High-tech epertorta - ATI chipsetes tuninglap

Bevezető

A főleg videokártyáiról híres Sapphire az alaplapok piacán ezidáig nem tudott komoly befolyást szerezni, ám ez nem is túl meglepő, hiszen egy olyan tortából szeletet lopni, melyet az Asus, az MSI, a Gigabyte és az ECS uralnak, nem könnyű feladat. Ezúttal azonban a Sapphire úgy gondolhatta, hogy eljött az idő az áttörésre, Pure Innovation néven egy olyan alaplapot dobott piacra, mely több ponton is eltér az átlagtól.

Még mielőtt komolyabban belemerülnék az alaplap bemutatásában, érdemes kicsit jobban körüljárni a Socket 939-es platformot, mely valljuk be, manapság virágkorát éli. Jelen pillanatban az AMD igen komoly erőfeszítések árán olyan processzorokat futtat, melyek a konkurens Intel megoldásaival minden esetben felveszik a harcot, és sokszor győztesként hagyják el a csatateret. Meg kell említenünk, hogy az AMD Athlon 64 processzoros rendszerek alapját világszerte nagyrészt az NVIDIA nForce4-es chipsetre épülő alaplapok képezik, legyen szó akár olcsó, akár drágább rendszerekről. Egyes becslések szerint az Athlon 64-es rendszerek 95 százalékában nForce4-es chipset található. Na de mi a helyzet az ősi rivális ATI-val? A kanadaiak szintén évek óta gyártanak lapkakészleteket, azonban ezek sosem kerültek hosszabb ideig a figyelem középpontjába, mert vagy sebesség, vagy funkciógazdagság tekintetében lemaradtak a riválisok (akár Intel, akár NVIDIA) mögött. Lassan egy éve, hogy az ATI bejelentette a Radeon Xpress 200-at, mely gyakorlatilag 1-2 eltévedt alaplapon kívül máshol nem volt látható testközelből. A Sapphire az RS480 integrált videovezérlő nélküli változatát, az RX480-at építette alaplapjára, mely az A9RX480 nevet kapta.

Sapphire Pure Innovation A9RX480 specifikációk:

 

Alaplap Sapphire Pure Innovation A9RX480
Processzortámogatás AMD Athlon 64 X2, Athlon 64 FX, Athlon 64 és AMD Sempron processzorok
Foglalat típusa Socket 939
Lapkakészlet ATI Radeon Xpress 200 (RX480 + SB450)
Memória 4 DIMM / maximum 4 GB DDR400 / DDR333 / DDR266
kétcsatornás memóriavezérlő
Bővítőfoglalatok 1 PCI Express x16
2 PCI Express x1
2 PCI
Parallel ATA / RAID 2 Ultra-ATA133/100/66/33 – ATI SB450
Serial ATA / RAID 4 SATA-csatlakozó (RAID 0, 1 és JBOD) – ATI SB450
2 SATA-csatlakozó (SATA II - RAID 0, 1, 0+1 és 5) – Silicon Image 3132
Integrált audio 8 csatornás Azalia HD Audio – Realtek ALC880 hangkodek
Integrált hálózati vezérlő 10/100/1000 Gigabit Ethernet (PCIe) – Marvell 88E8052
Firewire (IEEE 1394) 1 port a hátlapon, 1 kivezetés – VIA VT6307
USB 2.0/1.1 4 port a hátlapon
BIOS AWARD BIOS
Beállítható buszsebesség 200-440 MHz között 1 MHz-es lépésekben
Beállítható szorzók 4x-től a processzor alapbeállításáig 0,5-ös lépésekben
Állítható PCIe sebesség 100-200 MHz között 1 MHz-es lépésekben fixálható
Beállítható feszültségek - CPU: 0,0825 és 1,550 V között 0,025 V-os lépésekben
és ehhez hozzá lehet adni maximum 0,60 V-ot 0,02 V-os lépésekben (max. 2,15 V!)
- RAM: 2,50 V és 4,00 V között 0,05 V-os lépésekben
és ehhez hozzá lehet adni még 10,2 %-ot (max. 4,408 V!)
- HT Link Voltage: 1,22, 1,29, 1,39, 1,51 V
- LDT szorzó: 1 és 5 között 1-enként
- Memória órajele: 100, 133, 166, 180, 200 (217, 233, 250, 266 E steppinges CPU-val) MHz
Cool'n'Quiet támogatott
Méretek ATX, 305 x 245 mm
Gyártó honlapja
Termék leírása
- Sapphire
- Sapphire Pure Innovation A9RX480
Bruttó kiskereskedelmi ár ismeretlen

Specifikációi alapján a Sapphire Pure Innovation A9RX480 egy tuningőrültek számára kifejlesztett alaplap, mely komoly integrálteszköz-arzenállal rendelkezik. PCI Express, Serial ATA RAID, gigabites hálózati vezérlő, High Definition Audio, rengeteg túlhajtási opció és szokatlan külső.


Kinyitható doboz [+]

Az A9RX480 nevéből is kikövetkeztethetően az ATI Radeon Xpress 200P chipsetre épül, mely az RX480-as északi és SB450-es déli hídból áll. A chipset eredetileg az SB400-as déli hidat tartalmazta, de az ATI az USB 2.0 hibás implementálása után (lassú adatmozgatás és magas CPU-használat egyszerre) az ULi M1573-as vagy ATI SB450-es déli hidat társította az RX480 mellé. A Sapphire alaplapján az SB450 található. Az északi híd 1 GHz-es HyperTransport linken keresztül kommunikál a processzorral. Az északi és a déli híd két PCI Express sávon keresztül kapcsolódik egymáshoz, ami 1 GB/s-os oda-vissza irányú sebességet garantál.

A déli híd négy Paralell ATA és négy Serial ATA eszközt támogat, ezek közül a SATA-csatlakozók támogatják a RAID 0 és 1 módokat. A chipset támogatja az Intel-féle "Azalia" High Definiton Audio szabványt is, amit a Sapphire ki is használt, egy Realtek ALC880-as High Definition Audio vezérlő található az alaplapon. Az SB450 nem tartalmaz közvetlenül semmilyen hálózati vezérlőt, ezért a Sapphire egy PCIe sávon keresztül kommunikáló Marvell 88E8052 típusú Gigabit Ethernet vezérlőt integrált az alaplapra. Mivel a déli hídba épített Serial ATA kontroller „csak” SATA I-es, azaz nem biztosít 300 MB/s-os adatátvitelt és a Native Command Queuingot sem, ezért a Sapphire egy plusz Silicon Image 3132 típusú SATA-vezérlőt is az alaplapra ültetett. A vezérlő egy PCI Express sávon keresztül kommunikál a déli híddal, így egyedül a VIA VT6307-es Firewire-vezérlő adatai terhelik a PCI busz 133 MB/s-os sávszélességét. Leírva ez eddig szép munka!


Kellékek [+]

A Sapphire már a csomagolásnál is körültekintően járt el, az A9RX480 egy metálszürkén csillogó, kinyitható „ajtajú”, fémes hatást keltően tükröző dobozban található. A gyártó nem túlságosan erőltette meg magát, amikor a kellékeket csomagolta, az alaplap mellett mindössze egy felhasználói kézikönyv, két, meghajtóprogramokat tartalmazó CD, egy-egy IDE- és floppykábel, egy SATA-kábel, egy hátoldali takarólemez, egy IEEE1394 kivezetés és egy audioportokat (köztük S/PDIF ki- és bemenetet) tartalmazó panel található. Ha most felidézzük egy csúcskategóriás (vagyis hasonló árú), például Gigabyte alaplap kellékarzenálját, akkor enyhe hiányérzetünk támadhat. Először is hat Serial ATA port van az alaplapon, ehhez képest csak egy SATA-kábelt kapunk, SATA-tápkábelt pedig egyet sem. Az alaplapon vannak plusz USB-portok, de ezekhez nem kapunk kivezetéseket. Kissé kevésnek találjuk az IDE-kábelek számát is.


Sapphire Pure Innovation A9RX480 [+]

Annak ellenére, hogy az ATI Xpress 200 egy az olcsóbb alaplapokra szánt chipsetek közül (melyek inkább a VIA és SiS lapkáira épülnek), a Sapphire megpróbálkozott egy csúcskategóriás terméket összedobni. A chipset hiányosságait kiküszöbölendő az integrált eszközök sokaságával (ami manapság már szinte természetes) tekintélyt parancsolóra alakították az alaplapot. Az A9RX480 nem egy szokványos kék, piros, fekete vagy zöld nyákra épül, hanem fehér, a pirosra festett bővítőhelyek pedig UV-reagensek. Külsőre tehát a Sapphire mindent megtett annak érdekében, hogy a Socket 939 tulajdonosok felfigyeljenek.

Az alaplapon található alkatrészek elrendezése általában jó, de vannak kifogásolható területek. Az nForce4-es alaplapokkal ellentétben itt két chipet találunk, az északi híd egy nagyobbacska, szürke, a déli híd pedig egy kisebb, fekete passzív hűtőbordát kapott. Az északi híd alatt található a PCIe x16-os foglalat, ezalatt pedig kisebb kihagyással két PCIe x1 és két PCI foglalat. Itt, a PCI foglalatok alatt talán túl sok a feleslegesen elpocsékolt terület, esetleg jobban jártunk volna egy harmadik PCI foglalattal. A videokártyát nem fogja zavarni semmilyen kártya, és semmilyen kártyát nem fog zavarni a videokártya. Szerencsére a chipseten található passzív hűtés miatt nincs probléma a chipek elhelyezkedésével, de ha ventilátoros lenne a hűtés, akkor sem lenne útban a videokártya egy esetleges délihíd-hűtés csere esetén (ahogy az nForce4-es lapokon ez sajnos megszokott).

A PCIe x16-os foglalat és a memóriafoglalatok viszonya miatt egy hosszabb VGA-kártya behelyezése után már nem rakhatunk be újabb memóriamodult az alaplapba, tehát ki kell szedni a videokártyát. A processzorfoglalat mellett is egy nagy fekete passzív hűtőbordát találunk, ami nyolc kis FET-et hűt le (négyfázisú feszültségellátás). Fölötte találjuk a kis +12 V-os tápcsatlakozót, ami elhelyezkedése miatt a kisebb házak tulajdonosai számára problémás másodperceket okozhat a táp közelsége miatt. Az alaplap legalján két kis kapcsolót találunk, melyek egy-egy RESET és POWER gomb funkcióját látják el.

Meg kell jegyeznünk, hogy ez az alaplap a nyákon található üres chiphelyekből következően valószínűsíthetően nem a legjobban felszerelt modell, ami létezik vagy létez(het)ett. Más kérdés, hogy a költséghatékonyságot is szem előtt tartva jelenik-e meg a közeljövőben ennél bőségesebb funkcionalitású modell.

Az alaplap hátoldali csatlakozók tekintetében sem túlságosan bőkezű. Egy-egy PS2 port a billentyűzet és az egér számára, négy USB port, egy Firewire, egy Ethernet aljzat és hat audioport található itt. Hiányoznak viszont a soros és párhuzamos portok. Pontosítsunk, ez a kétféle port kevés felhasználónak hiányzik, de látva az üres területet, talán jobban jártunk volna, ha mégiscsak ide kerülnek ezek a kimenetek (valószínűleg DVI-csatlakozót terveztek erre a helyre eredetileg).

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés