thermaltake Fanless VGA Cooler

Mintha mostohagyerekként kezelné a Thermaltake ezt a hűtőt, a névválasztással sem foglalkoztak túl sokat, egyszerűen "Ventilátor nélküli videokártya-hűtő"-nek hívja. A gyártó weboldaláról nem sok információt lehet összeszedni, a fukar leírás szerint lyukakkal ellátott nyomtatott áramkörű videokártyákra lehet csak rászerelni, de hogy mely típusokra… AGP-s GeForce 6600-asokra ez a hőcsöves sem jó. Ezen felül azt lehet még megtudni, hogy bordái alumíniumból, hőcsövei pedig aranyozott rézből vannak; össztömege 425 gramm.

Megjelenésében és kiszerelésben a nálunk járt Thermaltake Giant III-ra hasonlít, csak a ventilátort és a hangos befúvót hagyták el. Helyettük masszívabb első borda jár. A GPU-blokkok kialakítása és felfogatása hajszálra megegyezik a korábbi TT terméknél látottakkal, a GPU-val érintkező felülete lehetne egyenletesebb is.

Az alumínium elemek rögzítése nem ördöngős feladat, a GPU felőli blokk szépen egyenletesen felfeküdt a grafikus chipre, a fonák oldalinak szigetelőréteg került az aljára.

A bordák felszerelése nem okozott gondot, a csavarmenetek jól illeszkedtek, a kellő leszorítóerő is megvolt.

Főbb paraméterek:

Termék megnevezése

Thermaltake
Fanless VGA Cooler

Tömeg

425 g

Heat-pipe

2 db, aranyozott réz, 5 mm átmérő

Gyártó weboldala

www.thermaltake.com

Forgalmazó

Cédrus Kft.

Bruttó fogyasztói ára

5200 Ft

Thermaltake Schooner

Thermaltake Schooner

Utoljára maradt tesztünk legegzotikusabb darabja, a Thermaltake Schooner. A névválasztással kicsit mellétrafált a gyártó, hiszen a szkúner olyan hajótípus, mely széllel szemben is jól halad, tesztalanyunk ugyanakkor nem rendelkezik szélkeltő ventilátorral. Vitorlája azért van, melyet a ház hátulján dug ki. A megoldás formabontó és szokatlan, a hűtő több mint fél kiló, és majdnem egy méternyi hőcsöve van.

A kétoldali GPU-blokkok megegyeznek a Fanless VGA Cooler-en látottakkal (GeForce 6600 AGP ismét kiejtve), csak kilencven fokkal elforgatva kell őket felszerelni.

A blokkok tetejére jön a két, U alakban hajlított hőcső, melyek a szokásostól eltérően nem a kártya hátuljánál, hanem a tetejénél fordulnak át.

A csövek végein masszív réztömbök találhatóak, melyeket csavarokkal kell a kétoldali GPU-blokkokra rögzíteni. Az erős szorítás és a paszta megfelelő hőátadást biztosít.

A réz egységekre kerül – ismét csavarozással – a két nagyfelületű, feketére festett alumíniumborda, majd a GPU oldali feketébe a következő hőcsőpár.

A csöveket szintén csavarok fogják, de felületüknek csak a fele érintkezik bordával. Ha összeszámoljuk, hogy hány váltással jut a hő a házból kilógó réz bordákra: GPU-blokk - csöves réztömb - festett alumíniumborda - hőcsövek, túl nagy számot kapunk; nem biztos, hogy a „vitorla” kellően hatékony, főleg ha szelet sem hajt bele semmi.

Mindenesetre a Schoonerbe öltöztetett Radeon X800 Pro impozánsan fest, rögzítéséhez kötelező a csavar használata, hiszen a szendvics jóval több mint fél kilós. Természetesen a hűtő elfoglalja a szomszédos PCI slotot, annak kimeneti nyílásán kandikál ki a rézlamellák sora.

Főbb paraméterek:

Termék megnevezése

Thermaltake Schooner

Tömeg

514 g

Bordák felülete

GPU oldali: 1159 cm2
fonák oldali: 446 cm2
külső: 516 cm2

Heat-pipe

2 db, réz belső rézblokkal,
2 db, réz külső rézlamellákkal,
5 mm átmérő

Gyártó weboldala

www.thermaltake.com

Forgalmazó
Bruttó fogyasztói ára

7000 Ft

Tesztek

Mivel tesztalanyaink - egy esettől eltekintve - teljesen hangtalanok, ezért korábbi méréseink közül a szintén passzív üzemmódú Zalman ZM80D-HP és a nagyon halk GlacialTech NorthPole 1000 eredményeit használtuk viszonyítási alapnak. Tesztgépünk a jól megszokott összeállítás:

  • Asus P4P800 DeLuxe
  • Intel Pentium 4 2,6 GHz
  • 2 × 512 MB GEIL DDR400 Value Series RAM
  • Gigabyte Radeon X800 Pro 16 futószalaggal 475/520 MHz-es órajeleken
  • Thermaltake Xaser II 5000 Plus ház
  • Thermaltake Aquarius II vízhűtés házi radiátorral

Először frissítésként lássuk a Radeon X800 Pro referenciahűtőjét, a Zalman ZM80D-HP-t passzív üzemmódban és a ventilátoros, de szinte hangtalan, GlacialTech NorthPole 1000-et:

Az újoncok közül nézzük az Aerocool és a NorthQ versenyzőjét. Az utóbbit leteszteltük teljesen hangtalanul és a három kis széltolóval is, melyeknek tényleg semmi hangjuk. Csendesebbek mint a NorthPole 1000 szélmalmai, de levegőszállításuk is nagyon csekély:

Be kell vallanunk, mindenre számítottunk, csak erre nem! Ha az Aerocool VM-101 öt-tíz fokkal kullogna a Zalman nagy hőcsövese mögött, akkor egy szavunk sem lenne, de hogy meccselnek egymással 60 fok környékén, az hatalmas fegyvertény; a súlyra jóval kisebb Aerocool hűtő ráadásul szemtelenül olcsó is.

Amit a NorthQ 3801 eredményei mutattak, arról elsőre azt hittük mérési hiba, de többszöri újratesztelés, és a szobában uralkodó hőmérséklet ellenőrzése után elfogadtuk: a dán hűtő passzívan 50 fok közelében maradt, a három hangtalan apróság beiktatásával pedig néhány 48 fokos kilengéstől eltekintve a langyos 45 fok körül tartotta grafikus kártyánkat.

Felmerül a kérdés, hogy egy testre jóval kisebb hűtő hogyan hozhatta a Zalman hőcsövesének eredményét, és hogyan lehet egy ugyanakkora, azonos technológiájú hűtő alatt tíz fokkal hidegebb ugyanaz a kártya, ha a külső hőmérsékleti viszonyok is azonosak voltak a méréseknél? A válasz több részből áll. Először is a mostani tesztpéldányok felülete festetlen, vagyis a hőátadásból kiesik három-négy gyengébben vezető felület: a GPU nem érintkezik a blokk festésével, a hőcső nem érintkezik a GPU blokk mázával, és szintén kimarad a borda festése, ahol a hőcsővel érintkezik, de a levegő sem festett felületről veszi át a meleget. A második érv lehet a szilikonpaszta minősége, a NorthQ hűtő esetében pedig a GPU hátához támaszkodó hővezető ragacs is pozitív hatással van a teljesítményre.

A következő táblázaton a Thermaltake háziversenye látható. A Schoonert vizsgáltuk passzív üzemmódban, majd a kikandikáló heat-pipe és rézborda hatékonyságát egy rájuk erősített nyolc cm-es, 2200 rpm fordulatszámú ventilátorral teszteltük:

Nem meglepő, hogy a márkatársak hasonlóan teljesítettek. Ez főleg a kisebb és olcsóbb Fanless VGA Cooler dicsősége, hiszen szoros harcot vívott a nála jóval nagyobb és többcsövű Schoonerrel, de mind a ketten 55 fok alatt maradtak, ami nagyon jó eredmény, nagyjából egy szinten van a halk, de mégiscsak zajt keltő NorthPole-val. A Shooner vitorlájára ventilátort szerelve lőttek a hangtalanságnak, de további pár fokos lehűlés tapasztalható.

A Thermaltake coolerek köre bizonyította, hogy a festett bordák csak nagyobb tömeg és heat-pipe arzenál segítségével tudják felvenni a versenyt a festetlen konkurensekkel.

Lássuk a videokártya felületi hőmérsékletét, először ismét a régi motorosok:

Az Aerocool és a NorthQ hűtő eredményei ismét nagyszerűek:

Az Aerocool most már tisztán, három fokkal megelőzi a nagy Zalmant, az Q-8301 passzívan csak egy fokkal marad el a NorthPole-tól. A három kis ventilátorral, mely halkabb a NorthPole két nagy lapátosánál pedig már az élre ugrik, a videokártya felületi hőmérsékletét megdöbbentően alacsonyan, 40 fok alatt tartja. Ennél jobbat csak a ZM80D HP tudott teljes sebességre kapcsolt OP1 ventilátorral kiegészítve.

A Thermaltake hűtők eredményei is jók:

A Fanless VGA Cooler 47 fokos teljesítménye csak egy fokkal maradt le a sokkal nagyobb Shcooner mögött, az Aerocool VM-101 pedig ugyanennyit tudott, így mindhárman a NorthPole előtt végeztek. A kilógó hőcsőre erősített ventilátor áldásos hatása most mutatkozott meg, segítségével a Schooner további öt fokkal hűtötte le a grafikus kártyát.

Eredmény

Értékelés

Meglepő eredmények születtek. A teljesen hangtalan üzemmódra tervezett grafikus kártya hűtési megoldások nagyobb felületükkel és átgondolt kialakításukkal nagyon jól szerepeltek, és a dekoratív festés hátrányaira is fényderült.

Az Aerocool Video Magic VM-101 nagyon kellemes benyomást tett ránk, ami kezdődött a zökkenőmentes felszereléssel, folytatódott súlyához képest kiváló teljesítménnyel, és befejeződött egy nagyon kellemes árral. Ez a hűtő különösen ajánlott mindenkinek, aki a hangtalanságot részesíti előnyben, és nem szeretne a szükségesnél többet költeni. A kisebb videokártyákat elhallgattatni vágyók ne keresgéljenek tovább, a GeForce 6600 tulajdonosok pedig sajnálkozhatnak, hogy nem tudják felszerelni.


Aerocool Video Magic VM-101 - olcsó és jó!

A NorthQ NQ-3801 az új bajnok. Teljesítményével földbe döngölt mindent, ami halk, csak a kimondottan hangos videokártya hűtők tudják tartani vele a lépést. Mivel a fizika törvényeit nem lehet megkerülni, hatalmas, sok helyet foglal. Egyetlen baj van vele, és az a szemérmetlenül magas, 9400 forintos ára, éppen emiatt csak ajánlott minősítést kap, de hozzá kell tenni, hogy a hangtalan hűtések között ő a legjobb.

A Thermaltake Fanless VGA Cooler picivel nehezebb az NQ-3801-nél, a GPU hűtési teljesítménye öt fokkal marad el a dán versenyző mögött, a VGA-t pedig két fokkal tartja melegebben. Kedvező ára miatt ajánlott.

Tesztünk legegzotikusabb példánya a Thermaltake Schooner inkább érdekes, mintsem jó megoldás. Teljesítménye alig jobb a majd kétezer forinttal olcsóbb márkatárs produkciójánál, ráadásul fél kilós súlya is sok. A kilógó borda valószínűleg gyorsan porosodik majd, hatása csak a videokártya felületének hűtésénél jelentkezik. Kíváncsiak lennénk, festésétől megszabadítva milyen teljesítményt hozna.

Aerocool Video Magic VM-101 NorthQ NQ-3801
Thermaltake Fanless VGA Cooler

MarK és rudi

Az Aerocool Video Magic VM-101-et és a Thermaltake Schoonert a Mistral Computerworldtől, a NorthQ NQ-3801-et a TTS Kft.-től, a Thermaltake Fanless VGA Coolert a Cédrus Kft.-től kaptuk tesztelésre.

Azóta történt

  • Primecooler VGA-hűtők

    Két házilag felszerelhető videokártya-hűtőt léptettünk pástra a Gigabyte egyik gyári hűtési megoldása ellen.

  • Hangtalan Asus Radeonok

    Az Asus egyedi, passzív hűtéssel ellátott Radeon X1600 XT és X1300 Pro kártyáját vettük górcső alá.

  • Toxic X1900 XTX - csúcskártya vízhűtéssel

    Az ATI Radeon X1800 és X1900 kártyái szakasztott egyformák, legyen szó közepes GTO-tól vagy szupercsúcs XTX-ről, ám mi most egy különleges hűtéssel ellátott X1900 XTX-et vizsgáltunk meg.

  • Bombázóval a Zalmanok ellen

    Az Evercool lopakodó repülőgépre hasonlító videokártya-hűtőjét versenyeztettük a Zalman legújabb és korábbi csúcsmodelljével.

Előzmények

Hirdetés