Mercusys MR70X router: üdvözlet az AX világában

A piac egyik legolcsóbb Wi-Fi 6-os routere belépőt kínál a 802.11ax szabványhoz – de hol itt a csapda?

Bevezető, dizájn

Körülbelül 4 éve van velünk az időközben Wi-Fi 6 névre keresztelt 802.11ax WLAN szabvány, így volt lehetőség arra, hogy az eleinte igencsak prémium áras technológia elterjedjen, és kellően olcsóvá váljon. Ma a legtöbb piacra kerülő (és nem a legalsó árkategóriába tartozó) notebookot és mobiltelefont már ezzel a technológiával kompatibilis rádiós adapterrel szerelik, és igazából már a routerek árai is olyan szinten mozognak, hogy nem vágja földhöz a családi büdzsét egy fejlesztés. Mert hogy mit is ígér nekünk a Wi-Fi 6? Nem elsősorban nagyobb elméleti sebességet (bár nyilván az is nőtt), hanem nagyobb lefedettséget és nagyobb kihasználható sávszélességet olyan szituációkban, ahol zsúfolt a rádiós spektrum és sok az egyszerre csatlakozni kívánó kliens – ami a 2020-as években egyre inkább jellemző lesz mindenhol.

Külső

Ugyan egyre több az olyan router, melyet igyekeznek „nappalibarát” külsővel ellátni, az MR70X nem tartozik ezek közé. Jó, nem egy jellegtelen vállalati dobozról van szó, inkább az agresszívabb, „gamer” vonulatba tartozik marcona formájával, jópofa rácsos mintájával. Bár viszonylag lapos egységről van szó (legnagyobb magassága a lábaival együtt 35 mm alatt marad), a négy hatalmas antennának bizony kell a hely. Ezek az antennák dönthetők és forgathatók, de fixek, cserélni nem tudjuk őket.


[+]

Routereken amúgy sem szokott sok kezelőszerv lenni, ezen a Mercusys nem változtat, csak egy apró gombot kapunk hátul, mely a hardveres reset és a WPS funkcióit kombinálja. A működésről az előlap közepén elhelyezett apró LED tájékoztat bennünket, ami zölden világít, ha minden rendben, villogással tudósít a bootfolyamatról és a WPS aktiválásáról, illetve narancssárga fényben pompázik, ha letiltjuk a WLAN-t. Ugyan a fényerő diszkrét, de ha mégis zavaró lenne, menüből kikapcsolható, sőt, ez a kikapcsolás még időzíthető is.


[+]

A hátsó csatlakozósor az első pont, ahol a kedvező ár elérésének érdekében kötött kompromisszumok első elemére bukkanunk: itt mindössze négy RJ45-os konnektor és a tápcsatlakozó fogad bennünket. A konnektorok természetesen gigabites sebességűek, de ma a drágább kategóriában már a 2.5GbE és társai is terjedőben vannak, vagy legalább a port trunking rendelkezésre áll, hogy kihasználhassuk a vezetékes oldalon is a gigabit fölé gyorsuló WLAN lehetőségeit. Itt ezek nem állnak rendelkezésre, az Ethernet oldaláról egy közönséges, beépőszintű gigabites routert kapunk tehát.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés