LG G2: csúcstévé a falon

Kipróbáltuk a dél-koreai cég egyik büszkeségét, az egyik legnagyobb tudású idei televíziójukat.

LG G2

Az LG régóta kísérletezik olyan televíziókkal, amelyeket kifejezetten úgy terveztek, hogy falra szerelve használják őket. A leglátványosabb ezek közül az ultravékony, kevesebb mint egy centiméter vastag Wallpaper tapétatévé volt, amelynél az elektronikát, a tunereket és a csatlakozókat egy külön, soundbarként is funkcionáló dobozba építették.

LG G2
LG G2 [+]

Azonban ez a megoldás nem találkozott minden esetben a fogyasztók elvárásaival, akik között sokan voltak, akik nem tartottak igényt hangprojektorra, és zavarta őket a külső doboz által rájuk kényszerített kompromisszum. Ezért a cég előrukkolt egy másik koncepcióval, a G sorozatú Gallery OLED tévével, amelyet szintén kifejezetten a falra szánnak. A tavaly bemutatott G1 sorozatnak idén megjelent a frissített, G2 változata, ennek 65 hüvelykes változatát látogattuk meg a vállalat főhadiszállásán egy rövid teszt erejéig.

Trükkös dizájn

A tévé külseje első pillantásra abszolút átlagosnak tűnik, de ha közelebbről megvizsgáljuk, akkor nyilvánvalóvá válik, hogy kialakítás terén jelentősen különbözik legtöbb rokonától. A készülékházon nincsenek kitüremkedő vastagabb részek, mindenütt egységesen 2,4 centiméter vastag, ami az OLED televízióknál igen szokatlan megoldásnak számít. Ezeknél általában a felső rész nagyon vékony, amit lehet büszkén mutogatni, az alsó részük viszont "hasas".

A hátlap közepén kialakítottak egy mélyedést az egyedi fali konzol számára, amelyet mellékelnek a dobozban. Ennek az elemnek köszönhetően a készülékház gyakorlatilag hézagmentesen tapad a falra, tehát a tévé csak kb. 2,5 centiméterre lóg ki a síkból, így a helyiség szerves részévé válik. Annyira a falra szánták ezt a modellt, hogy hagyományos talp nem is jár mellé, de azért nem kell erről sem lemondani, hiszen vásárolható hozzá ilyen kiegészítő.

[+]

A káva igen vékony, és mivel egy síkban van a kijelzővel, ezért kikapcsolt állapotban láthatatlan. A készülékházat vékony fémszalag övezi, ami elegánssá teszi a megjelenését. A ki- és bemeneteket a hátlapba bemélyítve helyezték el, de úgy, hogy értelemszerűen oldalra néznek. Joggal merülhet fel a kérdés, hogy ha a termék hézagmentesen simul a falra, akkor nem problémás-e ezek elérése? Nos, a konzol lehetővé teszi a készülékház előrehúzását, és így a portok viszonylag kényelmesen megközelíthetőek. Került rá négy darab HDMI 2.1, három USB 2.0, egy digitális optikai audió és egy Ethernet csatlakozó, valamint a digitális fizetős tévéműsorok dekódolásához szükséges CI+ 2.0 slot sem hiányzik róla.


[+]

Főbb paraméterek
LG G2 (OLED65G23LA)
Panel 10 bites WRGB OLED panel (120 Hz)
Háttérvilágítás -
Képernyőméret 65 hüvelyk (165 cm)
Maximális felbontás Ultra High Definition (3840x2160 képpont)
HDR támogatás HDR 10, HLG, Dolby Vision
Input lag 11,8 ms
Maximális fényerő 1270 cd/m²
24p lejátszás Támogatott
Képbeállítások Eco, Élénk, Eredeti, Filmmaker, ISF szakértői sötét szoba, ISF szakértői világos szoba, Játékoptimalizáló, Sport, Színház
Hangbeállítások AI-Hang Pro, Eredeti, Mozi, Tiszta Hang Pro, Sport, Zene, Játékoptimalizáló
Hangrendszer 4.2 csatornás, 60 watt
Beépített digitális tunerek DVB-T/DVB-C/DVB-S2
Interfész 4 db HDMI 2.1, 3 db USB 2.0, optikai digitális audió, Ethernet, CI+ slot
Extrák Alpha9 képfeldolgozó processzor, rögzítés külső USB adattárolóra, EPG, internetes tartalmak elérése, webOS 22 okostévérendszer, böngésző, mozgásérzékeny távirányító támogatása, hangalapú keresés, kislexikon, Miracast, Intel Widi, AirPlay 2 támogatás, médialejátszó, HDR, fali konzol
Teljesítményfelvétel Átlagosan: 174 watt, készenléti üzemmódban: 0,2 watt
Méret (konzol nélkül) 1441 x 821 x 24,3 mm
Tömeg (konzol nélkül) 22,8 kg
Gyártó honlapja www.lg.hu
Termék honlapja LG G2 (OLED65G23LA)
Fogyasztói ár 1 000 000 forint

Képminőség

A televízió természetesen megkapta az úgynevezett LG Evo csomagot, amely tartalmazza a jelenlegi legjobbnak számító OLED Ex panelt, illetve a legfejlettebb, ötödik generációs Alpha9 képfeldolgozó chipet. Emellett a tévé rendelkezik a Brightness Booster nevű eljárással, amely egy új, hatékonyabb hűtési rendszer segítségével elvileg harminc százalékkal nagyobb fényerő elérését teszi lehetővé.

A tesztelés során 1270 cd/m² maximális fényességet tudtunk kicsiholni a termékből, ami tényleg magasabb érték annál, mint amit korábban tapasztaltunk. Ennek a nagy dinamikatartományú anyagok visszaadása során van jelentősége, hiszen a nagyobb fényerőnek köszönhetően a HDR effektus is látványosabb. Ebből fakadóan értelemszerűen ez a modell is HDR-kompatibilis, azonban a Samsunghoz kötődő HDR10+ és HDR10+ Adaptiv szabványokat nem, de a szintén fejlettnek számító Dolby Vision formátum kezelését támogatja.

[+]

Az LG-nek van már 8K-s OLED televíziója, ám a G2 panelje "csak" 3840x2160 képpont megjelenítését szavatolja, azaz 4K-s. Ezzel nincs is igazán probléma, hiszen a részletesség megfelelő, és a finom átmenetek visszaadása is biztosított, már ha sikerül normális minőségű forrásanyaghoz hozzájutni. A már említett processzor ugyan rendelkezik felskálázási funkcióval, azaz algoritmusa elméletileg képes kipótolni az alacsonyabb felbontású tartalmaknál a hiányzó pixeleket, azonban hiába kapcsolgattuk ki-be bőszen, semmilyen érdemi változást nem tapasztaltunk.

[+]

Az alkalmazott OLED eljárás sajátossága, hogy a pixelekben akár ki is kapcsolható a fény, aminek révén lehetségessé válik a tökéletes, 0 cd/m² fénysűrűségű fekete, illetve ebből fakadóan a végtelen valós kontraszt megteremtése, és a gyakorlati próba során arra jutottunk, hogy ez a valóságban is így van. Azt is megállapítottuk, hogy a kontraszt szemre is nagyon jónak tűnik, a színek pedig ragyogóak, markánsak, és semmiféle olyan fátyolosság nem érzékelhető, amibe a hagyományosabb LED LCD vagy QLED modelleknél még mind a mai napig bele lehet futni.

A tónusok épkézláb beállítások mellett szépek, természetesek, még az olyan jellemzően problémásnak számító tartalmaknál sem futottunk bele anomáliákba, mint a havas táj, az emberi arcbőr vagy a hullámzó vízfelszín. A betekintési szög tökéletes, még teljesen oldalról, kiszorított pozícióból sem érzékelhető kontrasztvesztés vagy a tónusok fakulása, torzulása.

A technológia elméletileg lehetővé tenné a tökéletesen homogén fényerőeloszlást, azonban azt tapasztaltuk, hogy ez koránt sincs így. Az egyes képtartományok közötti eltérés elérte a 19 százalékot, ami messze van a jó értéktől. Viszont öröm az ürömben, hogy a hétköznapi használat során felhősödést nem tapasztaltunk, azaz zavaró foltok nem tűntek fel a kijelzőn.


[+]

A televízió kifejlesztése során érezhetően nagy figyelmet szenteltek a játékosok igényeinek kielégítésére is. A Leo Bodnar eszközzel végzett vizsgálataink szerint az input lag csupán 11,8 millisecundum, mi igen jó eredménynek számít. A maximális képfrissítési ráta 120 hertz, és a modell támogatja a G-Sync és FreeSync dinamikusan változó képfrissítési frekvencia technológiák használatát is. Utóbbit egy Xbox Series X játékkonzol segítségével próbáltuk ki, és arra jutottunk, hogy hibátlanul működik. A mozgásmegjelenítés során nem tapasztaltunk durva hibákat, szellemképesedésbe, duplikálódásba nem futottunk bele, és az objektumok körül sem jelent meg zavaró aura. Olykor enyhe akadozás viszont tapasztalható, ám ezen az interpolációs eljárás bekapcsolásával hatékonyan lehet segíteni.

Előzetes és színhelyes képbeállítások

Az LG híres arról, hogy a televízióinál nem spórol az előzetesen programozott képmódokkal, és ez az LG G2 esetében sincsen másként. Kilenc profil közül lehet választani, amelyek a már bevált módon kisebb-nagyobb mértékben eltérnek egymástól színpontosságuk, színhőmérsékletük és az aktív képmódosító funkciók terén. Jó eséllyel mindenki talál köztük olyat, ami passzol az elvárásaihoz, vagy amely kiindulási alapnak jó lehet, hogy már csak keveset kelljen módosítgatni az egyes paramétereken.

Profil/beállítás Eco Élénk Eredeti Filmmaker ISF sötét szoba
Fényerősség (fehérpont) 226,2 cd/m² 222,6 cd/m² 252,1 cd/m² 226,3 cd/m² 181,7 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m²
Kontrasztarány Végtelen Végtelen Végtelen Végtelen Végtelen
Legnagyobb delta E 7,04 8,43 6,56 6,82 5,98
Átlagos delta E 2,56 4 2,47 2,98 3
Színhőmérséklet 10 000 K 11 000 K 10 000 K 6500 K 6500 K
Profil/beállítás ISF világos szoba Játékoptimalizáló Sport Színház
Fényerősség (fehérpont) 244,5 cd/m² 224,4 cd/m² 201,5 cd/m² 234,2 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m²
Kontrasztarány Végtelen Végtelen Végtelen Végtelen
Legnagyobb delta E 6,37 2,94 9,45 6,56
Átlagos delta E 2,51 1,55 3,79 2,54
Színhőmérséklet 6500 K 9300 K 11 000 K 6500 K

Egy i1 Display Pro kalibrátorral, illetve a DisplayCAL névre hallgató alkalmazás segítségével vettük szemügyre tüzetesebben az előzetes beállításokat. Sorrendben ezek a következők: Eco, Élénk, Eredeti, Filmmaker, ISF sötét szoba, ISF világos szoba, Játékoptimalizáló, Sport, Színház. A kapott értékek közül a legnagyobb fényerőt, a feketeszintet, a valós kontrasztarányt és a delta E értékeket tüntettük fel a táblázatban. Utóbbi egy olyan numerikus érték, ami két különböző szín távolságát határozza meg egy színrendszeren belül. Minél kisebb a delta E értéke egy adott színnél, annál közelebb áll a referenciához (sRGB), vagyis annál jobb.


[+]

Ezután a célértékeket (120 cd/m² fényerősség, 6500 K színhőmérséklet, 2,2 gamma) próbáltuk belőni, valamint a legnagyobb színpontosságot elérni, ami nagyjából sikerült is. A delta E átlagértéke 0,5 lett, ami remek értéknek számít, azonban a legnagyobb delta E 2,14 lett, ami még jó érték, de azért ennél értünk már el kiválóbb eredményt, akár a gyártó más televízióival is. A fényerő 182 cd/m² lett 0 cd/m² feketeszint mellett, ami végtelen valós kontrasztot jelent. A képen a színtérlefedettség látható: a szürke szaggatott vonal jelzi a referencia színteret, míg a színes alakzat a mért színteret ábrázolja. Eszerint a kijelző 141,7 százalékban fedi az sRGB színteret, ezen belül a számottevő pontosság 99,8 %, ami a televíziók esetében kimagaslóan jó eredménynek minősül.

Színpontosság
Színpontosság

LG G2 (OLED65G23LA) – színhelyes beállítások
AI-kép Ki
AI-fényerő beállítások Ki
Energiatakarékossági lépés Ki
OLED-pixelek fényereje 39
Kontraszt 88
Automatikus dinamikus kontraszt Ki
Maximális fényerő Ki
Gamma 2.2
Feketeszint Automatikus
Videótartomány Automatikus
Szemkímélő funkció Ki
Színmélység 50
Árnyalat 0
Színskála Natív
Élesség 10
Szuperfelbontás Ki
Zajcsökkentés Ki
MPEG zajcsökkentés Ki
Sima gradiáció Ki
TruMotion Ki
Színhőmérséklet Meleg 50
Fehéregyensúly piros -8
Fehéregyensúly zöld -5
Fehéregyensúly kék 3

Kezelés, okostévé, médialejátszó

Új webOS

A dél-koreai cég ugyebár azon gyártók sorába tartozik, amelyik nem külső féltől szerzi be a smart platformot, hanem időt, energiát és pénzt nem kímélve fejleszti azt saját igényeihez igazítva. Így az LG G2 televízióba is a webOS 22, azaz a rendszer legfrissebb verziója került. Kezdjük a legfontosabbal: kellően stabil, fagyásokat, idegesítő akadásokat, újraindulásokat ezúttal sem tapasztaltunk. A távirányítóval vagy egyéb vezérlőeszközökkel kiadott parancsokra kellő sebességgel reagál, bosszantó "homokórázástól" nem kell tartani. A teljes képernyőt kitakaró grafikus kezelőfelület magyar nyelven kommunikál, átlátható, alapvetően nincs vele probléma, bár a szponzorált appokat és tartalmakat kicsit soknak éreztük.

[+]

A webOS korábbi verzióiban már megismert szolgáltatások nem hiányoznak, mint például a Sportriasztás vagy az Otthoni irányítópult. Utóbbin keresztül menedzselhetőek a csatlakoztatott eszközök, a hálózati beállítások, és ha a tévét egy nagyobb okosotthonrendszerbe integráltuk, akkor ellenőrizhetjük a többi elem állapotát is. A Sportriasztásnál pedig megadhatóak csapatok, bajnokságok, és a készülék ezt követően tájékoztat az eredményekről, a következő mérkőzés időpontjáról, és még egyéb kapcsolódó információkkal is ellát minket, így például arról, hogy a két csapat legutóbbi összecsapására mikor került sor és akkor milyen eredmény született.

[+]

Az idei év újdonságai sem hiányoznak. Már van lehetőség felhasználói fiókok létrehozására, és e profilok elmentik az egyes beállításokat, illetve a preferált appok listáját, továbbá a médiafogyasztási szokások függvényében a mesterséges intelligencia személyre szabott tartalmakat kínál. Emellett felbukkant a távoli számítógép elérésnek lehetősége, aminek révén a televízió akár munkaeszközként is használható, ami nagyon hasznos lehet például egy kényszerű lezárás során vagy ha valaki valamiért nem tud bejutni a munkahelyére. Ezen kívül idén megjelent az úgynevezett Általános készenléti állapot, ami a telefonoknál már ismerős "Always on Top" funkcióhoz hasonlítható, azaz, amikor megnyomjuk a kikapcsológombot, akkor a készülék nem teljesen lövi ki magát, hanem megjelenik rajta egy óra vagy valamilyen más ábra, és egyfajta háttérkijelzőként funkcionál.


[+]

A vezérlés alapja továbbra is a vállalat exkluzív, mozgásérzékelős, Magic Remote fantázianevű távirányítója. Ennek fogása kényelmes, nem hiányoznak róla a funkciógombok sem, amelyekkel minden fontosabb szolgáltatás vagy menüpont közvetlenül elérhető. A készülék képes együttműködni USB-n keresztül csatlakoztatott billentyűzettel, egérrel vagy kontrollerrel. A távvezérlő kiváltható egy ingyenesen letölthető app révén okostelefonnal vagy tablettel is. A tévé támogatja a hangalapú keresést, amely magyarul is tud, és kifejezetten hatékonyan működik. A felhasználónak nincs más dolga, mint a Magic Remote vagy a mobil mikrofonjába mondani a kivánt kulcsszót vagy szókapcsolatot, és a modell egy pillanat múlva meg is jeleníti a releváns webes vagy videós találatokat.

[+]

Ebből következik az is, hogy a különféle, közvetlenül elérhető internetes applikációk sem hiányoznak, sőt ezek szerves részét képezik a rendszernek. Köztük kiemelt arányban találhatóak meg a különféle, manapság igen népszerűnek számító tartalomszolgáltató alkalmazások, azaz a különféle filmes, sorozatos appok, videómegosztók vagy a sportközvetítésekre szakosodott darabok. A kínálat megfelelő, egyetlen fontos, népszerű szoftver sem hiányzik, még a Disney+ vagy az HBO Max sem. Van böngésző is, segítségével bármilyen weboldal egyszerűen és gyorsan felkereshető.

Médialejátszó

Az LG G2 rendelkezik gyárilag előre telepített médialejátszó szoftverrel, amire a már bevált módon, a helyi hálózaton vagy USB porton keresztül juttathatóak el az állományok. A kezelőfelület átlátható, magyarul is tud, használatába még az is hamar belejöhet, akinek egyébként idegen a technológiai eszközök univerzuma. Vizsgálataink során azt tapasztaltuk, hogy képek esetében a JPG mellett a PNG és BMP formátumok kezelésére képes, azonban az EXIF adatok, azaz a fotókkal kapcsolatos részletes információk feldolgozására és megjelenítésére nem képes. A diavetítés funkciót nem spórolták ki, és aláfestő zene elindítására is van mód. Hanganyagok közül a kötelező MP3 mellett a FLAC, WMA és WAV szabványok megszólaltatása lehetséges, és az alkalmazás képes a fájlokba metaadatként kódolt dalszövegeket megjeleníteni a képernyőn, illetve az ID3 tageket is kezeli.

[+]

Videós csomagunk segítségével arra a következtetésre jutottunk, hogy a DivX, 4K KAzu HEVC, Divx (AVI) és HDR10+ fájlokkal nem boldogul a szoftver. A külső feliratokat gond nélkül megjeleníti, a szöveg eltolható, ha szinkronizációs probléma lépne fel, és a karakterek kódolása, valamint mérete is megváltoztatható. Mivel a betűket vékony keret övezi, ezért a szöveg mindig jól olvashatóak marad. A surround anyagok közül csak az E-AC-3 és a Dolby 5.1 fájl kezelésére volt képes, ami ma már azért kevés.

[+]

Hang és értékelés

Megszólalás

A vékony készülékházba szuszakoltak négy darab 10 wattos hangszórót és két darab 10 wattos mélysugárzót is, ami papíron nem tűnik kevésnek, de mivel a falra lapul a tévé, ezért nem vártunk túl sokat a hangzástól. Ehhez képest teljes meglepetést okozott, mert váratlanul jó megszólalást produkált, maximálisan érzékelhető basszusokkal, dinamikával és korrekt hangerővel. Azt persze nem mondanánk még így sem, hogy méltó vetélytársa lehetne egy jobb soundbarnak vagy több hangfalból álló szettnek, de a maga szintjén kimondottan jól teljesít. Hibákat sem tapasztaltunk, tehát a zúgástól, búgástól, statikus zörejektől megkímélt minket.

[+]

A G2 megkapta az LG kalibrációs eljárását, ami a távirányító mikrofonjával együttműködve képes a szoba egy kívánt pontjába koncentrálni a lehető legjobb minőségű hangzást, legalábbis elméletileg. Azt nem tudjuk, hogy tényleg a legjobbat hallottuk-e, de tény, hogy ennek aktiválása után máshogy szólt a készülék. A modellből nem hiányoznak az előzetesen programozott hangmódok, és az equalizert sem spórolták ki, emellett van mód a hang és a kép elcsúsztatására is, ha szinkronizációs probléma lépne fel, ami nagyon hasznos lehet.

Értékelés

Az LG G2 több szempontból is figyelemreméltó modell. Kezdjük talán a legfontosabbal, a kialakítással: szerintünk abszolút van értelme annak, hogy alapvetően egy falra szánt készülékben gondolkodtak. Jó irányba indultak el a készülékház "kilapításával", hogy elengedték a külső dobozt, és a speciális, egyedi falikonzol is teljesen jól sikerült. A kitűzött célokat véleményünk szerint sikerült elérni, azaz letenni egy olyan csúcsmodellt az asztalra, amely nem hivalkodó és maximálisan belesimul környezetébe.


[+]

A webOS-re és a Magic Remote távvezérlőre épülő kezelés teljesen rendben van. A platform gyors, az irányítás felhasználóbarát, és az alkalmazáskínálatra sem lehet panasz. A gyári médialejátszó szoftver messze van a tökéletestől, de ez könnyen helyettesíthető más alkalmazással. Az integrált hangrendszer meglepően jó, erőteljes, hibáktól mentes megszólalást produkál. A kép minősége a várakozásoknak megfelelően nagyon rendben van.

Az OLED képalkotási technológia kiváló alapokat teremt, így a kontraszt végtelen, a színgazdagság, színpontosság remek, a fényerő és a képfrissítési ráta is kellően nagy, valamint a mozgásmegjelenítésbe sem lehet belekötni. A modell jelenleg egymillió forintba kerül, amivel az ilyen méretű és felbontású készülékek között egyértelműen a drágábbak közé tartozik. Ez tényleg nem kevés pénz, viszont a készülék tudása sem mindennapi, és nekünk mindent összevetve tetszett.


LG G2 OLED televízió

elefant

Az LG G2 OLED tévét az LG magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Hirdetés