Hogy távolabbra elérjen a Wi-Fi

Level One router és antennák

Manapság rengeteg pénzt elkérnek az új, nagyobb hatótávolságú és nagyobb adatátviteli sebességű vezeték nélküli eszközökért. Mi is teszteltünk már MIMO-s eszközöket; tényleg nagyobb a csúcssebességük és a hatótávolságuk is, de talán nem olyan mértékben, mint amennyivel drágábbak. Ma a Level One termékeivel megpróbáljuk más irányból megközelíteni a sebesség és hatótávolság kérdését, egy routert és két kiegészítő antennák tesztelünk.

A WBR-3408 router felszerelését és tudását tekintve is átlagosnak mondható. Egy CD-t, rövid használati útmutatót, szokásos antennát és egy aránylag méretes tápegységet mellékeltek hozzá, az Ethernet kábel viszont kimaradt a standard felszerelésből – sebaj.

Maga a router kissé konzervatív formájú, ha a szobadísznek is beillő Asusokhoz vagy D-Linkekhez hasonlítjuk, de funkcióját így is tökéletesen ellátja, ráadásul egészen kicsit, nem foglal túl sok helyet. Elején a megszokott feliratok és kontrollámpák láthatóak, melyek a dobozka állapotáról, a vezetékes és vezeték nélküli hálózati kapcsolatokról informálnak.

Hátul pont annyi a hely, hogy az antenna, a WAN- és a négy LAN-csatlakozó, a pici reset és a tápcsatlakozó elférjen egymás mellett. Az oldalfalon pár szellőzőnyílás is megfigyelhető.

Alul további nyílásokra, négy gumilábra és a fontosabb adatokat tartalmazó címkére leltünk. A MAC cím mellett nem találtuk az alapértelmezett IP címet, így a webes felület eléréséhez keresgéli kell egy kicsit a hálózaton vagy a használati útmutatóban.

Belül, a kék nyomtatott áramkörön a megszokott alkatrészek sorakoztak. A fekete borda alatt Marvell 88W8510vezérlőchip szorgoskodik, a pici fémdobozban pedig minden bizonnyal szokásos társa, egy 88W8010 áramkör bújik meg. A készletet egy szintén Marvell hálózati vezérlő, a vezetékes Ethernet aljzatok kapcsolója, egy kis RAM és az operációs rendszert tároló flashmemória egészíti ki.

A router hatótávolságát erősebb antennákkal próbáltuk meg növelni. Az egyik az „omnidirectional”, azaz körsugárzó, 7 dBi-s (az átlagos routereken 2–4 dBi-s antenna van), 2,4 GHz-es frekvenciasávban dolgozó Level One OAN-1070 volt. Ezzel a beltérbe szánt antennával állítólag 400–450 méterre növelhető a hálózat hatótávolsága. Kicsit faramuci, hogy belső antennához kültérre jellemző adatot adtak meg.

Maga az antenna jó nagy, talapzattal együtt 30 cm-es. A vaskos, mágneses és gumilábas állvány nagyon praktikus és elég stabil, nem dől fel benne az antenna, ráadásul másfél méteres vezetéke is van, így még jobb helyre tehetjük. Az antenna közvetlenül a routerre vagy hálózati adapterre is csatlakoztatható.

Másik távolságnövelőnk egy Level One WAN-1160 irányított antenna volt. Ez annyit jelent, hogy nem sugároz körkörösen, csak egy megadott zónában. Emiatt praktikusabb számítógépekkel használni, ha tudjuk, milyen irányban van a router (vagy egyéb eszköz), amire csatlakozni szeretnénk. A WAN-1160 nemcsak 2,4 GHz-es, hanem 5 GHz-es tartományban is dolgozik. Az előbbiben 6 dBi, az utóbbiban 8 dBi érték jellemzi. Lefedési iránya függőlegesen 65, illetve 60 fok, vízszintesen 70, illetve 50 fok frekvenciától függően. A kis szögletes antennának fix talapzata és egyméteres vezetéke van.

Beállítás

A Level One router webes felülete nem kápráztatott el minket, mellőztek szinte minden grafikus elemet, de ami megvan, az könnyen és egyértelműen kezelhető. Meglepően jól használható a help is. Meggyűlt a bajunk a jelszavas védelemmel. A router alapból kód nélkül érkezik, így az IP cím böngészőbe írásával máris a kezelőfelületen találtuk magunkat. Azonnal feltettünk egy tízbetűs jelszót (a betűk száma még fontos lesz), de felhasználói nevet nem lehetett megadni. Amikor újra bejelentkeztünk volna, akkor viszont előjött a felhasználói neves ablak. Vajon mit kell beírni? A használati útmutatóból kiderült, hogy semmit, csak a jelszó kell. Nosza, begépeltük – hibás. Harmadik próbálkozás után reseteltük a routert, újra megadtuk a tízbetűset, de újra hibás lett. A kód beállításánál feltűnt, hogy a rendelkezésre álló ablakocska csak kilenc karakter méretű, de ennek először nem tulajdonítottunk nagy jelentőséget. Mint kiderült, mégis van neki, ugyanis tízbetűs jelszavunk első kilenc karakterét beütve sikerült bejutni végül a menübe.

Elsőnek a WAN varázslót indítottuk el, mellyel három-négy egyszerű lépésben beállítottuk az internetkapcsolatot.

A vezetékes LAN és a vezeték nélküli Wi-Fi rész sincs túlbonyolítva, egyszerű, érthető, könnyen kezelhető. A wireless biztonsági arzenál teljes, van WPA2 is mindennel, ami kell. Nagyon kényelmes volt a vezeték nélküli állomások hozzáférésének megadása. Érdekes, hogy a hálózathoz és az internethez is külön szabályozás van.

A komolyabb beállítási eszközöket a kiterjedt „Advanced” részlegre csoportosították, ahol minden menüponthoz rövid magyarázat tartozik, így könnyű eligazodni. Az általánosan megszokott funkciók közül egyik sem hiányzott, sőt találtunk pár olyan érdekességet, amit a drágább konkurensek sem tudnak.

Az „Access control” specialitása, hogy nem csupán időbeli elérési korlátozásokat szabhatunk meg, hanem ezeket konkrét számítógépekre (vagy azok egy csoportjára) is alkalmazhatjuk. Az „Advanced Internet” részleg extrája, hogy több WAN IP birtokában több DMZ-t is létrehozhatunk (olyan gépeket, amelyek a tűzfal és egyéb hálózati korlátozások fölött állnak).

A legjobban a QoS szekció forgalomszabályozása tetszett, amihez hasonlót csak drágább routereknél látni. Első menetben forgalomtípusonként szabhatunk meg prioritásokat és sávszélességbeli határokat, például háttérbe szoríthatjuk az FTP-t a VoIP szolgáltatások javára. Ennyinél nem álltak meg a Level One szoftverkészítői; csináltak IP és MAC címre megadható szabályozást is.

Tesztelés, értékelés

A Level One Wi-Fi eszközeit abban a vasbeton épületben teszteltük, amelyben korábban a D-Linkeket. A router és a két antenna mellé Edimax MIMO hálózati kártyákat üzemeltünk be. A táblázatokban szereplő adatok közel csúcssebességek, melyeket legalább 30 másodpercig tartottak a routerek. A tesztkörnyezetünkben mért számok nehezen vetíthetőek ki más rendszerekre, ugyanis a vezeték nélküli hálózatokat nagyban befolyásolják a környező hálózatok és például az emberek mozgása is. Mindenesetre az antennák egymáshoz viszonyított sebessége megítélhető.

 

Vasbetonból készült épületben 1 méterről szabad rálátással 4 méterről szabad rálátással 8 méterről két fal mögül
Wi-Fi – LAN – alap antenna 2100 kB/s 2300 kB/s 1500 kB/s
Wi-Fi – Wi-Fi – alap antenna 1300 kB/s 1500 kB/s 500 kB/s
Wi-Fi – LAN – OAN-1070 2300 kB/s 2300 kB/s 2300 kB/s
Wi-Fi – Wi-Fi – OAN-1070 1300 kB/s 1500 kB/s 800 kB/s
Wi-Fi – LAN – WAN-1160 2200 kB/s 2300 kB/s 1900 kB/s
Wi-Fi – Wi-Fi – WAN-1160 1400 kB/s 1400 kB/s 700 kB/s

AWBR-3408-hoz mellékelt kis antenna nagyjából azt tudta, amire számítottunk tőle. A 8 méterre, két fal mögött lévő tesztgépen már nagyon ingadozott az átviteli sebesség. Mivel notebook volt, az is sokat változtatott a tempón, ha gépeltünk a billentyűzetén. Kicsit távolabbra (nagyjából 13–14 méterre a routertől), egy szinttel följebb még mindig volt kapcsolat, néha a 300 kB/s-os tempót is elérte, de ennek a harmada volt jellemző. Két szinttel följebb már eltűnt a kapcsolat.

A 7 dBi-s antenna mintha kivasalta volna az ingadozásokat. A 8 méterre lévő notebookon szinte hajszálra ugyanazzal a sebességgel értük el a LAN-t, mintha a router tövében tanyáztunk volna. Két Wi-Fi egység között is nagyobb volt az átviteli tempó és stabilabb az összeköttetés, mint a kis alap antennával. Az első emeleten még 3–500 kB/s körül ingadozott az átvitel a vezetékes LAN felé, egy emelettel följebb is megmaradt ennek a sávszélességnek a fele. Távolabb már azért nem mértünk semmit, mert túl magasra kerültünk az antenna síkjától.

A WAN-1160-as irányított antennával az volt a bajunk, hogy nem tudtuk notebookjainkhoz csatlakoztatni, ezért a routerre kötöttük rá. Ezzel a módszerrel nagyon jól ki lehetett mérni, hogy a „háta mögött” alig érzékel. Amikor irányba tettük, majdnem olyan gyors volt, mint 7 dBi-s társa, ráadásul stabilabbnak tűnt nála, kisebb mértékűek voltak az ingadozásai, amikor nagyobb távolságból próbálkoztunk.

Értékelés

A Level One WBR-3408 átviteli képessége és 12 000 forint körüli ára is átlagos. Ami konkurensei fölé emeli, az az egyszerű, de mégis jó kezelőfelület, és a fejlett forgalomszabályozás, ami miatt ajánlott minősítést érdemel. Nagyon jól vizsgázott a két antenna. A 7500 forintos, 7 dBi-s OAN-1070 ugyan nem növelte a hálózat csúcssebességét, de az antennától távolabbra jelentősen javult a sávszélesség, és a hatótávolság is nagyobb lett, ezért mindenkinek ajánlott, aki nagyobb távolságot szeretne áthidalni. A WAN-1160 irányított antenna inkább olyan különálló gépekhez ajánlott, amelyek távol kerültek az adótól.

 

Level One WBR-3408 router
Level One OAN-1070 antenna
Level One WAN-1160 antenna

rudi

A Level One hálózati eszközöket a Gold Comp Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés