NDAS - majdnem NAS

IOCELL NetDISK

Ahogy szaporodnak egy háztartásban a számítógépek, egyre gyakrabban merül fel annak az igénye, hogy adatainkat megosszuk az őket összekötő hálózaton. Ma egy olyan megoldással ismerkedünk meg, ami elsősorban ár/sebesség paraméterében jeleskedik. Az IOCELL Networksről annyit érdemes tudni, hogy meglehetősen fiatal vállalat (2008-ban alapult). Elsősorban az NDAS technológiát használó hálózati megoldásokra – tárolórendszerekre – koncentrál, otthoni és kisirodai felhasználók számára.

Az IOCELL NetDISK Solo terméke a Ximeta NDAS (Network Direct Attached Storage) technológiájára épít, ami a klasszikus NAS (Network Attached Storage) megoldáshoz hasonlít, de azért több ponton eltér tőle. A termék dobozában tápot, kis csavarhúzót, eSATA, USB és Ethernet kábeleket találtunk, ami lényegében mindent el is árul az eszköz lehetőségeiről.

Külsőre inkább egy merevlemezdoboznak, semmint NAS-nak tűnik a NetDISK. Azért Solo, mert csak egy 3,5 hüvelykes winchester fér bele, de vannak többmerevlemezes társai is. A teljes dobozka műanyagból készült, közepesen igényes megmunkálással. Egy Western Digital MyBook jobban beleillik egy nappali vagy lakószoba miliőjébe, mint a NetDISK, de komoly kifogásunk nem volt megjelenésével kapcsolatban. Hátulján az Ethernet mellett USB és eSATA csatlakozó sorakozik. Ezeket használva már csak arról a gépről működik, amire közvetlenül rákötjük.

Alján, a talpaiba mélyített két csavar segítségével oldható le az egyik fala, amin keresztül belsejébe juthatunk. Lenn egy matricán található az eszköz azonosítója, ami az NDAS rendszernél meghatározó szerepet tölt be. Mint látható, a doboznak nem csak atetejét és hátulját, hanem az alját is elég szellősre szabták.

Belül egy fémkeretre rögzíthetjük 3,5 hüvelykes merevlemezünket. Némileg nehezíti a beépítést, hogy a keretet először ki kell venni, hogy rácsavarozhassuk a winchestert. Nem ügyeltek különösebben a rezgéscsillapításra, de szerencsére a doboz egyáltalán nem volt zajos. Főleg azért nem, mert a látszat ellenére nem került hátuljába pici, sivítós ventilátor.

Az NDAS rendszer lelke a Ximeta NDAS 3012 hálózati processzor, ami mellett egy JMicron SATA vezérlő és egy LSI Gigabit Ethernet adapter sorakozik, továbbá helyet kapott még egy Initio SATA-USB híd is az USB kezelésére.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés