QNAP QGenie – hét az egyben mini NAS

Megjelenés

Manapság óriási népszerűségnek örvendenek a tabletek és okostelefonok, alig van már a környezetünkben olyan ember, aki ne birtokolná egyiket vagy másikat, esetleg mindkettőt. A hordozható készülékekkel együtt pedig a különféle kiegészítők is terjedni kezdtek; az elmúlt hónapokban egyre több adatmegosztó-router-akkumulátor sok az egyben eszközt jelentettek be, a Hama megoldását már teszteltük is. Most a hálózati adattárak világában jól ismert QNAP boszorkánykonyhájából érkezett hozzánk a QGenie nevezetű apróság.

Méretre és súlyra (115 gramm) nagyjából akkora, mint egy mobiltelefon vagy egy sok az egyben kártyaolvasó. Előlapján a hasonló termékeknél szokatlan módon egy kis kijelző is található, ami hasznos kiegészítőnek tűnik. Érdekessége, hogy OLED technológiás. A készülék oldalain rengeteg kezelőszerv, illetve csatlakozó sorakozik. Van itt hagyományos és micro méretű USB 3.0 aljzat, Ethernet csatlakozó, SD kártyaolvasó, a kijelzőt kapcsoló gomb és háromállású, funkciót meghatározó retesz, amivel kikapcsolt, töltő és adatmegosztó mód között válthatunk.

Az apróság belsejében MIPS 24KEc processzor dolgozik 64 MB RAM és 16 MB-os flash tároló társaságában, hasonló alapokra épülnek a konkurens megoldások is. A QGenie-nek 32 GB-os, flash alapú belső adattárolója van, ami leírása szerint az USB 3.0 révén nagyon fürge, majd meglátjuk, hogy a gyakorlatban ez mint jelent. Vezeték nélküli kommunikációhoz egy adatfolyamos, n-es Wi-Fi modult kapunk 150 Mbps-os elvi csúcssebességgel, a vezetékes Ethernet port pedig 100 Mbps-ot tud. Mindkét módszerrel kapcsolódhatunk az internetre, a harmadik lehetőség pedig USB-s 3G modem használata.

Az aprócska eszköz áramellátásáról 3000 mAh-s,vagyis nagyjából 11 wattórás akkumulátor gondoskodik, ezzel az egyszerűbb okostelefonokat kétszer, a csúcs okostelefonokat vagy kisebb tableteket egyszer tudjuk feltölteni. A QGenie dobozában mindössze egy töltésre használható USB 3.0 - micro USB 3.0 kábelt és egy használati útmutatót találtunk.

Működés

A QNAP QGenie honlapján büszkén hirdetett hét funkció véleményünk szerint kicsit átfedi egymást, de annyi baj legyen. Tiszta sor, hogy a beépített akkumulátor révén töltőként üzemel, és a Wi-Fi, illetve Ethernet hálózati modulnak köszönhetően Wi-Fi router is, de a Wi-Fi és fedélzeti flash tároló révén elérhető további öt funkció – vagyis a mobil NAS, a személyes felhő, a telefon adattároló, az autós médiakiszolgáló, illetve az USB 3.0-s külső SSD – akár egy funkciónak is tekinthető, mondjuk univerzális adatmegosztásnak nevezve.



Böngészővel elérhető kezelőfelület

Beállítás céljából alapvetően kétféleképpen kapcsolódhatunk a QGenie-re. Mindkét esetben a Wi-Fit kell használnunk, ami alapból nincs titkosítva. Klasszikus PC-vel böngészőben az alapértelmezett IP címet vagy a QNAP általános NAS kereső Qfinder programját használva érhetjük el a célunkat, Android vagy iOS alól pedig a Qfile app a megoldás. Nagyjából ugyanazokat a funkciókat kínálja mindkét módszer, bár a PC-s webes szerintünk szebbre sikerült, igaz, magyarul csak az okostelefonos alkalmazás tud.



Android Qfile alkalmazás

Információt kapunk a processzor és memória kihasználtságáról, de ennél lényegesebb a belső, USB-re és kártyaolvasóba telepített adattár kapacitása, illetve az akku töltési szintje. Ezeket az adatokat egyébként a külső kijelzőn is megnézhetjük a hozzá tartozó gomb nyomogatásával. A kezelőfelületen beállíthatjuk az Ethernet kábelen, Wi-Fi-n vagy UBS-n 3G modemen érkező internetelérés paramétereit, illetve a QGenie által létrehozott Wi-Fi titkosítását, amire egyidejűleg legfeljebb nyolc eszköz kapcsolódhat. Az okostelefonos appal természetesen fájlokat tölthetünk fel-le és mappákat hozhatunk létre; PC-ről érdemes ezt úgy megoldani, hogy a Qfinder segédprogram segítségével egyetlen gombnyomással hálózati meghajtóként csatlakoztatjuk a QGenie-t.


Előlapi kijelző funkciói

A QNAP eszközének nagy előnye hasonszőrű versenytársaival szemben, hogy ott van mögötte a vállalat hálózati tárolók terén szerzett nagy tapasztalata. A QGenie például szinkronizálni tud az otthoni és kisirodai környezetbe szánt QNAP TurboNAS termékekkel, mint amilyen a korábban nálunk is járt TS-220. Például a kiránduláson készített, majd a QGenie-re lementett fotóink hazaérkezve önműködően átkerülhetnek az otthoni NAS-ra, emellett interneten keresztül is könnyedén hozzáférhetünk a QGenie tartalmához.

Próba, értékelés

A QNAP QGenie kipróbálásához AMD Piledriver platformos, Windows 8.1 operációs rendszerrel ellátott asztali számítógépet, MediaTek processzoros Alcor Access O719R tabletet és Samsung Galaxy S3 Mini okostelefont használtunk. Asztali számítógépre kötve egész komoly átviteli sebességet kaptunk USB 3.0-n keresztül. A kisebb adatcsomagokkal dolgozó Atto benchmark olvasásnál 200 MB/s, írásnál 110 MB/s körüli tempót jelzett, ami gyorsítótár használatáról árulkodik. A HD Tune 100 MB/s körüli olvasási csúcstempója már a QNAP által megadott csúcsértéknek felel meg, ahogyan a stopperrel mért írás egészen kellemes, 35 MB/s-os értéke is, ezt 300 MB körüli állományok másolásánál értünk el. Az egy adatfolyamos Wi-Fit használva 5 MB/s-os maximális átviteli sebességet kaptunk, ami nem világbajnok érték, de elfogadható.

Az internetátvitel stabilitására alapvetően túl sok panaszunk nem volt. A vezetékes és vezeték nélküli kapcsolat felépítése is könnyen ment, a 3G modem támogatását egy Huawei E3131 eszközzel pipáltuk ki. Huzamosabb ideig használva a Wi-Fit viszont néha-néha pár másodperces megakadást észleltünk. A rádiós hatótávolság nagyjából a jobb okostelefonok szintjének felel meg, a routertől 10 méterre, két téglafalon keresztül is stabil volt a kapcsolat, bár a QGenie-hez hasonló eszközökre inkább az a jellemző, hogy egy szobányi területen használják őket.

A beépített, 11 wattórás (3000 mAh) akkumulátor nagyjából tízórányi internetmegosztásra volt elegendő. Érdekes, hogy amikor az internetezés mellett egy órán át masszív adatmozgatást végeztünk a készülék belső adattárára és az USB csatlakozójára kötött pendrive-ra, akkor sem nőtt számottevően a fogyasztása, 10% helyett mindössze 12%-ot esett a töltése egy óra alatt. Töltésteszthez tabletünk 11 wattórás akkuját próbáltuk feltölteni. A QGenie egy óra alatt 26%-ot táplált bele a teljesen lemerített akkuba, míg ugyanennyi idő alatt a tablet 1,5 amperes töltőjével 34%-ig jutottuk. A QGenie nagyjából három és fél órányi töltés után merült le, míg a tabletet nulláról 85%-ig töltötte fel. Néhány felöltési ciklus valószínűleg javít majd a képességein, és a hátuljára írt 1,5 amperes töltési áram is a valósághoz közeli adatnak tűnik.

Értékelés

A QNAP QGenie a maga nemében nem egyedülálló termék, de tud pár olyan dolgot, amit kevés konkurense. A leglényegesebb, hogy kezeli a 3G modemeket, de a gyártó komolyabb hálózati táraival való együttműködési képessége is hasznos lehet azoknak, akik QNAP NAS-t használnak. Szoftvere PC-n és okostelefonon is fennakadásmentesen működött, 32 GB-os belső adattárolója USB 3.0-n keresztül fürge, OLED kijelzője hasznosnak bizonyult az akku és tárhely állapotának kijelzésére, esetleg abba tudnánk belekötni, hogy az eszköz akkumulátora lehetne valamivel nagyobb. A QNAP QGenie vételára 40 000 forint környékén mozog, ami határozottan magasabb összeg a belső adattároló nélküli alternatívák áránál, de szerintünk a 3G modem támogatása, a gyors adatátvitel és a QNAP rendszerbe illeszkedés miatt elfogadható, így a QGenie tetszett minősítést kap tőlünk.


QNAP QGenie mobil adatmegosztó

rudi

A QNAP QGenie mobil NAS-t a QNAP bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • QNAP

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés