Passzív konfig SLI-vel, motoros papírrepülő

A héten történt: PS4, Tegra 4i, Titan

A hét leginkább várt eseménye a korábban már beharangozott Sony PlayStation bejelentés volt, amiről nyíltan ugyan nem volt kimondva, hogy a gyártó következő generációs konzoljáról rántaná le a leplet, de mindenki ebben reménykedett. Szerencsére nem kellett csalódnunk: valóban a PlayStation 4 bemutatására került sor, bár azért még maradtak bőven megválaszolatlan kérdések, többek között magára a konzol küllemére sem derült fény. Vélhetően ennek dizájnja még alakulóban van, a fejlesztőknek kiadott tesztpéldányokon pedig nincs semmi látványosság.

Sony PlayStation 4 DualShock 4
Sony PlayStation 4 DualShock 4

Az viszont kiderült, hogy erőben nem lesz hiány; erről egy AMD APU gondoskodik, amely többek között 8 Jaguar magot és 18 GCN architektúrára épülő CU-t foglal magában, munkájukat pedig 8 GB-nyi GDDR5 memória segíti. A kontroller is módosult: a DualShock 4 alapvető elrendezése ugyan nem változott, viszont megtámogatták egy kapacitív érintésérzékeny felülettel, valamint a Move mozgásérzékelés egy világító felületben a vezérlő elejére került, ezt pedig egy duplakamerás Eye egység kíséri figyelemmel. Pontos megjelenési dátumot és vételárat még nem említettek, de abban azért biztosak lehetünk, hogy még idén karácsony előtt a boltok polcaira kerül.


Sony PlayStation 4

A két héttel ezelőtt megszellőztetett NVIDIA GeForce GTX Titan videokártya szörnyeteg időközben hivatalosan is befutott, így minden kis titkára fény derült (már amit a korábbi híresztelésekből még nem lehetett tudni). Mint az már egyértelmű, egy Tesla (GK110-es lapka) asztali változatáról van szó, így teljesítményben nem lesz hiány; jelenleg a Titan mondható a leggyorsabb asztali, egy GPU-s VGA-nak, de a dupla grafikus lapkával megtámogatott csúcskártyákat azért még ő sem tudja befogni. A nagyobb gyártók már bejelentették erre épülő termékeiket, amelyek egytől egyik referenciamodellek, és 1000 dollár körüli árcédulával érkeznek.

NVIDIA GeForce GTX Titan
NVIDIA GeForce GTX Titan [+]

Azonban az NVIDIA-nak nem ez volt az egyetlen dobása a héten, hiszen az „ifjú titán” mellett a Tegra 4i is megérkezett. A SoC ugyanazt az i500-as 4G LTE modemet kapta meg, amit az NVIDIA a Tegra 4 mellé opcionálisan kínál, csak az új lapkában már integrálva lesz, így nem meglepő, hogy ez a variáns elsősorban az okostelefonokra koncentrál. Ennek megfelelően tabletes testvérével ellentétben a teljesítményről inkább az energiahatékonyságra tevődött át a fókusz, a GeForce ULP IGP magjainak száma 72-ről 60-ra csökkent. Egyéb apróbb farigcsálások is történtek, így ereje szerényebb lesz a Tegra 4-hez képest, de egy okostelefon esetében ennél több nem is kell.

NVIDIA Tegra 4i
NVIDIA Tegra 4i [+]

Gordon E. Moore 60-as években tett megállapítása, ami Moore-törvény néven híresült el, kimondja, hogy az integrált áramkörökben lévő tranzisztorok száma másfél évente megduplázódik –ami inkább egy önbeteljesítő jóslat, mintsem törvényszerűség –, ettől függetlenül a gyártástechnológia fejlődése többé-kevésbé tartotta az ütemet. 20 nm-en azonban falba ütközhet a tendencia, ezért a HSA alapítvány továbbra is a párhuzamosítást és a programozási gyakorlat ez irányú támogatását szorgalmazza.


[+]

Az ASUS a januári CES-en már felbukkanó Sabertooth 990FX GEN3 R2.0 alaplapot ezúttal hivatalosan is bejelentette, ami trükkösen elméletileg a 3.0-s PCI Express szabványt is támogatja, de a gyakorlatban az északi vezérlőhíd felé már csak 2.0-s kapcsolat van, így a PLX 48 csatornás vezérlő hiába kezeli az új szabványt, ebből a vásárlók semmit nem fognak profitálni. Ettől függetlenül persze sok panasz nem lehet felépítésére és felszereltségére, mindent tud, ami egy ilyen kategóriájú deszkától elvárható.


[+]

Ha már az ASUS szóba került, érdemes egy pillantást vetni kilapított miniprojektorukra is, ami mindössze 3 cm-es vastagsággal büszkélkedhet. A DLP-s P1M így akkora, mint 3 egymásra rakott, normál CD tok, és tömege is csak 415 gramm, vagyis szállítása nem okoz különösebb megterhelést. A vetített kép maximális felbontása 1280x800 pixel, fényereje pedig 200 ANSI Lumen, vagyis nem fogja kisütni a szemünket, mégis sok más kategóriatársához képest valamivel erőteljesebb próbálkozásnak tűnik, bár az árát is rendesen megkérik.

Asus P1M
Asus P1M

Tabletfronton továbbra sincs komolyabb mozgolódás, ezúttal a WayteQ és az Archos mutatott be friss masinákat. A WayteQ xTAB-100dci és xTAB-700dc tabletek inkább a belépőszintet ostromolják, vételáruk 54 900 és 29 900 forint. Belsejük azonos, a fő különbség a kijelző típusában, méretében és felbontásában keresendő: a 7”-es variánsba csak egy 1024x600 pixeles TN+film panel került, míg a 10,1”-es táblát 1280x800 pixeles IPS panellel szerelik.

WayteQ xTAB-100dci
WayteQ xTAB-100dci [+]

Az Archos Platinum tabletek már a felsőbb kategóriát szemelték ki maguknak. A 80 Platinum, 97 Platinum HD és 116 Platinum név alatt érkező modellek 8", 9,7" és 11,6" méretű IPS érintőkijelzőt kapnak, és a legérdekesebb közülük a HD, ami 2048x1536 képpontos, 264 ppi pixelsűrűségű kijelzőjével próbálja meg felhívni magára a figyelmet. Az Android 4.1 "Jelly Bean" operációs rendszert futtató ketyerék szintén azonos szívet kapnak.

Végül essék szó a fotós szekcióról is, hiszen a hírek szerint végre frissül a Nikon APS-C szenzoros palettájának felső(bb) kategóriája, megjött a 24 MP-es D7100. AF-rendszerét Multi-CAM 3500DX fázisérzékelő egységre cserélték, ahol az 51 érzékelő közül 15 kereszt típusú, az automatikus élességállítás pedig F8-as rekeszértéken és -2 FÉ mellett is működik. Nem mellesleg a váz szigetelt, így jól ellenáll az időjárás viszontagságainak.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés