Hirdetés

Huawei Matebook 13: csúcsról középre

Nagyon jól sikerült, de méregdrága a Matebook X Pro. Most viszont itt egy olcsóbb testvér, hasonló tudással!

Bevezetés, dizájn

Év elején teszteltük a Huawei professzionális felhasználásra szánt, méregdrága notebookját, a Matebook X Prót, melynek olcsóbb testvérét először a CES-en mutatták be, majd egy hónapra rá Európába is megérkezett. Ez a tesztünkben bemutatásra kerülő modell a csúcskategóriás X Pro és a belépőszintű Matebook D közé került a gyártó termékpalettáján, és sok szempontból az előbbi fapadosabb, a különleges extrákból engedő változatának tekinthető.

Külső

Le sem tagadhatná származását a Matebook 13: az X Próhoz hasonlóan unibody alumínium kivitelt, domború Huawei logót és széles gumitappancsokat kapott, selyemfényű szürke színe is ugyanaz. Még a vonalvezetése is hasonló, bár némileg kisebb, hiszen ott 13,9, itt viszont csak 13 hüvelykes a képernyő, ennek megfelelően a mérete 286 x 211 x 15 mm-es lett. Gyorsan meg is dicsérnénk a gyártót, hogy a kedvezőbb árat nem valami otromba, ócska tepsivel érték el, a kijelző kerete kellően vékony maradt és a tömeg sem nőtt jelentősen. A kijelző keretéhez annyit még hozzátennénk, hogy a minimális hízás talán még előnyére is vált a gépnek, hiszen a webkamera immár nem egy vakbillentyű alatt lapul, hanem oda került, ahová való: a kijelző fölé, középre.


[+]

Mivel a Huawei a 3:2-es képarányt is átemelte a nagyobb változattól, így a Matebook 13 is inkább tömzsi, mint keskeny hatást kelt, billentyűzete pedig egészen az alsó egység széléig lóg. A kijelző kevésbé különleges, 2160x1440 pixeles felbontással rendelkezik, de még ez is bőven elég az éles képhez. A notebook zsanérja egyetlen széles egység, viszonylag könnyen mozgatható egy kézzel is, egyedül a felnyitáshoz kell két kezünket használni. A ház oldalai egyébként enyhe letörést kaptak, így nem élesek.


[+]

A hátoldalára fordítva a Matebook 13-at láthatjuk az első komolyabb eltérést az X Próhoz képest: alulra bőven kerültek szellőzőnyílások, és első ránézésre kevesebb a csavar – ez annyiban csalóka, hogy a gumilábak alá is kerültek rögzítőelemek. Az alsó részt tartó fülek azonban erősebbek, igencsak megnehezítik (legalábbis a nálunk járt példánynál törést kockáztatva sem engedték el) a fedél levételét. Aki mégis szétszedné gépét, az egy – az X Próval ellentétben – két, kisebb átmérőjű ventilátorral dolgozó hűtést talál, és hozzáfér az M.2 SSD-hez és a hálózati kártyához is.


[+]

A csatlakozók lesznek az első olyan terület, ahol érezhető az árcsökkentés hatása: a gépen mindössze két Type-C konnektor van (a kötelező kombinált hangcsatlakozó mellett), melyek USB 3.1 Gen1 sebességet és töltési funkciót is kínálnak. A portok szolgáltatásaikat tekintve nem teljesen egyformák: a bal oldali külső eszközök töltésén és adatátvitelen túl a notebook töltésére is szolgál, míg a jobb oldalinál a videokimenet jelenti az extrát.

Belső, teljesítmény

A Matebook 13 kétféle kiszerelésben érhető el, Core i5-8265U-val vagy i7-8565U-val, ezek közül nálunk a kisebb járt. Fontos különbség az X Próhoz képest, hogy itt csak 8 GB RAM áll rendelkezésre, illetve nincs dedikált GPU, az csak a nagyobb processzorral szerelt modell esetében érhető el.

Specifikációk
Termék megnevezése Huawei MateBook 13
Processzor Intel Core i5-8265U – 1,6/3,9 GHz, 15 W TDP
Memória 2 x 4 GB Samsung LPDDR3-2133
Kijelző 13"-es, 3:2-es képarányú, 2160x1440 pixeles CMI IPS panel
Grafika Intel UHD Graphics 620
Adattároló 256 GB Samsung PM981 NVMe PCIe 3.0 x4 SSD
Optikai meghajtó nincs
Kommunikáció Intel Wireless-AC 9560 802.11b/g/n/ac 2x2 Wi-Fi, Bluetooth 5.0
Interfészek - 2 db USB 3.1 Gen1 Type-C (töltéssel)
- összevont audio ki- és bemenet
Extrák webkamera (720p), billentyűzetvilágítás, ujjlenyomat-olvasó
Akkumulátor 41,1 Wh
Méret 286 x 211 x 15 mm
Tömeg 1,32 kg
Operációs rendszer Windows 10 Home
Gyártó honlapja https://consumer.huawei.com/hu/
Termék honlapja Huawei MateBook 13
Fogyasztói ár 300 000 forint
Garancia 2 év

Teljesítmény

Gépünk háttértára tehát egy 256 GB-os Samsung PM981 SSD, PCIe x4-es interfésszel. Az adatátviteli sebesség ehhez képest inkább csak x2-es szintet üt meg, nagyjából a felét kapjuk annak, amit a Matebook X Pro tesztjében mértünk, de még ez is bőven elegendő ahhoz, hogy a notebook gyorsnak érződjön.


[+]

Ami a további, szokásos méréseket illeti, ezeknél a következő eredményeket láthattuk:


[+]


[+]


[+]


[+]

Jól látszik, hogy a Core i5-8265U a legtöbb feladatban alig marad el az i7-es változat mögött, sőt, nem megfelelő hűtés (Cinebench és videótömörítési eredmények) esetén még visszájára is fordulhat az erősorrend. Dedikált GPU hiányában a Matebook 13 játékra nem ajánlható, csak a grafikus teljesítményt nem igénylő programok fognak élvezhető sebességgel futni gépen.

Tapasztalatok

Kijelző

Már említettük, hogy a Matebook 13 a Matebook X Próhoz hasonló, szokatlan, 3:2-es képarányú panelt használ, pont úgy, mint a Microsoft is például a Surface Book 2-nél. Mondjuk a felbontás lényegesen kevésbé prémium, mint azoknál, „csak” 2160x1440 pixelt kapunk, azaz a WQHD felbontás széltében „levágott” változatát. Ez azonban egy 13 hüvelykes képátlón bőven elég ahhoz, hogy pixelezettségtől mentes képet kapjunk.


[+]

A panel a Chi Mei Innolux gyártmánya, és az előlap 88 százalékát foglalja el. Paramétereiben némileg visszalépést jelent a Huawei drágább notebookjába épített modellhez képest, ugyanis „csak” 342 cd/m² maximális fénysűrűséget és 1017:1 kontrasztot kínál.


[+]

Valamivel kevésbé jó a színhűség is, de nem jelentősen, egyedül a kék tartományban tapasztalható jelentősebb eltérés az ilyen téren kiváló Matebook X Próhoz képest, és a háttérvilágítás egyenletessége is megfelel a normáknak.

Használat közben

Jobb is, de rosszabb is a Matebook 13, mint az X Pro: az alul elhelyezett szellőzőnyílások, a GPU hiánya és a gyengébb processzor mindenképpen segíti a hűtést abban, hogy ne legyen szükség állandó throttlingra a CPU megfelelő hőmérsékleten tartásához, ugyanakkor ez a hűtés terhelés alatt meglehetősen kellemetlen, sivító hanggal hívja fel magára a figyelmet.

Matebook 13 burkolatának hőmérséklete terhelés nélkül Matebook 13 burkolatának hőmérséklete terhelés nélkül
Matebook 13 burkolatának hőmérséklete terhelés nélkül [+]

Normál körülmények között a gép alapvetően zajtalanul dolgozik, 22 °C-os szobánkban a csuklótámasz hőmérsékletét terhelés nélkül 27 °C-nak mértük. A teljes egészében alumínium kivitel elég jó hőelosztó képességű, így nincsenek feltűnően melegebb vagy hidegebb pontok. Hasonló a helyzet az alsó burkolaton is, itt azonban már érezhetőbb az eltérés, hiszen hátul, a hűtés közelében pár fokkal melegebb a felület, de a hőmérséklete bőven a megengedhető tartományban marad. A CPU ez idő alatt 40 °C körül ingadozott

Matebook 13 CPU hőmérséklete terheléstől függően
Matebook 13 CPU hőmérséklete terheléstől függően [+]

Matebook 13 CPU órajelének változása a terheléstől függően
Matebook 13 CPU-órajelének változása a terheléstől függően [+]

Terhelésnél viszont pillanatok alatt 92 °C-ra emelkedett a hőmérséklet, melyet csak throttling segítségével tud a Matebook 13 kordában tartani. Az órajel rövid időre 3,7 GHz-re ugrott, majd innen csökkent hosszabb távon 2,9 GHz-re, miközben a hűtés körülbelül 10 másodperc késlekedéssel kapcsolt. Ekkor érkezett meg a már említett sivító, de legalább nem túl hangos zaj, és vele a throttling jelentette gondok és a magas hőmérséklet gondja is megoldódott, igaz, elég érdekes módon: a CPU órajele 2,2-2,6 GHz-es „hullámokban” váltakozott, ahogy a láthatóan a hőmérsékletre koncentráló vezérlés igyekezett 74-75 °C között tartani a CPU-t az órajel változtatásával. Sokáig várakozva azért beállt az egyensúly – ez 2,3 GHz-et és 71 °C-os hőmérsékletet jelentett a CPU szemszögéből.

Matebook 13 burkolatának hőmérséklete terhelés közben Matebook 13 burkolatának hőmérséklete terhelés közben
Matebook 13 burkolatának hőmérséklete terhelés közben [+]

Jó pont, hogy a felső burkolat ilyen használat során sem lesz kellemetlenül forró, bár jelentősebb eltérések alakulnak ki, a jobb oldali csuklótámasz például 37 °C-os és a bal oldali rész 32 °C-os hőmérsékletei között. A legmelegebb ponton, a billentyűzet jobb felső részén 42 °C-ot mértünk, ez is elviselhető még, míg alul a hűtés alatt 45 °C lett a maximális érték.

Billentyűzet, beviteli eszközök

A noteszgép billentyűzete nagyon hasonlít a drágább csúcsmodellére, kiosztásban például meg is egyezik, persze a webkamerát rejtő, F6 és F7 közé ékelődő gombot leszámítva. A klaviatúra jó, persze a rendelkezésre álló hely miatt rövid úton jár, de határozott visszajelzést ad, a gombok nem lötyögnek.

A billentyűzet felett jobbra fent kiválóan működő ujjlenyomat-olvasóval kombinált bekapcsológombot találunk, ami nagyon kényelmes megoldás, szerintünk kényelmesebb, mintha a tapipadra vagy a csuklótámaszra került volna. A tapipad keskenyebb (mérete 105 x 60 mm), mint a 0,9”-kel nagyobb képátlójú X Prónál, de hasonlóan jól működik, és többféle gesztust is támogat, viszont a sarkokba integrált gombok egy kicsit keményebbek a kelleténél.


[+]

Felhívnánk még a figyelmet a jobb csuklótámasz alsó részén feltűnő Huawei Share matricára, melynek jelentőségéről és a Huawei Share megoldás működéséről a notebook bemutatójának kapcsán már írtunk. A rendszerről röviden annyit, hogy okostelefonok NFC-alapú, egyszerű párosítását, és a két eszköz között az adatok gyors átvitelét teszi lehetővé. A dolog működik, de jelenleg csak Huawei telefonokkal, és azokból is csak a már EMUI 9-et használó változatokkal. Szerintünk felesleges korlátozás ez a gyártó részéről, főleg ennél a notebooknál, ahol a csatlakozók száma ennyire limitált.

Hang, üzemidő és értékelés

Hangszórók

Míg a Matebook X Pro esetében a hangsugárzók a billentyűzet két oldaláról felfelé néztek ránk, addig a Matebook 13-nál ezek a megszokott helyre, a gépház aljára kerültek, ami némileg ront a hangminőségen. Tegyük hozzá, hogy notebookról van szó, így persze a drágább változat sem épp egy high-end hangsugárzó, tehát ha többre vágyunk, mint némi háttérzenére, pár YouTube-klip megtekintésére vagy VoIP telefonálásra, akkor úgyis más megoldás után kell néznünk. Erre ott a 3,5 mm-es hangcsatlakozó, esetleg a Bluetooth, vagy megfelelő adapterrel valamelyik Type-C konnektort is beáldozhatjuk.

Üzemidő

Középkategóriás notebookjába átlagos, 41 Wh-s kapacitású akkumulátort szerelt a Huawei, amely viszont a takarékos hardvernek köszönhetően egész szép eredményeket ért el az üzemidőt vizsgáló tesztben.


[+]

Bár a számokból úgy tűnik, hogy egy egész munkanapot töltő nélkül csak nagy odafigyeléssel úszunk meg, az energiatakarékossági beállítások módosításával és a fényerőt állító automatika bekapcsolásával ez még pont belefér a gép képességeibe, ráadásul az egyre növekvő számú, USB-PD szabványú töltőnek köszönhetően nem is feltétlenül muszáj a notebook saját, 65 wattos tápegységét hordoznunk. A töltési idő egyébként imponálóan rövid, különösen akkor, ha figyelembe vesszük, hogy az 50%-os töltöttség eléréséhez kevesebb mint fél óra is elegendő.

Értékelés

Hiába nem annyira profi, mint a Matebook X Pro, szerintünk mégis ez a notebook a jobb választás: alig valamivel gyengébb, miközben csak feleannyiba kerül, így egyértelmű, hogy melyik éri meg jobban az árát.


[+]

Külön érdekes, hogy a két hardver között a mért – és érezhető – teljesítményben mennyire kicsi az eltérés. Hiába a jóval erősebb processzor a drágább notebookban, a sok throttling miatt elveszti fölényét, a több memória és a Core i7 előnye inkább csak komoly erőforrásokat igénylő alkalmazásokban mutatkozhat meg, mint ahogy a dedikált GPU-t is csak ezeknél tudnánk kihasználni. A Matebook 13-at választók nagy részének azonban alighanem ritkán van szüksége ezekre, így a kétszeres árat is nehéz indokolni feléjük. A notebook javára írható kivitele is, amin egyáltalán nem érződik a spórolás, ugyanolyan profin összerakott hatást kelt, mint az X Pro.

A hátoldalon még egy USB Type-A konnektor bővíti a kínálatot
A mellékelt adapter bővíti a konnektorkínálatot [+]

Nem mehetünk el ugyanakkor szó nélkül a számunkra legfájóbb változtatás mellett: a rendelkezésre álló csatlakozók kínálata rendkívül szűkös, és ugyan érthető, ha a Huawei nem akarja pontosan azt adni féláron, mint az X Próval, egy harmadik, Type-A konnektor talán még belefért volna a költségvetésbe (tegyük hozzá: ennek hiányát a dobozban mellékelt Type-C-HDMI/D-Sub/Type-A adapter némileg enyhíti). Megosztó lehet a kijelző is: míg sokan professzionális felhasználásnál szeretik a 3:2-es képarányt, a Matebook 13 már inkább általános célú gép, ilyenkor pedig ez a szokatlan forma hátrány lehet, a filmek, a sorozatok, a YouTube mind-mind hasznos területet veszít. Ugyanakkor weboldalaknál, szöveges dokumentumoknál kényelmesebb, fotószerkesztésnél pedig a felhasznált kamera beállításaitól függ, hogy melyik az ideális.


Huawei Matebook 13 notebook

Wombath

A Huawei Matebook 13 notebookot a Huawei Magyarország bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés