Hirdetés

Kedvező árú Philips OLED televízió a tesztpadon

Kipróbáltuk az Android TV-s, Ambilighttal felvértezett Philips 55OLED806 4K HDR televíziót.

Philips 55OLED806

A Philips egyike azon kevés tévés márkának, amelynek híre a tulajdonosváltást követően sem kopott meg. A holland anyacég durván egy évtizede racionalizációs okokból értékesítette a televíziós divíziót, azonban az új tulaj, a TP Vision kiemelt figyelmet fordított arra, hogy megőrizze a brand jó hírét – ennek köszönhetően a Philips televíziók között továbbra is akadnak magasabb kategóriás, nagyobb tudású, innovatív darabok is.

Philips 55OLED806
Philips 55OLED806 [+]

A cég igen hamar felfigyelt az OLED képalkotási technológiára, és mára már széles kínálattal rendelkezik ebben a szektorban is. A tesztlaborunkat meglátogató, 55OLED806 névre hallgató készülék az OLED szegmensben a megfizethetőbb modellek közé tartozik, ezért amellett, hogy alaposan megvizsgáltuk, hogy mire képes, arra is kíváncsiak voltunk, hogy az alacsonyabb árért cserébe milyen kompromisszumok megkötésére kényszeríti a felhasználót.

Minimalista dizájn

A Philipsnek vannak kifejezetten látványos, egyedi formai elemekkel, például dizájnos integrált hangrendszerrel ellátott OLED televíziói, azonban ez a modell nem tartozik közéjük egyszerű külsejével (leszámítva persze a legszimplább külsejű készüléket is mutatóssá tevő Ambilight fényeket). A sík készülék megjelenése totálisan letisztult, minimalista, amelyen a legnagyobb díszítést a ropiszerű, vékony, ezüstös színben játszó talpacskák jelentik.

Ezek stabilan tartják a képernyőt, viszont annak döntögetésére, forgatására értelemszerűen nem adnak módot. Emellett szerintünk e kialakítás hátránya az is, hogy maga a kijelző túl közel van az asztallaphoz (vagy ahhoz, amire tesszük), és emiatt egy hangprojektort már nem lehet elé tenni, hiszen az kitakarná a kép egy részét. A talpacskákat nem kötelező egyébként használni, hiszen a képernyő egy szabványos, 300 x 300 mm-es VESA konzollal falra is rögzíthető.

[+]

A káva a mai trendnek megfelelően igen vékony, és mivel egy síkban van a kijelzővel, kikapcsolt állapotban észrevehetetlen. A ki- és bemenetek ezúttal is a hátlapra kerültek: négy HDMI (két 2.1-es és két 2.0-s, három USB port, analóg hang ki- és bemenet, Ethernet és optikai digitális audió csatlakozó található itt, és a fizetős digitális tévéműsorok dekódolásához szükséges kártyát fogadó CI+ olvasó sem hiányzik róla.

[+]

Főbb paraméterek
Philips 55OLED806
Panel LG 4K HDR OLED
Háttérvilágítás -
Képernyőméret 55 hüvelyk (139 cm)
Maximális felbontás Ultra HD (4K, 3840x2160)
Maximális fényerő 774 cd/m²
24p lejátszás Támogatott
HDR HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision
Képbeállítások Egyéni (felhasználói), Calman, Élénk, Filmmaker, Házimozi, ISF Éjszaka, ISF Nap, Játék, Monitor, Szabványos
Hangbeállítások Haladó (felhasználói), Eredeti, Film, Zene, Játék, Hírek
Hangrendszer 50 watt (2 x 10 W + 30 W)
Beépített digitális tunerek DVB-T2/DVB-C/DVB-S2
Interfész 2 db HDMI 2.1, 2 db HDMI 2.0, 2 db USB 2.0, 1 db USB 3.0, 3,5 mm-es kimenet, 3,5 mm-es bemenet, Ethernet, optikai digitális audiocsatlakozó, CI+ slot
Extrák HDR támogatás, Android TV, Ambilight, mélynyomó
Teljesítményfelvétel 167,6 watt, készenléti üzemmódban 0,2 watt
Méret Talppal: 1227,8 x 719,8 x 280 mm
Talp nélkül: 1227,8, x 705,6 x 68 mm
Tömeg Talppal: 19,4 kg
Talp nélkül: 19 kg
Gyártó honlapja www.philips.hu
Termék honlapja Philips OLED55806
Fogyasztói ár kb. 380 000 forint

Képminőség

Mint minden eddigi Philips OLED televízió, ez is az LG Display által fejlesztett és gyártott panelre épül, amely ez esetben 55 hüvelyk képátlójú és 3840x2160 képpont megjelenítésére képes, azaz 4K felbontású. A panelből a Philips házon belül fejlesztett, P5 képfeldolgozó processzora hivatott kihozni a legtöbbet. Ez a komponens felel a színpontosságért, a mozgásmegjelenítésért, a fényerő vezérlésért, és tartalmaz pár képmódosító funkciót is. Ilyen például a felskálázás is, amely elméletileg képes arra, hogy a feljavítsa az alacsonyabb felbontású anyagokat egy hatalmas adatbázis és mesterséges intelligencia segítségével. Azonban ezt hiába kapcsoltuk be, nem tapasztaltunk a képvilágban érdemi változást, úgy tűnik, hogy a Philipsnek sem sikerült a semmiből pixeleket elővarázsolni, ami azért különösebben nem meglepő.


[+]

Az interpoláció viszont kifejezetten hasznos lehet, hiszen ha valami miatt akadozik a mozgás, akkor ennek bekapcsolását követően a processzor virtuális képkockákat számol ki, és ezeket illeszti be a valódiak közé, aminek eredményeként az agyunk folyamatosabbnak érzékeli a látványt. De azért ezzel a funkcióval érdemes vigyázni, mert túlságosan agresszívra állítva vagy indokolatlanul használva úgynevezett szappanopera effektust eredményezhet.

[+]

A mozgásmegjelenítés során egyébként csak ritkán futottunk bele szaggatásba, és csak akkor, ha valamilyen online streaming anyagot vagy médiaboxból érkező, gyenge minőségű tévéadást néztünk. Szellemképesedést, remegést nem tapasztaltunk, és hullámzó aura sem tűnt fel a képi objektumok körül. A panel maximális képfrissítési rátája 120 Hz, és támogatja a FreeSync dinamikusan változó képfrissítési ráta technológia használatát is, amelyet egy Xbox Series X-szel is kipróbáltunk, és teljesen jól működött. Az input lag a méréseink szerint 10,9 ms, ami remek érték, ezáltal a tévé játékra, a nextgen konzolok kiegészítőjeként is gond nélkül bevethető.

[+]

A OLED panelek sajátossága az egyenkénti pixelvezérlés, azaz, hogy minden egyes képpont fényereje külön-külön szabályozható, illetve akár ki is kapcsolható. Ebből fakadóan papíron mód nyílik a hibátlan, 0 cd/m² fényerejű fekete, és ezáltal a végtelen natív kontraszt megteremtésére, és ez műszeres méréseink alapján a Philips 55OLED806 esetében is így van. A színek megfelelő beállítások mellett szemre is szépek, fátyolosságnak nyomát sem lelni, a tónusok markánsak, még az olyan kritikus tartalmak visszaadásával sincs gond, mint az emberi arcbőr vagy hullámzó vízfelszín.

A modell támogatja a nagy dinamikatartományú tartalmak kezelését, a maximális fényerő (vizsgálataink alapján 774 cd/m²) pedig elég ahhoz, hogy észlelhető legyen a HDR effekt. De tény, hogy ez látványosabban jelenik meg azoknál a televízióknál, amelyek fényereje ennél nagyobb.

Homogenitásvizsgálat: a fénysűrűség mértéke az egyes fényerő beállítások mellett
Homogenitásvizsgálat: a fénysűrűség mértéke az egyes fényerő beállítások mellett [+]

Az alkalmazott képalkotási technológia papíron lehetővé tenné a tökéletesen egyenletes fényerőt egyszínű képtartalmak esetén, de ez még sosem jött össze senkinek, és a Philips 55OLED806 sem lett kivétel: fénymérővel végzett tesztünk alapján az egyes képtartományok fényereje közötti különbség elérheti a 19 százalékot. Ez kifejezetten gyenge eredménynek számít, viszont szerencsére a hétköznapi használat során nem tapasztalható a zavaró felhősödés jelenség.

Előzetes és ideális képbeállítások

A vállalat 9 előzetesen programozott képmóddal látta el a készüléket, amely ezeken kívül kapott egy felhasználói fiókot is. A kilenc profil szokás szerint már nevével jelzi, hogy milyen jellegű tartalmak mellé szánja őket a gyártó, de ehhez értelemszerűen nem kell feltétlenül ragaszkodni.

Profil/beállítás Calman Élénk Filmmaker Házimozi ISF Éjszaka
Fényerősség (fehérpont) 152,9 cd/m² 151,5 cd/m² 94,5 cd/m² 117,8 cd/m² 120 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m²
Kontrasztarány Végtelen Végtelen Végtelen Végtelen Végtelen
Legnagyobb delta E 4,06 11,86 2,56 8,06 3,09
Átlagos delta E 1,79 3,72 1,09 3,06 1,39
Színhőmérséklet 6500 K 10 900 K 6500 K 8800 K 6500 K
Profil/beállítás ISF Nap Játék Monitor Szabványos
Fényerősség (fehérpont) 130,8 cd/m² 85,2 cd/m² 85,7 cd/m² 134,3 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m²
Kontrasztarány Végtelen Végtelen Végtelen Végtelen
Legnagyobb delta E 2,33 8,79 8,12 10,70
Átlagos delta E 1,07 3,23 2,09 3,08
Színhőmérséklet 6600 K 8800 K 8900 K 8900 K

Egy i1 Display Pro kalibrátorral, illetve a displayCAL névre hallgató alkalmazás segítségével vettük szemügyre tüzetesebben az előzetes beállításokat. Sorrendben ezek a következők: Calman, Élénk, Filmmaker, Házimozi, ISF Éjszaka, ISF Nap, Játék, Monitor, Szabványos. A kapott értékek közül a legnagyobb fényerőt, a feketeszintet, a valós kontrasztarányt és a delta E értékeket tüntettük fel a táblázatban. Utóbbi egy olyan numerikus érték, ami két különböző szín távolságát határozza meg egy színrendszeren belül; minél kisebb a delta E értéke egy adott színnél, annál közelebb áll a referenciához (sRGB), vagyis annál jobb.


[+]

Ezt követően a célértékeket (120 cd/m² fénysűrűség, 6500 K színhőmérséklet, 2,2 gamma) próbáltuk belőni, illetve a legnagyobb színpontosságot elérni, ami ezúttal nem sikerült tökéletesen. Az átlag delta E 1,04 lett, a legnagyobb delta E pedig 2,27, ezek az értékek pedig a mai mezőnyben nem számítanak kiemelkedően jó eredménynek, de azért nem is vészesek. Mindenesetre a gyártó korábbi modelljei között több olyan is akadt, amelyek ennél pontosabban kalibrálhatók voltak.

A színhőmérséklet ilyenkor 6600 K, a feketeszint 0 cd/m², a fényerő 120,5 cd/m² lett, ami azt jelenti, hogy a valós kontrasztarány végtelen. A képen a színtérlefedettség látható: a szürke szaggatott vonal jelzi a referencia színteret, míg a színes alakzatok a mért színteret ábrázolják. Eszerint a kijelző 133,7 százalékban fedi az sRGB színteret, de ezen belül a számottevő pontosság 93,7%; ezek az átlagosnál kicsit jobb eredménynek számítanak.

Színpontosság
Színpontosság [+]

Philips OLED55803 – ideális beállítások
Szín 60
Kontraszt 65
Képélesség 5
Fényesség 48
Színjavítás Ki
Színterjedelem Széles
Színhőmérséklet Egyéni
Csak RBG mód Ki
Kontraszt üzemmód Normál
Tökéletes természetes valóság Ki
Tökéletes Kontraszt Ki
Videokontraszt 93
Fényérzékelő Ki
Gamma 2
Ultra Resolution Ki
Zavarelnyomás Ki/zajosodás esetén: közepes
MPEG zavar elnyomása Ki
Filmstílusok Ki
Perfect Natural Motion Ki/Közepes (akadozás esetén)
Perfect Clear Motion Ki
Fehéregyensúly Vörös - WP 112
Fehéregyensúly Zöld - WP 117
Fehéregyensúly Kék - WP 85
Vörös - BL -7
Zöld - BL 6
Kék - BL 8

Kezelés

Android TV

A Philips az első gyártók között volt, amelyik úgy döntött, hogy átveszi a Google okostévérendszerét, ahelyett, hogy saját maguk fejlesztenének egyet. Ez a modell is az amerikai cég platformjára, az Android TV-re épül, tehát a Philips nem váltott a papíron fejlettebb Google TV-re. Az Android TV régebbi verziói komoly stabilitási problémákkal küzdöttek, ám ezeket a jelek szerint mostanra megoldották: e terméknél ugyanis nem tapasztaltunk sem fagyást, sem összeomlást, sem kéretlen újraindulást, és a kiadott parancsokra is megfelelő sebességgel reagált.

[+]

A magyar nyelven is kommunikáló grafikus kezelőfelület viszont továbbra sem az igazi: az ikonok túlzottan nagyméretűek, és ráadásul szellősen helyezték el őket, így kevés fér ki egyszerre a képernyőre, ezért a kelleténél többet kell lapozni/scrollozni, ráadásul rengeteg a szponzorált anyag, a hirdetés. Emiatt előfordulhat, hogy egy-egy szolgáltatást, alkalmazást a vártnál, kényelmesebbnél tovább tart meglelni, ám azért katasztrófáról szó nincs.

[+]

A tévé mellé járó távirányító egy kifejezetten igényes darab: fémből készült, a fogása kényelmes, és telepakolták olyan funkciógombokkal, amelyekkel egyszerűen elérhetőek a fontos szolgáltatások, és még a háttérvilágítást is kapott. Az is jó, hogy a távvezérlő kiváltható ingyenesen letölthető applikáció segíségével mobil eszközzel is, illetve hogy a készülék képes együttműködni USB porton keresztül csatlatkoztatott egérrel vagy billentyűzettel is.

Netes appok

Az USB-s perifáriák a netes alkalmazások futtatása során lehetnek kiemelten hasznosak; ezek az appok jelentik az Android TV legnagyobb előnyét a rivális megoldásokkal szemben. Több mint 5000 különféle app érhető el a televízión keresztül, és e gigantikus kínálatban megtalálhatóak természetesen a manapság népszerűnek és elterjedtnek számító filmes, videós és zenehallgatásra szánt szoftverek is. Hiányosságokról nem beszélhetünk, van HBO Max, Netflix, Amazon Prime Video, Spotify, NFL Game Pass, NBA League Pass és Twitch is, hogy tényleg csak a legfontosabbakat említsük. Ezeken kívül akad még ipari mennyiségű más, pl. hírekkel, szórakozással, sporttal, fitnesszel kapcsolatos app, illetve rengeteg játék is.

[+]

A viszonylag gyenge hardver miatt azonban a játék alkalmazások esetén nem számíthatunk igazán jó grafikájú csúcsprogramokra. A böngészőt sem spórolták ki, segítségével a weboldalak meglátogatására is mód nyílik. Az alkalmazások futtatása, illetve a böngésző használata során nem futottunk bele problémákba, a stabilitás és a sebesség is rendben volt.

Médialejátszó

A gyárilag telepített médialejátszó alkalmazás sem hiányzik az Android TV platformból. Ez egy meglehetősen alapszintű szoftver, amely a formátumtámogatás terén küzd kisebb-nagyobb hiányosságokkal, és a profibb programoknál megszokott extra funkciók (pl. netről leszedett információk, borítók megjelenítése) is hiányoznak. A grafikus felület rendben van, átlátható, a kezelésre nem nagyon lehet panasz.

A képek közül a JPG, PNG, BMP és GIF típusú állományokat ismeri fel, a fotókkal kapcsolatos részletes információkat tartalmazó EXIF adatokat viszont nem tudja megjeleníteni, de diavetítés elindítására van mód. Audiotartalmak közül a kötelező MP3 mellett a WAV, WMV és WMA szabványok kezelése biztosított. A szoftver az ID3 tageket tudja olvasni, ám a számokba metaadatként kódolt dalszövegeket nem képes a kijelzőre varázsolni.

[+]

Videós tesztpakkunk lefuttatása során a 10 bites, a DivX és a Killa_sample állományok elindítását is megtagadta a program, viszont a többivel, még a 4K HDR fájlokkal sem volt gondja. A surround anyagokkal mostohán bánt, csupán az EAC3 és a Dolby Digital 5.1 tartalmakkal volt hajlandó foglalkozni. A külső feliratok kezelését támogatja, a karakerek kódolása megváltoztatható, és mivel a betűk körül igen vékony keret jelenik meg, ezért a szöveg mindig jól olvasható.

[+]

Hang, Ambilight és vélemény

Hangrendszer

A két darab rejtett, egyenként 10 wattos hangsugárzó mellett a tévé kapott egy 30 wattos külön mélysugárzót is, ennek köszönhetően pedig a basszusok megszólaltatása terén lényegesen jobban teljesít, mint a legtöbb mai televízió. Ezáltal a dinamika is sokkal jobb, a végeredmény a megszokottnál egy fokkal természetesebb. De azért az is tény, hogy pontatlanságok felfedezhetőek, hajlamos a finom részleteket elkenni, és a sztereó hangtér megteremtésével is akadnak gondok. Emiatt aztán azt mondanánk, hogy egy jobb soundbar vagy pláne egy több komponensből álló szett még mindig lényegesen jobb hangminőséget produkál.

[+]

A hangerő kellően nagy, e téren nem volt hiányérzetünk, és durva, zavaró hanghibákkal sem találkoztunk. Az előzetesen programozott hangmódok nem hiányoznak, mint ahogy az equalizer sem, így aki szeretné, saját ízléséhez szabhatja az arányokat. A termék kapott egy kalibrációs funkciót is, amihez a távirányítón elhelyezett mikrofonra van szükség. Ennek segítségével a tévé képes a helyiség egy kívánt pontjába koncentrálni a lehető legjobb minőségű hangzást, legalábbis elméletileg. Kipróbáltuk, és tény, hogy mást hallottunk, mint korábban, tehát nem valami totális humbugról van szó, de azt persze nem tudjuk, hogy valóban így lett-e a legjobb a végeredmény.

Ambilight

A televíziót ellátták a Philips nagy extrájával, az úgynevezett Ambilight technológiával, annak is négyoldalas változatával. Ez a hátlapra épített LED-sorok segítségével képes arra, hogy fényglóriát varázsoljon a készülék köré, ráadásul ennek színe dinamikusan változhat a tartalomtól függően, ami igen látványos. Természetesen arra is van mód, hogy egy konkrét színben világítson folyamatosan, vagy pulzálva változzon a fény tónusa, illetve akár ki is kapcsolható teljesen. Mi kifejezetten szeretjük az Ambilightot, szerintünk ez egy remek, hozzáadott értéket jelentő funkció, ami ezúttal is hibátlanul működött.

[+]

Vélemény

Az 55OLED806 személyében a Philips megint egy remek OLED televíziót tett le az asztalra, aminek kevés gyenge pontja van. Az Android TV platformnak továbbra sem vagyunk nagy rajongói, de komolyabb probléma nincs a rendszerrel, és az irányítás is rendben van. Az alkalmazáskínálat gyakorlatilag hibátlan, hiszen a választék hatalmas, és a fontos szoftverek nem hiányoznak. A gyári médialejátszónak vannak kisebb hiányosságai, de alapjában véve használható darab.


[+]

Az Ambilight szuper, a beépített hangrendszer pedig a megszokottnál jobb megszólalást produkál. Az OLED panel remek alapokat teremt a jó képminőséghez; bár fényereje közepes és a színpontosság is lehetne egy picit jobb, de igazából ezek nem túl nagy hibák, hiszen a képvilág megfelelő beállítások mellett teljesen rendben van. A dizájn meglehetősen átlagos, minimalista, visszafogott, de ízléstelennek egyáltalán nem nevezhető. A Philips 55OLED806 tévé jelenleg kb. 380 000 forintba kerül, amivel az újabb OLED televíziók között a megfizethetőbbek közé tartozik, ami tudását is figyelembe véve ajánlott vétellé teszi.


Philips 55OLED806 OLED tévé

elefant

A Philips 55OLED806 televíziót a Philips magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés