Plextor M5 Pro 128 GB SSD teszt

Plextor M5 Pro 128 GB

A Plextor márkanév a 90-es évek közepétől vált igazán ismertté: kiemelkedő minőségű CD-írói sokáig etalonnak számítottak a piacon. Sajnos a 2000-es évek elejétől már egyre kevesebb teljesen saját fejlesztésű meghajtóval rukkoltak elő, sok esetben más gyártótól (pl.: Pioneer) megvásárolt technikát öltöztettek saját köntösbe, amivel némileg torzult a márkáról korábban kialakult kép. A különféle optikai meghajtók iránti kereslet rohamos csökkenésével a vállalat kénytelen volt új területek után nézni, amihez az SSD-piac növekedése éppen kapóra jött. Aktuális tesztünkben a Plextor ezen irányú terjeszkedésének egyik legújabb termékét helyzetük nagyító alá.


[+]

Az M5 Pro SSD kompakt doboza a meghajtón kívül tartalmaz egy beépítőkeretet, valamint a szereléshez szükséges csavarokat.

A NYÁK egy igényes, szálcsiszolt alumíniumházban kapott helyet. Az M5 Pro is a 7 milliméter magas SSD-k közé sorolható, így gyakorlatilag bármilyen 2,5"-os meghajtóhelyre beépíthető.


[+]

A szétszerelésnél nem volt könnyű dolgunk. Bár a meghajtó szabványos csavarokat tartalmaz, de azok feje nagyon kicsi, ráadásul a gyárban igen alapos munkát végeztek a beépítésüknél.

A csavarok sikeres eltávolítása után először ebben az esetben is a vezérlőt céloztuk meg: a Plextor meghajtója a Marvell 88SS9187 elnevezésű egységére épül. A gyártó elsősorban a chipen található ECC motor erejét emeli ki, amire manapság egyre nagyobb szükség van, hisz a hibák száma drasztikusan megnőtt a NAND lapkák csíkszélességének csökkenésével.

Erre született meg a a BCH (Bose-Chaudhuri-Hocquenghem) algoritmusra alapozó ECC motor, mely akár 128 véletlenszerű bit korrekciójára is képes 1 kilobájtnyi adaton. Ez dióhéjban annyit jelent, hogy a kontroller képes lesz elboldogulni a 20 nanométeres (és a körüli) NAND lapkák ilyen jellegű szükségleteivel is. A fejlett NAND Flash Managment az írási műveletekhez szükséges feszültség finom szabályozásával és kifinomultabb jelfeldolgozással operál, a NAND lapkák élettartamának maximalizálásáért.

A központi egységhez egy darab DDR3-1333 szabványú Hynix DRAM chip társul. Az ezzel elérhető 256 MB méretű tár a gyorsítótár szerepét hivatott betölteni.

A NAND chipek szerepében a Toshiba legújabb egységeit láthatjuk. Az MLC típusú megoldások csíkszélessége mindössze 19 nanométer, ami elsőre ugyan jól hangzik, de mint tudjuk, sajnos az SSD-k esetében ez nem feltétlenül pozitívum. A csíkszélesség csökkentésével nő a vezérlő részéről szükséges hibajavítások (ECC) száma, de még nagyobb probléma, hogy ezzel együtt a cellák élettartama is csökken. Bár erre nem lehet egységes képletet vagy szabályt alkalmazni, de például a 34-ről 25 nm-re való átállásnál 5000-ről 3000-re csökkent az egyetlen cella által elviselhető ciklusok száma. A Toshiba 19 nm-es, Toggle-Mode MLC lapkájának ezen képességéről egyelőre semmilyen hivatalos adat nem szivárgott ki. Egyes információk szerint a kisebb csíkszélesség ellenére sem csökkent a korábbi 3000-es érték, de ezt gyártói állásfoglalás hiányában továbbra sem tudjuk megerősíteni.


[+]

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés