Hirdetés

Itt a 955X és 945P

Itt a 955X és a 945P




Nem olyan rég mutatkozott be az Intel kétmagos asztali processzora, és máris elérhető a hozzá való Gigabyte alaplap. Dual core processzort ugyan még nem kapunk hozzá, de az Intel 955X és 945P-s lapkakészletek természetesen a korábbi LGA775 tokozású egymagos processzorokkal is üzemképesek. A két chipset az eddigi Intel 925X illetve 915P és 915G szériát hivatott váltani.

Ismét a nagyobbik sorszámú chipkészlet köré épülő megoldások a komolyabbak és drágábbak. A Gigabyte 8I955X Pro 45 300 forintos ára első hallásra magasnak tűnhet, de jusson eszünkbe, hogy az Intel prémium készletével szerelt deszkák bevezető ára ennél húszezer forinttal magasabb szokott lenni. Persze a drága lapok szerelmeseinek sem kell aggódniuk, lesz 8I955X Royal, a nevéhez méltóan királyi felszereltséggel és árcédulával.

De, térjünk vissza a 8I955X Pro-hoz! Az Intel 955X északi híd fő újdonsága a kétmagos, 64 bites Intel Pentium D processzorok támogatása. Az 533 és 800 MHz-es FSB mellett támogatja az 1066 MHz-est is, négy memóriafoglalatában összesen 8 GB DDR2 memóriát tud kezelni. A RAM órajele hivatalosan legfeljebb 667 MHz lehet, de a Gigabyte mérnökei szerint a 800 MHz-es üzemmel sem lesz gondunk. A videokártyát egy darab PCI Express x16 foglalat várja, mellette két egyszeres PCI Express és három hagyományos PCI foglalatba dughatunk bővítőkártyákat. Szokatlan elrendezés, hogy a hagyományos PCI aljzatok közvetlenül a VGA slot mellé kerültek, és a rövidke egyszeres expresszek szorultak az alaplap szélére.


Gigabyte 8I955X Pro - az első kétmagos Pentium alá való lap

Az alaplapon ICH7R déli híd csücsül, mely négy S-ATA II és két P-ATA adattárolót tud kezelni, de helyet kapott további négy P-ATA egység kezelésére képes elektronika is. Az egyetlen hálózati vezérlő természetesen gigabites, USB 2.0 csatlakozóból legfeljebb nyolc, míg FireWire csatlakozóból három áll rendelkezésünkre. Az hangvezérlő továbbra is nyolccsatornás, hangminőségétől ne várjunk csodát, de legalább van digitális kimenete.

Mint a népmesében, az Intel lapkakészlet párosainál is a legkisebb testvér szokott fényesebb karriert futni; sikeresebb volt a 865-ös a 875-ösnél és a 915-ös a 925-ösnél. Hasonlóan alakulhat majd a 945-ös és a 955-ös chipkészlet viszonya is. A legjobb indok erre a Gigabyte 8I945P-G bevezető 28 600 forintos vételára. A nagytestvérhez hasonlóan az öcskös is elboldogul a kétmagos processzorokkal, valamint a 1066 MHz-es FSB-vel, memóriából viszont legfeljebb 4 GB üzemelhet a 8I945P-G-ben. A gyártó nem emelte ki a 667 MHz-nél magasabb DDR2 órajel lehetőségét, de a 64 bites ECC RAM-ok támogatása is elmaradt ugyanúgy, mint a FireWire csatlakozók.


Gigabyte 8I945P-G

Merevlemezek tekintetében ismét négy SATA II és 2+4 P-ATA a felállás, és megmaradt a digitális audiocsatlakozó, valamint a nyolc USB port. A képre pillantva feltűnhet a deszka karcsúsága: 22 cm-es mélységével kisebb házakban is kényelmesen elfér.

Feltehetőleg a Gigabyte helyet akar csinálni az új jövevényeknek, ugyanis hetek óta akciózza a 915-ös lapkakészlettel szerelt termékeit. Ezen a héten a feszültségszabályozóval kibővíthető NXP sorozat eredetileg 29 300 forintról 27 900 forintra csökkentett árát mérsékelte tovább, kereken 25 000 forintra. Az akcióban érintett a DDR illetve DDR2 memóriát fogadó Intel 915G északi hidas 8GNXP illetve 8GNXP-D, valamint az Intel 915P-s DDR memóriás 8GPNXP és DDR2-t kezelő testvére, a 8GPNXP-D.

AMD vonalon rekordot döntött a Gigabyte: Socket 754-es Athlon 64-ek és Sempronok alá mindössze tizennégyezer forintért kínálja ULi chipkészletes K8U alaplapját. Mivel ennél a platformnál a processzor sebességét befolyásoló memóriavezérlő a központi egységbe került, így az olcsóbb modell is megközelíti a csúcs nForce3-ak sebességét. Ami miatt lemarad, az a szerényebb 1600 MHz-es HyperTransport támogatás, de kedvező árával ideális választás az amúgy is 1600 MHz-et igénylő Sempronokhoz. A három memóriafoglalat (legfeljebb 3 GB memória), két S-ATA és négy P-ATA csatlakozó valamint a 10/100 MBites hálózati vezérlő kielégíti az alapvető igényeket.


Gigabyte K8U - a legolcsóbb K8-as alaplap

Hűtés

Elérkezett hozzánk a GlacialTech CeBIT-en debütáló Igloo 5600-as processzorhűtő családja. A tajvani cégnek ez az első hőcsövekkel támogatott, LGA775 foglalatos alaplapkora való hűtője. Az Igloo 5600 96,5 x 90 x 108 milliméteres alumínium bordát kapott, melyen négy heatpipe gondoskodk az egyenletes hőelosztásról. A szellőztetés a 80 x 80 x 18 milliméteres ventilátor feladata, mely percenként 2800-at fordul 31 dBA zajszint mellett. A halkabb Igloo 5600 Light propellerének percenkénti fordulatszáma négyszázzal, hangereje öt decibellel alacsonyabb. A család harmadik tagja az Igloo 5600 PWM később érkezik. A nevéből is kiolvasható, hogy PWM szabályozású ventilátort kapott. Mindhárom hűtő ára 6500 Ft.

Akcióba lendült a Zalman! Ugyan a legtöbben már a Zalman első hőcsöves hűtőjét várják, a koreai gyártó még a régi 7000-es illetve 7700-as sorozatával is tudott meglepetést okozni. Mivel a raktárakban kell a hely az új jövevénynek, ezért az egész termékpaletta árát csökkentették. A legolcsóbb CNPS 7000B-ALCU új ára 7700 Ft, teljesen réz társa a CNPS 7000B-CU további 2700 forinttal drágább. A kék LED felára mindkét esetben hétszáz forint. Olcsóbbak lettek a hatalmas 7700-asok is. Az alumínium és réz vegyítésű CNPS 7700-ALCU ára a korábbi tizenegyezer forintról 9400 Ft-ra csökkent, a rezes óriás 7700-CU pedig kerek tizenkétezer jó magyar forint ellenében vihető.


Zalman CNPS 7000B-ALCU és CNPS 7700-CU - Góliát és Góliát nagytestvére

Alig egy hónapja adtuk hírül, hogy a Zalman felfrissíti exkluzív passzív vízhűtését, a Reserator 1-et. Nos, a hazai piacra és szerkesztőségünkbe is megérkezett a Reserator 1 Plus. Az újdonság a korábbi kék helyett sikkes fekete radiátort, a processzor hűtésére szolgáló blokk mellé GPU blokkot kapott. A teljesítményről egy cikk kapcsán még szólunk, egyelőre legyen elég annyi, hogy a Zalman elsősorban a termék hangtalanságára koncentrált. Az új Reserator bevezető ára 78 600 Ft.

Aki nem igényli a hatalmas fekete passzív radiátort, az megvásárolhatja külön-külön a hűtőblokkokat. Az arany bevonatú ZM-WB2 processzorblokk felszerelhető az összes ma kapható processzorfoglalatra. K7-es CPU-kat fogadó alaplappal rendelkezőknek arra kell figyelniük, hogy a foglalat körül legyenek furatok, ugyanis a közel fél kilós blokk hátoldali támasztóelemet igényel. A csövek felfogatója tartós fémből készült, az aranyozott érintkezőfelület tükörsima. A nagyszerű kidolgozásnak sajnos megkérik az árát, a ZM-WB2 blokk esetében ez 13 600 Ft.


Zalman ZM-GW2 és ZM-WB2

Új fejlesztés a ZM-GW2 grafikus chipekre való vizesblokk. Univerzális felfogatójával még a nyolc centiméteres fesztávot igénylő AGP-s GeForce 6600 GT-kre is felszerelhető, gond csak a csúcs GeForce 6800-aknál lehet. A vízvezeték csöveinek rögzítőjénél nem a CPU blokknál megismert csavarozós, hanem gyorsbilincses megoldást alkalmazzák. A grafikus chipet hűtő egység mellé szokásos zalmanos memóriahűtő "sündisznóbordákat" kapunk. A videokártya-hűtő ára 7800 Ft.

Házak

Két, a minőséget és a kedvező árat egyszerre produkáló gyártó, a Casetek és a Foxconn csökkentette házai árát. A Casetek 1016 eddig is olcsónak számított, de az új 6300 forintos ára verhetetlen. Negyvennégy centiméteres magassága ellenére elfér benne öt darab ötnegyedes és négy három és feles meghajtó, valamint egy hajlékonylemez vagy - mostanában inkább jellemző - kártyaolvasó. A meghajtók csavarmentesen rögzíthetőek, ugyanúgy, ahogyan az első és hátsó nyolc centiméteres ventilátor. A ház borítása kellően masszív egy milliméteres acél.


Casetek 1016 kétféle színben

Táp nélkül tízezer forinttal drágább a Casetek 1018, de ebben már benne foglaltatik az ablakos oldalfal is. Ugyan tíz centiméterrel masasabb a 1016-osnál, de nagy meghajtóból eggyel kevesebb fér a kulccsal zárható előlap mögé. Szerencsére merevlemezből akár nyoltat is el tud nyelni. Természetesen a drive-okat itt is csavarok nélkül lehet rögzíteni. A szellőzésről legfeljebb hét darab nyolc centiméteres levegőszállító gondoskodik, melyekből kettő-kettő az elő- illetve hátlapon, egy a tetőn és még kettő a bővítőkártyák fölött helyezkedhet el.


Casetek 1018-asok

A harmadik akciós Casetek háznak, a 1020-A5-nek is van ajtaja és ablaka is. Tesztlaborunkban ajánlott minősítést kapott, ilyen házat használunk processzorhűtős tesztjeinkben is. 558 milliméter mély gyomra elnyeli a legnagyobb alaplapokat és grafikus kártyákat, de ehhez a három merevlemezt befogadó keretet el kellett forgatni kilencven fokkal. Az előlap felől öt nagy- és további két kismeghajtó érhető el. A huzatot hátul egy 9,2 centiméteres, elöl és felül pedig egy-egy nyolc centiméteres ventilátor generálhatja, és még két nyolcas rögzíthető a bővítőkártyák és a processzor fölé.

Nagyon kedvező a jó minőségű FSP vagy Hipro táppal együtt forgalmazott Foxconn házak ára. A legolcsóbb TLA436 300 wattos táppal együtt is tízezer forint alatt marad. A belsejében négy nagy- és hat kismeghajtó fér el, az utóbbiakból kettő az előlap irányából is elérhető. A homlokzatban egy optikai meghajtókat takaró panel található, így a világos előlapú egységek sem rontanak az összképen. A szellőzéshez elölre és hátulra egy-egy nyolc centiméteres ventilátorhelyet alakítottak ki, a hátsóba ventilátort is kapunk. Az oldallapba szélcsatorna került, körülbelül a processzor magasságában.

Külsőre nagyon hasonló, de kétezer forinttal drágább a szintén 300 wattos táppal ellátott TS001. Érdekessége, hogy a merevlemezek a ház aljába kerültek és fölöttük egy ventilátor is került. A meghajtók csavarmentesen rögzíthetőek.

Ötven wattal erősebb tápot, lábakat és az árcédulájára 16 400-as számot kapott a TH001S. A változások a belsőt is érintették, hátulra tizenkét centiméteres ventilátort tettek, a merevlemezek tárolóját pedig Casetek módira elforgatták.

Az előző ház belsejét és négyszáz wattos tápot tették a Foxconn Diabolic-ba. A 28 500 forintos vételárat a sátáni kialakítású vörös és fekete előlap, valamint az egyedi oldalablak indokolja.

Logitech

Két hete szólunk a Logitech vezetékes billentyűzeteiről, most a vezeték nélküli – cordless – verziók kerülnek terítékre. Az egyetlen billentyűlenyomással Internetre csatlakozó, böngészőt vagy levelezőprogramot nyitó, csuklótámaszos Internet Pro rádiós változata fehérben 7600 forint, a fekete szín felára két százas.

A szokásostól némileg eltérő kiosztást kapott a Cordless Internet Pro Desktop billentyűzete. Az internetezést segítő kiegészítő gombok kiosztásán is változtattak, és egy praktikus tolltartó is került a tetejére. A 9200 forintos vételárban benne foglaltatik egy kétgombos görgős optikai egér is.

A 22 900 forintos LX700 Cordless Desktop billentyűzete két ezüstös betéttől eltekintve megegyezik az Internet Próval, de hozzá nagyon kényelmes és precíz Cordless Click! optikai egér jár, melynek érdekessége, hogy nem igényel nehéz elemeket - saját akkumulátora, és hozzá való töltője van.

Csökkent a Logitech MX1000 lézeres egér ára; a korábbi közel tizenkilencezer forint helyett most 15 500 forintért vihető. A lézeres technológia előnye a hagyományos fényes módszerrel szemben a sokkal nagyobb precizitásban rejlik. A vezeték nélküli egér saját töltővel és négy szintben világító töltésjelzővel rendelkezik. További érdekessége a négyirányú csúszkával megfejelt görgő és a hüvelykujj alatt elhelyezkedő előre és hátra lépkedő, valamit alkalmazást váltó gombhármas.

Valamelyest – pontosan kétezer forintot - csökkent az extrém mobilis V500 tizenötezer forintos ára is. Ennyiért mozgó alkatrész nélküli négyirányú görgőt, az egérelejébe rejthető USB-s vevőegységet és szállításhoz hordtáskát kapunk, sőt a rágcsáló még a fenekét is meg tudja emelni, hogy kényelmesebben kezünkhöz simulhasson.

Tovább bővült a Logitech hazánkban elérhető hangszóró kínálata is. A kis méretéhez képest meglepően jól teljesítő S-100 mellé megérkezett eggyel nagyobb társa, az X-120. A 200 x 94 x 115 milliméteres hangszórópár kellemes hangzást nyújt, a hangerő mellett a hangszín is állítható rajta, valamint fülhallgató kimenetet is kapott; ára 5100 Ft.

Két szatellitből és egy mélysugárzóból áll a tizenegyezer forintos X-230 készlet. Zenei teljesítményük 2 x 6W + 20W. A 229 x 152 x 235 milliméteres ládában egy tizenhárom centiméteres hangszóró serénykedik, a gyártó szerint 96 decibelnél nagyobb jel/zaj viszonnyal. Az egyik kis hangszórón külön hangerő és basszus szabályzót, valamint fülhallgató csatlakozót találunk.

Elegáns formatervet kapott a Z-3 2.1-es készlet. A csipogók 8,5 wattosak, a húsz centiméter átmérőjű hangszóró pedig 23 wattal pumpál a 229 x 229 x 238 milliméteres dobozában. A basszusok ereje itt is külön állítható, vezetékes távirányító teszi kényelmesebbé a szabályozást. A hangszórószett ára 22 200 Ft.

A korábban 27 400 forintot kóstáló 6.1-es Logitech X-620-hoz most 24 800 forint ellenében lehet hozzájutni. A sok hangszórós készlet első és hátsó hangszórói 7,5 wattosak, a középsők nyolcasok, a 229 x 222 x 241 milliméteres ládában pedig egy 20 centiméteres, 24 wattos membrános dobol.

rudi

Azóta történt

  • Megateszt: Intel 945P/955X vs. nForce4 SLI

    A legmodernebb inteles alaplapi vezérlők, az NVIDIA nForce4 SLI Intel Edition és az Intel 945/955X szállnak ringbe.

  • Piacon a GeForce 7

    Üdvözöljük az Asus és az Abit aktuális alaplapjait, a Thermaltake új házait, és mérlegre tesszük a csúcskategóriás grafikus kártyák sorsát.

Hirdetés