Távirányítós törlőrongy, közelgő Sony PS4

TGIF

A "bakelitlemezek" kikoptak az átlagos otthonokból, ennek ellenére még ma is tisztességes rajongótáborral rendelkeznek világszerte. Ezért az még önmagában nem lenne meglepő, hogy a svéd Shout Out Louds együttes legújabb szerzeményét lemezen adja ki, azonban a korong rendhagyó módon nem vinylből, hanem vízből készül. Hogy is van ez?

A banda három év után most készül kiadni egy teljes albumot, ezért úgy gondolták, hogy ennek beharangozását különlegessé teszik. A kifejezetten limitált példányszámú felvételen az album egyik száma hallható, mint ízelítő, amely a Blue Ice nevet viseli – ebből származik az ötlet, hogy a muzsika egy jégkorongról lejátszva lenne a legautentikusabb. A csomagban egy szilikon sablon lapul, amelybe a mellékelt vizet kell beletölteni, majd mehet a fagyasztóba. Annak érdekében, hogy a buborékok és egyéb szennyeződések ne roncsolják a jégsávokat, természetesen desztillált vizet alkalmaznak.

A fagyasztási procedúra után már csak a sablont kell óvatosan eltávolítani a jéglemezről, és már lehet is rátolni a lemezjátszótűt. A szám néhányszor azért biztonságosan lejátszható, de szobahőmérsékleten nem lesz túl tartós az eredmény, valamint az olvadás nem csak a minőség romlásával, de a lejátszó eláztatásával is jár, ami érintésvédelmileg azért több mint aggályos. Érdekes marketinghúzás, de attól tartunk, a módszer tömeges alkalmazására nem kell számítani.

A hanglemezekhez hasonlóan a CRT monitorok is egy letűnt kor szimbólumaivá váltak mostanra, fittebb rokonaik szinte teljesen kiszorították őket a mindennapi életből. Low Yi Siu azonban adott még egy esélyt a behemót képcsövesnek, és dizájnos újságtartóvá alakította. Ehhez csak néhány lábat kellett faragni fából, kibelezni a monitort, ezzel készen is volt a pofonegyszerű, de annál rendhagyóbb bútordarab.

A koncepció igény esetén polclapokkal tovább variálható, valamint a készítő egy alsó elválasztó műanyaglap formájában titkos rekesszel is felvértezte a képtelen monitort. A projekt bárki által könnyen kivitelezhető, viszont egy ép, az évek során nem megsárgult-megszürkült donort találni már annál nehezebb feladat lesz.

Múlt héten a dokkolós levesestál már orvosolta az ingerszegény, magányos étkezés elviselhetetlen fájdalmát, sőt mint tudjuk, már az iPad-dokkolós bilizés problémája is megoldott, a világ azonban nem érheti be ennyivel! Még számos olyan tevékenység maradt életünkben, amely nehezen összeegyeztethető az imádott telefonunk cecergetésével. Például az utcán járkálva hova tegyük életadó reggeli kávénkat, ha két kézzel szeretnénk gyorsan megírni egy üzenetet? Pánikra semmi ok, itt az UpperCup, a pohártartós iPhone-tok.

Ha egy autónak lehet alapfelszereltsége a pohártartó, akkor egy okostelefoné miért ne lehetne? Csak ki kell hajtani a tok hátát, és már mehet is a virtuóz szövegbevitel. Egy teli bödön kávéval az erőkarok másik oldalán mondjuk elég birkózós lehet megtartani a mobilt, de hát valamit valamiért. „Sajnos” egyelőre még csak egy Indiegogo projekt az UpperCup, de ha összekalapozzák a 25 ezer dolláros indulótőkét, akkor a jövőben még egy telefonos paradoxont kilőhetünk.

A pohártartós iPhone-tok szép próbálkozás, de az eheti TGIF győztes mégis Japánból került ki. Dobpergés… Itt a távirányítós felmosó és kuka! Szintén életünk égető problémáira nyújtanak megoldást, miszerint fetrengünk a tévé előtt, a nagy focidrukkolásban kilöttyen a sörünk (ami persze már önmagában megbocsáthatatlan és roppant amatőr hiba). Szerencsére nem kell megmozdulnunk, majd a száguldozó, távirányítós felmosórongy megoldja a krízist. Bár inkább seprű ez, mint felmosó, rendszertanilag elég nehezen kategorizálható lény.

A távirányítós szemetes már valamivel nehezebben magyarázható, de ne legyünk kishitűek, bizonyára adódhatnak olyan élethelyzetek, ami beltéri kukarallyt igényelhet, de mi ezt most így hirtelen nem látjuk. (A cikk írója biztos sosem próbált még fiúgyermekeket takarításra rávenni, pedig ezek remek eszközök erre! – a szerk.) Vételárukra azonban nem lehet panasz, átszámítva mindössze 21 dollárt kérnek a távirányítós tisztasági felelősökért.

Végezetül egy videó egy 84 éves nagypapáról, aki Call of Duty: Black Ops 2 és Halo 4 játékokat tol konzolon az unokájával, és olyan jól szórakoznak, mintha nem is létezne a közöttük húzódó dupla generációs szakadék. Nagy tapsot a papinak, és még sok boldog családi hentelést!

Heti Szemlénk első oldalára, a TGIF rovatba olvasóinkól is szívesen fogadunk tippeket mókás vagy meghökkentő számítástechnikai termékekre, amelyet szívesen megosztanának a többi olvasóval is. A javaslatokat a tgif kukac prohardver.hu címen várjuk. Apróbetűs: A beküldött emailekre nem küldünk választ, a beérkezett ötletekből pedig nem garantáljuk mindnek a megjelentetését, mert szubjektív szempontok alapján válogatunk közülük. A beküldők e-mail címét ígérjük, hogy semmire nem használjuk fel, és senkinek nem adjuk oda.

Moddervilág

A most bemutatásra kerülő projekt, bár nem a legfrissebb, de aki szereti a méretes alumíniumtömböket, és eddig ez a munka elkerülte a figyelmét, annak mindenképpen érdemes egy pillantást vetnie mind az építés folyamatára, mind pedig a páratlan végeredményre.


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]

Devin Spratt (Achron) különleges HTPC-jét, az Acronym-et még 2009-ben kezdte el építeni, de diplomájának megszerzése és az élet egyéb nehézségei miatt végül csak 2012-ben sikerült befejeznie a munkálatokat. Ebben persze az is szerepet játszott, hogy időről időre meg kellett küzdenie maximalizmusával, melynek következtében számos komponenst újra legyártott, sokszor az egész gépet is, mert nem volt elégedett az eredménnyel – dehát ez a hozzáállás kellett ehhez a tökéletes végeredményhez.


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]

A koncepció egy olyan HTPC építése volt, amely egy Mini-ITX alapú konfiguráció befogadására képes, ezt viszont a lehető legkisebb méretben teszi. Persze a piacon számos gyári megoldás található, azonban a kínálat átnyálazása után sem talált kedvére valót, mindegyiket unalmasnak találta, így végül saját számítógépház építésébe kezdett.


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]

Bár már több mint 5 éve bújja a bit-tech.net fórumát, ez az első saját munkanaplója, ennek ellenére a dokumentáció minőségére nem lehet panasz, ráadásul számos esetben fórumtársaival is konzultált, szavazásokat rendezett egyes döntések előtt. Azt nem tudta specifikálni, hogy a ház formáját mi ihlette, alapvető elképzeléseihez mégis makacsul ragaszkodott, még ha a kivitelezés olykor komoly nehézségekbe is ütközött.


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]

A HTPC alumíniumtömbökként kezdte életét, eredetileg nem is tervezte más anyagok használatát. Idővel mégis arra az elhatározásra jutott, hogy plexi berakásokkal, rétegekkel izgalmasabbá teheti a végeredményt. A munka oroszlánrészét egy CNC vezérlésű, háromtengelyes marógéppel végezte, de emellett még számos speciális fémipari berendezéshez volt hozzáférése.


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]

Az építést természetesen most is gondos tervezés előzte meg, az ötlet a Solidworks tervezőprogramban öltött formát, amelynek használatában már ötéves tapasztalata volt, ami igen hasznosnak bizonyult. A tervek precizitása most azért is volt létfontosságú, mert a munka jelentős részében CNC gépeket vetett be, így a modellezésnél minden apró tényezőt figyelembe kellett venni, hogy végül a rendszer hardverkomponensei gond nélkül beférjenek a szűkös helyre.


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]

Először úgy kezdte a ház legyártását, hogy az alsó és a felső rész ne egy nagy alumíniumtömbből, hanem három egymáshoz illesztett, kisebb darabból készüljön, költségcsökkentést és egyéb szempontokat figyelembe véve. Végül azonban, amit csak lehetett, egy darabban valósított meg. A plexirétegeket összefogta a méretes alumíniumtömbbel, így ezek „megfaragása” egyszerre történt, hogy minden elem tökéletesen passzoljon egymáshoz.


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]

Az előlapot számos alkalommal újrakezdte, mire végre elérte a kívánt eredményt. Ide került az infravörös vevő ablaka, a slot-in rendszerű optikai meghajtó rése, valamint két nyomógomb, utóbbiak közül az egyik a bekapcsoló, a másik pedig a lemezkiadó gomb. A maró hosszú órákon át farigcsálta a méretes tömböket, először a nagyját kapta le a fölöslegnek, majd precízebb munka következett, azonban tapintásra hiába tűnt simának és egyenletesnek a végeredmény, a gép felbontása véges, ami a képeken is tökéletesen látszik.


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]

Itt jön be a képbe a kétkezi munka, ugyanis a felület simítása egyre finomabb csiszolópapírral történt, amely folyamat hosszantartó és fáradságos, ráadásul a projekt során elszenvedett kéztörés sem könnyítette meg Achron munkáját. Minden nehézség ellenére végül ezt a roppant feladatot is sikerült leküzdenie. A simítás azért volt nagyon fontos, mert az alumínium alkatrészeket szerette volna eloxálni, amely köztudottan nem hogy elfedi, de még ki is emeli a felülethibákat.


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]

Az elemeket végül üvegfúvásnak vetette alá, ami olyan, mint a homokfúvás, csak itt apró üveggömbök végzik el a „rombolást”. A felület előkészítése olyan jól sikerült, hogy az eredmény a maximalista Devint is meglepte, így nem maradt más hátra, mint az alumínium feketére oxálása és a plexidarabok tökéletessé polírozása. Összeszerelésnél a processzorhűtő és a külön beszerzett vezérlőhídhűtő összetűzésbe került, de előbbiből lecsapott pár lamellasort, utóbbihoz pedig egyedi leszorítót készített, így végül ez sem okozott különösebb problémát.


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]

Az Acronym nevű egyedi HTPC végül, ha nem is gyorsan, de elkészült, az eredményt elnézve pedig bőven megérte a várakozást azok számára, akik „élőben” kísérték végig a munkafolyamatot. A 37 oldalas munkanapló a bit-tech.net fórumában, a kemény munka gyümölcse pedig a következő oldalon található galériában tekinthető meg.


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]

Moddervilág galéria


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]

A héten történt

Ez a hét végre kitörölte a csipát a CES-től megálmosodott gyártók szeméből, és bár termékekből sem volt hiány, de a múlt héthez hasonlóan inkább a különböző bejelentések, jövőbeli tervek és spekulációk szolgáltatták a legtöbb izgalmat. A tabletes részleg most nem nyújtott akkora szenzációt, a 128 GB-os iPad megjelenése nem váltott ki különösebb tömeghisztériát, valamint a ZTE által iPad-gyilkosnak szánt, V81 jelzésű merénylőtől sem rezzent össze a konkurencia. Mindeközben az Alcatel a hírek szerint azon munkálkodik, hogy One Touch Evo7 táblagépével meghódítsa a belépő szegmenst, ehhez azonban egy ésszerűen minimális árcédulára lesz szüksége. Ennél érdekesebb, hogy a 10 eurós txtr e-olvasó, a Beagle, ismét életjelet adott magáról, ezúttal egyszerű belső felépítését kukkanthattuk meg.

Az elmúlt napok eseményei közül inkább a konzolos részleg váltott ki nagyobb érdeklődést az emberekből, ugyanis egyre több információfoszlány és pletyka lát napvilágot azzal kapcsolatban, hogy az új generáció valóban ütni fog. Ebben a felfokozott állapotban a Sony mai bejelentése csak olaj volt a tűzre, amelyben egy előzetes videó formájában megtáncoltatták kontrollerjeik klasszikus szimbólumait, majd felvillantották, hogy február 20-án bepillantást nyerhetünk a jövőbe.

Természetesen mindenki a PlayStation 4 bejelentését várja az eseménytől, sőt ezt a The Wall Street Journal értesülései is megerősítették, csak aztán nehogy csalódnunk keljen! Mindeközben a nehézkes rajt miatt alulteljesítő Nintendo Wii U-ról szólnak a hírek, az viszont komoly löketet adhat a konzolos iparágnak, hogy a jelek szerint Kína fontolgatja, hogy feloldja a 12 éve tartó konzoltilalmat, ezzel a világ legnagyobb piacát nyitva meg a gyártók előtt.

Néhány vállalat jelentős stratégiai döntéseket hozott a napokban, amelyek eredményeként például a Cisco eladja a Linksyst a Belkinnek, valamint a Philips is megszabadul szórakoztatóelektronikai (AV) üzletágától. Ezek hátterében az adott ágazatok utóbbi időben tapasztalt visszaesése áll.

A napokban a VGA-szegmens inkább vicces, mintsem kreatív megnyilvánulásait is figyelemmel kísérhettük. A Gigabyte olyan Radeon HD 7750 videokártyával elégítené ki a nagy számokat preferáló felhasználókat, amin 2 GB VRAM ül, a kutya azonban ott van elásva, hogy hogy GDDR5 modulok helyett DDR3 lapkákat alkalmaznak. Az NVIDIA háza táján is mókás kedvükben voltak a marketingesek, akik azzal az ötlettel álltak elő, hogy az „új” (értsd: átnevezett) mobil GPU-inak nem árulják el a klasszikus értelemben vett specifikációját, hanem csak egy számadatot közölnek (GeForce Performance Score), hogy az adott termék mennyivel gyorsabb az Intel HD Graphics 4000-es IGP-nél. Bizonyára ezzel szeretnék alátámasztani a belépőszintű, dedikált mobil videokártyák létjogosultságát az integrált megoldásokhoz képest, de azt egyelőre homály fedi, hogy a több mint gyanús számadatok vajon hogyan jönnek ki.


[+]

Ha már a mobil eszközöket hoztuk fel, akkor érdemes megemlíteni, hogy az Intel hat új mobil Ivy Bridge CPU érkezését jelentette be, valamint az SSD 525 mSATA csatolós adattároló-családot is útnak indította. Utóbbi a 2,5”-es SSD 520 széria tempóját hozza el a táblagépek, Ultrabookok és egyéb, szűkös belsővel rendelkező eszközök világába. Persze ha nem csak a sebesség, de a kapacitás is számít, akkor érdemes egy pillantást vetni a Hitachi percenként tízezret perdülő, 1,2 TB-os, tányéros adattárolójára is, amelyet a cég elsősorban a nagyvállalati szférába szán.


[+]

Új alaplapokkal mostanában nem nagyon kényeztetik a vásárlókat, ezért volt üde színfolt a Mini-ITX szabványú ASRock FM2A85X-ITX jelölésű deszka, amely erőteljes HTPC-kben vagy akár apró játékgépekben is megtalálhatja a helyét.

Úgy tűnik, a gyártók lassan, de biztosan rákapnak a Google operációs rendszerének, a Chrome OS-nek az ízére, főleg a Chromebook, vagyis a netbookos/notebookos felhasználási mód keltette fel az érdeklődésüket. Két héttel ezelőtt a Lenovo jelentette be, hogy beszáll a bizniszbe, most pedig a HP-tól „szivárgott ki”, hogy két hét múlva érkezik egy 14”-es Pavilion Chromebook. Eközben az Acer elnöke, Jim Wong is megelégedéssel beszélt Chromebook-értékesítésükről, a C7 a cég amerikai szállításainak 5-10%-át teszi ki, ami valóban jelentősnek mondható.

Végezetül essék szó a fotós világról is, mert a héten nem csak a CP+ szakkiállításra érkezett két szuperzoom kompakt fényképezőgép a FujiFilmtől, de Nikon nagylátószögű zoom- és szupertelefotó, Tamron szuperzoom és friss Panasonic objektívekről is lerántották a leplet.

Heti okosság

Tudástárunk a héten nyolc friss anyaggal bővült!

Processzor-léghűtések főbb kategóriái

A központi egységeket leggyakrabban aktív léghűtéssel óvják a túlmelegedéstől, amely nem más, mint egy hűtőborda és egy ventilátor párosítása. Ez a megoldás nem csak olcsó, de aránylag hatékony is, a megfelelő teljesítmény eléréséhez viszont gyakran olyan kellemetlenségekkel kell számolni, mint a magas zajszint, a nagy méret, vagy a túlzott tömeg.

A processzorhűtők világában az egyik legfontosabb újítás a hővezető csövek (hőcső, heatpipe) alkalmazása volt, ugyanis ezek segítségével a CPU hulladékhője sokkal hatékonyabban szállítható olyan távolabbi pontokra, amely a fémek hővezető képességén már messze túlmutat. Éppen ezért a napjainkban elterjedt koncepciók szinte egytől egyig a hőcsövekre építenek. Most tekintsük meg, hogyan csoportosíthatjuk a processzorhűtőket!

A processzor-léghűtések főbb kategóriái tudástár bejegyzés folytatása ide kattintva olvasható!

Hűtőventilátorok főbb paraméterei

Legyen szó processzorhűtőről, tápegység- vagy házhűtő ventilátorról, mindegyiknek megvannak a saját paraméterei, amelyek nem csak a tájékoztatás végett vannak feltüntetve a csomagoláson (vagy a gyártó weboldalán), hanem egyes esetekben meghatározzák a felhasználási terület is.

A Hűtőventilátorok főbb paraméterei tudástár bejegyzés folytatása ide kattintva olvasható!

További friss tudástár anyagaink:

Kov1024 & Daywalker

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés