Himedia Q10 Pro: végre egy életerős androidos box

Kipróbáltuk a 4K HDR és Dolby Atmos támogatással kecsegtető médialejátszót.

Himedia Q10 Pro

Ma már egyre több az Ultra HD felbontású és a High Dynamic Range (HDR), azaz a nagy dinamikatartományú tartalmak megjelenítését támogató televízió és projektor, de sokáig problémát okozott, hogy a meglévő kevés ilyen filmet és videót hogy juttassák el ezekre. Néhány modell már rendelkezik beépített médialejátszó alkalmazással, amely a 4K HDR anyagok egy részének kezelését is biztosítja, de tapasztalataink szerint e téren azért még van hova fejlődni.

Himedia Q10 Pro
Himedia Q10 Pro [+]

Éppen ezért jelenthetnek erre is megoldást az asztali médialejátszók, amelyek között egyre több akad, amelyik – legalábbis papíron – biztosítja a HDR állományok kezelését. Ilyen az első látásra kifejezetten ígéretesnek tűnő Himedia Q10 Pro is. Az előzetes információk alapján az Android operációs rendszert futtató készülék mindent tud, ami ma egy ilyen eszköztől elvárható, mindemellett az ára is még bőven a megfizethető kategóriába esik.

Mit rejt a doboz?

A készüléken kívül található benne egy rövid használati utasítás, egy Wi-Fi antenna, egy abszolút korrekt távirányító és egy HDMI kábel is. Maga a közepes méretű (22,5 x 17 x 5 cm) Q10 Pro átlagos külsővel bír, ami egyáltalán nem baj, és azt azért érdemes megjegyezni, hogy a szálcsiszolt matt fekete felület és a kerekített élek jól állnak neki. A frontfelületen kapott helyet a monokróm LCD kijelző egy érintésérzékeny vezérlőpanel társaságában. A fém készülékház egy mozdulattal felnyitható, és csavarozás nélkül tehetünk bele 3,5"-es SATA merevlemezt, vagy adapterrel 2,5"-es SSD-t, HDD-t.

Himedia Q10 Pro
Himedia Q10 Pro [+]

Az egyik oldalán helyeztek el két darab USB 2.0 és egy USB 3.0 portot, valamint egy SD/MMC kártyaolvasót. A hátulján szorítottak helyet a HDMI 2.0, Ethernet, kompozit, analóg sztereó, koaxiális és optikai digitális audió, valamint a mini USB 3.0 csatlakozónak, utóbbin keresztül háttértárként csatlakoztatható számítógépünkhöz a készülékben lévő HDD vagy SSD.

Himedia Q10 Pro Himedia Q10 Pro
Himedia Q10 Pro [+]

A Q10 Próba a Hisilicon HI3798C V200 SoC került (négy Cortex-A53 maggal), három magos Mali-T720 grafikus vezérlő, 2 GB DDR3 RAM és névlegesen 16 GB (az Antutu Benchmark 12,12 GB-t mért, és ebből 10,64 GB használható fel) adattárolásra szolgáló flash memória társaságában. Megkapta a Hisilicon és a Dolby által közösen kifejlesztett, Imprex 2.0 PQ. képfeldolgozó technológiát, és Android 5.1.1 operációs rendszer fut rajta. Az Antutu Benchmarkon végigfuttatva 40 865 pontot szerzett, amivel a Meizu M3 okostelefon teljesítményéhez áll a legközelebb, de még attól is elmarad valamelyest.

Bekapcsolva

Kezelés

A modell saját grafikus kezelőfelülettel rendelkezik, amelyet nagy, látványos ikonok uralnak. Természetesen elérhető a hagyományos androidos menürendszer, de annak használata itt nem annyira kényelmes érintőképernyő hiányában. Azt fontos megjegyezni, hogy a készülék nem kommunikál magyarul, de aki egy minimális angol nyelvtudással bír, annak ez nem okozhat problémát.

Himedia Q10 Pro Himedia Q10 Pro
Himedia Q10 Pro [+]

A mellé járó távirányító korrekt darab, fogása kényelmes, és a funkciógombok sem hiányoznak róla. A mozgásérzékelős szenzorok és a tapipad viszont igen, úgyhogy a légi és hagyományos egérfunkciókat itt le lehet felejteni, még akkor is, ha egy gombnyomással előcsalható a kurzor, de ennek irányítása a négy nyíllal rendkívül körülményes. Használható vezérlésre mobil eszköz is, a HiControl nevű appnak köszönhetően. A program használata nagyon kényelmes, hiszen ilyenkor a telefon, tablet kijelzőjén azt látjuk, amit a tévén, viszont sajnos nem elég stabil, előfordult, hogy leállt, lefagyott, vagy egyszerűen megszakította a kapcsolatot, és némi késleltetéssel is számolni kell.

Himedia Q10 Pro
Himedia Q10 Pro [+]

Alkalmazások, böngésző

Az Android által biztosított óriási alkalmazáskínálat előnyeit nem kell ecsetelni, azt viszont fontos kiemelni, hogy érintésérzékeny kijelző hiányában ezek használata nem annyira komfortos. Ilyenkor jön jól a telefonos alkalmazás, de a fent említett hibák miatt ez sem működik minden esetben tökéletesen. A hardver teljesítménye a felhasználói alkalmazások és az egyszerűbb grafikájú játékok futtatásához tökéletesen elég, de a komplexebb, 3D-s programoknál már felfedezhetőek hiányosságok. Magyarul például az Angry Birds tökéletesen megy, de az Asphalt 8-nál már tapasztalható olykor enyhe akadozás. Ettől függetlenül még ez utóbbi is játszható maradt, tehát ilyen téren jobban teljesít, mint az összes eddig nálunk járt Android TV-s televízió vagy smart box, de a tökéletest még ez sem éri el. A netes szörfözés hibátlan, gyors, ezen a téren gyakorlatilag olyan élményt nyújt, mint egy számítógép.

Himedia Q10 Pro Himedia Q10 Pro
Himedia Q10 Pro Himedia Q10 Pro
Himedia Q10 Pro [+]

Jöjjenek a 4K, HDR filmek!

A Q10 Pro rendelkezik az előre telepített Kodi médialejátszó alkalmazással, ez azonban egyelőre még nem működik. A hazai forgalmazótól kapott információk értelében a Kodi az adott hardvert csak akkor tudja majd teljesen kihasználni, ha fejlesztői már integrálták az ahhoz szükséges kódot, ami gyakran hónapokat is igénybe vehet. A Q10 Pro új processzora, és főleg az Imprex 2.0 PQ engine még nem támogatott a hivatalos Kodi verzióban (2016 nyarán), ezeket egyelőre csak a szintén gyárilag telepített Media Center alkalmazás kezeli teljeskörűen. A HiMedia Kodi Wapper nevű alkalmazásának használatával megoldható, hogy a Kodi kezelőfelületét, szolgáltatásait használjuk, azonban amikor elindul a lejátszás, akkor a szoftver a Media Centernek adja át az állományokat. A Q10 Pro az UpNP, Samba, NFS és DLNA támogatásnak köszönhetően egyébként hálózati médialejátszóként is bevethető.

Himedia Q10 Pro
Himedia Q10 Pro [+]

A cég az előzetes termékkommunikációban páratlan formátumtámogatást ígért, és a jelentősen kibővített médialejátszós tesztcsomagunk végigpörgetése után azt tapasztaltuk, hogy ezen a téren tényleg jól teljesít. Egyedül a Beauty nevű 120 fps 4K fájl volt az, amelyik el sem indult, és a 10 bites Suzumiya pixelesedett be egyszer nagyon csúnyán, illetve a szintén 10 bites Sword Artnál tapasztaltunk olykor látványos zajosodást. A többi videót gond nélkül vitte, kipróbáltuk HDR demó anyagokkal is, és azokkal sem volt semmi gondja, illetve a külső feliratok kezelése is megoldott. A surround állományok közül egyedül a Dolby True HD (Moo) okozott neki problémát, ez meg sem szólalt.

Himedia Q10 Pro Himedia Q10 Pro
Himedia Q10 Pro Himedia Q10 Pro
Himedia Q10 Pro [+]

Az alapszoftver a képekkel is jól boldogul, a JPG, TIF, PNG, BMP és GIF típusú fájlok megjelenítése biztosított. A diavetítés funkció sem hiányzik, de például lejátszási lista összeállítására nincs lehetőség, és az EXIF adatokat is el lehet felejteni. Mindenesetre akinek ezekre szüksége lenne, az a Play-en biztos talál valamilyen, igényeinek megfelelő alkalmazást. A zenelejátszó szekció szintén az alapfunkciók ellátását biztosítja, de akinek elég az MP3, WMA és FLAC támogatás, annak ez tökéletesen megfelel.

Értékelés

Az androidos asztali smart eszközök termékcsaládjában sajnos még mindig túl sok az utólag csalódást keltő modell, de a Himedia Q10 Pro szerencsére nem tartozik ezek közé. A készülék alapvetően megfelelt az előzetes elvárásainknak, ám azért még nem teljesen hibátlan. A mobil eszközre írt, vezérlése szolgáló alkalmazáson volna mit javítani, ezt leszámítva kezelése rendben van. Meg kell jegyezni azt is, hogy a 3D-s játékoknál néha tapasztalható enyhe döcögés, akadozás, viszont az is igaz, hogy a többi alkalmazásnál nem nagyon tapasztaltunk hibákat, a termék nem fagyott le, nem is produkált váratlan újraindulásokat.

Himedia Q10 Pro
Himedia Q10 Pro [+]

A médiaállományok támogatása során jól teljesített, csak egy-két fájl akadt, amely áthághatatlan akadályok elé állította, és ez egyben azt is jelenti, hogy jó pár 4K és HDR videóval gond nélkül megbirkózott. Kialakítása igényes, dizájnja rendben van, és az is jó húzás volt, hogy a merevlemez garázsát fedő tető egyetlen mozdulattal kinyitható. Mindent összevetve sokoldalú és korrektül használható a Himedia Q10 Pro, ami 64 900 forintos árát meglátásunk szerint megéri.


Himedia Q10 Pro Android box

elefant

A Himedia Q10 Pro asztali Android boxot a NEON Multimedia bocsátotta rendelkezésünkre

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés